vesperala

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Vis lucid

Gliphy
post May 4 2009, 09:55 PM
Post #1

StarGazer
Group Icon

Group: Stars
From: Medias
Member No.: 956

A avut careva un vis lucid? Eu am avut , doar unul din pacate, dar a fost fantastic, si totodata aiurea. biggrin.gif . Daca ati avut experiente, povestiti-le, ce ati facut inainte, ati avut pregatiri, ati repetat memorarea viselor? .. etc etc. Pentru cei care nu stiu ce este un vis lucid..Visul lucid este o forma speciala de constiinta, in care suntem constienti ca visam si ne continuam visul, fara a ne trezi. Desi fiziologic nu exista modificari semnificative fata de somnul cu vis obisnuit, datorita modificarilor importante din campul constiintei consideram visul lucid alta forma de constiinta, diferita de somnul cu visuri. .. Stiinta Aducerii Aminte a viselor tale...

Crezi sau nu poti invata sa memorezi majoritatea viselor. Cu ajutorul acestor simple tehnici poti incepe sa-ti reamintesti visele chiar din prima secunda a practicii de noapte. Este aproape la fel cu auto-hipnoza. Trebuie doar sa-ti sugestionezi mintea inainte de a adormi. Aceasta stare a mintii se numeste granita dintre treaz si adormit. Este atunci cind creierul devine absorbit de sugestie.
Unii spun ca mancarea poate cauza cosmaruri. Ei bine nu stiu sigur daca este adevarat dar stiu din experienta personala ca atunci cind beau lapte sau maninc brinza, am vise mult mai intense. Nu neaparat vise urite. Sau, citeodata cin maninci inainte sa adormi este posibil sa faci o usoara indigestie, se pare ca asta ar fi cauza viselor urite. Aduci aminte de primul pas cu granita, incepi sa aluneci usor in visul tau. Trebuie sa ti cont de un lucru. Daca ai vise intense, foarte reale si colorate este posibil sa traiesti o EPT (Experienta parasirii trupului) aceasta stare mai este denumita si Proiectie Astrala. Nu vreau sa ajungi asa departe de la inceput. Am explicat despre asta in alta pagina (vezi meniu). Gata, sa-i dam drumul! Sunt 4 pasi usori pentru asta dupa cum urmeaza.....

1. Pregatirea pt. culcare : Dupa ce te asezi pe pat incearca sa-ti relaxezi trupul cit de mult poti, gindeste-te ca nu-ti mai simti pas cu pas trupul, incepi cu picioarele si urca pina la cap, usor si fara graba, staruie pe fiecare portiune in parte pina ce nu mai simti nimic (la inceput te vei speria de senzatie) stai linistit, nu o sa mori smile.gif. Daca faci Yoga esti deja familiarizat cu asta. Poti trece apoi la curatarea mintii moment in care esti pregatit(a) pentru pasul urmator. Va trebui sa nu maninci nimic inainte de culcare. Poti face cum vrei dar nu o sa tina daca nu urmezi exact acesti pasi. Incearca sa maninci diverse mancaruri inainte de culcare si noteaza starile prin care treci in functie de mancarea aleasa, spune-ne si noua. Asigura-te ca ai un caiet si ceva de scris linga pat si noteaza orice ti se pare iesit din comun sau important.

2. Programarea : Aceasta este cea mai importanta parte. Cind ajungi la granita dintre treaz si somn (starea de veghe) care este exact inainte de a adormi va trebui sa-ti repeti mereu ca-ti vei reaminti toate visele si ca te vei trezi si ca vei scrie experienta. Daca nu-ti place sa repeti (in gind) inregistreaza o caseta si fi sigur ca este inregistrata 10-15 min. O sa mearga sigur, e suficient.

3. Notitele : Si acest lucru este extrem de important. Daca te-ai trezit cu succes din vis noteaza imediat fiecare detaliu de care iti amintesti. Bifeaza daca visul a fost in alb-negru sau color. De asta trebuie sa ai un caiet si ceva de scris linga pat, sa fie primul lucru pe care il faci. Dca te iei cu altceva sigur o sa pierzi din detalii. Oricum sa nu le ti in pat cu tine. Apoi trebuie sa incerci sa adormi iar si sa repeti experienta, asta daca nu te ia somnul si te trezesti cind trebuie sa pleci la munca smile.gif La inceput sigur va fi asa dar in timp vei reusi sa controlezi visele si vei ajunge sa vezi si sa separi relitatea de fantasme. Vei ramane uimit(-a) cind te vei opri in loc si vei spune "Deja Vu" apoi vei sti ce sa faci ca sa indrepti "lucrurile" amintindu-ti de visul avut.

4. Revizuirea Agendei : Acum e timpul sa-ti studiezi caietul. Vei ramane uimit(-a) cite vise ai avut in acea noapte. De obicei eu reusesc sa am 10-15 vise pe noapte si citeadata chiar mai multe. Nu poti sti pina nu incerci o experienta de genul asta. Noteaza-ti visele in culori pentru ca dupa ce vei stapinii aceasta tehniica va trebui sa mergi mai departe in Proiectia Astrala. Succes!

In rest, totul vine de la sine biggrin.gif.. cel putin asa a fost la mine, dupa mult timp, l-am avut . Acum, sunt interesata, a mai avut careva asemenea experienta?

User's Signature

Stiu ca nu ma consideri atat de talentata la arte plastice, dar sa pictez sufletele in rogvaiv este hobby-ul meu. Nu poti sa-mi iei asta. Recunoaste ca la final imi ies niste lucrari reusite!
P.s : I love you..
Go to the top of the page
PM
+ Quote Post

samsara
post May 4 2009, 10:02 PM
Post #2

StarGazer
Group Icon

Group: SuperModerator
From: Brasov
Member No.: 282

Am vise lucide si mai ales cand sunt vise care se repeta ... insa unee sunt prea .. ciudate, pentru a fi povestite pink-star.gif

User's Signature

PM
+ Quote Post

Cryss
post May 4 2009, 10:04 PM
Post #3

RisingStar

Group: Guests
From: Iasi
Member No.: 883

Mie mi s-a intamplat sa visez si sa stiu in vis ca visez. Uneori cand nu imi place visul dar sunt prea somnoroasa ca sa ma trezesc imi zic in vis ceva de genul: mda.. oricum e un vis ce se intampla acum. Sau cateodata cand visez chiar urat, si imi dau seama ca e vis, incerc sa ma trezesc, si de obicei chiar reusesc. Numai ca nu prea am dat importanta, nu prea le mai tin minte. In general daca sunt ft obosita, nu tin minte ce visez.

User's Signature

foryouforyou
PM
+ Quote Post

Gliphy
post May 4 2009, 10:04 PM
Post #4

StarGazer
Group Icon

Dar, ce faci sau ce ai facut pentru a le avea?

User's Signature

Stiu ca nu ma consideri atat de talentata la arte plastice, dar sa pictez sufletele in rogvaiv este hobby-ul meu. Nu poti sa-mi iei asta. Recunoaste ca la final imi ies niste lucrari reusite!
PM
+ Quote Post

samsara
post May 4 2009, 10:14 PM
Post #5

StarGazer
Group Icon

Pai banuiesc ca nici Cryss nu face nimic deosebit, ci pur si simplu devii constient. Insa eu ma trezesc imediat dupa ce-mi dau seama ca visez, daca as putea continua visul, deci calatoria astrala ar fi super ...

User's Signature

PM
+ Quote Post

Cryss
post May 4 2009, 10:25 PM
Post #6

RisingStar

Group: Guests
From: Iasi
Member No.: 883

Nu am raspuns pentru ca nu stiam pt cine e adresata intrebarea

Nu.. nu facv absolut nimic. Nici nu stiam de tehnicile astea. Pur si simplu mi se intampla.

User's Signature

foryouforyou
PM
+ Quote Post

Gliphy
post May 5 2009, 02:06 PM
Post #7

StarGazer
Group Icon

Eu la acel singur vis am stiut ca visez, si am facut ce am vrut... si cand m-am trezit am "continuat" visul. bblush.gif

User's Signature

PM
+ Quote Post

samsara
post May 5 2009, 06:58 PM
Post #8

StarGazer
Group Icon

Pana acum nu am reusit sa controlez visul chiar daca stiam ca visez si se repeta, de fiecare data ma trezesc

User's Signature

PM
+ Quote Post

Gliphy
post May 6 2009, 08:06 PM
Post #9

StarGazer
Group Icon

Don't worry. Poate intr-o zi (seara de fapt) vei reusi. hatoff.gif

User's Signature

PM
+ Quote Post

danco
post May 6 2009, 09:05 PM
Post #10

StarGazer
Group Icon

From: arad
Member No.: 115

Da, am vise lucide. De obicei, coșmaruri...și de fiecare dată când, partea negativă din vis mă țintește pe mine, îmi spun în vis ceva de genul : " când mă copleșește, ies din vis, mă trezesc". De multe ori pățesc așa. Și culmea, doar la vise gen coșmar.( De un singur vis mai diferit îmi aduc aminte, cădeam de undeva și urma să mă zdrobesc de ceva stânci, dar am amânat să mă trezesc până ce n-am ajuns aproape să "mă fac praf" de acele stânci). Am atâtea încât m-am obișnuit și sunt zile la rând când visez acest gen. Am ajuns să-mi placă suspansul din visele astea.

User's Signature

Singura prietenie de preț este cea care s-a născut fără motiv (Arthur von Shendel)
PM
+ Quote Post

samsara
post May 6 2009, 09:34 PM
Post #11

StarGazer
Group Icon

Se zice ca momentele astea in care cadem in gol, daca reusesti sa nu te trezesti in urma "impactului" cu solul va avea loc o dedublare

User's Signature

PM
+ Quote Post

mihaela miron
post May 9 2009, 08:09 PM
Post #12

RisingStar
Group Icon

From: U.K.
Member No.: 702

Am visat ceva care m-a surprins huh.gif
Eram intr-un turn alb cu ferestre foarte mari,in jurul meu era mobila frumos sculptata.Multe flori in trei vaze.Visul s-a repetat si a doua oara;fapt ce ma pus pe ganduri.Ce semnifica?Ah,era sa uit...dincolo de fereastra se vedea marea{oceanul}si un avion fara aripi ce plutea si se auzeau tipete rolleyes.gif

User's Signature

"Dintre toate zilele, pierduta e aceea in care nu ai ras." ( Chamfort )

PM
+ Quote Post

vesperala
post May 9 2009, 08:14 PM
Post #13

Miradoniz
Group Icon

Group: *vesperala*
From: În castel de treci prin colonade...
Member No.: 1

CITEAZA(mihaela miron @ May 9 2009, 09:09 PM) *
Eram intr-un turn alb cu ferestre foarte mari,in jurul meu era mobila frumos sculptata.Multe flori in trei vaze.Visul s-a repetat si a doua oara;fapt ce ma pus pe ganduri.Ce semnifica?Ah,era sa uit...dincolo de fereastra se vedea marea{oceanul}si un avion fara aripi ce plutea si se auzeau tipete rolleyes.gif

și știai în visul tău că e doar vis? știai că dormi?

visele lucide cred că apar de multe ori când ne trezim dintr-un vis fără să vrem, și ne dorim să știm sfârșitul lui... încercăm să îl continuăm, ne ia somnul și pare să continue cumva forțat, de multe ori cum nu am vrea și atunci ne spunem: eh, e doar vis, dacă nu merge mă trezesc și gata.

User's Signature

O raclă mare-i lumea. Stelele-s cuie/Bătute-n ea Ɵi soarele-i fereasta/La temniƣa vieƣii
Mihai Eminescu

Stelele-n cer, deasupra mărilor, ard depărtărilor, pùnă ce pier...

PM
+ Quote Post

samsara
post May 9 2009, 08:15 PM
Post #14

StarGazer
Group Icon

CITEAZA(mihaela miron @ May 9 2009, 09:09 PM) *

asta nu tine de visul lucid, dar stiu ca turnul e structura ta interioara, daca are ferestre si inca mari e bine caci esti deschisa spre nou. Trei e un numar simbolic. Marea- infinitul-nemarginirea-idealul ... zic si eu, interpretarea cred ca e mai mult subiectiva si o poti face tu in functie de evenimentele traite in ultima perioada si cauta sa vezi ce se repeta in viata de zi cu zi de s-a repetat si visul

User's Signature

PM
+ Quote Post

mihaela miron
post May 9 2009, 08:32 PM
Post #15

RisingStar
Group Icon

From: U.K.
Member No.: 702

QUOTE (vesperala @ May 9 2009, 07:14 PM) *
și știai în visul tău că e doar vis? știai că dormi?

visele lucide cred că apar de multe ori când ne trezim dintr-un vis fără să vrem, și ne dorim să știm sfârșitul lui... încercăm să îl continuăm, ne ia somnul și pare să continue cumva forțat, de multe ori cum nu am vrea și atunci ne spunem: eh, e doar vis, dacă nu merge mă trezesc și gata.

E o senzatie greu de definit,trairile pe care le aveam si felul in care ma deplasam degajat,ca o plutire.Ca si cum eram treaza.Ma simteam bine acolo,pana am auzit tipetele,nu stiam ce sa mai fac....cum sa-i ajut...si simteam magnetismul apei .

QUOTE (samsara @ May 9 2009, 07:15 PM) *
asta nu tine de visul lucid, dar stiu ca turnul e structura ta interioara, daca are ferestre si inca mari e bine caci esti deschisa spre nou. Trei e un numar simbolic. Marea- infinitul-nemarginirea-idealul ... zic si eu, interpretarea cred ca e mai mult subiectiva si o poti face tu in functie de evenimentele traite in ultima perioada si cauta sa vezi ce se repeta in viata de zi cu zi de s-a repetat si visul

Da,am gasit corelatii in viata mea,am primit doua oferte de munca valabile pana la o anumita data.Nu stiu ce sa aleg emo-doh.gif

User's Signature

"Dintre toate zilele, pierduta e aceea in care nu ai ras." ( Chamfort )

PM
+ Quote Post

danco
post May 9 2009, 08:47 PM
Post #16

StarGazer
Group Icon

Legat de visul lucid. Vă spun ce am visat asta-noapte. Eram pe treptele unui bloc. Undeva pe la un etaj... construcție de genul trepte, o porțiune plată de legătură apoi iar trepte. Era întuneric și o liniște deplină. Nu eram singur,parcă mai eram cu încă cineva, dar eram extrem de atenți. Prievam în sus-ul scărilor și în jos, căci...(acum să nu râdeți că vă simt emo-imao.gif ) undeva prin acel bloc era un elefant turbat care putea apărea de oriunde să ne omoare, scările fiind înguste. Era destul de " thriller" visul, dar...eram destul de lucid în vis, încât să gândesc, în cazul în care nu voi putea să fug de ...elefant, să mă trezesc și să scap așa. emo-doh.gif

User's Signature

Singura prietenie de preț este cea care s-a născut fără motiv (Arthur von Shendel)
PM
+ Quote Post

samsara
post May 9 2009, 08:49 PM
Post #17

StarGazer
Group Icon

Da e un vis lucid, pacat ca nu ai pututsal continui si sa fii si constient

User's Signature

PM
+ Quote Post

danco
post May 9 2009, 08:52 PM
Post #18

StarGazer
Group Icon

CITEAZA(samsara @ May 9 2009, 09:49 PM) *
Da e un vis lucid, pacat ca nu ai pututsal continui si sa fii si constient

Da, din păcate am pierdut visul în noianul enigmatic al nopții. rolleyes.gif

User's Signature

PM
+ Quote Post

malitzia
post May 10 2009, 07:45 AM
Post #19

StarGazer
Group Icon

Member No.: 172

CITEAZA(danco @ May 9 2009, 08:52 PM) *
Da, din păcate am pierdut visul în noianul enigmatic al nopții. rolleyes.gif

Esoteric vorbind, elefantul reprezinta logosul, Spiritul Sfant. Poate gasesti niste conexiuni. rolleyes.gif
PM
+ Quote Post

gabriel
post May 10 2009, 09:27 AM
Post #20

StarGazer
Group Icon

Member No.: 406

Eu am avut un vis nasol zilele trecute , eram undeva pe la mine prin curte si deodata vad un avion de persoane cu fum dupa el prabusindu-se pe proprietatea unde eu lucrez, si fug pana acolo sa vad ce se intampla si era deja parca politie acolo ,
deodata ma loveste un pat de arma peste fata , era un politist imi spunea ca nu am ce cauta acolo ca e zona accindetului si m-am uitat la avion era mult fum si niste oameni fugeau pe acolo ,si politistul m-a tot inpingea inapoi spre poarta de unde am venit , si m-am trezit brusc

Oare ce o insemna? ohmy.gif
PM
+ Quote Post

2 Pages V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

RSS Lo-Fi Version Time is now: 16th November 2018 - 05:08 AM
Arta si savoare www.iconcert.ro
 Vesperala Forum