vesperala

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages V  < 1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> casatorie sau concubinaj?, despre convietuire, pareri pro si conta, argumente..
păreri
căsătorie sau concubinaj
căsătorie [ 8 ] ** [66.67%]
concubinaj [ 3 ] ** [25.00%]
prefer singurătatea [ 1 ] ** [8.33%]
Total Votes: 12
Guests cannot vote 

Rocozaur
post May 1 2009, 03:00 PM
Post #21

RisingStar
Group Icon

Group: Stars
Member No.: 260

Lipseste o varianta de raspuns. Atunci cand stai impreuna cu prietenul/prietena nu prea se cheama concubinaj din cate stiu eu. Sau am eu definitiile gresite. Oricum, eu, desi nu am experienta proprie in domeniu, consider ca e mai important sa fii iubit, ca poti foarte bine sa fii si in concubinaj, si casatorit, si sa nu fii iubit deloc. ceea ce este probabil al-2lea lucru rau dupa a nu fi iubit deloc sad.gif
Asa ca votul meu este : nici concubinaj, nici casatorit, nici singur, ci pur si simplu iubit smile.gif

User's Signature

Go to the top of the page
PM
+ Quote Post

vesperala
post May 1 2009, 03:01 PM
Post #22

Miradoniz
Group Icon

Group: *vesperala*
From: În castel de treci prin colonade...
Member No.: 1

CITEAZA(Rocozaur @ May 1 2009, 04:00 PM) *
Atunci cand stai impreuna cu prietenul/prietena nu prea se cheama concubinaj din cate stiu eu.

ba tocmai ăla e concubinajul, când locuiești cu persoana respectivă, dar nu ești căsătorit.

User's Signature

O raclă mare-i lumea. Stelele-s cuie/Bătute-n ea Ɵi soarele-i fereasta/La temniƣa vieƣii
Mihai Eminescu

Stelele-n cer, deasupra mărilor, ard depărtărilor, pùnă ce pier...

PM
+ Quote Post

Blue Sun
post May 1 2009, 03:06 PM
Post #23

RisingStar
Group Icon

Member No.: 22

CITEAZA(vesperala @ May 1 2009, 11:56 AM) *
cred că fiecare își decide viața, dar în cazul în care apar copii căsătoria devine necesară.

dar daca esti casatorita , ai copii si apoi divortezi sui nu iti mai iei copii...apoi alegi singuratatea si asteptarea pina cind cel pe
care il iubesti sa fie singur si el mousquetaire.gif

User's Signature

Deși trepte osebite le-au ieșit din urna sorții,
Deopotrivă-i stăpânește raza ta și geniul morții;
La același șir de patimi deopotrivă fiind robi,
Fie slabi, fie puternici, fie genii ori neghiobi!

Mihai Eminescu
PM
+ Quote Post

LIVIA
post May 1 2009, 03:35 PM
Post #24

SuperStar
Group Icon

From: Giurgiu
Member No.: 263

de obicei femeile tin copiii cu ele, mai sunt si exceptii dar mai rar...

si in acest caz daca el sau ea va dori sa te casatoresti...si imi vine aceeasi intebare in minte... smile.gif
smile.gif

User's Signature

Dacă vrei odihnă - crede. Dacă vrei adevărul - caută și suferă.
PM
+ Quote Post

KyKy
post May 1 2009, 03:57 PM
Post #25

Take your place inside the fire with her!
Group Icon

Group: Moderator
From: București
Member No.: 813

casatorie
mai bine sa fi unit cu pers iubita decat concubinaj

User's Signature

PM
+ Quote Post

samsara
post May 1 2009, 04:49 PM
Post #26

StarGazer
Group Icon

Group: SuperModerator
From: Brasov
Member No.: 282

Eu clar daca as divorta si as mai ajunge in o relatie nu m-as mai casatori ... emo-um.gif Sau cel putin asa zic acum emo-lol.gif

User's Signature

PM
+ Quote Post

Mithras
post May 2 2009, 06:12 AM
Post #27

StarGazer
Group Icon

Member No.: 10

eu sunt de moda veche si nu agreez concubinajul ( sau casatoria "de proba").nu facem experimente cu lucruri vitale, partenerul nu este o haina pe care s-o probam si s-o schimbam dupa cum bate vantul. o putem face, dar pretul este covarsitor. analizati bine inainte , ganditi si cantariti de mai multe ori, intrebati, cereti si mai ales ascultati si de sfaturile parintilor. daca, cu toate aceste prevederi , se intampla sa fie vorba despre o casatorie nereusita, divortul ramane solutia de avarie. si in caz de concubinaj partajul (partea cea mai stresanta) tot se face si ,in caz de rea-credinta , nici legea nu te mai poate ajuta, ca te situezi cumva in afara ei, femeile sunt cele mai dezavantajate, de obicei. traume psihice sunt , in caz de esuare, si intr-un caz si-n celalalt.

User's Signature

PM
+ Quote Post

malitzia
post May 2 2009, 07:23 AM
Post #28

StarGazer
Group Icon

Member No.: 172

Eu nu prea stiu ce sa spun. Cand ma gandesc la concubinaj, mi se pare ok pentru cei care isi doresc o asemenea relatie. Casatoria iar mi se pare ok pentru cei care isi doresc sa se casatoreasca. Ideea este ca niste hartii nu garanteaza durabilitatea unei relatii. Cand nu se mai inteleg, chiar si cei casatoriti se despart. Dar mi se pare normal ca o relatie frumoasa sa culmineze cu o casatorie.

Concubinajul de proba este cumva util, dar nu iti garanteaza ca omul va ramane acelasi si dupa casatorie. Oamenii se schimba permanent in functie de experientele pe care le traiesc. Important este ca partenerii sa traiasca cat mai multe experiente de viata impreuna ca drumul sa le fie comun intr-o oarecare masura. Fiecare relatie este speciala si se manifesta in functie de oamenii care sunt impicati in ea. Este inutil sa incercam a gasi cea mai buna alternativa de a trai o relatie. Ceea ce mi se aplica mie nu se aplica altuia.

Dar este extrem de important ca in momentul in care incepi o relatie "serioasa" sa stii ce fel de om vrei langa tine si daca esti capabil sa-i oferi ce doreste. Cate din defectele sale esti dispus sa accepti si cate este el/ea? Dupa ce iti faci calculele cred ca poti avea o imagine de ansamblu despre ce fel de raltie va fi. Si da, toate astea le gandesti dupa ce esti sigur ca exista iubire intre voi.
PM
+ Quote Post

Dix
post May 2 2009, 02:39 PM
Post #29

Old friend
Group Icon

From: Montréal
Member No.: 602

QUOTE (malitzia @ May 2 2009, 07:23 AM) *
Eu nu prea stiu ce sa spun. Cand ma gandesc la concubinaj, mi se pare ok pentru cei care isi doresc o asemenea relatie. Casatoria iar mi se pare ok pentru cei care isi doresc sa se casatoreasca. Ideea este ca niste hartii nu garanteaza durabilitatea unei relatii. Cand nu se mai inteleg, chiar si cei casatoriti se despart. Dar mi se pare normal ca o relatie frumoasa sa culmineze cu o casatorie.

Concubinajul de proba este cumva util, dar nu iti garanteaza ca omul va ramane acelasi si dupa casatorie. Oamenii se schimba permanent in functie de experientele pe care le traiesc. Important este ca partenerii sa traiasca cat mai multe experiente de viata impreuna ca drumul sa le fie comun intr-o oarecare masura. Fiecare relatie este speciala si se manifesta in functie de oamenii care sunt impicati in ea. Este inutil sa incercam a gasi cea mai buna alternativa de a trai o relatie. Ceea ce mi se aplica mie nu se aplica altuia.

Dar este extrem de important ca in momentul in care incepi o relatie "serioasa" sa stii ce fel de om vrei langa tine si daca esti capabil sa-i oferi ce doreste. Cate din defectele sale esti dispus sa accepti si cate este el/ea? Dupa ce iti faci calculele cred ca poti avea o imagine de ansamblu despre ce fel de raltie va fi. Si da, toate astea le gandesti dupa ce esti sigur ca exista iubire intre voi.

Mult, Muuuult adevar in ceea ce ai rostit!

User's Signature

Simplitatea este conditia de baza a frumusetii morale.
PM
+ Quote Post

Lucareli
post May 3 2009, 01:04 PM
Post #30

crowded and cold
Group Icon

From: Nicaieri
Member No.: 587

cred ca si casatoria si concubinajul prezinta avantaje si dezavantaje, eu in prezent nu mai cred in puterea nici uneia dintre ele...
PM
+ Quote Post

LIVIA
post May 9 2009, 07:01 PM
Post #31

SuperStar
Group Icon

From: Giurgiu
Member No.: 263

CITEAZA(samsara @ May 1 2009, 06:49 PM) *
Eu clar daca as divorta si as mai ajunge in o relatie nu m-as mai casatori ... emo-um.gif Sau cel putin asa zic acum emo-lol.gif

momentan asta e si parerea mea ....parca e mai simplu sa-ti iei valiza si sa pleci decat sa stai si sa inghiti si ce nu vrei sau esti obligat....poate sunt subiectiva acum , uneori insa ma gandesc ca poate, poate ....poate e doar o speranta ca la ce am visat o viata exista cu adevarat insa....

va citesc postarile in continuare....

User's Signature

Dacă vrei odihnă - crede. Dacă vrei adevărul - caută și suferă.
PM
+ Quote Post

RoAp
post May 10 2009, 06:59 PM
Post #32

StarGazer
Group Icon

Member No.: 31

Citeam postul lui Rocozaur si ma intrebam ce a vrut sa spuna.
Si-mi dau seama ca el se referea la o relatie versus casatorie.
Nu la stat impreuna cu sau fara acte. L-am inteles.

Concubinajul ii o legatura periculoasa ca etapa de tranzitie intre relatie obisnuita si casatorie.
Daca-i scurt e posibil sa ascunda nepotriviri irebarabile ulterior casatoriei.
Daca-i lung in cele mai multe cazuri apare frustrarea unuia dintre parteneri. Oare de ce nu ma ia asta?
De ce ma incurca?

Ii bun consider, doar atunci cei doi nu au nimic de impartit. Fiecare cu aia a ma-sii. Slujba, cariera, bani,timp liber, alte obligatii.
Iar concubinajul sa fie doar calea cea mai rezonabila de a sta cat mai mult alaturi de persoana cealalta in conditiile de mai sus.

Nu-i batut in cuie ca iese o casatorie durabila din asta, dimpotriva.

O sa scriu ca foarte multi ani am fost, chiar multi, adeptul concubinajului de weekend.
Cu cateva exceptii frumoase dar scurte. Cand am concubinat cu acte in regula. Si s-a ales praful si bine a fost.
Si acum mai ma amuz cu respectivele de vremurile alea. Frumoase dar bine ca nu ne-am legat la cap.

PM
+ Quote Post

Diana_
post Jan 30 2014, 05:46 PM
Post #33

ShiningStar
Group Icon

From: My world
Member No.: 1,687

Eu as vota cu toate 3.
Exista clipe cand vrei ca om sa fii casatorit, apoi se intampla sa iti dai seama ca nu exact ce aveai nevoie, mai apoi ti se pune pata sa mai incerci ceva aka concubinaj...dupa un timp preferi singuratatea si apoi o iei de la inceput. smile.gif

Important este sa inveti din fiecare etapa cate ceva. smile.gif

User's Signature

Și-oricât de-ngustă o fi calea,
Oricâte piedici m-or lovi din greu,
Eu sunt stăpânul sorții mele:
Sunt căpitanul sufletului meu.
PM
+ Quote Post

Radu_RoAp
post Jun 12 2014, 05:05 PM
Post #34

SuperStar

Group: Banned by Moderators
Member No.: 1,696

[quote name='Diana_' post='333467' date='Jan 30 2014, 06:46 PM']Eu as vota cu toate 3.
Exista clipe cand vrei ca om sa fii casatorit, apoi se intampla sa iti dai seama ca nu exact ce aveai nevoie, mai apoi ti se pune pata sa mai incerci ceva aka concubinaj...dupa un timp preferi singuratatea si apoi o iei de la inceput. smile.gif

Important este sa inveti din fiecare etapa cate ceva. smile.gif

Asta nu inseamna ca imi displace fundul tau.

Edited by Radu_RoAp: Jun 12 2014, 05:09 PM
PM
+ Quote Post

Yelle
post Jun 25 2014, 09:09 PM
Post #35

StarGazer

Member No.: 1,771

Termenul de concubinaj imi displace profund, mi se pare unul dintre cei mai vulgari existenti.
Cand eram copil, pe vremea cand toate fetele visau la casatorie, eu visam la divort. Inca o mai fac. Cred si proslavesc institutia divortului.
Casatoria este un motiv de siguranta. In masura in care ceva poate fi sigur pe lumea asta. haha.gif

Edited by eytrs: Jun 25 2014, 09:10 PM
PM
+ Quote Post

Yelle
post Dec 19 2014, 12:38 PM
Post #36

StarGazer

Casatorie si concubinaj, simultan, nu se poate? Adica sa fii casatorit cu unul, si in concubinaj cu altii. Ca sa nu te plicti.
PM
+ Quote Post

Asimetric
post Dec 19 2014, 12:53 PM
Post #37

StarGazer
Group Icon

Group: Admin
From: Uncanny valley
Member No.: 161

CITEAZA(eytrs @ Jun 25 2014, 09:09 PM) *
Termenul de concubinaj imi displace profund, mi se pare unul dintre cei mai vulgari existenti.
Cand eram copil, pe vremea cand toate fetele visau la casatorie, eu visam la divort. Inca o mai fac. Cred si proslavesc institutia divortului.
Casatoria este un motiv de siguranta. In masura in care ceva poate fi sigur pe lumea asta. haha.gif

Studiile arata ca principala cauza a divortului este casatoria. emo-lol.gif
Daca esti casatorit, nu poti sa pleci, pur si simplu. E complicat. Si casatoria e o presiune in plus vietii unui cuplu. Cred ca aduce numai dezavantaje.
Pana la urma, divortul e singurul care nu se poate destrama. It's forever. smile.gif
PM
+ Quote Post

Yelle
post Dec 19 2014, 12:55 PM
Post #38

StarGazer

QUOTE (Asimetric @ Dec 19 2014, 12:53 PM) *
It's forever. smile.gif

Bahmuteanu-Prigoana, gen.
Forever e doar moartea, desi exista multi care contesta pana si asta.
PM
+ Quote Post

Asimetric
post Dec 19 2014, 12:59 PM
Post #39

StarGazer
Group Icon

Group: Admin
From: Uncanny valley
Member No.: 161

Exista si exceptii. Tot ce zic e ca divortul e bun. Ca in pilda aia cu rabinul. Daca nu iti e bine, baga oaia, porcul, calul, vaca in casa. Apoi scoate-le, si o sa-ti fie mult mai bine.
PM
+ Quote Post

samsara
post Dec 19 2014, 02:34 PM
Post #40

StarGazer
Group Icon

Group: SuperModerator
From: Brasov
Member No.: 282

CITEAZA(Asimetric @ Dec 19 2014, 12:53 PM) *
Cred ca aduce numai dezavantaje.

Gresit smile.gif Nu inteleg ce se serie lumea asa de... casatorie. Nu e dracul asa de negru.

User's Signature

PM
+ Quote Post

3 Pages V  < 1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

RSS Lo-Fi Version Time is now: 22nd July 2018 - 10:10 PM
Arta si savoare www.iconcert.ro
 Vesperala Forum