vesperala

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages V  < 1 2  
Reply to this topicStart new topic
> Metode de evaulare Bulgaresti :D, Sper sa nu ma insel in privinta tarii unde a avut loc scandalul.... :(

Rocozaur
post Mar 1 2009, 12:32 AM
Post #21

RisingStar
Group Icon

Group: Stars
Member No.: 260

Scuze Narcisa, insa nu am prea mai dat prin forum de o perioada, si cum la vreo 2-3 zile de la primul post nu am vazut nici un raspuns..am zis sa astept..poate poaate apare vreo parere..si ghici acuma cand intru, cu ce ma aleg: Un mini-razboi in toata regula shooting.gif emo-duel.gif Smiley-IPB-10.gif

Asa ca hai sa mai intervin si eu, incercand sa-mi justific din nou parerea: Sunt de acord cu ce a facut profesorul cerand elevilor sai sa-si auto-evalueze vocabularul, intrucat nu el este cel ce dicta care sunt cuvintele de bun simt sau jignitoare. a lasat pe elevi sa decida asta. Si buon, tu ca parinte cand vezi ca in caietul tau, copilul crede ca a folosi jigniri este un lucru de "bun-simt", atunci profesorul este de vina?!

Si eu as da acest test unor elevi sa le vad reactia smile.gif Si nu ca lucrari. Ca lucrari nu ar trebui sa le pastrez eu si sa le prezint intr-o sedinta oficiala la parinti : elevul X considera asta, evelul Y considera asta...etc. pt. ca atunci eu judec problema si nu ii las pe elevi si parinti sa se judece singuri smile.gif Ori tocmai asta cred ca a fost scopul experimentului. Ar fi o imbecilitate absoluta ca tu ca profesor, dupa ce sa injuri la ore sa le ceri elevilor sa evalueze ce spui tu, pt. ca evident asta ar insemna sa te puna direct la zid si sa arunce cu rosii in tine, intrucat tu reprezint acel lucru jignitor. Gest Sinucigas. Sa-i manipulezi pe elevi in asa fel incat parintii dupa ce vad cate injuraturi sunt scrise pe caietul elevilor sa se monopolizeze si sa te dea afara din scoala emo-ping.gif

Desi incerc sa fiu impartial si sa vad ambele fete ale problemei, vad ca tot de acord cu profesorul pic smile.gif)

User's Signature

Go to the top of the page
PM
+ Quote Post

Narcisa
post Mar 1 2009, 10:51 AM
Post #22

StarGazer
Group Icon

Group: EveningStar
Member No.: 9

Bine ca venisi, mare nevoie aveam de-o mana de ajutor, cu-asa piese grele pe celalalt taler! Deci , la deschiderea editiei se constata cu satisfactie ca raportul buclucas se modifica, devenind 2,8:3,2. Asteptam intariri , oferim garantii solide si ferme. cent.gif

User's Signature

PM
+ Quote Post

vesperala
post Mar 1 2009, 10:56 AM
Post #23

Miradoniz
Group Icon

Group: *vesperala*
From: În castel de treci prin colonade...
Member No.: 1

hai să vă spun și eu, nu o părere ci ce-ar fi făcut Narcisa dacă unul dintre copii eram eu...

allwrong.gif ahaaaaaaaaaaaaaa, deci pe-astea le-ai învățat repede, dar Scrisoarea III nu o ții minte?

User's Signature

O raclă mare-i lumea. Stelele-s cuie/Bătute-n ea Ɵi soarele-i fereasta/La temniƣa vieƣii
Mihai Eminescu

Stelele-n cer, deasupra mărilor, ard depărtărilor, pùnă ce pier...

PM
+ Quote Post

Narcisa
post Mar 1 2009, 12:04 PM
Post #24

StarGazer
Group Icon

CITEAZA(vesperala @ Mar 1 2009, 10:56 AM) *
hai să vă spun și eu, nu o părere ci ce-ar fi făcut Narcisa dacă unul dintre copii eram eu...

allwrong.gif ahaaaaaaaaaaaaaa, deci pe-astea le-ai învățat repede, dar Scrisoarea III nu o ții minte?

Inevitabil , asa se intampla. Si, cu oarecare sansa, scapai de monitorizare dupa circa o jumatate de an. emo-ang.gif
Domnului profesor, cu multumiri! reverence.gif

User's Signature

PM
+ Quote Post

pufonel
post Mar 1 2009, 10:54 PM
Post #25

StarGazer
Group Icon

From: țara pisicilor negre
Member No.: 246

QUOTE (vesperala @ Mar 1 2009, 10:56 AM) *

Creed ca o astfel de reactie a urmarit sa obtina si profesorul, in niciun caz ceva de genul Asta faceti voi toata ziua la ore??? Din pacate parintii nu au priceput acest lucru, drept dovada ca nu prea au trecut pe la scoala sa vada ce fac copiii lor pe acolo.

User's Signature

"Don't rush me, I'm a-thinkin'... and my head hurts..."
(Yosemite Sam)
PM
+ Quote Post

Orpheus
post Mar 2 2009, 12:32 PM
Post #26

.
Group Icon

From: Bacovia's city
Member No.: 32

CITEAZA(pufonel @ Mar 1 2009, 09:54 PM) *
Creed ca o astfel de reactie a urmarit sa obtina si profesorul, in niciun caz ceva de genul Asta faceti voi toata ziua la ore??? Din pacate parintii nu au priceput acest lucru, drept dovada ca nu prea au trecut pe la scoala sa vada ce fac copiii lor pe acolo.

Parinti au priceput exact ce au vazut, eu acelasi lucru l-as fi vazut, si ca mine multi, chiar multi, poate suntem toti pe langa...poate, dar in final este vorba de copiii nostrii si nu de un bun al dumnealui. Nu cred ca metodologia de predare in Bulgaria, are atata larghete, sau este menita sa contravina bunelor moravuri..
Iar la scoala, ce fac copiii lor, deasemeni au vazut: sunt pusi, in mod deliberat, de un domn profesor, sa scrie toate porcariile lingvistice pe care le stiu.

Intentia lui, in sine, este posibil sa fi fost una pozitiva, nu contest acest aspect, insa repet: cred ca a folosit cea mai neinspirata cale de a ajunge la un punct dorit.
Ai pune practic pe copii la un exercitiu al mintii, pentru ca in fond, micutii s-au scremut sa-si aduca aminte si ce reusisera sa uite, si asta pentru a reproduce in scris mizerii, este cel putin ciudat, daca nu deplasat.
Aspectele negative ale vietii nu cred ca trebuiesc puse in practica, nici chiar in scop educativ. Nu doar vorbele murdare sunt un punct ingrijorator, vis-a-vis de educatia copiilor, ci si multe alte aspecte, cum ar fi violenta fizica in scoli, unde, ca si in cazul educatiei sexuale, amintit de mine mai sus, ar trebui sa ma astept, in egala masura, ca domnul profesor, cand va ajunge la acest capitol, sa-i puna la incaierat pe toti dupa care sa le spuna: "Vedeti ce vineti si fara dinti ati ramas ?...ei bine, dragi copii ..nu este frumos sa va comportati asa"

Si exemplele ar putea continua, exista o limita, peste care unii trec cu usurinta, de ce o fac ?....la asta ar trebui sa raspunda ei.

Imi aduce aminte de bancul acela scurt, cu cei doi politisti care au murit intr-un accident rutier, dar in total numarul mortilor fiind patru, doi murind la reconstituire.

Atat am avut de spus, nu vreau ca parerea mea sa pozeze in: "Ba cum spun eu"

Cu respect,

fata de invatamant, in general. Nu globalizez, dar asemenea gen de teste, personal, m-ar face sa reconsider aportul scolii, in aceiasi directie cu mine, la educatia copilului meu.

emo-hi.gif
PM
+ Quote Post

Narcisa
post Mar 2 2009, 01:31 PM
Post #27

StarGazer
Group Icon

CITEAZA(Orpheus @ Mar 2 2009, 12:32 PM) *
exista o limita, peste care unii trec cu usurinta, de ce o fac ?....la asta ar trebui sa raspunda ei.

Din prostie, ar fi raspunsul sugerat. Eu cred ca argumentele pro sau contra au fost intelese din prima. Nu are rost atata patima.

User's Signature

PM
+ Quote Post

NightShift
post Mar 2 2009, 01:46 PM
Post #28

Scârțar
Group Icon

From: Paradise City
Member No.: 110

QUOTE (Rocozaur @ Mar 1 2009, 12:32 AM) *
Sunt de acord cu ce a facut profesorul cerand elevilor sai sa-si auto-evalueze vocabularul, intrucat nu el este cel ce dicta care sunt cuvintele de bun simt sau jignitoare. a lasat pe elevi sa decida asta. [...] ... atunci profesorul este de vina?!

Deci a lasat mintile necoapte ale unor minori (da' minori de-a binelea, nu asa!) sa evalueze niste reguli sociale intiparite de sute de ani si mai intrebi cu ce este de vina profesorul? Defapt nu as zice ca este "de vina" in sensul propriu al cuvantului, este dar prost pregatit din punct de vedere pedagogic. Repet; eliminarea unor cuvinte din vocabularul copiilor nu se face prin Shift+Del, ci treptat, prin mult efort, iar rezultatul obtinut niciodata nu este clar si sigur. Orice impuls negativ actioneaza inzecit, si munca ta de cateva saptamani s-a dus pe copca. Iar daca acest impuls negativ este dat de un dascal ... atunci scuza-ne ca ii punem competenta la indoiala.

QUOTE (pufonel @ Mar 1 2009, 10:54 PM) *
Din pacate parintii nu au priceput acest lucru, drept dovada ca nu prea au trecut pe la scoala sa vada ce fac copiii lor pe acolo.

Ce ar trebui sa faca parintii? Sa stea in banca cu copiii lor fiindca scoala se ocupa doar de incarcarea creierelor elevilor cu informatie?
OK, sunt de acord ca educatia in primul rand cade in atributia parintilor, dar atunci nu stiu ce cauta profesorul in teren advers. emo-lol.gif emo-lol.gif
Pai atunci inseamna ca reactia parintilor (deci a celor care se ocupa de educatia lor) este justificata din plin.

QUOTE (Orpheus @ Mar 2 2009, 12:32 PM) *
asemenea gen de teste, personal, m-ar face sa reconsider aportul scolii, in aceiasi directie cu mine, la educatia copilului meu.

emo-hi.gif

Avand in vedere ca prin scoli se mai intampla multe magarii, si se mai vand si ... sa le numim 'una-alta'
aceasta atitudine fata metoda de cica-autoevaluare, pe mine unul ma ingrijoreaza de-a dreptul!

hatoff.gif

User's Signature

PM
+ Quote Post

Orpheus
post Mar 2 2009, 02:06 PM
Post #29

.
Group Icon

From: Bacovia's city
Member No.: 32

CITEAZA(Narcisa @ Mar 2 2009, 11:31 AM) *
Din prostie, ar fi raspunsul sugerat. Eu cred ca argumentele pro sau contra au fost intelese din prima. Nu are rost atata patima.

Imi asum,....aceasta patima, nu pot vorbi despre copilul meu ca despre un film.
PM
+ Quote Post

RoAp
post Mar 2 2009, 05:37 PM
Post #30

StarGazer
Group Icon

Member No.: 31

Nu am de gand sa citez pe nimeni. Am citit opiniile.
Pana la urma ce motiv avea profesorul sa faca ceea ce a facut?
Altul decat buna intentie dar prost aplicata si inteleasa.
Imi vine greu sa cred ca-i scapau consecintele unui asemenea demers in forma asta.
Tipul a stiut in ce se baga. Ideea asta nu vine din senin.
Macar riscurile unei reevaluari profesionale ale sefilor fata de metoda aleasa si tot si-a asumat.
De ce?
PM
+ Quote Post

Narcisa
post Jul 29 2011, 02:08 PM
Post #31

StarGazer
Group Icon

Pe-aici se tace la modul filozofic, este? emo-rade.gif Daca tacem, de ce tacem, daca vorbim , de ce nu tacem...
Ia scoateti toti o foaie de hartie si scrieti in stanga cuvintele injurioase, in dreapta pe cele cuviincioase, de respect, de recunostinta, de multumire ...folosite de la inceputul anului si pana azi! rules.gif

User's Signature

PM
+ Quote Post

RoAp
post Jul 29 2011, 02:14 PM
Post #32

StarGazer
Group Icon

Member No.: 31

QUOTE (Narcisa @ Jul 29 2011, 03:08 PM) *
Pe-aici se tace la modul filozofic, este? emo-rade.gif Daca tacem, de ce tacem, daca vorbim , de ce nu tacem...
Ia scoateti toti o foaie de hartie si scrieti in stanga cuvintele injurioase, in dreapta pe cele cuviincioase, de respect, de recunostinta, de multumire ...folosite de la inceputul anului si pana azi! rules.gif

Exagerati.

emo-flowers.gif
PM
+ Quote Post

2 Pages V  < 1 2
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

RSS Lo-Fi Version Time is now: 17th December 2018 - 08:57 PM
Arta si savoare www.iconcert.ro
 Vesperala Forum