vesperala

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Cine este "cinci" ?!, voi ce parere aveti?

piko
post Mar 23 2009, 02:29 PM
Post #1

StarGazer
Group Icon

Group: Stars
From: Constanta
Member No.: 141

http://www.youtube.com/watch?v=abRfnwdgLgY
Eu tind sa cred ca totusi cei cu 10 sunt mai destepti decat cei cu 5 ....voi ce spuneti?

User's Signature

Ridicați drapelu’ sus, sus, să se vadă… Scrieți pe el “România e de pradă!"Că merg oamenii cu capu’ plecat pe stradă, apăsați de o viață de corvoadă…Bravadă în mass-media, guvernu’ face media. Trăim bine, să mor eu, asta-i concluzia...Europeni... Da’ pentru cine nu știa, europenii, pe la noi, au spor de lumea-a-treia…
Go to the top of the page
PM
+ Quote Post

samsara
post Mar 23 2009, 02:43 PM
Post #2

StarGazer
Group Icon

Group: SuperModerator
From: Brasov
Member No.: 282

Eu am luat si 5 pentru ca nu vroia sa-mi dea mai mult pe motiv ca nu i-am frecventat cursurile si seminariile, desi stiusem mai mult de atat rolleyes.gif
Care-s mai destepti nu stiu ... nu e chiar atat de relevant, poate am avut o alta prioritate desi capul ma ducea emo-lol.gif

User's Signature

PM
+ Quote Post

piko
post Mar 23 2009, 04:05 PM
Post #3

StarGazer
Group Icon

Nu ar fi vorba doar de o singura materie....O exceptie....Este vorba despre studentii care termina facultatea cu 5 pe linie...sau la majoritatea materiilor 5.... smile.gif

User's Signature

Ridicați drapelu’ sus, sus, să se vadă… Scrieți pe el “România e de pradă!"Că merg oamenii cu capu’ plecat pe stradă, apăsați de o viață de corvoadă…Bravadă în mass-media, guvernu’ face media. Trăim bine, să mor eu, asta-i concluzia...Europeni... Da’ pentru cine nu știa, europenii, pe la noi, au spor de lumea-a-treia…
PM
+ Quote Post

samsara
post Mar 23 2009, 04:08 PM
Post #4

StarGazer
Group Icon

Stiu si eu, poate ii intereseaza doar sa termine facultatea si cam atat emo-lol.gif

User's Signature

PM
+ Quote Post

pufonel
post Mar 23 2009, 07:43 PM
Post #5

StarGazer
Group Icon

From: țara pisicilor negre
Member No.: 246

Eu nu m-am bucurat pentru un 10 (desi am luat destui) ca pentru 5-ul de la chimie organica emo-lol.gif Era un profesor care pica pe capete si o materie care mi s-a parut extraordinar de grea, pentru ca era multa materie de "tocit", asa ca daca am vazut ca nu trebuie sa le mai iau o data la mana pentru toamna, am fost in al noualea cer emo-hurra.gif

Pe de alta parte, specia vanatorului de 5 a mai ramas doar la facultatile de stat, si nici acolo peste tot. La fabricile particulare de diplome, unde iei 10 chiar daca inveti 2 ore (sau nici pe alea) o materie de un semestru, nu exista asa ceva. Adevarul e ca pentru 5 trebuie sa muncesti. Si, de cele mei multe ori, la materiile de care nu prea te lovesti mai tarziu la munca si care ti se par cele mai nesuferite. 5 se ia doar la facultatile serioase, asa ca nu vad unde se incurajeaqza mediocritatea. Un absolvent care trage de un 5 la Politehnica e mult mai pregatit decat unul care ia 10 cu duiumul la cine stie ce particulara, cu sau fara televiziune proprie.

PS La promotia asta trebuia sa scrie ca "este un pamflet si trebuie tratata ca atare" emo-lol.gif

Edited by pufonel: Mar 23 2009, 07:44 PM

User's Signature

"Don't rush me, I'm a-thinkin'... and my head hurts..."
(Yosemite Sam)
PM
+ Quote Post

vesperala
post Mar 23 2009, 07:51 PM
Post #6

Miradoniz
Group Icon

Group: *vesperala*
From: În castel de treci prin colonade...
Member No.: 1

smile.gif m-am bucurat în viața mea pentru note de 5 și m-am înfuriat pentru note de 9

depinde de materie, de facultate, de profesor, de timpul acordat învățării

nota nu e relevantă mereu, ci efortul depus.
uneori muncești pentru un 5 cât muncești la alt profesor pentru un 10
nu înseamnă însă că ai merita 10, ci că e o materie mai greu de asimilat.

pot să spun că la facultatea mea cei care aveau multe note de 10 nu erau retardați smile.gif
adică nu privesc cu dispreț pe cei ce ia uneori 5, dar nici nu îi consider de bani gata pe cei cu 10 pe linie

un exemplu: am avut o elevă de 10 pe linie, nu doar la matematică.
e studentă la matematică și are 10 pe linie
smile.gif pur și simplu confirmă.

User's Signature

O raclă mare-i lumea. Stelele-s cuie/Bătute-n ea Ɵi soarele-i fereasta/La temniƣa vieƣii
Mihai Eminescu

Stelele-n cer, deasupra mărilor, ard depărtărilor, pùnă ce pier...

PM
+ Quote Post

RoAp
post Mar 23 2009, 07:58 PM
Post #7

StarGazer
Group Icon

Member No.: 31

E o tampenie. Cu spaga se ia sapte. Cu rateuri datorita muncii in timpul scolii se ia opt.
La zi, fara probleme financiare in spate si fara mari iubiri in paralel se ia de la opt in sus.

Profesionistii iau zece sau cea mai mare nota din an. Lupta cu profesorul. Si asta la maximum doua materii.
Cinci se ia din mila. Nici spaga, nici oarece sclipiri.

Un fel de: "si altii". Cred. d1.gif

Adica stiu, desigur. bblush.gif

PM
+ Quote Post

NightShift
post Mar 23 2009, 08:24 PM
Post #8

Scârțar
Group Icon

From: Paradise City
Member No.: 110

QUOTE (RoAp @ Mar 23 2009, 07:58 PM) *
E o tampenie. Cu spaga se ia sapte. Cu rateuri datorita muncii in timpul scolii se ia opt.
La zi, fara probleme financiare in spate si fara mari iubiri in paralel se ia de la opt in sus.

Dar nu vrei sa spui ca reteta asta e valabila pentru toate facultatile, asa-i?

La filologie se ia 10 pe banda rulanta. La psihologie la fel, si la stiinte europene la fel.
In schimb la facultatile cu profil tehnic, se munceste pe rupte pentru o medie generala intre 7 si 8.

User's Signature

PM
+ Quote Post

samsara
post Mar 23 2009, 08:37 PM
Post #9

StarGazer
Group Icon

Aici te contrazic NS ca eu am facut psihologia si la cati peri albi mi-au scos pentru o medie de 7/8 numai eu stiu emo-lol.gif

User's Signature

PM
+ Quote Post

NightShift
post Mar 23 2009, 08:45 PM
Post #10

Scârțar
Group Icon

Ma rog ...
Prietena unui fost coleg de camin, studenta fiind in anul 4 la CCIA in acel moment, s-a apucat de psihologie si a trecut prin ea lejer. ... Cel putin asta a spus ea... ca dupa materii de gen 'Rezistenta materialelor, elasticitate, statica si dinamica' ,, faculatea de psihologie a fost relaxare curata. Si inca ceva, asta a fost la Babes-Bolyai, in Cluj. smile.gif

User's Signature

PM
+ Quote Post

vesperala
post Mar 23 2009, 08:48 PM
Post #11

Miradoniz
Group Icon

Group: *vesperala*
From: În castel de treci prin colonade...
Member No.: 1

CITEAZA(NightShift @ Mar 23 2009, 08:45 PM) *
Ma rog ...
Prietena unui fost coleg de camin, studenta fiind in anul 4 la CCIA in acel moment, s-a apucat de psihologie, si a trecut prin ea lejer. ... Cel putin asta a spus ea, ca dupa materii de gen 'Rezistenta materialelor, elasticitate, statica si dinamica' ,, faculatea de psihologie a fost relaxare curata. Si inca ceva, asta a fost la Babes-Bolyai, in Cluj. smile.gif

apoi depinde...
eu am făcut 3 ani de informatică imediat după ce am terminat matematica

smile.gif

notele au fost mai mari, totul a fost mai ușor... bursă de merit...
dar sunt convinsă că nu e o facultate așa simplă cum a fost pentru mine
capeți și o deprindere de a învăța care asigură note mai mari în a doua facultate

User's Signature

O raclă mare-i lumea. Stelele-s cuie/Bătute-n ea Ɵi soarele-i fereasta/La temniƣa vieƣii
Mihai Eminescu

Stelele-n cer, deasupra mărilor, ard depărtărilor, pùnă ce pier...

PM
+ Quote Post

samsara
post Mar 23 2009, 08:50 PM
Post #12

StarGazer
Group Icon

Depinde si care iti sunt aptitudinile ca daca iau un student de la mecanica si il bag in psihologie, carti, experimene, teste e posibil sa nu se descurce asa de bine ca la facultatea lui. Aparent e mai usor, ca zici ca e doar de tocit, insa nu e chiar asa ...

User's Signature

PM
+ Quote Post

NightShift
post Mar 23 2009, 08:53 PM
Post #13

Scârțar
Group Icon

QUOTE (vesperala @ Mar 23 2009, 08:48 PM) *
capeți și o deprindere de a învăța care asigură note mai mari în a doua facultate

Da, adevarat.
Iar regula e valabila nu doar pentru o a doua facultate, ci si pentru anii mai mari ai aceleiasi facultati.
Pur si simplu, in anii mici iti faci antrenamentul pentru a invata cantitati enorme de materie prin anii mari. biggrin.gif

User's Signature

PM
+ Quote Post

RoAp
post Mar 23 2009, 08:54 PM
Post #14

StarGazer
Group Icon

QUOTE (NightShift @ Mar 23 2009, 08:24 PM) *
Dar nu vrei sa spui ca reteta asta e valabila pentru toate facultatile, asa-i?

Am vrut sa subliniez altceva. Mi-a fugit putin gandul la profesionisti, recunosc!
Nu la cei care ii prezinta mamei soacre diploma!

d1.gif

PM
+ Quote Post

NightShift
post Mar 23 2009, 09:03 PM
Post #15

Scârțar
Group Icon

Samsara, bine-nteles ca o institutie de invatamant superior nu mai este "de banda larga" .. sa zic asa. Aici lumea se orienteaza in functie de aptitudini. Normal ca nu orice student la mecanica, face fata la psihologie, la matematica, sau de ce nu .... la conservator. emo-imao.gif

User's Signature

PM
+ Quote Post

RoAp
post Mar 23 2009, 09:08 PM
Post #16

StarGazer
Group Icon

Regula mult cautata e ca deprinzi sa inveti.

Ii de bun simt si elementar asta. Insa...

Is domenii in care nu incape compromisul.

NightShift ii in masura sa confirme asta. A si spus-o mai devreme.

d1.gif
PM
+ Quote Post

samsara
post Mar 23 2009, 09:14 PM
Post #17

StarGazer
Group Icon

Am terminat si eu liceul de mate-info, deci stiu cum e si cu realul si si acolo se aplica deprinderea cu invatatul rolleyes.gif

User's Signature

PM
+ Quote Post

RoAp
post Mar 23 2009, 09:30 PM
Post #18

StarGazer
Group Icon

QUOTE (samsara @ Mar 23 2009, 09:14 PM) *
Am terminat si eu liceul de mate-info, deci stiu cum e si cu realul si si acolo se aplica deprinderea cu invatatul rolleyes.gif

Is domenii care nu prea mai is pe val raportat la abilitatile de a invata. A sti sa inveti, drept abilitate. Is de circumstanta. Rare azi.
Chestiile sensibile, acumulare de experienta si informatie, is inca pe val. Si extrem de bine cotate.
Si absolut necesare.
E o chestie fireasca pana la coada.

Cred. d1.gif
PM
+ Quote Post

Orpheus
post Mar 24 2009, 10:37 AM
Post #19

.
Group Icon

From: Bacovia's city
Member No.: 32

Cinci-ul….

Cinci-ul, dupa parerea mea, este exponentul mediocritatii, a segmentului de mijloc dar si a inteligentei de a nu forta, a suficientei, este, daca vreti, prima treapta a binelui, este plapuma superficialitatii, este patul de campanie, pe care se poate totusi dormi, este spatarul aprobarii, este dezamagire si fericire la un loc, este balanta realitatii si parfumul strengarului…….

Cinci, suntem noi……majoritatea.
PM
+ Quote Post

piko
post Mar 24 2009, 10:42 AM
Post #20

StarGazer
Group Icon

QUOTE (Orpheus @ Mar 24 2009, 12:37 PM) *
Cinci-ul….

Cinci-ul, dupa parerea mea, este exponentul mediocritatii, a segmentului de mijloc dar si a inteligentei de a nu forta, a suficientei, este, daca vreti, prima treapta a binelui, este plapuma superficialitatii, este patul de campanie, pe care se poate totusi dormi, este spatarul aprobarii, este dezamagire si fericire la un loc, este balanta realitatii si parfumul strengarului…….

Cinci, suntem noi……majoritatea.

WOW! no commnet! hatoff.gif

User's Signature

PM
+ Quote Post

2 Pages V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

RSS Lo-Fi Version Time is now: 20th February 2018 - 07:21 AM
Arta si savoare www.iconcert.ro
 Vesperala Forum