vesperala

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages V  < 1 2  
Reply to this topicStart new topic
> Obținerea permisului auto categoria B

RoAp
post Feb 7 2009, 02:43 PM
Post #21

StarGazer
Group Icon

Group: Stars
Member No.: 31

Personal is de acord cu poligonul la examen. As merge pana la a impune scolilor de soferi numar minim de ore din total alocate poligonului. Lor nu le convine. Le omoara masinile. Si la consum si la ambreiaj la proba rampa. Deh.

Exista ideea falsa ca inveti sa conduci dupa ce iei examenul si faci kilometri. O prostie mai mare n-am auzit.

Poligonul este gandit sa te familiarizeze cu masina, de orice tip ar fi ea. Sa o stapanesti din reflex.
Apoi o sa iti stea mintea doar la trafic si reguli de circulatie.

Povestea cu transmisiile automatice exista si in Germania. Nu stiu acum daca mai este. Treaba este ca un driver care stie doar automatica va avea dificultati majore pe cutie manuala. Dau un exemplu. Scapatul brusc al piciorului de pe ambreiaj
la o trecere de pietoni activa. Si accidentul ii doar chestie de timp.

Revenirea la examen in poligon ii consecinta data tot de statistica. Nu are de-a face coruptia sau mai stiu eu ce.
Ci doar de componenta numita stapanirea masinii . Asta este scopul.

Pana la urma nu-i chiar un capat de tara. Eu am dat in aceeasi zi toate probele.
Condusul noaptea ca proba e relativ. Pentru ca problemele mari is la sosea noaptea. Ori examenul se da in oras in general.
Needificator legat de jocul luminilor si modul de conducere cu ochiul pe marginea drumului si evitarea orbirii, in fine stiti.

Ca idee proprie as renunta in poligon la parcare cu spatele pe stanga la final si as introduce popice la celelalte parcari.
Nu doar marcaj pe sol. Pana la urma se parcheaza intre masini, obstacole, nu la punct dat.

Go to the top of the page
PM
+ Quote Post

Rares_CRM
post Feb 7 2009, 02:51 PM
Post #22

SuperStar
Group Icon

From: Cluj Napoca
Member No.: 668

QUOTE (RoAp @ Feb 7 2009, 02:43 PM) *
Ca idee proprie as renunta in poligon la parcare cu spatele pe stanga la final si as introduce popice la celelalte parcari.
Nu doar marcaj pe sol. Pana la urma se parcheaza intre masini, obstacole, nu la punct dat.

Exact. Eu de exemplu stiu sa bag masina intre 2 masini, fara nici o problema, cu spatele le fac mai bine decat perfect. Pot sa pun masina la 5 cm intr-o parte si cealalta fata de cealelalte masini, dar daca imi tragi 2 dungi pe asfalt, si ma pui si o pun intre linile alea 2, nu stiu daca m-as descurca. Eu parchez doar din oglinzi, fara oglinzi, as fi mort.
Cand am facut scoala de soferi, nu le aveam cu oglinda, adica, ma uitam in oglinda ca bou la poarta noua, ca nu stiam ce trebe sa vad in ea, si nu-mi dadeam seama ce si cum e acolo. Acum, fara oglinzi, nu pot sa conduc. smile.gif

User's Signature

PM
+ Quote Post

Blue Sun
post Feb 8 2009, 06:53 PM
Post #23

RisingStar
Group Icon

Member No.: 22

eu as vrea sa dau examenul pentru B drive1.gif pe simulator auto pe computer
nu de alta ca am vazut multi tipi care sa se dea rotunzi fata de fete conduc c-a la cursele need 4 speed
... usor si fara indoituri la masina emo-hurra.gif

User's Signature

Deși trepte osebite le-au ieșit din urna sorții,
Deopotrivă-i stăpânește raza ta și geniul morții;
La același șir de patimi deopotrivă fiind robi,
Fie slabi, fie puternici, fie genii ori neghiobi!

Mihai Eminescu
PM
+ Quote Post

2 Pages V  < 1 2
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

RSS Lo-Fi Version Time is now: 22nd April 2018 - 07:59 PM
Arta si savoare www.iconcert.ro
 Vesperala Forum