vesperala

Welcome Guest ( Log In | Register )

Reply to this topicStart new topic
> Echipe de fotbal din străinătate - aveți preferințe?

vesperala
post Apr 21 2009, 07:05 PM
Post #1

Miradoniz
Group Icon

Group: *vesperala*
From: În castel de treci prin colonade...
Member No.: 1

Mulți sunt suporteri ai unor echipe de afară, deși eu încă nu am reușit să mă dumiresc ce anume a apropiat acele echipe de sufletul lor...

Aveți echipe din străinătate preferate? Și cum de ați devenit suporteri ai lor?

User's Signature

O raclă mare-i lumea. Stelele-s cuie/Bătute-n ea Ɵi soarele-i fereasta/La temniƣa vieƣii
Mihai Eminescu

Stelele-n cer, deasupra mărilor, ard depărtărilor, pùnă ce pier...

Go to the top of the page
PM
+ Quote Post

Asimetric
post Apr 21 2009, 07:28 PM
Post #2

StarGazer
Group Icon

Group: Admin
From: Uncanny valley
Member No.: 161

Liverpool FC. smile.gif
Ce poate sa te apropie de o anume echipa? Diverse lucruri. Uneori aceleasi care te apropie de una din Romania. Am vazut acum vreo 6 ani un meci Liverpool - Chelsea. Era printre putinele meciuri din ligile straine pe care le vedeam. Si probabil primul meci pe care l-am vazut vreodata in Premier League. Cred ca era in luna august, si la noi nu incepusera inca meciurile din Divizia A (de atunci). Liverpool a luat bataie cu 2-1, dar m-a impresionat atmosfera de pe stadion (celebrul "You'll Never Walk Alone" smile.gif), plus ca atunci incepea sa se ridice un jucator extraordinar: Steven Gerrard. A fost singurul jucator care imi facuse o impresie buna, desi nu a marcat. Era tipul de jucator care imi placea, si imi place. Genul Radoi, dar cu 10 nivele mai sus. smile.gif

Insa a inceput cu adevarat sa imi placa Liverpool de la meciul cu AC Milan, din finala CL 2005. Probabil ca atunci multi au fost cei ca mine. Nici nu aveau cum altfel. smile.gif Desi era 3-0 pentru italieni, Gerrard, care intre timp devenise capitanul echipei, a reusit sa stranga echipa si sa marcheze 2 goluri din 3. S-a terminat 3-3 si meciul s-a decis la penalty-uri. Liverpool a cucerit a 5-a Cupa a Campionilor din istorie. biggrin.gif

Spiritul acesui club m-a facut sa indragesc foarte tare jocul pe care il practica, de la un timp, chiar mai mult decat indragesc Steaua...

Edited by Stelist_4_3v3r: Apr 22 2009, 10:06 AM

User's Signature

Pot să fiu uitat, pentru că
nu țin la brațe, pot să-mi lipsească.
Pot fi părăsit, pentru că
nu-mi iubesc picioarele, pot merge
și cu aerul.
Pot fi lăsat singur, pentru că
sangele meu se varsă în mare
oricum.

http://mariuslupu.deviantart.com/

PM
+ Quote Post

pinturicchio
post Apr 21 2009, 09:05 PM
Post #3

ShiningStar
Group Icon

Group: Stars
From: Ploiesti
Member No.: 919

La mia Juve

Am tinut cu Juve de mic, de prima data cand l-am vazut pe magicianul Del Piero la balon smile.gif la un meci Juve - Milan 4-1..au dat Alex si Inzaghi cate doua boabe biggrin.gif de atunci am inceput sa ma interesez de Juve, mi-a placut Zidane, Davids..imi placea si Tacchinardi..
Si uite asa am trecut prin titlul pe care ni l-au furat in 2000, revansa din 2002 din ultima etapa cu onestii de la (sf)inter, finala pierduta din 2003, titlurile apoi revocate (eu in continuare raman la parerea ca injust, dar nu e locul aici sa dezbatem asta ), promovarea...si revansa de pe san siro ..

Acum nu mai suntem ce eram odata, dar avem multi tineri de perspectiva in echipa care pot sa ne readuca acolo sus

fino alla fine forza Juventus !!

User's Signature

PM
+ Quote Post

danco
post Apr 25 2009, 06:27 PM
Post #4

StarGazer
Group Icon

From: arad
Member No.: 115

Liverpool. Nu mai știu cum, dar țineam cu ei de mult. Dar momentul care a făcut să-mi rămână echipa favorită, a fost incidentul de la Heysel. Mai țin minte și acum cum stătea la tv așteptând să înceapă meciul, căci se dădea și la noi la tv(sau la unguri... hm.gif )...nu, la noi se dădea... și nu mai începea pentru că era ceva pe stadion, ceva ce nu am înțeles atunci imediat. De atunci Liverpool a rămas ferm echipa mea favorită din străinătate.

User's Signature

Singura prietenie de preț este cea care s-a născut fără motiv (Arthur von Shendel)
PM
+ Quote Post

pinturicchio
post Apr 25 2009, 06:34 PM
Post #5

ShiningStar
Group Icon

From: Ploiesti
Member No.: 919

Ce anume din tragedia de la Heysel recomanda pe Liverpool ca echipa favorita ? hm.gif atunci suporterii englezi i-au atacant pe cei italieni si 39 dintre ei au murit in incercarea de a scapa.

User's Signature

PM
+ Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

RSS Lo-Fi Version Time is now: 21st February 2018 - 09:21 PM
Arta si savoare www.iconcert.ro
 Vesperala Forum