vesperala

Welcome Guest ( Log In | Register )

Reply to this topicStart new topic
> Dynamic META description tag, Scapă de duplicate meta description

vesperala
post Feb 28 2009, 05:32 PM
Post #1

Miradoniz
Group Icon

Group: *vesperala*
From: În castel de treci prin colonade...
Member No.: 1

Siteurile cu pagini distincte folosesc descriere specifică fiecărei pagini smile.gif Google depunctează siteurile la care mai multe pagini folosesc aceeași descriere.
Eu foloseam aici următoarea:

<META NAME="Description" CONTENT="Poti vorbi despre muzica si filme, fotografie si colectii, astrologie si alte hobbies, sau sa primesti sfaturi in legatura cu sanatatea ta. Creeaza blog sau galerie foto! ">

Pe google webmaster tools mă tot avertiza că am duplicate meta description... Asta pentru că descrierea respectivă era una pentru toate paginile forumului. Nu aveam cum să pun descrieri diferite, paginile fiind generate dinamic. Mă gândeam chiar să renunț la descriere definitiv când am aflat că pot folosi descriere dinamică, astfel încât fiecare pagină are altă descriere . Am ales așa: descrierea să fie chiar titlul topicului...

Măcar voi scăpa de eroarea cu duplicate meta description.
<meta name="description" content="<% TITLE %>">

Fiind nițel cam scurt titlul uneori, poate e mai potrivit în genul acesta:

<meta name="description" content="Vorbeste cu prietenii tai despre muzica si filme, fotografie si colectii, astrologie si alte hobbies. <% TITLE %>">

dance3.gif

User's Signature

O raclă mare-i lumea. Stelele-s cuie/Bătute-n ea Ɵi soarele-i fereasta/La temniƣa vieƣii
Mihai Eminescu

Stelele-n cer, deasupra mărilor, ard depărtărilor, pùnă ce pier...

Go to the top of the page
PM
+ Quote Post

pnv
post Mar 4 2009, 09:06 PM
Post #2

.
Group Icon

Group: Stars
Member No.: 520

chiar daca o mare parte a "descrieri" ramane aceeasi la toate paginile e sigur mai bine asa
e greu dinamic* si n-aveai incotro altfel,n-am stiut ca insusi gogu se mai mira de forumuri
dar exista un alt "mod"(ca si aceasta modificare facuta de Tine) de a face chiar tot
am zis,dar nu mai ..curand o sa apara alta versiune a forumului si n-o sa mai mearga
era vorba de IPB Minerva
http://minervaseo.com/
cu acest "mod"(modficarea mai multor fisiere php dar si teme,inlocuit lini de cod..)
se pot genera dinamic de catre server din baza de date si meta-tagurile,nu doar paginile
Minerva ..era chiar inteleapta,in afara de asta modifica si url-urile,adresele paginilor
sa nu mai fie cu pagube de /index.php?showtopic=10852&pid=215875&st=0&#entry215875
sunt si altele,de exemplu,pagina http://www.vesperala.com are rank 1,dat de google
dar pagina http://www.vesperala.com/index.php?act=idx nu are rank deloc,adica e 0,zero
si dupa cum vedeti,oricum am bate e aceeasi pagina initiala,homepage
am gasit totusi ceva,inca nu stiu daca va merge pe IBP v.3..asta,alpha,beta,gamma
(poate ca versiunea definitiva va avea putina grija si de gogu,poate un "mod" mai atent)
ii zice IPB SEO Module care face toate astea si multe altele si nu prea e moca free
pana atunci,daca titlurile topicelor(impreuna cu descrierea "generala" a forumului)
vor tine loc descrieri pagini respective,oricare ar fi,poate ar fi bine ca titlurile sa fie
putin mai "descriptive",adica sa corespunda cat e posibil continutului acelui topic deschis
incerc sa gandesc,daca e posibil si ce-ar iesi daca n-am pune niciun titlu si nimic la descriere,
sa pui decat o steluta * ,pentru ca daca le pui,gogu te va cauta la calitatea continutului
si daca corespunde cu titlu si descrierea,nemaifiind astea si neavand dupa ce se orienta
ar fi nevoit sa "extraga" cumva cu mintea lui(facuta din algoritmii aia de mor toti dupa ei)
acele "keywords",cuvinte cheie pe care sa le bage sau nu,in functie de ce hotaraste la cautare ..
rezultatele ar fi imprevizibile,asa dupa cum se pare ca va ramane insusi gogu.
(..........................*\/*.............................)
PM
+ Quote Post

vesperala
post Mar 4 2009, 09:08 PM
Post #3

Miradoniz
Group Icon

știu de minerva, dar mai e puțin până la următoarea versiune și nu știu exact cu ce e compatibilă minerva
smile.gif

User's Signature

O raclă mare-i lumea. Stelele-s cuie/Bătute-n ea Ɵi soarele-i fereasta/La temniƣa vieƣii
Mihai Eminescu

PM
+ Quote Post

pnv
post Mar 18 2009, 07:01 AM
Post #4

.
Group Icon

http://img01.picoodle.com/img/img01/3/3/17...Mim_6b374a7.jpg

am sa ma intorc
v1.gif
PM
+ Quote Post

pnv
post Mar 18 2009, 11:17 PM
Post #5

.
Group Icon

QUOTE (pnv @ Mar 18 2009, 08:01 AM) *

sunt aici iar pentru ca linkul de la foto nu mai raspunde la nicio comanda..nici chiar de-a mea.
N-aveam de gand sa spun nimic despre instalare,nu e chiar foarte complicat,dar nici simplu-imediat,
ceea ce veti vedea este,contrar tuturor aparentelor inconjuratoare,ceva foarte tare tare de tot de tot*
Atat mai am,ca intotdeauna se va putea orice...de drag
mai pun un link,pentru ca suntem totusi impreuna aici,dar e ultimul fara alte intrebari
http://i40.tinypic.com/2r59oah.jpg
v1.gif

PM
+ Quote Post

vesperala
post Apr 9 2009, 04:10 PM
Post #6

Miradoniz
Group Icon

analizez situația... vroiam să o instalez pentru că următoarea versiune de board se amână nepermis de mult

tot ce am făcut e ok, dar paginația topicelor nu merge. și nu merge nici pe boardul de testare, doar că acolo nu aveam pagini să îmi dau seama

emo-sadd.gif clar, uninstall
nu văd ce pot face și mi-e că reparând una se strică alta...
singura soluție rămâne community seo

User's Signature

Mihai Eminescu

PM
+ Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

RSS Lo-Fi Version Time is now: 23rd October 2018 - 12:23 AM
Arta si savoare www.iconcert.ro
 Vesperala Forum