vesperala

Welcome Guest ( Log In | Register )

6 Pages V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Despre slăbit

vesperala
post Feb 13 2009, 07:48 PM
Post #1

Miradoniz
Group Icon

Group: *vesperala*
From: În castel de treci prin colonade...
Member No.: 1

Când ținem cure de slăbire, cam în cât timp este sănătos să dăm jos 1 kg? Pentru că e clar că dacă ținem post negru dăm repede jos, dar ne vom îmbolnăvi. Cam ce ritm de slăbire ar fi totuși mai puțin riscant pentru sănătate?

Mă refer la persoanele care slăbesc doar prin schimbarea alimentației , fără efort fizic sau sport.

User's Signature

O raclă mare-i lumea. Stelele-s cuie/Bătute-n ea Ɵi soarele-i fereasta/La temniƣa vieƣii
Mihai Eminescu

Stelele-n cer, deasupra mărilor, ard depărtărilor, pùnă ce pier...

Go to the top of the page
PM
+ Quote Post

Narcisa
post Feb 13 2009, 09:39 PM
Post #2

StarGazer
Group Icon

Group: EveningStar
Member No.: 9

Se poate slabi fara riscuri de sanatate maxim 0.5 kg /saptamana (adica 2 kg/luna) ! Orice depasire poate duce la steatoza hepatica , tulburari hormonale ...

User's Signature

PM
+ Quote Post

constantin
post Feb 14 2009, 08:41 AM
Post #3

*Membru de Onoare*
Group Icon

Group: Membru de onoare
From: suceava
Member No.: 20

CITEAZA(vesperala @ Feb 13 2009, 07:48 PM) *
Când ținem cure de slăbire, cam în cât timp este sănătos să dăm jos 1 kg? Pentru că e clar că dacă ținem post negru dăm repede jos, dar ne vom îmbolnăvi. Cam ce ritm de slăbire ar fi totuși mai puțin riscant pentru sănătate?

Mă refer la persoanele care slăbesc doar prin schimbarea alimentației , fără efort fizic sau sport.

Din experienta proprie!
Am reusit sa "dau jos" de la jumatatea lunii octombrie a anului trecut si pana azi nu mai putin de 20(douazeci) Kg.
Ma simt excelent.
Am incercat de-a lungul timpului tot felul de retete si fiecare a avut efect doar partial si de scurta durata.
Pentru a reusii nu trebuie sa faci o cura ci sa-ti schimbi radical stilul de viata.
Si... nu cred ca merge fara sport.

User's Signature

"Am mai văzut apoi sub soare, că nu cei iuți aleargă, că nu cei viteji câștigă războiul, că nu cei înțelepți câștigă pâinea, nici cei pricepuți bogăția, nici cei învățați bunăvoința, ci toate atârnă de vreme și împrejurări."
Solomon

PM
+ Quote Post

kg70
post Feb 14 2009, 09:09 AM
Post #4

DOCTOR-MEDIC
Group Icon

Group: Moderator
From: Athens
Member No.: 2

Un ritm de slabire de 4 kg pe luna cu o dieta rationala nu ascunde nici un pericol pentru sanatatea noastra.

User's Signature

"Life is short,the Art long,opportunity fleeting,experience treacherous,judgement difficult".
PM
+ Quote Post

vesperala
post Feb 14 2009, 09:12 AM
Post #5

Miradoniz
Group Icon

CITEAZA(kg70 @ Feb 14 2009, 09:09 AM) *
Un ritm de slabire de 4 kg pe luna cu o dieta rationala nu ascunde nici un pericol pentru sanatatea noastra.

kiss_the_star.gif merci, eu citeam pe net de 2kg și mă cam încruntam, mi se părea prea puțin

User's Signature

O raclă mare-i lumea. Stelele-s cuie/Bătute-n ea Ɵi soarele-i fereasta/La temniƣa vieƣii
Mihai Eminescu

PM
+ Quote Post

constantin
post Feb 14 2009, 09:20 AM
Post #6

*Membru de Onoare*
Group Icon

CITEAZA(vesperala @ Feb 14 2009, 09:12 AM) *
kiss_the_star.gif merci, eu citeam pe net de 2kg și mă cam încruntam, mi se părea prea puțin

Te grabesti? emo-flowers.gif
Stiu cum e!

User's Signature

"Am mai văzut apoi sub soare, că nu cei iuți aleargă, că nu cei viteji câștigă războiul, că nu cei înțelepți câștigă pâinea, nici cei pricepuți bogăția, nici cei învățați bunăvoința, ci toate atârnă de vreme și împrejurări."
Solomon

PM
+ Quote Post

vesperala
post Feb 14 2009, 09:22 AM
Post #7

Miradoniz
Group Icon

CITEAZA(constantin @ Feb 14 2009, 09:20 AM) *
Te grabesti? emo-flowers.gif
Stiu cum e!

smile.gif nu e vorba de mine... n-am de ce să mă grăbesc
dar mă gândesc că dacă un sportiv poate să slăbească 5 kg într-o zi fără pericol pentru sănătate, pentru a reveni la "categoria sa", e drept că făcând multă mișcare, ar fi cumva straniu ca un om obișnuit să poată slăbi doar 2...

User's Signature

Mihai Eminescu

PM
+ Quote Post

constantin
post Feb 14 2009, 09:35 AM
Post #8

*Membru de Onoare*
Group Icon

CITEAZA(vesperala @ Feb 14 2009, 09:22 AM) *
smile.gif nu e vorba de mine... n-am de ce să mă grăbesc
dar mă gândesc că dacă un sportiv poate să slăbească 5 kg într-o zi fără pericol pentru sănătate, pentru a reveni la "categoria sa", e drept că făcând multă mișcare, ar fi cumva straniu ca un om obișnuit să poată slăbi doar 2...

Stiam!
Mi-am permis o gluma doar...
Dupa cum vezi eu am reusit si sunt doar un om obisnuit.
Am gresit sus cand am scris perioada . De fapt a fost de la jumatatea lui noiembrie.Scuze!
In ce priveste sportivii, eu cunosc indeaproape pe cineva si stiu cam in ce consta regimul de slabire "pentru situatii de urgenta".
In primul rand se elimina o mare cantitate de apa.
Asta se intampla si in curele de slabire.
In prima saptamana...sau primele, rezultatul este spectaculos. Tocmai pentru se elimina o mare cantitate de apa din tesuturi.Arderea grasimilor se face mai greu. Si ceea ce este mai important si aici rog pe domnul doctor Kg.70 sa m-a corecteze daca gresesc, este ca prin eliminarea grasimii nu dispar si celulele adipoase care o inmagazinau. Acestea doar "se golesc" . De aceea daca dupa obtinerea rezultatului dorit "lasam garda jos" ajungem intr-o situatie mai rea decat la inceput.

User's Signature

Solomon

PM
+ Quote Post

Narcisa
post Apr 6 2009, 07:31 AM
Post #9

StarGazer
Group Icon

Lipsa somnului

Organismul funcționează bine atunci când este odihnit. Din cauza oboselii, corpul este supus stresului fiziologic și biochimic. Acesta provoacă dezechilibre hormonale, determină formarea depozitelor de grăsime și creșterea în greutate. Când apare oboseala și nervozitatea, nu veți face față prea bine nici stresului și veți mânca prea mult. Încercați pe cât posibil să dormiți opt ore pe noapte, altfel, peste zi, veți fi lipsiți de energie, veți obosi repede, veți fi ușor iritabili.

„Dormiți în fiecare zi 15 minute în plus și veți vedea câte schimbări resimte corpul”, recomandă Michelle May, citată de site-ul webmd. Mișcarea în aer liber vă poate ajuta să vă odihniți mai bine.

User's Signature

PM
+ Quote Post

LIVIA
post Apr 6 2009, 04:54 PM
Post #10

SuperStar
Group Icon

Group: Stars
From: Giurgiu
Member No.: 263

mai danco....da tu nu esti slab, esti bine cum esti... emo-lol.gif

eu cred ca miscarea conteaza foarte mult in procesul de slabire....sport si alimentatie sanatoasa duc la un trup format frumos , viguros si sanatos....asta fac eu si ma mentin rolleyes.gif

Edited by LIVIA: Apr 6 2009, 04:55 PM

User's Signature

Dacă vrei odihnă - crede. Dacă vrei adevărul - caută și suferă.
PM
+ Quote Post

Narcisa
post Apr 6 2009, 05:23 PM
Post #11

StarGazer
Group Icon

CITEAZA(LIVIA @ Apr 6 2009, 05:54 PM) *
....da tu nu esti slab, esti bine cum esti... emo-lol.gif

Iata ce era de demonstrat! Asa ca merg pe mana Liviei. emo-lol.gif

User's Signature

PM
+ Quote Post

piko
post Apr 6 2009, 06:55 PM
Post #12

StarGazer
Group Icon

From: Constanta
Member No.: 141

QUOTE (LIVIA @ Apr 6 2009, 05:54 PM) *
eu cred ca miscarea conteaza foarte mult in procesul de slabire....sport si alimentatie sanatoasa duc la un trup format frumos , viguros si sanatos....asta fac eu si ma mentin rolleyes.gif

Cata modestie Livia! lool.gif

Glumesc emo-rose.gif

Edited by piko: Apr 6 2009, 06:56 PM

User's Signature

Ridicați drapelu’ sus, sus, să se vadă… Scrieți pe el “România e de pradă!"Că merg oamenii cu capu’ plecat pe stradă, apăsați de o viață de corvoadă…Bravadă în mass-media, guvernu’ face media. Trăim bine, să mor eu, asta-i concluzia...Europeni... Da’ pentru cine nu știa, europenii, pe la noi, au spor de lumea-a-treia…
PM
+ Quote Post

LIVIA
post Apr 6 2009, 08:06 PM
Post #13

SuperStar
Group Icon

From: Giurgiu
Member No.: 263

CITEAZA(piko @ Apr 6 2009, 08:55 PM) *
Cata modestie Livia! lool.gif

Glumesc emo-rose.gif

bblush.gif vaaaiiii....m-a luat rusinea emo-lol.gif ....

nu, la bun acum...e cea mai buna metoda rolleyes.gif

User's Signature

Dacă vrei odihnă - crede. Dacă vrei adevărul - caută și suferă.
PM
+ Quote Post

gabita_7
post Jun 11 2009, 11:49 PM
Post #14

LittleStar
Group Icon
*

From: Ireland-Bray
Member No.: 971

un sfat as putea sa va dau si eu de fiecare data cand te privesti inoglinda si iti spui'TREBUIE SA SLABESC!
nu faci altceva decat sa produci asupra creerului o excitare nervoasa care ''atata'' mai mult apetitul, cand cereerul receptioneaza mesajul acesta imediat transmite semnalul de senzatie de foame, si sfarsesti prin a te gandii tot la mancare, chiar daca vrei sa slabesti, a fost demostrat acest lucru, incearca mai intai cu o motivatie stabilita intr-o perioada de timp exp:'' o sa slabesc 5 km intr-o luna de zile pentru ca surplusul asta imi afecteaza sanatatea si imi creaza o autoevaluare negativista''
si cel mai bun leac<OPTIMISMUL> exercitii fizice regulate, cel mai accesibil mersul pe jos, se ard o multime de calorii si sunt pusi in folosinta toti muschii, be cool, feel wanderful in your size . adica, simte-te bine in pielea ta! BAfta...
PM
+ Quote Post

Orpheus
post Jun 19 2009, 07:06 PM
Post #15

.
Group Icon

From: Bacovia's city
Member No.: 32

Se pare ca desi aparent este facil de efectuat, slabitul necesita un volum de vointa mult mai mare decat s-ar putea banui, intrecand lejer vointa necesara pentru renuntatul la fumat, bautura, ori alt viciu cotidian obisnuit.

De slabit va slabi, si va gasi si metodele sa o faca, numai acel/a care este cu adevarat derterminat sa o faca, care doreste asta mai presus de orice ispita.

Alminteri, daca asteptam ca noua sa ne fie indiferent, si sa lasam totul numai pe magia medicamentelor ori retetelor culinare recomandate peste tot ca si garantate, nu vom face decat sa crestem in proportii si nu invers.
PM
+ Quote Post

Lucareli
post Jun 20 2009, 08:25 AM
Post #16

crowded and cold
Group Icon

From: Nicaieri
Member No.: 587

eu nu sunt personal de acord cu acele cure de slabit in care scapi de o greutate considerabila intr-un timp foarte scurt, la fel, pledez pentru multa miscare, exercitii fizice si o alimentatie sanatoasa, bogata in fructe, legume, etc.
Eu am slabit ceva in ultimul timp din cauza stresului, dar asa ceva nu recomand nimanui pink-star.gif
PM
+ Quote Post

samsara
post Jun 20 2009, 10:38 AM
Post #17

StarGazer
Group Icon

Group: SuperModerator
From: Brasov
Member No.: 282

emo-lol.gif Mie mi-ar placea, dar la mine stresul functioneaza invers

User's Signature

PM
+ Quote Post

Mithras
post Jun 20 2009, 06:47 PM
Post #18

StarGazer
Group Icon

Member No.: 10

tocmai anuntara la un post tv :cercetatorii japonezi sustin ca persoanele mai dolofane traiesc , in medie, cu 6-7 ani mai mult decat cele slabe, care au vasele de sange mai fragile si sunt predispuse la diverse boli , avand o imunitate mai scazuta. asa ca aveti grija ce va doriti.

User's Signature

PM
+ Quote Post

vesperala
post Jun 20 2009, 06:56 PM
Post #19

Miradoniz
Group Icon

greu de crezut...grăsimea duce la probleme cu inima.

User's Signature

Mihai Eminescu

PM
+ Quote Post

Orpheus
post Jun 20 2009, 06:58 PM
Post #20

.
Group Icon

From: Bacovia's city
Member No.: 32

CITEAZA(Mithras @ Jun 20 2009, 07:47 PM) *
tocmai anuntara la un post tv :cercetatorii japonezi sustin ca persoanele mai dolofane traiesc , in medie, cu 6-7 ani mai mult decat cele slabe, care au vasele de sange mai fragile si sunt predispuse la diverse boli , avand o imunitate mai scazuta. asa ca aveti grija ce va doriti.

Vespe, tu auzi ?

poti sa faci un backup ?

adica ti-ai salvat "datele" pe undeva? emo-ha.gif emo-ha.gif
PM
+ Quote Post

6 Pages V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

RSS Lo-Fi Version Time is now: 19th November 2017 - 12:36 PM
Arta si savoare www.iconcert.ro
 Vesperala Forum