vesperala

Welcome Guest ( Log In | Register )

Reply to this topicStart new topic
> cum sa recuperezi fisiere sterse, recovery files, undelete,wipe,erase harddisks

pnv
post Mar 6 2009, 05:17 AM
Post #1

.
Group Icon

Group: Stars
Member No.: 520

stiu ca stiti,imi repetam mie,dupa ce stergem un fiser,cu intentie sau prin alunecare
acesta se va duce in cutia aia de reciclare,asta daca o avem deschisa,adica activata
apoi,odata golita se va duce ..nu se va duce nicaieri ci va ramane pe harddisk
sistemul de operare ii va sterge decat numele din tabela aia de alocare a fisierelor
F.A.T(file allocation table),un fisier index,catastif cu numele si locatia fisierelor pe hard
fiserele sterse ramane pe hard iar sistemul de operare ne va arata spatiu liber in locul lor
pe hard mai exista o copie a acelui fiser F.A.T ,deci se pot recupera si numele fisierelor sterse
teoria simpla e asa,atata timp cat acel spatiu nu va fi suprascris fisierul se poate recupera
dar noi stim ..tot de la cei care le-au facut anume* ca nu e chiar asa,si ca un fisier poate fi
scos din groapa chiar daca s-a pus altul pe locul lui,proportia de recuperare difera totusi
asta are legatura cu felul in care sunt stocate datele pe hard,care initial electromagnetic
feromagnetic,sunt decodate de partea electronica a hardului ca biti,0 si 1..iar mai apoi de
sistemul de operare ca informatie,hardul seamana cu un pickup,dar numai d*cu stie exact cum e
gata cu..,treaba e ca din motive,unele nu usor de intuit,fisierele,chiar si sterse,suprascrise
si formatate chiar cu programe speciale se mai pot totusi recupera..uneori,with the u.s. right tools
cateva programe pentru never die hard.

Recuva v1.24.399 feb-2009
http://www.recuva.com/screenshots
o face si pe limba noastra,la instalare debifati aia cu yahoo toolbar
apoi va aparea un wizard..dar e roman,care-o sa va intrebe ce tip de fisiere vreti
sa recuperati:imagini.muzica,documente,video..alte formate,adica orice
daca stiti in ce folder erau fisierele sterse ii spuneti,altfel le cauta prin tot calculatorul
e simplu si misto,download :3 MB
http://www.filehippo.com/download_recuva/

DiskDigger
asta nu se uita doar dupa fisierele "marcate" in F.A.T ca sterse,ci scoate tot ce gaseste
poze,melodii,documente,orice de pe hard,USB flash drives,memory cards(SD, CompactFlash,memory stick)
http://dmitrybrant.com/diskdigger

PC INSPECTOR smart recovery 4.5
http://majorgeeks.com/PC_INSPECTOR_smart_recovery_d5040.html
si asta recupereaza de pe alte medi de stocare,stickuri,Flash Card,Smart Media,

altele:
"Dead Disk Doctor 1.26" 1/4
"R-Studio Data Recovery and Undelete 4.5" 1/7
"Power Data Recovery v4.6" 1/6
"Hetman Photo Recovery 2.0.0.8" 1/7
"29 Data Recovery Tools AIO"
ceva mai tare dar care trebuie neaparat incercat in cazuri mortale:
"Media tools professional V5.0"
"Prosoft engineering RecoverSoft Data Rescue PC v2.1 edge" 2/8

Bateti-l pe gogu cu tot cu ghilimele,am observat ca atunci cand il cauti asa,
iti va servi primul fel exclusiv din pagini care contin acele cuvinte..caractere

si pentru ca a proteja poate inseamna uneori a sterge
Disk Redactor
http://www.cezeo.com/downloads/disk-redactor.exe
Darik's Boot And Nuke:
http://www.dban.org/download
Active KillDisk
http://www.killdisk.com/downloadfree.htm
Evidence Eliminator
"Evidence Eliminator 6.01"

pentru ca fisierele sa fie complet si iremediabil sterse se folosesc multe trucuri cu tot felul
de algoritmi pentru a zapaci bitii de pe harddisk,suprascrieri multiple..de peste 30 de ori
insa se pare ca uneori nici asta nu mai e de ajuns,complici fiind chiar producatorii de harduri,
si chiar daca unele din ele au suruburi nasoale,daca aveti de gand sa-i terorizati pe americani
sau sa cereti cumva libertate pe un alt server,ar fi bine s-o faceti din interior,cu ciocanul
dar in bucatele mici,altfel...

(.....*\/*.....)
Go to the top of the page
PM
+ Quote Post

NightShift
post Mar 6 2009, 06:58 AM
Post #2

Scârțar
Group Icon

From: Paradise City
Member No.: 110

pnv, pana la partea ca exista undeva pe disc o copie a tabelului de alocare a fisierelor am inteles perfect.
Insa eu zic ca degeaba recuperezi acel tabel de alocare din moment ce fisierul propriu-zis a fost suprascris.

Adica:
- am un fisier_X, a carui localizare geometrica pe HDD este contabilizata de FAT.
- Sterg fisierul, deci adresa lui este eliminata din FAT. (stiu, fisierul este intact si este tot acolo)
- Pozitia fisierului_X a fost declarata libera si ma apuc de umplut HDD-ul.
- Presupunem ca am avut ghinion si s-a nimerit sa scriu ceva fix pe locul fisierului_X.
- asadar, datele din tabelul de alocare a fisierelor se modifica de la momentul T1 la momentul T2.

Da, OK,, recuperez vechiul tabel de alocare, .... insa acum apare alt continut la adresa respectiva.

Deci intreb: esti sigur ca ajuta cu ceva recuperarea configuratiei T1 a tabelului de alocare a fisierelor ?
... sau pe langa asta, imi mai trebuie si norocul ca fisierul_X sa nu fi fost suprascris?

User's Signature

PM
+ Quote Post

pnv
post Mar 6 2009, 02:08 PM
Post #3

.
Group Icon

Member No.: 520

QUOTE (NightShift @ Mar 6 2009, 07:58 AM) *
pnv, pana la partea ca exista undeva pe disc o copie a tabelului de alocare a fisierelor am inteles ... sau pe langa asta, imi mai trebuie si norocul ca fisierul_X sa nu fi fost suprascris?

te salut,nigtshift
pare de neinteles,dar am spus ca asta are legatura cu felul in care sunt stocate datele pe hard
si n-as putea sa-ti spun exact cum materialul(cel al discului,care e si el din mai multe materiale)
este magnetizat diferit in anumite "locuri",dar locuri care nu vor corespunde perfect de fiecare data
si asta inseamna ca suprascrierea nu va fi perfecta aproape niciodata,de-asta cei care folosesc
programe pentru a sterge complet urmele de pe hard fac suprascrieri multiple,pana la 30,chiar 40
evident cu cat sunt mai multe scad si sansele de a recupera ceva care mai poate fi de inteles
cand faci o formatare rapida quick format,se modifica doar acel F.AT(file allocation table)
dar numele si locatia fisierele din tabelul al fisierelor de alocare nu dipare nici de acolo
odata cu stergerea,ci fisierele sunt "marcate" ca sterse,iar o copie a lui este mereu pe hard
iar cand faci o formatare completa hardul este suprascris cu random biti,adica la nimereala
daca ai de recuperat fisiere foarte bagate in inghesuiala aia vei folosi programe care sar de sistemul
de operare(care le blocheaza)ba chiar si de BIOS,si acceseaza hardul direct si intim in adancurile lui
"Media tools professional V5.0"
"Prosoft engineering RecoverSoft Data Rescue PC v2.1 edge" 2/8
acestea doua asta fac,un cd bootabil care ia la tinta fiecare zona, sector,bloc de pe hard
si scot tot ce gasesc acolo,inclusiv tabelele de alocare cu numele si locatia fiserelor
ideea pare atat de ciudata pentru ca te duce cu gandul ca pe un hard se pot stoca mai multe
informatii decat insusi capacitatea lui normala,si eu asta cred.
(........*\/*........)
PM
+ Quote Post

queensoft
post Jan 14 2010, 12:48 PM
Post #4

LittleStar
Group Icon
*

Member No.: 905

Sase (6) tutoriale despre recuperare date

User's Signature

PM
+ Quote Post

lafel
post Jan 14 2010, 12:59 PM
Post #5

LittleStar
Group Icon
*

Member No.: 1,014

QUOTE (queensoft @ Jan 14 2010, 01:48 PM) *

spam.
PM
+ Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

RSS Lo-Fi Version Time is now: 12th November 2018 - 07:51 PM
Arta si savoare www.iconcert.ro
 Vesperala Forum