vesperala

Welcome Guest ( Log In | Register )

6 Pages V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Despre slăbit

vesperala
post Jun 20 2009, 06:59 PM
Post #21

Miradoniz
Group Icon

Group: *vesperala*
From: În castel de treci prin colonade...
Member No.: 1

rolleyes.gif fiecare stare are avantaje și dezavantaje...

slăbitul poate fi semn de anemie, sursă de boli, clar...
nici grăsimea însă nu e bună...
iar calea de mijloc e cam anevoioasă

User's Signature

O raclă mare-i lumea. Stelele-s cuie/Bătute-n ea Ɵi soarele-i fereasta/La temniƣa vieƣii
Mihai Eminescu

Stelele-n cer, deasupra mărilor, ard depărtărilor, pùnă ce pier...

Go to the top of the page
PM
+ Quote Post

Eonica
post Jan 16 2010, 06:40 PM
Post #22

SuperStar
Group Icon

Group: Stars
From: jud. Covurlui
Member No.: 8

Mama mea detine adevarul absolut al metodelor pentru slabire care intradevar da rezultate. Sa nu te ridici de la masa satul. Mananci doar cat sa-ti linisistesti foamea. Si asta doar in conditiile in care trebuie sa mananci de 3 ori pe zi. Binenteles dimineata, la pranz si seara (nicidecum noaptea). Atata vreme cat mananci ca sa traiesti si nu traiesti ca sa mananci, aceasta metoda va functiona.
Recunosc. Eu nu am probat metoda caci nu am avut niciodata nevoie. De cand ma stiu ma chinui sa ma ingras. Dar va spun si eu ce stiu ca a avut efect la altii.

User's Signature

"Exista ceva mai rau decat oamenii rai, indiferenta oamenilor buni!"
PM
+ Quote Post

Narcisa
post Jan 27 2010, 08:43 AM
Post #23

StarGazer
Group Icon

Group: EveningStar
Member No.: 9

Cercetatorii australieni au ajuns la concluzia ca lipsa painii poate duce la depresie.
Astfel, persoanele care vor sa slabeasca si renunta definitiv la paine sunt mai deprimate decat cele care consuma produse de panificatie.

User's Signature

PM
+ Quote Post

tequila
post Jan 27 2010, 12:02 PM
Post #24

FallingStar
Group Icon
**

From: Bucuresti
Member No.: 1,037

QUOTE (Narcisa @ Jan 27 2010, 08:43 AM) *
Cercetatorii australieni au ajuns la concluzia ca lipsa painii poate duce la depresie.
Astfel, persoanele care vor sa slabeasca si renunta definitiv la paine sunt mai deprimate decat cele care consuma produse de panificatie.

Da, se pare ca din lipsa carbohidratilor specifici pe care ii contine, plus obiceiurile alimentare formate intr-o viata....

Eu sunt un exemplu pe care lipsa painiii cam deprima emo-doh.gif , nu as fi crezut chiar asa, dar in fine; eu ma abtin mult mai usor de la ciocolata si dulciuri decat de la paine (indeosebi cea proaspata, pt mine e mai buna decat o felie de tort! confused.gif )

User's Signature

http://verze.ro
simtul umorului nu a murit
PM
+ Quote Post

Narcisa
post Jan 29 2010, 10:39 AM
Post #25

StarGazer
Group Icon

Cîteva patratele de ciocolata neagra sînt permise în orice regim. Ciocolata neagra contine multa cacao si e benefica pentru inima.

User's Signature

PM
+ Quote Post

Lucareli
post Feb 1 2010, 07:01 PM
Post #26

crowded and cold
Group Icon

From: Nicaieri
Member No.: 587

Eu nu sunt de acord cu acele pastile miraculoase de slabit care promit minuni, ca de exemplu 10kg intr-o saptamana. Si-a luat o prietena care a nascut acum cateva luni si nu am putut in nici un fel sa o conving sa nu le ia. Cred ca dauneaza grav sanatatii.
Consider ca multa miscare, mese usoare seara, multe lichide ar ajuta mai mult in schimbul pastilelor.
PM
+ Quote Post

Narcisa
post Feb 4 2010, 08:04 AM
Post #27

StarGazer
Group Icon

In orice dieta pentru slabit sarea trebuie redusă, iar în cazul zahărului, lucrurile vor fi radicale, el va trebui să dispară.
Îl veți putea înlocui cu fructele.
O regulă de aur este hidratarea corespunzătoare. Cel puțin doi-trei litri de apă pe zi, așa sună recomandarea specialiștilor. Apa plata, ceaiuri, nu sucuri. . Mișcare măcar o jumătate de oră pe zi.

User's Signature

PM
+ Quote Post

Narcisa
post Mar 3 2010, 08:52 AM
Post #28

StarGazer
Group Icon

Iata cum a reusit Piedone sa slabeasca 23 kg:

"Este foarte important să nu se sară peste orele stabilite pentru mese și să nu se mănânce nimic, dar absolut nimic după ora 19.00. Ăsta-i secretul”.

Iată dieta:

Prima și a doua săptămână: de cinci ori pe zi se mănâncă doar pește sau carne fiartă, la grătar sau la cuptor.
Săptămâna 3 și 4: se micșorează cantitatea de carne și se introduc legume. Deci, de cinci ori pe zi, pe lângă carne se mănâncă și legume.
Săptămânile 5 și 6: pe lângă cele cinci mese formate din carne și legume, o dată pe zi se bea și un iaurt degresat. 4
Începând cu săptămâna a șaptea, se reia regimul.

La ce are interzis:
- prăjeli
- dulciuri
- sucuri
- apă minerală
- pâinea de toate tipurile
- alcool

User's Signature

PM
+ Quote Post

Narcisa
post Jun 4 2010, 09:25 AM
Post #29

StarGazer
Group Icon

Persoanele care doresc sa isi pastreze silueta sau sa scape de kilogramele in plus ar trebui sa includa in dieta uleiul de masline.
Aceasta este concluzia nutritionistilor francezi.

In plus, uleiul de masline ajuta si la prevenirea afectiunilor cadiace deoarece scade nivelul colesterolului din organism.

User's Signature

PM
+ Quote Post

winter
post Feb 15 2011, 01:54 AM
Post #30

FallingStar
Group Icon
**

Member No.: 1,262

QUOTE (Narcisa @ Feb 4 2010, 08:04 AM) *
O regulă de aur este hidratarea corespunzătoare. Cel puțin doi-trei litri de apă pe zi, așa sună recomandarea specialiștilor.
De fapt, in conditii normale (activitate fizica redusa, temperaturi moderate) este indicat sa consumam 30 ml de apa per 1 kg greutate. Asadar, o persoana de 50 kg are nevoie de 1,5 l apa pe zi, o persoana de 80 kg are nevoie de 2,4 l apa pe zi.
Daca activitatea fizica este una intensa, ori este canicula, evident ca necesarul de apa al organismului este mai mare.

Asa cum nu este bine sa bem prea putina apa, nu este bine nici sa bem prea multa, caci odata cu eliminarea urinei se pierd substante minerale si organice.
PM
+ Quote Post

Narcisa
post Feb 15 2011, 07:42 AM
Post #31

StarGazer
Group Icon

CITEAZA(winter @ Feb 15 2011, 01:54 AM) *
De fapt, in conditii normale (activitate fizica redusa, temperaturi moderate) este indicat sa consumam 30 ml de apa per 1 kg greutate. Asadar, o persoana de 50 kg are nevoie de 1,5 l apa pe zi, o persoana de 80 kg are nevoie de 2,4 l apa pe zi.
Daca activitatea fizica este una intensa, ori este canicula, evident ca necesarul de apa al organismului este mai mare.

Asa cum nu este bine sa bem prea putina apa, nu este bine nici sa bem prea multa, caci odata cu eliminarea urinei se pierd substante minerale si organice.

winter, din septembrie pana-n mai eu beau un paharel de apa/zi. Mai exact, o cescuta. Am zis si eu asa, pentru ceilalti, sa se-nvete minte, ca m-au suparat si intentionez sa ma razbun, daca mi-o reusi planul... resent.gif Lasa-i sa se umfle, ca-s niste slabanogi aproape toti si apa e mai ieftina decat mancarea. Doar Aprig , RoAp, NightS si CatalinX sunt mai grasi, ca la ei nu e criza.

User's Signature

PM
+ Quote Post

samsara
post Feb 15 2011, 08:06 AM
Post #32

StarGazer
Group Icon

Group: SuperModerator
From: Brasov
Member No.: 282

Apa e esentiala Narcisa pentru una functionare a organismului, nu numai pentru slabit.

Cat despre interdictii radicale ca aia nu aia nu fara zahra, fara paine fara prajeli fara fara ... sunt diete care dau rezultate pe termen scurt caci nu poti o viata sa ai numai restrictii. Si apoi mananci iarasi interzisele si te ingrasi, Important e un echilibru. Azi mananc prajitura, dar fac mai mult sport, maine nu pap, mai mannac peste cateva zile. Azi mananc cev aprajit , maine imi fac ceva mai light de mancare i tot asa. Trebuie un echilibru in toate, inlimita unor calorii, dar sa-ti permiti sa mananci orice ai pofta intr-o zi.

User's Signature

PM
+ Quote Post

Narcisa
post Feb 15 2011, 08:48 AM
Post #33

StarGazer
Group Icon

CITEAZA(samsara @ Feb 15 2011, 08:06 AM) *
Apa e esentiala Narcisa pentru una functionare a organismului,

Maaai, pai ce faceti voi aici, confused.gif va jucati de-a Baba-Oarba cu Narcisa? Eu am zis ca e buna, sa bem cu vadra, winter zice ca mai cu masura, adica dozata in functie de vreme si intensitatea efortului, ia la ele, maaaa... : emo-cry.gif
Beti si voi cand va e sete, ce mai... emo-rose.gif

User's Signature

PM
+ Quote Post

samsara
post Feb 15 2011, 09:19 AM
Post #34

StarGazer
Group Icon

nu e drept .. dac ate obisnuiesti sa bei putina apa, vei vedea ca intr-o zi nici macar nu simti setea , corpul se obisnuieste cu privatiunea ... de aia se ia in functie de greutate ca indiferent de vara sau iarna macar litrii aia sa-i bei ... daca e vara si/sau faci sport bei ceva mai mult
in general vreo 2 l cam ii trebuie unui adult

User's Signature

PM
+ Quote Post

Narcisa
post Feb 15 2011, 09:30 AM
Post #35

StarGazer
Group Icon

CITEAZA(samsara @ Feb 15 2011, 09:19 AM) *
in general vreo 2 l cam ii trebuie unui adult

Teoretic, asa este. Dar, cum sa-ti zic eu, Sami, depinde si de constitutia fiecaruia, de gabarit adica, pai , daca eu sunt tipul ponei, unde pacatelui sa incapa cei doi litri, ca n-am buzunar precum cangurul, sa mai torn si-acolo? Beti voi, ca sunteti mai mari, mai inalti, mai lati, stiu eu... resent.gif

User's Signature

PM
+ Quote Post

samsara
post Feb 15 2011, 09:34 AM
Post #36

StarGazer
Group Icon

emo-lol.gif n-are legatura, stomacul e la fel la toti si apa va fi eliminata nu depozitata

User's Signature

PM
+ Quote Post

Narcisa
post Feb 15 2011, 09:40 AM
Post #37

StarGazer
Group Icon

CITEAZA(samsara @ Feb 15 2011, 09:34 AM) *
stomacul e la fel la toti

Ce spui?!! ohmy.gif
winter, kg70, asa este, cum zice Sami? Sau ma pacaleste, sa pleznesc eu de-atata apa? unsure.gif

User's Signature

PM
+ Quote Post

samsara
post Feb 15 2011, 09:42 AM
Post #38

StarGazer
Group Icon

bine hai sa zicem exceptie o fac cei cu stomacul marit ... dar cei 2 l nu-i bei deodata ci in 24 de ore, deci nu e nici o problema
insist pentru ca suntem peste 60 % ( parca ) apa, deci e vitala pentru noi

User's Signature

PM
+ Quote Post

mesmerize
post Feb 15 2011, 02:15 PM
Post #39

SuperStar
Group Icon

Member No.: 989

O parte din apa necesară provine din alimente.Eu nu pot să beau așa multă apă că nu mi se cere, dar mănânc o groază de fructe.Plus plus supe/ciorbe.

QUOTE (samsara @ Feb 15 2011, 08:06 AM) *
[...]dar sa-ti permiti sa mananci orice ai pofta intr-o zi.

Daaaa, subscriu.Altfel aș muri de poftă și efectul dietei ar fi subiect vesel de parastas emo-imao.gif

User's Signature

101%
PM
+ Quote Post

samsara
post Feb 15 2011, 04:47 PM
Post #40

StarGazer
Group Icon

stiu ca se zice ca pe langa supe ciorbe si sucuri si fructe ... apa in sine sa fie macar 1,5-2 l smile.gif apa e apa ciorba e ciorba .. imi aduc aminte ca la un moment dat reclama aia de la tv " consumati minimun 2 l de lichide pe zi" s-a transformat in " consumati minimum 2 l de apa pe zi"

am incercat si eu toate porcariile de diete, regimuri, privatiuni, zi numai de fructe, zi numai de ciorba de varza, zi de post negru ... toate nu am avut decat efect pe moment si apoi puneam dublu .... cel mai sanatos slabesc cand pap echilibrat, dar redus ca si cantitate, cand imi fac si poftele si cartofi prajiti si o prajitura si o sarma etc .. dar in limita unui numar aprox. de calorii

User's Signature

PM
+ Quote Post

6 Pages V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

RSS Lo-Fi Version Time is now: 24th October 2017 - 11:42 AM
Arta si savoare www.iconcert.ro
 Vesperala Forum