vesperala

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages V  < 1 2  
Reply to this topicStart new topic
> Construcțiile și cutremurele

Rocozaur
post Jun 24 2009, 06:34 PM
Post #21

RisingStar
Group Icon

Group: Stars
Member No.: 260

Just a hunch. Incercam sa va calmez. Pt ca nici cei care sunt de la institutul seismologic nu stiu exact cand va veni cutremurul. Insa momentan stam potoliti cu burtile la soare fara sa ne facem griji ca o sa ne cada casa..... dupa 2011 o sa fie nasol....de atunci incolo o sa tot stam cu "mai vine cutremurul asta odata?! " convers.gif

User's Signature

Go to the top of the page
PM
+ Quote Post

Narcisa
post Mar 2 2010, 09:46 AM
Post #22

StarGazer
Group Icon

Group: EveningStar
Member No.: 9

Adusei aici cateva sfaturi, e bine sa luam aminte, ar putea sa fie salvatoare.

1) Oricine care pur si simplu "se apleaca si se acopera" cand cladirile se prabusesc, este zdrobit si ucis. De fiecare data, fara exceptie. Oamenii care se pun sub obiecte, ca birouri sau masini, sunt intotdeauna zdrobiti.

2) Cainii, pisicile si copii mici sunt uneori in mod natural ghemuiti in pozitia fetala. Si tu ar trebui sa faci la fel in caz de cutremur. Este un instinct de supravietuire natural. Poti supravietui intr-un mic gol. Du-te langa un obiect, langa o canapea, langa un obiect mare si voluminos, care se va comprima intr-o oarecare masura, dar care va lasa un gol langa el.

3) Cladirile din lemn sunt cele mai sigure cladiri in timpul unui cutremur. Motivul este simplu: lemnul este flexibil si se misca cu forta cutremurului. Daca acea cladire din lemn se prabuseste, sunt create mari goluri de supravietuire. De asemenea, cladirile din lemn au mai putina greutate concentrata care se poate prabusi. Cladirile din caramizi se vor sparge in caramizi individuale. Caramizile vor cauza multe rani, dar mai putine trupuri zdrobite decat lespezile din beton.

4) Daca esti in pat, pe timp de noapte si apare un cutremur, pur si simplu rostogoleste-te jos din pat. Un vid de siguranta va exista in jurul patului. Hotelurile pot obtine o rata mai mare de supravietuire in cutremure, daca pun un semn pe spatele usii fiecarei camere, spunandu-le ocupantilor sa se intinda pe podea, langa baza patului, in timpul unui cutremur.

5) Daca apare un cutremur in timp ce te uiti la televizor si nu poti scapa usor iesind pe geam sau pe usa, atunci intinde-te jos si ghemuieste-te in pozitie fetala, langa canapea sau un obiect mare.

6) Toti care se pun sub usa de la o intrare cand cladirea se darama sunt omorati. Daca stai sub o usa de la o intrare si tocul usii cade inainte sau inapoi, vei fi zdrobit de tavanul de deasupra. Daca tocul cade in parti, vei fi taiat in doua de intrarea usii. In oricare din cazuri vei fi omorat.

7) Niciodata sa nu mergi la scari. Scarile au un moment de frecventa diferit (se leagana separat de partea principala a cladirii). Scarile si restul cladirii se lovesc reciproc incontinuu, pana cand are loc prabusirea scarilor. Oamenii care se duc pe scari inainte sa se prabuseasca, sunt ciopartiti de treptele scarii. Sunt mutilati oribil. Chiar daca imobilul nu se prabuseste, nu mergeti pe scari. Scarile sunt cea mai de asteptat parte a cladirii de a fi avariate. Chiar daca scarile nu sunt prabusite de cutremur, s-ar putea prabusi mai tarziu, cand ar putea fi aglomerate cu oameni. Ar trebui intotdeauna sa fie verificate chiar daca restul cladirii nu este avariat.

User's Signature

PM
+ Quote Post

Narcisa
post Mar 6 2010, 10:12 AM
Post #23

StarGazer
Group Icon

Eu am convingerea ca, în cazul unui cutremur puternic, diferența între viață și moarte o face robustețea cimentului din care este construită casa.

User's Signature

PM
+ Quote Post

Eonica
post Mar 8 2010, 10:23 AM
Post #24

SuperStar
Group Icon

From: jud. Covurlui
Member No.: 8

CITEAZA(Rocozaur @ Jun 24 2009, 04:34 PM) *
Just a hunch. Incercam sa va calmez. Pt ca nici cei care sunt de la institutul seismologic nu stiu exact cand va veni cutremurul. Insa momentan stam potoliti cu burtile la soare fara sa ne facem griji ca o sa ne cada casa..... dupa 2011 o sa fie nasol....de atunci incolo o sa tot stam cu "mai vine cutremurul asta odata?! " convers.gif

Prin absurd, chiar daca ar sti nu ar spune populatiei. S-ar crea o panica de nedescris. Romanul oricum e sperios din fire si nu numai el. Voi vreti pe frigul asta sa vedeti corturi in parc?

User's Signature

"Exista ceva mai rau decat oamenii rai, indiferenta oamenilor buni!"
PM
+ Quote Post

winter
post Apr 6 2011, 10:09 PM
Post #25

FallingStar
Group Icon
**

Member No.: 1,262

QUOTE (Narcisa @ Mar 2 2010, 10:46 AM) *
1) Oricine care pur si simplu "se apleaca si se acopera" cand cladirile se prabusesc, este zdrobit si ucis. De fiecare data, fara exceptie. Oamenii care se pun sub obiecte, ca birouri sau masini, sunt intotdeauna zdrobiti.
Daca esti la etaj si cladirea se prabuseste cu totul, chiar nu are importanta daca stai ghemuit sub birou ori langa birou...
Plus ca, atunci cand incepi sa simti cutremurul, nu ai de unde sa stii daca va fi unul devastator care va duce la prabusirea cladirii sau va fi unul moderat care va duce doar la caderea obiectelor din incapere si a tencuielii de pe tavan. Iar in cazul unui cutremur moderat, eu una zau ca m-as simti mai in siguranta sub birou decat langa birou.

2) Cainii, pisicile si copii mici sunt uneori in mod natural ghemuiti in pozitia fetala. Si tu ar trebui sa faci la fel in caz de cutremur. Poti supravietui intr-un mic gol. Du-te langa un obiect, langa o canapea, langa un obiect mare si voluminos, care se va comprima intr-o oarecare masura, dar care va lasa un gol langa el.
Inainte sa pice cladirea, obiectele acelea "mari si voluminoase" (asta nu-i pleonasm?) vor incepe sa se miste incoace si incolo. Pot chiar sa se rastoarne. De aceea, mie nu mi se pare intelept sa ma asez langa ele in caz de cutremur.

4) Daca esti in pat, pe timp de noapte si apare un cutremur, pur si simplu rostogoleste-te jos din pat. Un vid de siguranta va exista in jurul patului.
Mda. O saltea elastica si cateva tablii din lemn chiar garanteaza un vid de siguranta in jur cand se prabuseste plafonul... rolleyes.gif

Eu stiam ca, in cazul unui cutremur, cel mai sigur loc este un colt interior format de pereti din beton armat, departe de ferestre, usi, mobilier sau obiecte care ar putea sa cada.
PM
+ Quote Post

Narcisa
post Apr 7 2011, 06:58 AM
Post #26

StarGazer
Group Icon

CITEAZA(winter @ Apr 6 2011, 11:09 PM) *
Daca esti la etaj si cladirea se prabuseste cu totul, chiar nu are importanta daca stai ghemuit sub birou ori langa birou...
Plus ca, atunci cand incepi sa simti cutremurul, nu ai de unde sa stii daca va fi unul devastator care va duce la prabusirea cladirii sau va fi unul moderat care va duce doar la caderea obiectelor din incapere si a tencuielii de pe tavan. Iar in cazul unui cutremur moderat, eu una zau ca m-as simti mai in siguranta sub birou decat langa birou.

Inainte sa pice cladirea, obiectele acelea "mari si voluminoase" (asta nu-i pleonasm?) vor incepe sa se miste incoace si incolo. Pot chiar sa se rastoarne. De aceea, mie nu mi se pare intelept sa ma asez langa ele in caz de cutremur.

Mda. O saltea elastica si cateva tablii din lemn chiar garanteaza un vid de siguranta in jur cand se prabuseste plafonul... rolleyes.gif

Eu stiam ca, in cazul unui cutremur, cel mai sigur loc este un colt interior format de pereti din beton armat, departe de ferestre, usi, mobilier sau obiecte care ar putea sa cada.

Pardon, doamna! Am folosit copy-paste. N-am indraznit sa corectez ceva ce nu-mi apartine. Stiu si eu daca e pleonasm! emo-confused.gif Strict gramatical, sunt ceva sanse. Matematic vorbind, un plan poate fi mare, infinit, dar foarte putin voluminos, la fel o dreapta, un fir de ata... Ce ziceti? Daca v-ati impiedicat de el ca pleonasm si va afecteaza foarte tare, faceti o sesizare catre autor, poate accepta sa dea o erata .
http://www.agentia.org/anchete/triunghiul-...remur-1595.html

User's Signature

PM
+ Quote Post

NightShift
post Apr 7 2011, 10:32 AM
Post #27

Scârțar
Group Icon

From: Paradise City
Member No.: 110

Daca o sarcina este preluata de mai multe obiecte, intotdeauna obiectele MAI RIGIDE vor prelua partea covarsitoare.; si fac o analogie ca sa exemplific:

Imaginati-va; puse una langa alta doua paralelipipede de dimensiuni identice: o caramida si un burete. Daca puneti o scandura peste ele si urcati cu picioarele, buretele se striveste,, caramida NU.
Deci se intampla exact ce spuneam: Sarcina este preluata de obiectul MAI RIGID. De aceea, in caz de cutremur, este recomandat sa stai sub o grinda, care intotdeauna sta pe doi stalpi, ori sub un planseu sprijinit pe doua sau mai multe ziduri ca lumea (preferabil din beton).

Comparand rigiditatea unui cadru de beton cu vreun obiect de mobilier, este usor de intuit unde e mai sigur sa stai in caz de cutremur. ... (cel putin teoretic)

User's Signature

PM
+ Quote Post

winter
post Apr 7 2011, 09:58 PM
Post #28

FallingStar
Group Icon
**

Member No.: 1,262

Pai, doamna Narcisa, daca este copy/paste, de ce va simtiti DUMNEAVOASTRA atacata?

In ceea ce priveste articolele despre "triunghiul vietii"... am si eu un copy/paste, de pe site-ul Institutului National de Cercetare - Dezvoltare in Constructii, Urbanism si Dezvoltare Teritoriala Durabila "URBAN - INCERC":
In ultimul timp au fost re-vehiculate pe Internet si in mass-media anumite recomandari privind protectia la seisme prin asa-numitul "triunghi al vietii", provenind de pe site-ul ARTI din SUA. In articolul "Cum ramai in viata la cutremur" din ziarul ADEVARUL din 27 aprilie 2009 s-a afirmat chiar ca "regulile romanesti de supravietuire in caz de cutremur, postate pe site-ul Inspectoratului pentru Situatii de Urgenta (ISU), sunt invechite", iar ziarul prezinta alte sugestii si desene conform ARTI.

In realitate, dupa o situatie similara, care a produs o mare neliniste publica in SUA in anii 2004 - 2005, acele recomandari au fost dezavuate public, ca fiind extrem de periculoase, de catre autoritatile din SUA, respectiv:
- Agentia Federala pentru Managementul Situatiilor de Urgenta - FEMA;
- OES - Oficiul Situatiilor de Urgenta al Guvernatorului Statului California;
- Oficiul de Management al Situatiilor de Urgenta, Los Angeles;
- SEAOC - Asociatia Inginerilor de Structuri din California;
- EERI - Institutul de Cercetare in Ingineria Seismica din California;
- Coalitia Nationala pentru Educatia privind Dezastrele (NDEC);
- Crucea Rosie din SUA.

Recomandam ca persoanele fizice si mass-media sa nu mai vehiculeze acele false recomandari ARTI, deoarece pot pune in pericol vietile copiilor si altor persoane, expunandu-se si la responsabilitati morale si legale.
sursa: AICI
PM
+ Quote Post

Narcisa
post Apr 8 2011, 07:17 AM
Post #29

StarGazer
Group Icon

CITEAZA(winter @ Apr 7 2011, 10:58 PM) *
Pai, doamna Narcisa, daca este copy/paste, de ce va simtiti DUMNEAVOASTRA atacata?

Pentru ca m-ati citat. Pentru ca, mea culpa , intentionat si cu vadit interes de castig necuvenit, cent.gif am uzurpat drepturile autorului , am omis ghilimelele de rigoare, fiind recidivista sub acest aspect blush-1.gif si trebuia sa ma spovedesc in Postul Pastelui. Pentru ca " in dubio, pro reo" , vis-a-vis de afirmatia cu pleonasmul . Si trebuia sa clarific asta. Pentru ca am sesizat ironia DUMNEAVOASTRA si-am luat-o ca atare.

P.S. Reeditez si fac mentiunea ca pronumele personal de politete "DUMNEAVOASTRA" l-am luat tot cu copy/paste, drept pentru care fac cuvenita rectificare.

User's Signature

PM
+ Quote Post

Narcisa
post Apr 8 2011, 08:09 AM
Post #30

StarGazer
Group Icon

Anunt ca mi-am ales triunghiul salvator, in urma unei analize profunde pe teren si sub atenta indrumare a lui NightS. In centrul triunghiului mi-am asezat gospodareste o sticla cu apa plata, o bricheta si un fluierici de ultima generatie , dotat cu amplificator de sunet . Triunghiul respectiv fiind la o intindere de brat de frigider , am renuntat la rezerva de posmagi.

User's Signature

PM
+ Quote Post

NightShift
post Apr 8 2011, 12:10 PM
Post #31

Scârțar
Group Icon

Eu propun sa se discute mai mult despre constructii si cutremure,,
si mai putin despre pleonasme, ori drepturi de autor.

treve.gif

User's Signature

PM
+ Quote Post

Eonica
post Apr 8 2011, 05:14 PM
Post #32

SuperStar
Group Icon

CITEAZA(winter @ Apr 6 2011, 11:09 PM) *

Pe bune si fara gluma, de unde stiu eu care-s peretii din beton armat ai apartamentului meu? Mentionez ca nu detin documentatie tehnica si (acum permiteti-mi o glumita) nici instructiuni de folosire.
Banuiesc ca ar putea fi cei in care nu intra cuiele batute cu ciocanul, dar nu i-am incercat pe toti. Sa m-apuc de gaurit oare sau exista si alta metoda mai putin invaziva?

User's Signature

PM
+ Quote Post

Aprig
post Apr 8 2011, 05:19 PM
Post #33

Ce avem noi aici?
Group Icon

From: București
Member No.: 55

Dacă stai în bloc de prefabricate, pereții de beton sînt cei exteriori, inclusiv cei care separă apartamentele între ele. Pereții interiori sînt de BCA foarte subțire. Dacă nu, de obicei pereții de beton sînt cei interiori, iar la exterior sînt de BCA.

Există și două metode simple ca să afli:
- pumn în perete. Ăia de beton dor mai tare.
- întrebi un vecin care știe.

User's Signature

PM
+ Quote Post

Eonica
post Apr 8 2011, 06:04 PM
Post #34

SuperStar
Group Icon

Asta cu pumnul il pun pe paulvanorton sa incerce ca e treaba tehnica, daca nu reuseste poate incerca si cu capul? dash3.gif In timp ce el testeaza peretii, ramane sa ma sacrific eu pentru varianta cu vecinul ....
Trebuie sa reusim pana la urma sa facem triunghiul ala al vietii.

User's Signature

PM
+ Quote Post

NightShift
post Apr 8 2011, 09:05 PM
Post #35

Scârțar
Group Icon

Eonica, nu stiu daca o sa ai rabdare sa citesti biggrin.gif dar nah, poate te ajuta cu ceva.

Daca structura blocului e cu stalpi si grinzi, atunci camerele arata cam asa:

Se observa in colturi stalpii de beton, precum si muchiile grinzilor sub tavan. Planseele sunt in general prefabricate, iar marea majoritate a peretilor sunt din blocuri de BCA sau blocuri ceramice de zidarie-(caramizi cu goluri, pe romaneste). Acest tip de structura, din loc in loc, contine si unele ziduri din beton armat, cu functiune mai speciala. ...nu intru in detalii, decat daca insisti.
Acest tip de structura il au ,in general, blocurile cu mai mult de 4 etaje.

Cel mai frecvent, blocurile de pana la 4 etaje au structura "cu diafragme dese". La acest tip de structura, nu apar stalpi si grinzi pe muchiile camerelor, fiindca nu au asa ceva, in schimb aproape toti peretii perpendiculari pe latura lunga a blocului sunt din beton armat. Planseele sunt prefabricate sau turnate monolit (dupa caz), iar peretii paraleli cu latura lunga a blocului sunt in general din placi prefabricate de BCA-armat cu plasa sudata.

Ambele structuri rezista foarte bine la cutremure.
Daca blocul nu a mai fost supus la seisme,, chiar nu aveti de ce sa va faceti griji.

User's Signature

PM
+ Quote Post

Narcisa
post Apr 9 2011, 08:44 AM
Post #36

StarGazer
Group Icon

CITEAZA(NightShift @ Apr 8 2011, 10:05 PM) *
BCA-armat cu plasa sudata.

NightS, blocul meu are 4 etaje si apartamentele arata exact ca cel din poza. Stalpi, grinzi. Indoiala mea vis-a vis de rezistenta lui rezida din faptul ca am vazut cum se zideau peretii exteriori la un bloc vecin, cu aceeasi structura, acelasi tip. Inainte de revolutie se construise doar scheletul. Se punea caramida peste caramida doar cu mortar, fara sa se foloseasca plasa sudata despre care vorbesti.

"Dacă sunteți în casă în timpul unui seism, trebuie să:
- rămâneți în interiorul clădirii în care vă aflați;
- vă așezați sub o piesă de mobilier solidå sau să vă ghemuiți sub o grindă de rezistență și să vă acoperiți fața și capul cu brațele. Dacă nu aveți o piesă de mobilier solidă, așezați- vă într-un colț al încăperii;
- nu fugiți pe scări;
- nu săriți pe fereastră și nici nu stați în dreptul ei;
- nu folosiți liftul;
- vă îndepărtați de oglinzi, de uși și de pereți exteriori, de sobe sau de mobilier înalt."

User's Signature

PM
+ Quote Post

Aprig
post Apr 9 2011, 11:19 AM
Post #37

Ce avem noi aici?
Group Icon

From: București
Member No.: 55

CITEAZA(Narcisa @ Apr 9 2011, 09:44 AM) *
NightS, blocul meu are 4 etaje si apartamentele arata exact ca cel din poza. Stalpi, grinzi. Indoiala mea vis-a vis de rezistenta lui rezida din faptul ca am vazut cum se zideau peretii exteriori la un bloc vecin, cu aceeasi structura, acelasi tip. Inainte de revolutie se construise doar scheletul. Se punea caramida peste caramida doar cu mortar, fara sa se foloseasca plasa sudata despre care vorbesti.

Nu e o problemă, ăia nu sînt pereți de rezistență.

User's Signature

PM
+ Quote Post

NightShift
post Apr 9 2011, 02:02 PM
Post #38

Scârțar
Group Icon

QUOTE (Narcisa @ Apr 9 2011, 09:44 AM) *
Inainte de revolutie se construise doar scheletul. Se punea caramida peste caramida doar cu mortar, fara sa se foloseasca plasa sudata despre care vorbesti.

Imagineaza-ti aceasta structura tip "schelet" din stalpi si grinzi ca pe un raft.
Acest 'raft' sta foarte bine si daca il impachtezi roata-roata in hartie, si daca ii lasi scheletul la vedere. Tot asa, acele cadre de beton reprezinta o structura ce face fata foarte bine seismelor.

Zidurile din BCA construite "caramida cu caramida" nu se armeaza. Doar panourile prefabricate de dimensiuni 100x260 cm sunt armate cu plasa sudata. Ele au o grosime de doar 8 - 10cm, iar fara acea plasa sudata din interior, zidul construit prin alaturarea acestor panouri ar fi prea fragil.

User's Signature

PM
+ Quote Post

Narcisa
post Apr 9 2011, 03:11 PM
Post #39

StarGazer
Group Icon

CITEAZA(NightShift @ Apr 9 2011, 03:02 PM) *
Imagineaza-ti aceasta structura tip "schelet" din stalpi si grinzi ca pe un raft.
Acest 'raft' sta foarte bine si daca il impachtezi roata-roata in hartie, si daca ii lasi scheletul la vedere. Tot asa, acele cadre de beton reprezinta o structura ce face fata foarte bine seismelor.

Zidurile din BCA construite "caramida cu caramida" nu se armeaza. Doar panourile prefabricate de dimensiuni 100x260 cm sunt armate cu plasa sudata. Ele au o grosime de doar 8 - 10cm, iar fara acea plasa sudata din interior, zidul construit prin alaturarea acestor panouri ar fi prea fragil.

Inteleg acum. Multumesc. bighug.gif

User's Signature

PM
+ Quote Post

Eonica
post Apr 12 2011, 05:45 PM
Post #40

SuperStar
Group Icon

CITEAZA(NightShift @ Apr 8 2011, 10:05 PM) *
Eonica, nu stiu daca o sa ai rabdare sa citesti biggrin.gif dar nah, poate te ajuta cu ceva.

Daca structura blocului e cu stalpi si grinzi, atunci camerele arata cam asa:

Se observa in colturi stalpii de beton, precum si muchiile grinzilor sub tavan. Planseele sunt in general prefabricate, iar marea majoritate a peretilor sunt din blocuri de BCA sau blocuri ceramice de zidarie-(caramizi cu goluri, pe romaneste). Acest tip de structura, din loc in loc, contine si unele ziduri din beton armat, cu functiune mai speciala. ...nu intru in detalii, decat daca insisti.
Acest tip de structura il au ,in general, blocurile cu mai mult de 4 etaje.
.........
Ambele structuri rezista foarte bine la cutremure.
Daca blocul nu a mai fost supus la seisme,, chiar nu aveti de ce sa va faceti griji.

M-am lamurit cat de cat, dar am si eu temerile mele asemanatoare cu cele ale Narcisei. Cine imi spunea cum inainte de '90 muncitorii umpleau stalpii aia de care zici tu cu pantofi scalciati si carpe si tot ce mai gaseau pentru ca cimentul il furau sa toarne prispa de tara.
Apoi, dupa '90, e o intreaga poveste despre cum se construieste. Ba acum pe langa ce fura muncitorii, fura din start si cel care livreaza materialele de constructie (ca nu-s la calitatea adevarata), si tot asa pana la final. Asta e problema romanilor cea mai cumplita. Nu proiectele constructiei, ci simtul de raspundere cu care sunt construite. Nu ne ramane decat sa speram ca cei care ne-au construit locuintele au fost de buna credinta si s-au gandit la siguranta celor care vor locui de-a lungul anilor...

User's Signature

PM
+ Quote Post

2 Pages V  < 1 2
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

RSS Lo-Fi Version Time is now: 23rd April 2018 - 11:27 AM
Arta si savoare www.iconcert.ro
 Vesperala Forum