vesperala

Welcome Guest ( Log In | Register )

7 Pages V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Hotărârea de a avea un copil, (split de la 3 îngerași)

EM!L
post Apr 20 2009, 10:05 AM
Post #1

RisingStar
Group Icon

Group: Stars
Member No.: 296

Da' când ai rămas însărcinată stăteai într-o vilă cu 20 de camere și aveai 2500EUR salariu lunar?

User's Signature

Curiozitatea a omorât pisica...
Go to the top of the page
PM
+ Quote Post

vesperala
post Apr 20 2009, 10:07 AM
Post #2

Miradoniz
Group Icon

Group: *vesperala*
From: În castel de treci prin colonade...
Member No.: 1

smile.gif cu siguranță o femeie când rămâne însărcinată nu se așteaptă la tripleți, și cheltuielile sunt altele, Em!l

User's Signature

O raclă mare-i lumea. Stelele-s cuie/Bătute-n ea Ɵi soarele-i fereasta/La temniƣa vieƣii
Mihai Eminescu

Stelele-n cer, deasupra mărilor, ard depărtărilor, pùnă ce pier...

PM
+ Quote Post

EM!L
post Apr 20 2009, 10:13 AM
Post #3

RisingStar
Group Icon

Zău?! Eh, femeia aia nu rămâne însărcinată cu Sfântul Duh, think about'it!
Da' când de-abia îți ajung banii, când ai rate/taxe, când nu ai o locuință a ta, stai cu chirie... te gândești că e ok să faci și-un copil, right?!
Don't get me wrong, nu judec pe nimeni, fiecare face cum/cât îl duce mintea...

@elenyak, baftă pe mai departe în demersul tău smile.gif

User's Signature

PM
+ Quote Post

vesperala
post Apr 20 2009, 10:27 AM
Post #4

Miradoniz
Group Icon

CITEAZA(EM!L @ Apr 20 2009, 11:13 AM) *
te gândești că e ok să faci și-un copil, right?!

right, vine o vreme când, chiar dacă nu ai de niciunele, vrei un copil..smile.gif
eventual vine o vreme când știi că dacă nu îl faci, nu îl vei mai putea face după aceea și conștientizezi asta...

și apoi indiferent dacă a fost bine sau rău... realitatea e că acești copii există.

User's Signature

O raclă mare-i lumea. Stelele-s cuie/Bătute-n ea Ɵi soarele-i fereasta/La temniƣa vieƣii
Mihai Eminescu

PM
+ Quote Post

EM!L
post Apr 20 2009, 11:18 AM
Post #5

RisingStar
Group Icon

Făcând abstracție de cazul de față (implicit intrând, oarecum, în offtopic) discutând la modul general

QUOTE (vesperala @ Apr 20 2009, 10:27 AM) *
right, vine o vreme când, chiar dacă nu ai de niciunele, vrei un copil..smile.gif
eventual vine o vreme când știi că dacă nu îl faci, nu îl vei mai putea face după aceea și conștientizezi asta...
și apoi indiferent dacă a fost bine sau rău... realitatea e că acești copii există.

Clar, există și din păcate sunt foarte mulți. Nu știu dacă e ok să consider și să fac afirmația "din păcate" dat fiind vorba de un suflet, dar...
Eu nu zic "să nu vrei", "să nu faci", dar trebuie să fi cel puțin inconștient și cu o gândire extreeeem de limitată, astfel încât evaluându-ți situația la un moment dat, și constatând la o simplă privire în jur că ești și așa suficient de amărât/nevoiaș etc, tu să te decizi că e ok să dai naștere/să aduci pe lume încă cel puțin un suflet.
Ce vină are el că ești tu idiot (părerea mea, repet, vorbind la modul general) și îl aduci pe lume nefiind în stare, nu să îi asiguri o existență de lux, un trai în puf, dar măcar minimul necesar unui trai decent, sănătos și fără griji... Oare care e viitorul unor astfel de copii?! Care sunt șansele, dacă nu să reușească în viață la modul "a dat lovitura" (indiferet de plan/nivel), de a avea măcar o dezvoltare normală dpdv. fizic/psihic...
Ar fi foarte multe de zis, dar înaintez în offtopic și nu asta mi-e intenția. Poate se va face un topic separat (l-aș deschide chiar eu, numai că nu știu ce titlu să pun) și un moderator va face split.
Rămân la convingerea că înainte de a face un copil, trebuie să treci un test psihologic! Unul serios, și să-l treci pe bune!
Îmi cer scuze față de @elenyak, pentru "poluarea" topicului.

User's Signature

PM
+ Quote Post

samsara
post Apr 20 2009, 11:29 AM
Post #6

StarGazer
Group Icon

Group: SuperModerator
From: Brasov
Member No.: 282

Emil de multe ori copiii nu vin cand vrem noi, cu toata protetia din lume si ce faci atunci, avort? Si apoi daca stai si astepti o viata ca sa prinzi momentul cel bun ( adica: job bun, pana imi fac o casa, pana imi iau o masina, pana reusesc sa ma distrez etc. ) atunci s-ar putea sa ratezi momentul. Eu una sunt de parere ca, copiii vin cand ii este dat fiecaruia, uneori poate coincide cu dorinta noastra de a avea copii, dar alteori nu.

User's Signature

PM
+ Quote Post

EM!L
post Apr 20 2009, 11:36 AM
Post #7

RisingStar
Group Icon

Faci, sau te abții.
Uhm, decât să ratezi momentul, mai bine ratezi viața micuțului, right?!
În plus, pentru mulți văd că sunt chiar o "investiție"... la crâșmă se acceptă banii din alocație. Sad, but true.
Copiii vin când vrei să vină, sau apar când vrei să apară. Dacă vrei și ești responsabil...
Suntem în 2009, refuz să accept "textele" gen "așa a vrut Dumnezeu", "ce era să fac dacă am rămas însărcinată"...
Hai să fim umpic serioși și realiști smile.gif

User's Signature

PM
+ Quote Post

samsara
post Apr 20 2009, 11:40 AM
Post #8

StarGazer
Group Icon

Iti zic sigur, ca, cu toata protectia din lume vin copii, nici nu-ti dai seama cati emo-lol.gif Si facem abstractie acum de cei care fac copii din egoism ( ca sa aiba si ei sprijin la batranete sau c asa mearga sa bea din alocatia copilului ). Nu intotdeauna planul de acasa se potriveste cu cel din targ. Eu am patit-o rolleyes.gif

User's Signature

PM
+ Quote Post

EM!L
post Apr 20 2009, 11:45 AM
Post #9

RisingStar
Group Icon

QUOTE (samsara @ Apr 20 2009, 10:40 AM) *
Iti zic sigur, ca, cu toata protectia din lume vin copii, nici nu-ti dai seama cati emo-lol.gif

Dă-mi voie să nu te cred smile.gif Nu apar brusc/subit, nu apar peste noapte...
Ai tot timpul din lume să acționezi, într-o direcție sau alta smile.gif

User's Signature

PM
+ Quote Post

samsara
post Apr 20 2009, 11:47 AM
Post #10

StarGazer
Group Icon

Tu sugerezi aici si de un eventual avort ... pentru ca vorbeam de contraceptie care nu si-a facut datoria. Bun. Sa zicem ca nu te refereai la asta. Ce putea sa faca in 9 luni, ar fi reusit sa stranga bani incat sa duca o viata decenta cei doi soti si 3 copii? Oricum e o situatie delicata ... si pana nu ne aflam in situatia respectiva e destul de greu de inteles.

Edited by samsara: Apr 20 2009, 11:50 AM

User's Signature

PM
+ Quote Post

EM!L
post Apr 20 2009, 11:56 AM
Post #11

RisingStar
Group Icon

Nu ești de acord cu avortul (nu tu, @sam, vorbesc/vorbim la modul general, încă, sper) te abții.
Fix ca în bancul ăla:
"-Aspirina e un bun contraceptiv?! și dacă da, când? înainte sau după?!
-În loc de ..."
Acum nah, asta cu aruncatul de vină asupra contracepției e cu dus și-ntors. Există diverse metode, marea lor majoritate sunt sigure aproape de 100%. Că există și excepții, total de acord, dar privind în jur și analizând "la rece" și imparțial multe cazuri/situații (în special cei "oropsiți" și cei ce se plâng că nu primesc ajutor de nicăieri) constat că nu e cazul smile.gif

User's Signature

PM
+ Quote Post

samsara
post Apr 20 2009, 11:59 AM
Post #12

StarGazer
Group Icon

emo-lol.gif Ce rau esti tu cu noi .. abstinenta totala, hai sa ne facem calugari si caugarite cu totii kiss_the_star.gif
Oricum eu sunt de parere ca absolut nimic in lumea si in viata noastra nu e intamplator si ti se intampla pentru ca e lectia ta de viata.

User's Signature

PM
+ Quote Post

EM!L
post Apr 20 2009, 12:03 PM
Post #13

RisingStar
Group Icon

Hai cu un topic separat... Titlu nu știu/găsesc, subiect... cam cel/cele dezbătute pe aici.

Rău zici, hmm? emo-lol.gif
Normal că nu e întâmplător, întâmplător ar fi, cum am zis într-un post ceva mai sus, să rămâi gravidă fără să întreprinzi nicio activitate în acest sens...

User's Signature

PM
+ Quote Post

malitzia
post Apr 20 2009, 04:42 PM
Post #14

StarGazer
Group Icon

Member No.: 172

Emil, sunt de acord ca barbatii sa faca avort, ca barbatii sa faca copii si ca barbatii sa se indoape cu anticonceptionale. Atunci te-as sustine pana-n panzele albe.

Iti doresc sa nu ajungi in situatia in care ai tot ce vrei, dar sa nu poti avea propriul copil. Eu am cativa prieteni care au asteptat sa-si permita financiar un copil si acum nu mai pot face. Sunt de parere ca un copil trebuie facutde catre femeie de preferinta pana la 35 de ani. Mai tarziu pot aparea surprize neplacute.
PM
+ Quote Post

RoAp
post Apr 20 2009, 04:54 PM
Post #15

StarGazer
Group Icon

Member No.: 31

QUOTE (malitzia @ Apr 20 2009, 05:42 PM) *
Emil, sunt de acord ca barbatii sa faca avort, ca barbatii sa faca copii si ca barbatii sa se indoape cu anticonceptionale. Atunci te-as sustine pana-n panzele albe.

Iti doresc sa nu ajungi in situatia in care ai tot ce vrei, dar sa nu poti avea propriul copil. Eu am cativa prieteni care au asteptat sa-si permita financiar un copil si acum nu mai pot face. Sunt de parere ca un copil trebuie facutde catre femeie de preferinta pana la 35 de ani. Mai tarziu pot aparea surprize neplacute.

Mi-a stat pe limba sa scriu legat de asta.

Imi dai voie sa scriu Malitzia? Te rog sa nu mai fi suparata pe mine. Nu pe topicul asta. emo-flowers.gif

Pot sa sugerez doar un sfat. Ii dur, dar daca ma gandesc si la varsta ii pertinent.
Evitati cat puteti un avort. Considerentele financiare nu-s o cauza solida de a nu face un copil.

Is o cauza eventual legat de programare, desi e de discutat si aici. Dar cursul naturii nu trebuie ignorat.

PM
+ Quote Post

LIVIA
post Apr 20 2009, 05:08 PM
Post #16

SuperStar
Group Icon

From: Giurgiu
Member No.: 263

hmmmmm..... hm.gif...oare cei cu o stare materiala mai putin buna nu-si doresc copii?..oare toti cei ce am dat nastere copiilor am avut de toate pt. rasfatatii cei mici?....oare atunci cand nu ai de ales crezi ca te intereseaza ca maine nu mananci si dai copilului tau?...oare daca un medic iti spune ca poti muri dand nastere unui copil , renunti?...sunt o mie de motive si tot atatea sacrificii dar, in final alegerea este aceeasi....de ce?....unii stim deja raspunsul , ceilalti il vor afla...

Edited by LIVIA: Apr 20 2009, 05:14 PM

User's Signature

Dacă vrei odihnă - crede. Dacă vrei adevărul - caută și suferă.
PM
+ Quote Post

RoAp
post Apr 20 2009, 05:10 PM
Post #17

StarGazer
Group Icon

QUOTE (LIVIA @ Apr 20 2009, 06:08 PM) *
hmmmmm..... hm.gif

Nu inteleg!
PM
+ Quote Post

LIVIA
post Apr 20 2009, 05:17 PM
Post #18

SuperStar
Group Icon

From: Giurgiu
Member No.: 263

CITEAZA(RoAp @ Apr 20 2009, 07:10 PM) *
Nu inteleg!

nu terminasem...scuze reverence.gif

User's Signature

Dacă vrei odihnă - crede. Dacă vrei adevărul - caută și suferă.
PM
+ Quote Post

RoAp
post Apr 20 2009, 05:41 PM
Post #19

StarGazer
Group Icon

QUOTE (LIVIA @ Apr 20 2009, 06:08 PM) *
hmmmmm..... hm.gif...oare cei cu o stare materiala mai putin buna nu-si doresc copii?..oare toti cei ce am dat nastere copiilor am avut de toate pt. rasfatatii cei mici?....oare atunci cand nu ai de ales crezi ca te intereseaza ca maine nu mananci si dai copilului tau?...oare daca un medic iti spune ca poti muri dand nastere unui copil , renunti?...sunt o mie de motive si tot atatea sacrificii dar, in final alegerea este aceeasi....de ce?....unii stim deja raspunsul , ceilalti il vor afla...

Cu partea medicala is de acord ca-i o eventuala piedica. Cu partea financiara nu-s de acord.
E o tampenie asta.

Teoriile mele tin foarte mult de viata de cuplu. Chestiune aproximativ straina mie.

PM
+ Quote Post

vesperala
post Apr 20 2009, 05:44 PM
Post #20

Miradoniz
Group Icon

CITEAZA(RoAp @ Apr 20 2009, 06:41 PM) *
Teoriile mele tin foarte mult de viata de cuplu. Chestiune aproximativ straina mie.

emo-lol.gif ești și tătic... aveai și ceva griji despre viitoare scutece... și tot străină este? smile.gif)

User's Signature

Mihai Eminescu

PM
+ Quote Post

7 Pages V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

RSS Lo-Fi Version Time is now: 21st September 2018 - 04:50 AM
Arta si savoare www.iconcert.ro
 Vesperala Forum