vesperala

Welcome Guest ( Log In | Register )

Reply to this topicStart new topic
> KEFIR, -Ciuperca Kefir- cultura si terapie

constantin
post Mar 19 2009, 09:12 AM
Post #1

*Membru de Onoare*
Group Icon

Group: Membru de onoare
From: suceava
Member No.: 20

Are cineva experieta legata de obtinerea Kefirului?
Ma refer la experienta personala, altceva decat ce putem gasi cautand pe Internet.
Eu astept sa primesc astazi sau maine aceasta ciuperca si as vrea sa stiu cat mai multe despre ea.

User's Signature

"Am mai văzut apoi sub soare, că nu cei iuți aleargă, că nu cei viteji câștigă războiul, că nu cei înțelepți câștigă pâinea, nici cei pricepuți bogăția, nici cei învățați bunăvoința, ci toate atârnă de vreme și împrejurări."
Solomon

Go to the top of the page
PM
+ Quote Post

samsara
post Mar 19 2009, 09:14 AM
Post #2

StarGazer
Group Icon

Group: SuperModerator
From: Brasov
Member No.: 282

Stiu ca era o vreme cand cumparai ciupercuta si trebuia sa opui in apa cred si ea se tot inmultea ca o nebuna emo-lol.gif

User's Signature

PM
+ Quote Post

NightShift
post Mar 19 2009, 09:40 AM
Post #3

Scârțar
Group Icon

Group: Stars
From: Paradise City
Member No.: 110

Pai cred ca merge si mai simplu:

Cumperi din comert un kefir, si pui de acolo o lingura intr-o cana cu lapte.
Dupa logica mea, intr-un timp t -(determinat empiric), laptele ar trebui sa se transforme integral in kefir.

User's Signature

PM
+ Quote Post

samsara
post Mar 19 2009, 12:03 PM
Post #4

StarGazer
Group Icon

Group: SuperModerator
From: Brasov
Member No.: 282

din cate stiu eu kefirul arata ca niste mici bobite, nu? emo-um.gif

User's Signature

PM
+ Quote Post

constantin
post Mar 19 2009, 01:07 PM
Post #5

*Membru de Onoare*
Group Icon

CITEAZA(NightShift @ Mar 19 2009, 09:40 AM) *
Pai cred ca merge si mai simplu:

Cumperi din comert un kefir, si pui de acolo o lingura intr-o cana cu lapte.
Dupa logica mea, intr-un timp t -(determinat empiric), laptele ar trebui sa se transforme integral in kefir.

Desigur metoda ta functioneaza.
Dar...
Se spune ca in sistemul industrial nu se mai foloseste metoda traditionala originara in Tibet ci sa folosesc diferite culturi de fermenti.
Ciuperca de care vorbesc nu este una microscopica precum drojdia de bere ,ci asa cum spune si Samara, are forma unor bobite care pot ajunge pana la 2 cm diametru.

User's Signature

"Am mai văzut apoi sub soare, că nu cei iuți aleargă, că nu cei viteji câștigă războiul, că nu cei înțelepți câștigă pâinea, nici cei pricepuți bogăția, nici cei învățați bunăvoința, ci toate atârnă de vreme și împrejurări."
Solomon

PM
+ Quote Post

vesperala
post Mar 19 2009, 01:10 PM
Post #6

Miradoniz
Group Icon

Group: *vesperala*
From: În castel de treci prin colonade...
Member No.: 1

huh.gif și la ce e bună ciuperca asta?

User's Signature

O raclă mare-i lumea. Stelele-s cuie/Bătute-n ea Ɵi soarele-i fereasta/La temniƣa vieƣii
Mihai Eminescu

Stelele-n cer, deasupra mărilor, ard depărtărilor, pùnă ce pier...

PM
+ Quote Post

constantin
post Mar 19 2009, 01:17 PM
Post #7

*Membru de Onoare*
Group Icon

CITEAZA(vesperala @ Mar 19 2009, 01:10 PM) *
huh.gif și la ce e bună ciuperca asta?

Ciuperca e buna pentru a obtine...Kefirul.
Iar despre kefir se spune ca:
"Ciuperca Kefir -(candida Kefir)

„Ciuperca Kefir” e cunoscută ca ciuperca caucaziană sau ca ciuperca tibetană.
Ea, mai bine zis acest „(cocoloș) e format-(ă ) din mai multe granule din ciuperci de drojdie și bacterii de tip Lactobacillus Kefir și Lactococus Lactis (bacterii cu acizi lactici) și arată ca o conopidă mică și are o structură clară. Aceste microrganisme transformă o parte din lactoză (zaharul din lapte) în acid lactic de gust acru.Transformarea lactozei din lapte în acid lactic, e un mare avantaj pentru cei ce suferă de ,,intoleranță la lactoza”.

Granule de Kefir
Cu mulți ani în urmă, Kefirul a fost adus din Asia în est-Europa peste Marea Neagra și de aici în restul europei.

Înainte de URSS, rușii foloseau kefirul în spitale și sanatorii, ca tratament pentru vindecarea unor maladii ca de exemplu arterosclerosa ,alergii, cancer , deranjări gastrointestinale etc.
Bulgarii au adoptat Kefirul transformîndul într-o băutură tradițională. Bineînțeles că, bulgarii sînt cunoscuți de mulți ani ca cei mai buni producători de produse lactice acre.Cunoscutele bacterii de tip Lactobacillus sunt –Lactobacillus Bulgaricus.
Și pe malul Mării Negre la picioarele Caucazului, în Abchasien tot așa de mult se prețuiește Kefirul.
Turcii și ei îl adora așa de mult, încît i-au dat un nume care tradus înseamnă „sănătate”.
Europenii au dat uitării ani îndelungați ,această „ băutură a centenarilor”care încetul cu încetul o caută din nou.
Apropo, Kefirul original nu se găsește în magazine sau supermarketuri. Productele de vînzare din comerț sînt produse cu ajutorul unor „culturi”,fermente,producte uscate și producte gata sterile, deoarece fabricile de lapte au dificultăți enorm de mari de a lucra cu „ciuperca Kefir „ din cauza numărului mare de producte.
Băutura produsă de Kefir (Chefir) e o băutură acido-carbonică și alcoolizată provenind din Caucaz . Băutura „Kefir” se formează din fermentația laptelui (de vacă ,oaie sau de capră) provocată de granulele care formează așa zisă „ ciuperca Kefir”.
Consistența băuturii depinde de durata fermentății.
Locuitorii zonei Caucazului cunoaște efectul Kefirului deja de sute de ani. Ei bea și mănîncă Kefirul ca aliment, deja din anii copilăriei. Nivelul lor de trai sa dovedit că e foarte ridicat față de media globală. Caucazienii nu cunosc –Tuberculose, Cancer, deranjări de digestie, datorită Kefirului. Băutura se poate consuma (savura) zilnic, în special dupa masa de seară, dar chiar și singur ca aliment. Kefirul e un mijlok important de alimentație (hrana) și se poate găti cu el în locul smîntînei acre sau a iaurtului, dressingului, sosului de salată etc.

Urmatoarele substanțe se găsesc în kefir :
Vitamine : A, B1, B2, B6, B12, C, D, Niancin ,Calciu ,Zinc, Iod,Fluor si Fier.

Se presupune că următoarele maladii (boli) pot fi vindecate. De exemplu : – Inflamări de stomac, toate felurile de eczeme, boli de piele, insolație, noduri de arterie,tensiuni ridicate regulate (periodice?), dureri de fiere,infecție de gălbinare, rinită (catar) a organelor de digestie, diaree, constipație.
Băutura are un efect antibiotic, și stopează inflamările.
Prelungește viața încetinînd procesul de îmbătrînire.
În citeva cazuri sa vorbit că a avut influență asupra cancerului.
Stimulează sistemul immun.
Vindecă maladii ale aparatului respirator.
Boli cardiovasculare și alergii.
Inflamari a mucoasei intesinale .
Boli de ficat și rinichi.
Depresii , stres și vindecări de ulcer sau abcese in-externe."

User's Signature

Solomon

PM
+ Quote Post

vesperala
post Mar 19 2009, 01:27 PM
Post #8

Miradoniz
Group Icon

Group: *vesperala*
From: În castel de treci prin colonade...
Member No.: 1

huh.gif pare genul panaceu universal
nu știam că e așa bun, dar înseamnă că e greu și de procurat

User's Signature

O raclă mare-i lumea. Stelele-s cuie/Bătute-n ea Ɵi soarele-i fereasta/La temniƣa vieƣii
Mihai Eminescu

Stelele-n cer, deasupra mărilor, ard depărtărilor, pùnă ce pier...

PM
+ Quote Post

constantin
post Mar 19 2009, 01:38 PM
Post #9

*Membru de Onoare*
Group Icon

CITEAZA(vesperala @ Mar 19 2009, 01:27 PM) *
huh.gif pare genul panaceu universal
nu știam că e așa bun, dar înseamnă că e greu și de procurat

Nu e greu de procurat.
Eu primesc de la o fosta colega de forum.Ciuperca se inmulteste repede. Se spune ca in 17 zile se dubleaza. O sa trimit si eu mai departe cui va avea nevoie. Asta cu conditia ca cea pe care trebuie sa o primesc supravetuieste transportului.

User's Signature

Solomon

PM
+ Quote Post

constantin
post Mar 20 2009, 08:34 AM
Post #10

*Membru de Onoare*
Group Icon

Am primit "granulele de Kefir" (ciuperca) .
Coletul a ajuns cu bine a treia zi dupa ce a fost trimis.
Am spalat granulele si le-am pus in lapte proaspat.

User's Signature

Solomon

PM
+ Quote Post

Eonica
post Jul 26 2010, 08:25 PM
Post #11

SuperStar
Group Icon

Group: Stars
From: jud. Covurlui
Member No.: 8

Constantin, acum ca a trecut mai bine de un an de la deschiderea acestui subiect, poti sa ne spui daca ai reusit?
Si daca ai simtit efectele curative asteptate?
Despre beneficii am citit ce ai scris si, cu siguranta, gasesc cu duiumul pe internet. Dar as vrea sa stiu efectele de la cineva care l-a folosit.

User's Signature

"Exista ceva mai rau decat oamenii rai, indiferenta oamenilor buni!"
PM
+ Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

RSS Lo-Fi Version Time is now: 18th November 2017 - 02:09 PM
Arta si savoare www.iconcert.ro
 Vesperala Forum