vesperala

Welcome Guest ( Log In | Register )

Reply to this topicStart new topic
> Șarlatanie online

vesperala
post Feb 5 2009, 09:38 AM
Post #1

Miradoniz
Group Icon

Group: *vesperala*
From: În castel de treci prin colonade...
Member No.: 1

Eu primesc des următorul mesaj prin email... Nu am nicio legătură cu această bancă, nu am bani depuși la ei... Pur și simplu e o șarlatanie menită să păcălească pe cei ce au conturi să își dezvăluie parola probabil... Acest mail nu e trimis de bancă, ci de cei ce încearcă să fure din conturi...

CITEAZA
Stimate client,
Departamentul de Securitate On-line al Raiffeisen Bank va aduce la cunostinta ca in data de 3 februarie 2009
am detectat mai multe tentative de autentificare neautorizate a contului dumneavoastra Raiffeisen Online.
Pentru a evita suspendarea automata a contului dumneavoastra din cauza fraudelor on-line va rugam sa va accesati contul la adresa mentionata mai jos in cel mai scurt timp.

Multumim pentru colaborare si nu uitati ca Raiffeisen Online nu va va cere niciodata mai mult de 2 cifre de pe cardul dumneavoastra de debit.

Raiffeisen Bank Romania

Adresa corecta a portalului de autentificare a Raiffeisen Online este:
(https://www.....................)

Va multumim pentru intelegere. Cu stima, Echipa de Securitate Raiffeisen Bank Romania.

User's Signature

O raclă mare-i lumea. Stelele-s cuie/Bătute-n ea Ɵi soarele-i fereasta/La temniƣa vieƣii
Mihai Eminescu

Stelele-n cer, deasupra mărilor, ard depărtărilor, pùnă ce pier...

Go to the top of the page
PM
+ Quote Post

pufonel
post Feb 6 2009, 10:37 PM
Post #2

StarGazer
Group Icon

Group: Stars
From: țara pisicilor negre
Member No.: 246

Aceste atacuri sunt frecvente. Eu primesc de pe la Bsrclays sau NatWest (banci din Anglia) emo-lol.gif Trebuie multa atentie, si sa nu le dam datele pe care ni le cer.

User's Signature

"Don't rush me, I'm a-thinkin'... and my head hurts..."
(Yosemite Sam)
PM
+ Quote Post

daniela
post Feb 6 2009, 10:50 PM
Post #3

RisingStar
Group Icon

Member No.: 638

eu am patit ceva asemanator la ceva mai neglijabil.
Am facut o comanda online la ,,Libraria Anton", pentru cateva carti...comanda serioasa cu specificatia ca pachetul va fi trims in 2 saptamani,banii fiind dati la primirea pachetului in cauza.
Insa dupa 2 zile am primit mail de la acea librarie ca trebuie sa dau nr de cont banca sau sa virez banii anticipat.
asa ca...am ramas tot cu pachet trimis din tara.
PM
+ Quote Post

malitzia
post Feb 6 2009, 11:52 PM
Post #4

StarGazer
Group Icon

Member No.: 172

CITEAZA(daniela @ Feb 6 2009, 10:50 PM) *
eu am patit ceva asemanator la ceva mai neglijabil.
Am facut o comanda online la ,,Libraria Anton", pentru cateva carti...comanda serioasa cu specificatia ca pachetul va fi trims in 2 saptamani,banii fiind dati la primirea pachetului in cauza.
Insa dupa 2 zile am primit mail de la acea librarie ca trebuie sa dau nr de cont banca sau sa virez banii anticipat.
asa ca...am ramas tot cu pachet trimis din tara.

Eu stiu ca librariile online din Romania nu trimit carti in strainatate. Si noi am cumparat pentru diverse persoane carti si le-am trimis noi in diferite parti ale lumii.
PM
+ Quote Post

NightShift
post Feb 7 2009, 04:50 AM
Post #5

Scârțar
Group Icon

From: Paradise City
Member No.: 110

Eu am luat o data teapa de la DigitalWorld, cu un card PCMCIA-adaptor-Compact.Flash. Mi-au luat banii de pe card (vreo 200.000, inca in bani vechi) dar nici pana in ziua de azi nu am primit nimic. Le-am cateva telefoane, dar m-am lovit de un personaj colectiv de care nu ma puteam lua. confused.gif Ionel, Dorel, Angelica, ... etc, toti ma rogau sa revin maine, peste o ora, dupa-amiaza, luni,, mai spre seara, dupa 3, ... etc. Apoi incet incet am revenit tot mai rar, si pana la urma am uitat de ei rolleyes.gif . Cand ii mai sunam din cand in cand, trebuia sa le explic din nou totul de la capat si toti imi promiteau ca vor verifica ce si cum, sau ma abureau cu povesti "nu avem momentan in stoc dar trebuie sa primim joi", emo-lol.gif .... pana la urma a ramas in coada de peste.

Bine-nteles, de atunci, ca sa evit situatiile asemanatoare, de fiecare data aleg varianta platii RAMBURS.
Costa cu vreo 10 lei mai mult pentru ca firma de curierat mai are de livrat expeditorului plicul cu bani CASH, in schimb riscul este ZERO.

User's Signature

PM
+ Quote Post

NightShift
post Feb 25 2009, 04:54 PM
Post #6

Scârțar
Group Icon

From: Paradise City
Member No.: 110

Tot Raiffeisen, tot pescari:

Attached File  raiffeisen_0nline.JPG ( 28.09K ) Number of downloads: 13

Este cel putin ciudat cum numarul de mailuri pirat trimise in numele acestei banci,
depaseste detasat numarul mailurilor de acelasi gen trimise in numele altor banci.

... iarasi este vorba doar de o statistica personala. emo-pardon.gif

User's Signature

PM
+ Quote Post

vesperala
post Feb 25 2009, 04:59 PM
Post #7

Miradoniz
Group Icon

mai nou la mine a ajuns și asta:

Mesaj Securizat

Duminica, 22 februarie 2009, departamentul de securitate Raiffeisen Bank a semnalat incercarea de spargere a bazei de date Internet Banking.
Din acest motiv, pentru siguranta si buna desfasurare a tranzactiilor online, te rugam sa te inregistrezi in noua baza de date, cu o noua masura de siguranta care foloseste metoda de criptare a informatiilor utilizatorului de tipul SSL-Secure.
link ( desigur)

mai era și unul cum că am cîștigat nu știu ce premiu, tot de la ei..emo-pardon.gif cred că l-am șters însă

User's Signature

O raclă mare-i lumea. Stelele-s cuie/Bătute-n ea Ɵi soarele-i fereasta/La temniƣa vieƣii
Mihai Eminescu

PM
+ Quote Post

vesperala
post Feb 27 2009, 08:38 AM
Post #8

Miradoniz
Group Icon

voila:

Raiffeisen Bank si www....ro recompenseaza fidelitatea dumneavoastra cu un bonus de fidelitate in valoare de 250 RON.
Pentru a intra in posesia bonusului este necesara accesarea serviciilor on-line, in maxim 48 de ore de la primirea acestui e-mail.

User's Signature

Mihai Eminescu

PM
+ Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

RSS Lo-Fi Version Time is now: 16th October 2018 - 03:36 AM
Arta si savoare www.iconcert.ro
 Vesperala Forum