vesperala

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages V  < 1 2 3 4 >  
Reply to this topicStart new topic
> Crezi în faptul că ai avut vieți anterioare?

Cryss
post May 11 2009, 09:24 PM
Post #41

RisingStar

Group: Guests
From: Iasi
Member No.: 883

QUOTE (vesperala @ May 11 2009, 10:21 PM) *
dacă teoria ar fi adevărată, a-ți aduce aminte nu ar putea fi o experiență suportabilă de psihicul omului.

cel puțin nu cred că e ok să încerce să își aminteasă, ci dimpotrivă, cred că amintirea ar fi un caz excepțional și o mare nefericire.

Si eu cred la fel. Cine stie prin ce traume ai trecut in vietile anterioare, plus ca pentru cine nu crede in asa ceva, probabil ca ar fi un soc.

User's Signature

foryouforyou
Go to the top of the page
PM
+ Quote Post

vesperala
post May 11 2009, 09:28 PM
Post #42

Miradoniz
Group Icon

Group: *vesperala*
From: În castel de treci prin colonade...
Member No.: 1

CITEAZA(Cryss @ May 11 2009, 10:24 PM) *
Si eu cred la fel. Cine stie prin ce traume ai trecut in vietile anterioare, plus ca pentru cine nu crede in asa ceva, probabil ca ar fi un soc.

mie mi se pare periculos faptul de a "trăi în trecut" și de ai fi fost cleopatra... emo-imao.gif
pentru simplul fapt că te desprinde de prezent într-un mod ireversibil

User's Signature

O raclă mare-i lumea. Stelele-s cuie/Bătute-n ea Ɵi soarele-i fereasta/La temniƣa vieƣii
Mihai Eminescu

Stelele-n cer, deasupra mărilor, ard depărtărilor, pùnă ce pier...

PM
+ Quote Post

Narcisa
post May 11 2009, 09:38 PM
Post #43

StarGazer
Group Icon

Group: EveningStar
Member No.: 9

CITEAZA(vesperala @ May 11 2009, 10:28 PM) *
și de ai fi fost cleopatra... emo-imao.gif

Ce sa mai spunem de Ramaru... emo-lol.gif

User's Signature

PM
+ Quote Post

Narcisa
post Aug 25 2011, 08:11 PM
Post #44

StarGazer
Group Icon

Cabala explica reincarnarea (metempsihoza) ca fiind o pedeapsa pentru existentele anterioare. Cu cat sunt mai multe pacate, cu atat mai multe reincarnari. Aceste pedepse sunt pe masura pacatelor savarsite. De exemplu, daca o persoana a pacatuit cu ochii, acea persoana se va naste oarba in urmatoarea viata.

User's Signature

PM
+ Quote Post

Maciu Piciu
post Aug 26 2011, 06:27 AM
Post #45

ShiningStar
Group Icon

Group: Stars
From: Casa Copilului
Member No.: 1,296

eu cred ca am fost Zeus si o caut pe Corina ... Atena d_dance.gif
PM
+ Quote Post

Narcisa
post Aug 26 2011, 06:34 AM
Post #46

StarGazer
Group Icon

CITEAZA(Maciu Piciu @ Aug 26 2011, 07:27 AM) *
eu cred ca am fost Zeus si o caut pe Corina ... Atena d_dance.gif

Piciule, te poti urca pe orice piedestal nerevendicat , dar, din cate stiu, Zeus avea alte caracterisici, ca sa ma exprim elegant... emo-um.gif

User's Signature

PM
+ Quote Post

illudere
post Aug 26 2011, 01:29 PM
Post #47

StarGazer
Group Icon

Member No.: 108

CITEAZA(Narcisa @ Aug 25 2011, 09:11 PM) *
Cabala explica reincarnarea (metempsihoza) ca fiind o pedeapsa pentru existentele anterioare. Cu cat sunt mai multe pacate, cu atat mai multe reincarnari. Aceste pedepse sunt pe masura pacatelor savarsite. De exemplu, daca o persoana a pacatuit cu ochii, acea persoana se va naste oarba in urmatoarea viata.

Narcisa, imi poti spune cum se pacatuieste cu ochii? Eu, desi am ceva ani in carca, tot nu am aflat. biggrin.gif Asa o sa stiu cum sa evit cecitatea in urmatoarele vieti , cate vor mai fi fiind ...
Da Doamne cat mai multe ! biggrin.gif
PM
+ Quote Post

Narcisa
post Aug 26 2011, 02:04 PM
Post #48

StarGazer
Group Icon

CITEAZA(illudere @ Aug 26 2011, 02:29 PM) *
Narcisa, imi poti spune cum se pacatuieste cu ochii?

illule, cu ochii pacatuim cel mai mult, orice gand sau fapta rea in ochi isi are inceputul.
Exista un canon bisericesc care cere expres : "Ochii tai sa priveasca cele drepte si cu toata paza..."
Un principiu evanghelic spune ca "atunci când păcătuiesc îmi pierd pacea.
Indiferent ca este vorba de furt, minciună, curvie, mândrie, beție, gânduri sau priviri murdare. Indiferent ca mă delectez cu imagini asupra cărora n-ar trebui să-mi opresc ochii ..."
Orice pacatos are nevoie de pedeapsă sau de iertare. Altfel nu mai are pace.

Matei 18:9 „Și dacă ochiul tău te face să cazi în păcat, scoate-l și leapădă-l de la tine. Este mai bine pentru tine să intri în viață numai cu un ochi, decât să ai amândoi ochii, și să fii aruncat în focul gheenei”.

Ca sa nu mai vorbim de deochiul premeditat, deci practicat cu rea credinta de catre cei cu "ochi rai", de hipnoza impotriva vointei celui hipnotizat...

User's Signature

PM
+ Quote Post

illudere
post Aug 28 2011, 08:20 PM
Post #49

StarGazer
Group Icon

Member No.: 108

biggrin.gif Intrebarea era tendentioasa.
PM
+ Quote Post

Narcisa
post Aug 28 2011, 08:49 PM
Post #50

StarGazer
Group Icon

CITEAZA(illudere @ Aug 28 2011, 09:20 PM) *
biggrin.gif Intrebarea era tendentioasa.

Pai , si ce, eram fraiera sa raspund la ea? Eteeee, maaaa, la illu asta... emo-rade.gif

User's Signature

PM
+ Quote Post

Aurel
post Sep 1 2011, 06:58 AM
Post #51

Userii Blestemati
Group Icon
**

From: .
Member No.: 1,439

cu ochiul, sau cu gandul
se mai zice ca privim oamenii prin ochii nostri, prin gandurile..manevre interne
insa, observ la NARCISA, o sa caut litere de aur pentru numele dansei, o ciudatenie super tare
si, pana la urma, aceasta forma de atractie curata si pe bune
e cu totul pe ne vazute
PM
+ Quote Post

Narcisa
post Sep 1 2011, 12:45 PM
Post #52

StarGazer
Group Icon

CITEAZA(Aurel @ Sep 1 2011, 07:58 AM) *
observ la NARCISA, o ciudatenie super tare

Tu ce zici pe-aici, ce ciudatenie mai descoperisi la mine, nu-ti ajunse ca-mi atribuisi pe bune o frumusete de magar ( cica "magarul Narcisei" glaugh.gif ) , cu care n-am decat sa merg duminica-n piata , daca tot ma improprietarisi, doar de l-oi vinde la prima strigare sau l-oi schimba pe-un sac de cartofi, ca la etajul al III-lea nu vrea sa urce nici mort, trasei de el in toate partile, parca-i catar, nu alta! emo-ang.gif

on: Nu-mi amintesc. emo-rade.gif Dar, dac-oi fi avut, mai mult ca sigur ca n-am fost vreun potentat, am fost vreun prapadit de maidanez sau ceva prin neamul pisicesc, ca prea ii iubesc si le simt toate durerile...

User's Signature

PM
+ Quote Post

Aurel
post Sep 1 2011, 12:58 PM
Post #53

Userii Blestemati
Group Icon
**

From: .
Member No.: 1,439

QUOTE (Narcisa @ Sep 1 2011, 12:45 PM) *
Tu ce zici pe-aici, ce ciudatenie mai descoperisi la mine, nu-ti ajunse ca-mi atribuisi pe bune o frumusete de magar ( cica "magarul Narcisei" glaugh.gif ) , cu care n-am decat sa merg duminica-n piata , daca tot ma improprietarisi, doar de l-oi vinde la prima strigare sau l-oi schimba pe-un sac de cartofi, ca la etajul al III-lea nu vrea sa urce nici mort, trasei de el in toate partile, parca-i catar, nu alta! emo-ang.gif

on: Nu-mi amintesc. emo-rade.gif Dar, dac-oi fi avut, mai mult ca sigur ca n-am fost vreun potentat, am fost vreun prapadit de maidanez sau ceva prin neamul pisicesc, ca prea ii iubesc si le simt toate durerile...

eu zic de bine pe aici, dar daca ma luati in viteza o sa ma pierd imediat.
tocmai dumneavoastra sa ma explic, in felul asta..ce e si cu mine pe aici, nu?
ati folosit o comparatie cu un magar
care nu se putea hotari daca sa bea sau sa manance
eu, decat am adaptat-o la ...viata mea,sa zicem, si v-am dat credit, ca magarul va apartine..comparatia.

si fiindca m-ati luat pe sus, ceva se va intampla
eu sunt,asa cum ma stiti dintotdeauna, insa nu carpa in c.r,
si cum mine se face misto numai daca e drag.
dumneavoatra, la care am tinut, cu gandul, inainte de a sti cine sunteti,
oricat de tare si atotstiutoare sunteti, si sunteti, cu mine nu merge asa.
aici nu e site de ras de barbati fraierii doar pentru ca sunt aici.alaturi de femei smechere.
si daca asta e, ..o sa va amintesc de gastele mele.
de restul nu stiu, nici nu fac cardasie masculina, insa va cer sa ne respectati.

Edited by Aurel: Sep 1 2011, 01:16 PM
PM
+ Quote Post

galapagos
post Sep 10 2011, 10:23 AM
Post #54

LittleStar
Group Icon
*

Member No.: 1,483

ce sa mai Cred , ce sa-mi mai aduc aminte de alte vietii ca eu am uitat ce am facut acum sa zicem 22 de ani (de ex:) ...d-poi de acum citeva sute de ani emo-rade.gif
PM
+ Quote Post

*Carmen*
post Sep 10 2011, 03:33 PM
Post #55

ShiningStar
Group Icon

From: I R here. :)
Member No.: 1,056

Da, cred. Am avut de nenumarate ori si vise legate de posibile vieti anterioare, si deja vu-uri. Plus ca, de fiecare data cand fac meditatie, simt ca pasesc in unele locuri in care am mai fost si imi amintesc unele lucruri.

User's Signature

"All intelligent thoughts have already been thought; what is necessary is only to try to think them again."-Johann Wolfgang von Goethe
PM
+ Quote Post

Alexandros
post Apr 2 2012, 07:09 PM
Post #56

RisingStar
Group Icon

Member No.: 855

Nu cred. Sper, însă, să am după ce o voi sfârși pe aceasta, și să îmi amintesc de ea.
PM
+ Quote Post

Yelle1
post Apr 2 2012, 07:56 PM
Post #57

SuperStar

Group: Banned by Moderators
From: capatul lumii
Member No.: 1,577

Cam cred. Am si o serie de amintiri pe care nu stiu de unde sa le iau decat din ... eventuale vieti anterioare. emo-tomato.gif
Oricum, nu sunt sigura ca e asa, faza cu reincarnarile este o viziune foarte optimista asupra vietii.
PM
+ Quote Post

Alexandros
post Dec 15 2012, 01:42 PM
Post #58

RisingStar
Group Icon

Member No.: 855

CITEAZA(Alexandros @ Apr 2 2012, 07:09 PM) *
Nu cred. Sper, însă, să am după ce o voi sfârși pe aceasta, și să îmi amintesc de ea.

Asta este singura viață pe care o avem. Tu ar trebui să știi mai bine.
PM
+ Quote Post

visdevara
post Jan 1 2013, 10:25 PM
Post #59

ShiningStar
Group Icon

Member No.: 1,680

vieti viitoare ai spus rolleyes.gif

User's Signature

maiviiozi@hotmail.com
PM
+ Quote Post

Asimetric
post Jan 2 2013, 01:28 AM
Post #60

StarGazer
Group Icon

Group: Admin
From: Uncanny valley
Member No.: 161

Am avut o discutie "aprinsa" cu cineva, despre ceva asemanator, acum cateva zile. Era vorba despre oamenii care au murit si s-au intors (moarte clinica, sau cum se numeste), sustinand ca au vazut raiul, sau ceva. Ideea e aceeasi. Argumentul meu era faptul ca memoria este un atribut al creierului. Daca, intradevar, s-ar intampla aceste fenomene, ar fi imposibil ca cineva sa-si aminteasca, o astfel de "experienta" nefiind una de ordin senzorial.
Acum, ca o paranteza, in cazul mortii clinice, explicatia pentru astfel de "amintiri" ar fi multimea de reactii chimice care se produc in creier atunci cand nu este oxigenat, si e pe cale sa-si incheie activitatea. Pur si simplu, sunt create (persoana cu care vorbeam intreba "bine, dar toti au aceleasi amintiri. cum asa?"; da. cred ca exista un sablon predefinit al reactiilor - au loc in aceeasi ordine, in aceleasi regiuni ale creierului, rezultatul fiind acelasi de fiecare data).

Reincarnarea... cam la fel. E foarte probabil ca imaginile din "vietile anterioare" sa fie, de asemenea, rezultatul activitatii creierului. Un vis, pe care l-am uitat, dar care a ramas in subconstient.
Creierul e un organ fascinant, care inca nu e inteles in totalitate, dar care ar merita sa primeasca mai mult credit. Multi pun faptele, intamplarile pe care nu le pot explica pe seama paranormalului, a universului, a stelelor, etc. Adevarul e ca pe Univers, la cat de mare e, il doare in cot de noi. Pe stele, la fel. Ele nu se aliniaza cu un scop anume (ca sa castigam la lotto, sau ceva), ci pentru ca urmeaza miscarea de expansiune a Universului, in acelasi timp fiind influentate de fortele de gravitatie dintre ele (bla bla). Deci e ceva haotic, fara vreun scop din care sa facem parte. Am deviat...

In concluzie, dupa parerea mea, creierul e responsabil cu orice fenomen de genul asta. Fie ca e un vis, sau chiar o amintire pe care o avem, dar a ramas "ascunsa", fara sa ne dam seama, etc.

User's Signature

Pot să fiu uitat, pentru că
nu țin la brațe, pot să-mi lipsească.
Pot fi părăsit, pentru că
nu-mi iubesc picioarele, pot merge
și cu aerul.
Pot fi lăsat singur, pentru că
sangele meu se varsă în mare
oricum.

http://mariuslupu.deviantart.com/

PM
+ Quote Post

4 Pages V  < 1 2 3 4 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

RSS Lo-Fi Version Time is now: 19th February 2018 - 04:05 PM
Arta si savoare www.iconcert.ro
 Vesperala Forum