vesperala

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages V  < 1 2  
Reply to this topicStart new topic
> Centrala termica, O optiune viabila ?

RoAp
post Apr 11 2009, 08:41 PM
Post #21

StarGazer
Group Icon

Group: Stars
Member No.: 31

QUOTE (Orpheus @ Apr 11 2009, 08:50 PM) *
Eu ma gandeam la reducerea costurilor, atat.

Nu stiu RoAp, asa cum spuneam mai sus, ar trebui facut un studiu de fezabilitate, la fata locului, de catre cineva care este autorizat in acest sens, si de comun acord cu tine, sa gaseasca cea mai optima solutie, care sa imbine utilul cu placutul.

Mi se pare exagerat, dar nu-l contest, costul de 20.000 euro pentru solutia in pardoseala, cel putin la noi, pentru o suprafata de 100-120 mp costul s-ar ridica undeva in jur de 3000 de euro, folosind materiale medii.

Asta este oferta din vara trecuta. Cablau si electrica . Bleah. Stiam si eu sa fac asta.

Ii in vigoare oferta voastra? Cu transport si cheltuieli aferente?
Ma pot muta la hotel si raman lucratorii la mine.

Asa lucrez eu. Insa de hartii cine se ocupa? O sa sariti peste 20.ooo euro.

Go to the top of the page
PM
+ Quote Post

Orpheus
post Apr 11 2009, 09:05 PM
Post #22

.
Group Icon

From: Bacovia's city
Member No.: 32

CITEAZA(RoAp @ Apr 11 2009, 09:41 PM) *
Ii in vigoare oferta voastra? Cu transport si cheltuieli aferente?
Ma pot muta la hotel si raman lucratorii la mine.

Asa lucrez eu. Insa de hartii cine se ocupa? O sa sariti peste 20.ooo euro.

Suntem firma de service, nu ne ocupam de executii, este informatie auzita in colectiv.

Dar daca vrei, ma pot interesa mai cu exactitate ce ar insemna asta, pe mp. , plus centrala, panou distribuitor, detalii.
Probabil, insa, mai putin dosarul la gaz si executia instalatiei de gaz cu racordare implicita, pentru asta fiind indicat un agent autorizat loco.

E posibil sa am si eu surprize, si asta fara sa iau in calcul si cheltuielile de transport, cazare..etc
PM
+ Quote Post

RoAp
post Apr 11 2009, 09:09 PM
Post #23

StarGazer
Group Icon

QUOTE (Orpheus @ Apr 11 2009, 10:05 PM) *
Suntem firma de service, nu ne ocupam de executii, este informatie auzita in colectiv.

Dar daca vrei, ma pot interesa mai cu exactitate ce ar insemna asta, pe mp. , plus centrala, panou distribuitor, detalii.
Probabil, insa, mai putin dosarul la gaz si executia instalatiei de gaz cu racordare implicita, pentru asta fiind indicat un agent autorizat loco.

E posibil sa am si eu surprize, si asta fara sa iau in calcul si cheltuielile de transport, cazare..etc

Multumesc, Orpheus. Dumneata esti in domeniu si ai inteles ce ma nemultumeste.

d1.gif

Am a multumi pentru orice informatie. d1.gif
PM
+ Quote Post

RoAp
post Apr 13 2009, 05:06 PM
Post #24

StarGazer
Group Icon

In devizul care mi s-a propus vara trecuta erau incluse asa: centrala, calorifere noi(desi au doar patru ani ale mele),
cablare prin pardoseala, recablare instalatie electrica integral, materialele, actele Distigaz, actele dedransare termoficare, taxele aferente,
refacere parchet cu tot cu materiale, refacere pereti integral dupa cablare electrica in alb si timp de executie scurt.
Conditie de-a mea. Inca era criza de echipe specializate pentru asemenea lucrari.
Mi s-a propus dupa cateva discutii sa intre in bani si termopane schimbate. Aici m-au pierdut.
In sensul ca i-am prins cu ocaua mica. Legat de stilul in care alegeau materialele de lucru. Ieftine dar facturate scumpe.
Si de aici a picat lucrarea.
Am in calcul sa trec pe centrala. Dar is multe necunoscute ori eu nu stau bine cu timpul.
Ramane in picioare rugamintea mea. d1.gif
PM
+ Quote Post

Gabi
post Apr 13 2009, 05:17 PM
Post #25

StarGazer
Group Icon

Group: EveningStar
From: Bucuresti
Member No.: 4

CITEAZA(RoAp @ Apr 13 2009, 06:06 PM) *
In devizul care mi s-a propus vara trecuta erau incluse asa: centrala, calorifere noi(desi au doar patru ani ale mele),
cablare prin pardoseala, recablare instalatie electrica integral, materialele, actele Distigaz, actele dedransare termoficare, taxele aferente,
refacere parchet cu tot cu materiale, refacere pereti integral dupa cablare electrica in alb si timp de executie scurt.
Conditie de-a mea. Inca era criza de echipe specializate pentru asemenea lucrari.
Mi s-a propus dupa cateva discutii sa intre in bani si termopane schimbate. Aici m-au pierdut.
In sensul ca i-am prins cu ocaua mica. Legat de stilul in care alegeau materialele de lucru. Ieftine dar facturate scumpe.
Am in calcul sa trec pe centrala. Dar is multe necunoscute ori eu nu stau bine cu timpul.

Dacă dorești te pot pune în legătură cu un amic de-al meu care se ocupă cu instalări centrale, gaze, electrice.

d1.gif

User's Signature

PM
+ Quote Post

RoAp
post Apr 13 2009, 05:26 PM
Post #26

StarGazer
Group Icon

QUOTE (Gabi @ Apr 13 2009, 06:17 PM) *
Dacă dorești te pot pune în legătură cu un amic de-al meu care se ocupă cu instalări centrale, gaze, electrice.

d1.gif

Danke Gabi. Oricum ma gandisem la tine sa apelez pentru sprijin, eventual.

Mie imi trebuie o echipa care sa faca tot. Nu pe bucati. Admitand ca o sa ma apuc curand de lucrare.
Ori in capusele de la distrigaz nu am incredere. Defapt eu nu am incredere in nimeni. emo-lol.gif daca nu e mai bun
decat mine. Tinem legatura. hatoff.gif

PM
+ Quote Post

Gabi
post Apr 13 2009, 05:28 PM
Post #27

StarGazer
Group Icon

Group: EveningStar
From: Bucuresti
Member No.: 4

CITEAZA(RoAp @ Apr 13 2009, 06:26 PM) *
Danke Gabi. Oricum ma gandisem la tine sa apelez pentru sprijin, eventual.

Mie imi trebuie o echipa care sa faca tot. Nu pe bucati. Admitand ca o sa ma apuc curand de lucrare.
Ori in capusele de la distrigaz nu am incredere. Defapt eu nu am incredere in nimeni. emo-lol.gif daca nu e mai bun
decat mine. Tinem legatura. hatoff.gif

Păi se ocupă cu tot. Si cu finisările smile.gif

Tinem legătura.

User's Signature

PM
+ Quote Post

Orpheus
post Apr 13 2009, 05:32 PM
Post #28

.
Group Icon

From: Bacovia's city
Member No.: 32

CITEAZA(RoAp @ Apr 13 2009, 06:06 PM) *

Mda......, iata...., vazand prezentarea ta, am convingerea ca ceea ce auzisem eu se referea doar la executia covorului termic, cu distribuitori..etc, atat.
Este mai mult decat evident ca nu are cum, ca in 3000, poate trei mii si ceva de euro sa poata fi prins si back up-ul decopertarii pardoselii, peretii, instalatie electrica, dosare, debransari, samd. Practic se reconstruieste intreaga locuinta

Daca totusi voi reusi sa am un pret pentru o lucrare, asa, completa cum ai spus mai sus, la 5 camere, il voi comunica.

emo-hi.gif
PM
+ Quote Post

RoAp
post Apr 13 2009, 05:39 PM
Post #29

StarGazer
Group Icon

Am scris mai devreme ca ma pot racorda trifazat in doua zile.

Solutia era sa raman pe electric si sa ramific in trei circuite tot ceea ce e in casa. fara sa schimb conductorii!!!
Fara deranj de zidarie si lucrari de amploare.

Trei circuite monofazice, dintr-unul trifazic. Nu mai exista solicitare pe nimic.
Ii importanta si siguranta circuitelor, asa-i?
Modeificam doar tabloul. Atat. Era o idee.

QUOTE (Orpheus @ Apr 13 2009, 06:32 PM) *
Mda......, iata...., vazand prezentarea ta, am convingerea ca ceea ce auzisem eu se referea doar la executia covorului termic, cu distribuitori..etc, atat.
Este mai mult decat evident ca nu are cum, ca in 3000, poate trei mii si ceva de euro sa poata fi prins si back up-ul decopertarii pardoselii, peretii, instalatie electrica, dosare, debransari, samd. Practic se reconstruieste intreaga locuinta

Daca totusi voi reusi sa am un pret pentru o lucrare, asa, completa cum ai spus mai sus, la 5 camere, il voi comunica.

emo-hi.gif

Danke Orpheus! d1.gif Reperul de 3000 ii totusi decent, am retinut asta. Nici eu nu ma gandeam la mai mult.
Is totusi o gramada de operatii. Am inteles exact la ce se referea. Era elementar ca-s diferente de lucrari.

Aici ii vina mea insa am corectat. d1.gif
PM
+ Quote Post

2 Pages V  < 1 2
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

RSS Lo-Fi Version Time is now: 19th November 2017 - 12:33 PM
Arta si savoare www.iconcert.ro
 Vesperala Forum