vesperala

Welcome Guest ( Log In | Register )

Reply to this topicStart new topic
> Cum se numea filmul / piesa aceea..., - pentru cei ce au un lapsus

vesperala
post Feb 2 2009, 07:53 PM
Post #1

Miradoniz
Group Icon

Group: *vesperala*
From: În castel de treci prin colonade...
Member No.: 1

Era un soi de piesă de teatru, dar nu se desfășura doar pe scenă, ci și în mijlocul naturii.... Era făcută după ceva scris de Eminescu...
un fel de combinație între Cezara, Avatarii faraonului Tlà și Geniu pustiu...

Apăreau puține personaje: eu îmi amintesc cum arăta doar bărbatul, actorul, care semăna oarecum cu Eminescu... Machiajul dădea această impresie, probabil... Fruntea înaltă...
Aveți idee cum se numea acea piesă montată pentru televiziune? Sau numele actorului?

User's Signature

O raclă mare-i lumea. Stelele-s cuie/Bătute-n ea Ɵi soarele-i fereasta/La temniƣa vieƣii
Mihai Eminescu

Stelele-n cer, deasupra mărilor, ard depărtărilor, pùnă ce pier...

Go to the top of the page
PM
+ Quote Post

daniela
post Feb 2 2009, 08:09 PM
Post #2

RisingStar
Group Icon

Group: Stars
Member No.: 638

CITEAZA(vesperala @ Feb 2 2009, 07:53 PM) *
Era un soi de piesă de teatru, dar nu se desfășura doar pe scenă, ci și în mijlocul naturii.... Era făcută după ceva scris de Eminescu...

Apăreau puține personaje: eu îmi amintesc cum arăta doar bărbatul, actorul, care semăna oarecum cu Eminescu... Machiajul dădea această impresie, probabil... Fruntea înaltă...
Aveți idee cum se numea acea piesă montată pentru televiziune? Sau numele actorului?

nu vorbesti de Jocul Ielelor?
PM
+ Quote Post

vesperala
post Feb 2 2009, 08:10 PM
Post #3

Miradoniz
Group Icon

huh.gif Jocul Ielelor e de Camil Petrescu.

Nu... nu cred

Era cred ceva după Eminescu

User's Signature

O raclă mare-i lumea. Stelele-s cuie/Bătute-n ea Ɵi soarele-i fereasta/La temniƣa vieƣii
Mihai Eminescu

PM
+ Quote Post

daniela
post Feb 3 2009, 08:07 PM
Post #4

RisingStar
Group Icon

Member No.: 638

CITEAZA(vesperala @ Feb 2 2009, 07:53 PM) *

Nu e nici..,,Sarmanul Dionis"..?
A fost montata o piesa de teatru cu aceasta tema sub forma unui tablou alegoric.Eu imi aduc aminte doar de teatru radiofonic...parca incepea in fiecare seara la ora 20 sau 21..tin minte si acum intonatia grava si melodioasa in acelasi timp cu care se batea gongul si urma...TEATRU RADIOFONIC...erau seri grozave cu actori pe masura la interpretare.
PM
+ Quote Post

vesperala
post Feb 3 2009, 08:24 PM
Post #5

Miradoniz
Group Icon

smile.gif nu, nu Sărmanul Dionis îl caut...

User's Signature

Mihai Eminescu

PM
+ Quote Post

gabriel
post May 21 2009, 01:33 PM
Post #6

StarGazer
Group Icon

Member No.: 406

Caut un film mai vechi, l-am vazut o singura data la televizor prin '97-'98
in film incepea cu un barbat de vreo 30 de ani , conducea o masina ,si intr-o curba pierde controlul si se ratoarna , de acolo e salvat de o femeie (o psihopata) Ea pretindeaa fie asistenta medicala , in casa ei avea un 2 barbati cazani luati din accidente ,
s trezeste barbatul asta de care vorbeam la inceput in pat si vorbeste cu aia , ea ai zice ca trebuie sa stea sa se vindece ranile lui , dar ea il tot seda pe el si pe celalalt , era nebuna , int-un final asta vrea sa plece si nu poate se bate cu aia , dar nu reuseste , Ea il pune din nou in pat si il loveste cu ciocanul la glezne , ca sa nu poata fugi . celalat barbat il omorase tot cuciocanul, ,
apoi el tot vrea sa plece cand asistenta pleaca de acasa , se taraste e jos ,pana la usa , si asistenta vine din spatele lui , iar se bate cu ea ,la urma o loveste in cap cu o masina de scris , si reuseste sa iasa din casa , apoi vede ca ea statea intr-un pustiu .si nu imi mai amintesc de aici .

rolul principal e cunoscut

Daca isi aminteste cineva titlul filmului il rog mult sa posteze

M-a scuzati daca nu ati inteles povestea prea bine , ( nu le am cu asta) smile.gif
PM
+ Quote Post

Puferiu
post Jul 14 2012, 01:02 PM
Post #7

FallingStar
**

Group: Banned by Moderators
From: Aleea Iacob Andrei
Member No.: 1,642

Misery (1990)

User's Signature

vorbesc cu mine pe mess; proFund; veșnic tânăr
PM
+ Quote Post

Puferiu
post Feb 9 2013, 08:46 PM
Post #8

FallingStar
**

Group: Banned by Moderators
From: Aleea Iacob Andrei
Member No.: 1,642

Caut si eu doua filme din care stiu urmatoarele detalii:
-unu' electrocuta o broasca moarta. Cred ca voia sa dovedeasca ca poate aduce ceva mort la viata...
-pe la mijlocul filmului, un tip e pe moarte si scrie cu sange NO37. Dar, de fapt, citit invers, era LEON.

O cunostinta mi-a spus ca a vazut la cinemateca, cu mult timp in urma, un film despre un tip care facea numai fapte bune, fara sa ceara ceva in schimb. Cand a avut si el nevoie de ajutor, cel la care a apelat nu l-a ajutat, si a cazut in depresie, apoi (cred) ca s-a sinucis.

User's Signature

vorbesc cu mine pe mess; proFund; veșnic tânăr
PM
+ Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

RSS Lo-Fi Version Time is now: 19th December 2018 - 02:17 PM
Arta si savoare www.iconcert.ro
 Vesperala Forum