vesperala

Welcome Guest ( Log In | Register )

Reply to this topicStart new topic
> Impozitul forfetar

vesperala
post Apr 29 2009, 05:32 PM
Post #1

Miradoniz
Group Icon

Group: *vesperala*
From: În castel de treci prin colonade...
Member No.: 1

de ce oare au considerat că e o idee bună impozitul forfetar? se închid sute de firme, ce poate fi bun în asta?
mi se pare că se adaugă un bir în plus...

User's Signature

O raclă mare-i lumea. Stelele-s cuie/Bătute-n ea Ɵi soarele-i fereasta/La temniƣa vieƣii
Mihai Eminescu

Stelele-n cer, deasupra mărilor, ard depărtărilor, pùnă ce pier...

Go to the top of the page
PM
+ Quote Post

NightShift
post Apr 30 2009, 05:37 AM
Post #2

Scârțar
Group Icon

Group: Stars
From: Paradise City
Member No.: 110

Pai s-au gandit ca daca cresc impozitele, vor avea incasari mai mari la buget. emo-lol.gif
Doar ca asa se incurajeaza munca la negru si DA,, multe firme se vor inchide, in timp ce statul va incasa CIUCIU.

ahh,, si pe langa asta ............. sa se spele pe cap cu somajul si infractionalitatea in crestere.

User's Signature

PM
+ Quote Post

Narcisa
post Apr 30 2009, 06:46 AM
Post #3

StarGazer
Group Icon

Group: EveningStar
Member No.: 9

Motivatia ar fi ca multe firme au profit si nu-l declara. Acest impozit ar mai acoperi pagubele imense provocate de economia subterana.

User's Signature

PM
+ Quote Post

NightShift
post Apr 30 2009, 07:20 AM
Post #4

Scârțar
Group Icon

Firmele in profit sunt mai putine decat crezi. smile.gif
Firmele mari lucreaza DOAR oficial si oricum nu ii afecteaza acest tip de impozitare, iar firmele mici sunt in pragul falimentului. Impozitul forfetar le va inchide, sau vor lucra in continuare la negru. Pe de alta parte, ar fi bine sa putem discuta macar de o econimie subterana cat de cat viabila, fiindca in curand va fi singura care eventual va mai functiona.

User's Signature

PM
+ Quote Post

RoAp
post May 2 2009, 04:51 PM
Post #5

StarGazer
Group Icon

Member No.: 31

Masura in sine ii doar rezultatul unui calcul pragmatic.
Cred ca a fost trecuta prin cateva filtre pana sa iasa in Monitorul Oficial. Si filtre sociale si filtre economice si filtre
ce tin mai mult de raul mai mic.

In conditii normale economice trecea neobservata. Ii doar a multa taxa din parafiscalitate.

Un lucru ma intriga rau de tot.

Este o mizerie si o masura abjecta atata timp cat nivelul taxei ii functie de cifra de afeaceri aferenta exercitiului fiscal 2008.

Asta e o incalcare grosolana a ideii de afacere. Daca se aplica din 2010 in colo era ok.

Un SRL obisnuit cu cifra mare de afaceri anul trecut in constructii sa spunem(nu va imaginati ca discut despre un colos)
si care de cel putin 7 luni nu are lucrari de unde scoate cateva mii de euro?

O agentie imobiliara azi, cu tranzactii de ordinul cifrelor pe semestrru de unde scoate banii astia?

Din bilantul 2008? Practic il trage pe dreapta.

Estimez ca-mi pierd cel putin cateva zeci de colaboratori SRL-isti.
Oameni care care tot datorita legislatiei proaste lucreaza sub forma asta juridica. Au sau aveau pana in trei angajati si
lucrau cot la cot cu ei. Si in rest munca mai rau ca un sclav.

Pentru ei 1500 de euro anul asta ii motiv de franghie. I-a mai lovvit si tampenia temporara de reducere a deducerilor
la TVA si alte cheltuieli absolut firesti in mod normal pentru afacere.

Mie nu-mi vine sa cred ca au asimilat IMM-urile marilor evoazionisti din sistem.
Nu are absolut nicio legatura.

Atata timp cat n-au atacat ani de zile si nici azi acel 16% nu is credibili actualii guvernanti.
Astea-s masuri grosiere de manipulare sociala. Aceasta taxa ii echilibrul pomenilor electorale care vor aparea.
E un user aici inregistrat care daca citeste ar putea sa ne dea cateva explicatii despre mase si cum le minti.

Dar n-o sa apara prea curand pentru ca-i ocupat cu cariera.

E o idee sa iau legatura cu el desi cred ca ma iubeste precum sarea-n ochi. Ma mai gandesc.

Se uita de cateva lucruri. Unul ar fi ca nu poti lucra sub alta forma juridica in afara de SRL la nivel mic pentru ca
nu poti factura TVA-ul.
Alt lucru de care nu povestesc nimic guvernantii este cum dracului s-a tolerat ani de zile neimpozitarea serioasa
a contructiilor de anasambluri intregi de locuinte ca persoana fizica.
Aia is pe bec acum, stiu. Au creat destule locuri de munca insa acum isi rad in barba.

Au dat afara toti oamenii si nici macar nu-i gadila careva. Unde e macar acel 16% sau TVA-ul?

Ii la cei 500 de euro minim de la tipul din buza pietei care face chei si ascute cutite toata ziua.

Si care-i marele patron. SRL desigur, fiindca nu poate multiplica o cheie daca nu factureaza decontul cu TVA.

Is curios cum au sa-i execute pe cei care nu pot plati. suma e mica si nu acopera declansarea falimentului.
Brambureala la prima vedere.

Si totusi cred ca ii doar un exercitiu electoral.
PM
+ Quote Post

Vesperal News
post Apr 29 2009, 11:00 PM
Post #6

News Bot

Group: Bot
Member No.: 61

Guvernul a introdus, la rectificarea bugetara aprobata la jumatatea lui aprilie, modificari la Codul Fiscal, cea mai importanta constand in introducerea unui impozit minim pentru firme incepand cu 1 mai. Impozitul se stabileste pe transe de venit anual, si trebuie platit indiferent daca firmele inregistreaza profit sau pierdere, masura prin care Guvernul vrea sa atraga in plus 357 milioane lei la bugetul de stat in acest an. Totusi, firmele care isi incep acum activitatea si cele ce isi...

vezi intregul articol

User's Signature

Acest cont este un BOT de știri, nu un user.

PM
+ Quote Post

Vesperal News
post May 10 2009, 11:00 PM
Post #7

News Bot

Group: Bot
Member No.: 61

DECLARAȚIE. Vicepreședintele PNL Daniel Chițoiu, fost șef al Agenției Naționale de Administrare Fiscală (ANAF), a declarat, ieri, la Baia Mare
, că partidul pe care îl reprezintă se bazează pe sprijinul PSD pentru eliminarea impozitului minim, mai ales că și ministrul pentru IMM-uri, Constantin Niță, a anunțat că acesta ar putea să dispară, din toamnă.

Impozitul va produce un efect de bumerang în economie, întrucât între 100.000 de firme și 200.000 de firme se vor închide și se vor pierde de trei sau patru ori mai mulți bani la buget, a spus Chițoiu, citat de Mediafax. El a adăugat că introducerea impozitului minim va favoriza evaziunea. PNL a lansat o campanie națională pentru strângerea de semnături împotriva introducerii impozitului forfetar.

vezi intregul articol

User's Signature

Acest cont este un BOT de știri, nu un user.

PM
+ Quote Post

NightShift
post May 11 2009, 01:41 AM
Post #8

Scârțar
Group Icon

QUOTE (Vesperal News @ May 11 2009, 12:00 AM) *
Impozitul va produce un efect de bumerang în economie, întrucât
1) între 100.000 de firme și 200.000 de firme se vor închide și
2) se vor pierde de trei sau patru ori mai mulți bani la buget.
El a adăugat că
3) introducerea impozitului minim va favoriza evaziunea.

De acord. hatoff.gif

Eu as mai adauga ca;

1) se va pierde mare parte a controlului asupra economiei intrucat va migra mult catre subteran,
iar readucerea ei la actuala linie de plutire (cel putin), iarasi ii va lua statului cativa ani buni.

2) Din somerii promotia 2009, cei care nu se vor putea angaja in cel mult 2 ani, ..... sunt 'pierduti'.
Deprinderea si disciplina muncii le va disparea pentru totdeauna.

User's Signature

PM
+ Quote Post

RoAp
post May 11 2009, 05:56 PM
Post #9

StarGazer
Group Icon

Firmele amintite vor incerca sa se inchida. Atentie.

Ca sa inchizi o firma trebuie sa ai fisa sintetica de la fisc pe zero. Adica fara datorii.
Obtinerea ok-ului ii treaba de luni de zile.
A suspenda activitatea nu te scapa.

Desigur lucreaza filtrele inca.

Consider in continuare ca ii doar un exercitiu. Politic, bineinteles, fara sustinere reala economica.

Chitoiu a dat o declaratie politica, calculata iar Nita ii acarul Paun in afacerea asta.
Se va da vina ghici pe cine?

Nici nu stiu daca sa rad sau sa plang. E urat sa stii ca o sa te execute careva.
Dar sa nu-l cunosti macar pe calau e diabolic.

Parca suna aiurea cand cade securea sa blestemi fara dedicatie. emo-ang.gif

PM
+ Quote Post

RoAp
post May 19 2009, 08:12 PM
Post #10

StarGazer
Group Icon

L-am vazut zilele trecute pe Pogea intr-o emisiune.
Ii plecat rau cu pluta. Nu realizeza ca fara sprijinul subalternilor ii mort profesional.

Dulce e puterea...

I-as aduce aminte un singur lucru. Nu in calitate de angajat platit la target... de moguli.

A mai fost un ministru candva, ilie serbanescu.

De finante, desigur.

Tipul evita sa mentioneze asta in CV. Inutil, desigur.

Admitand ca ai avea nepoti, ii rusine mai mare sa dai explicatii despre incompetenta proprie?

Avem ministru in schimb. Nu-i anarhie. Bleah.

As trece peste presiuni, as trece peste ambitia de a fi ministru de finante. As intelege cerintele de moment.

Insa niciodata nu as trece peste faptul ca in asemenea functie nu ii loc si timp mai ales, de mass media.

Este imposibil teoretic, uman.

Nici macar nu ma mai enervez.

Ii din pepiniera PSD parca, tipul.

Dabuleni, plecare, cumva?

PM
+ Quote Post

RoAp
post May 24 2009, 12:07 PM
Post #11

StarGazer
Group Icon

O sa scriu ceva ce nu-mi place.

Aparent ii lucrativ insa din experienta stiu ca vor aparea probleme. Mai ales ca nu am contact zilnic cu oamenii.
Oamenii se lasa preluati. Firmele lor. Ba chiar insista sa fie asa. De o luna doar la asta lucreaza cativa dintre colegii mei.

Exista un prag care ii frectie la nivel mare. Insa portite is ca firmele lor sa scape de taxa chiar preluate mai tarziu.

Ideea este ca o sa dispara pofta de munca. Is orgolii la mijloc, is reguli.

Nu clipesc cand ingrop pe unul ca mine. Insa nu am satisfactie cand mi se pune pe tava asta.
Nu ca nu mi-ar placea sa dau ordine, nu. Insa ma intereseaza mai mult rezultatul unui ordin de-al meu.
Restul is amanunte.

Subventiile din octombrie nu s-au acordat inca pe agricultura. nu noua cel putin.

Automat la preluare se schimba beneficiarul.

Ca sa rezum. Ii genul de situatie in care esti dus in situatia sa iti iei arma.
Asta-i varianta grava. Dar la asta se ajunge. Cu oricata bunavointa ai fi inarmat.

PM
+ Quote Post

RoAp
post Jan 13 2010, 06:26 PM
Post #12

StarGazer
Group Icon

Acum ii o gluma sa ii mai fie frica de forfetar cuiva. Asa cred cei care au tras pe dreapta.

Insa multi vor avea probleme la proxima confruntare cu fiscul. Oarece declaratii nedepuse atrag amenzi de ordinul miilor de roni.

PM
+ Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

RSS Lo-Fi Version Time is now: 15th November 2018 - 05:56 AM
Arta si savoare www.iconcert.ro
 Vesperala Forum