vesperala

Welcome Guest ( Log In | Register )

Reply to this topicStart new topic
> Acvarii

vesperala
post Jan 30 2009, 01:47 PM
Post #1

Miradoniz
Group Icon

Group: *vesperala*
From: În castel de treci prin colonade...
Member No.: 1

Arată interesant astfel de acvarii...
Mă întreb doar dacă peștii nu sunt stresați/deranjați de obiectele puse pe masa improvizată

știu că păsările se cam sperie când pui ceva lângă colivie. oare nu e la fel cu peștii?

Attached File  securedownload.jpg ( 73.44K ) Number of downloads: 71
Attached File  securedownload1.jpg ( 85.7K ) Number of downloads: 65

User's Signature

O raclă mare-i lumea. Stelele-s cuie/Bătute-n ea Ɵi soarele-i fereasta/La temniƣa vieƣii
Mihai Eminescu

Stelele-n cer, deasupra mărilor, ard depărtărilor, pùnă ce pier...

Go to the top of the page
PM
+ Quote Post

Rares_CRM
post Jan 30 2009, 03:56 PM
Post #2

SuperStar
Group Icon

Group: Stars
From: Cluj Napoca
Member No.: 668

Foarte interesanta ideea smile.gif

Nu cred ca se sperie, depinde si de pesti, sunt unii care sunt mai sensibili, de exemplu, in a 2-a poza am vazut ca sunt pesti Xifo, Xifo si Gupi nu sunt asa de sensibili.
Fratimiu are un acvariu de 100 de litri, o sa uploadez cateva poze cu acvariul.. sa vad daca le gasesc emo-lol.gif

Pozele...
Imi cer scuze pentru calitatea lor, sunt facute cu telefon-ul. smile.gif
Attached File(s)
Attached File  10072008029.jpg ( 540.78K ) Number of downloads: 28
Attached File  10072008027.jpg ( 661.02K ) Number of downloads: 21
Attached File  11092008688.jpg ( 592.6K ) Number of downloads: 19
Attached File  11092008711.jpg ( 359.23K ) Number of downloads: 15

User's Signature

PM
+ Quote Post

RoAp
post Jan 30 2009, 06:39 PM
Post #3

StarGazer
Group Icon

Member No.: 31

QUOTE (vesperala @ Jan 30 2009, 01:47 PM) *
Arată interesant astfel de acvarii...
Mă întreb doar dacă peștii nu sunt stresați/deranjați de obiectele puse pe masa improvizată

știu că păsările se cam sperie când pui ceva lângă colivie. oare nu e la fel cu peștii?

Attached File  securedownload.jpg ( 73.44K ) Number of downloads: 71
Attached File  securedownload1.jpg ( 85.7K ) Number of downloads: 65

Is unii sensibili. Dar nu asta e problema cea mare. Citeam undeva ca au ciclu de memorie de ordinul secundelor.
Deci nu vor sta ascunsi neaparat intr-un ungher.
Problema mare este inestetica aparatelor necesare unui acvariu. incalzitor, aparat de oxigenare si drenare a apei, iluminarea, etc.
Astea inseamna fire, prize. Cam ca la un desktop.
In poza arata bine. Se poate totusi doar simula ideea de acvariu. Fara pesti neaparat. Atunci se schimba datele.
Cred.
PM
+ Quote Post

vesperala
post Jan 30 2009, 06:55 PM
Post #4

Miradoniz
Group Icon

Group: *vesperala*
From: În castel de treci prin colonade...
Member No.: 1

interesantă și ideea simulării smile.gif

User's Signature

O raclă mare-i lumea. Stelele-s cuie/Bătute-n ea Ɵi soarele-i fereasta/La temniƣa vieƣii
Mihai Eminescu

Stelele-n cer, deasupra mărilor, ard depărtărilor, pùnă ce pier...

PM
+ Quote Post

Rares_CRM
post Jan 30 2009, 07:23 PM
Post #5

SuperStar
Group Icon

From: Cluj Napoca
Member No.: 668

In prima poza, nu par a fi pesti in acvariu, iar lumina bate de jos... totusi, sursa de curent de unde vine? O fi cu baterie? emo-lol.gif

User's Signature

PM
+ Quote Post

malitzia
post Jan 30 2009, 07:29 PM
Post #6

StarGazer
Group Icon

Member No.: 172

CITEAZA(Rares_CRM @ Jan 30 2009, 07:23 PM) *
In prima poza, nu par a fi pesti in acvariu, iar lumina bate de jos... totusi, sursa de curent de unde vine? O fi cu baterie? emo-lol.gif

Ba eu vad ca sunt smile.gif . Interesanta ideea! Ma intreb ce se intampla daca se sparge un acvariu din greseala?
PM
+ Quote Post

RoAp
post Jan 30 2009, 07:32 PM
Post #7

StarGazer
Group Icon

QUOTE (Rares_CRM @ Jan 30 2009, 07:23 PM) *

Ii posibil. In stanga spate se vede ceva ca o cutie.

Eu is atehnic total, desigur.

Va bateti joc de mine. Am un ochi bandajat si voi imi cereti sa vad detalii. biggrin.gif

Edited by RoAp: Jan 30 2009, 07:34 PM
PM
+ Quote Post

Orpheus
post Jan 30 2009, 08:45 PM
Post #8

.
Group Icon

From: Bacovia's city
Member No.: 32

In Turkmenistan, am lucrat la constructia unui hotel de cinci stele, acolo am vazut asa ceva, era un hotel cu un singur etaj, solul nisipos nu permite cladiri inalte, avea 16 camere la parter si 8 la etaj, din care doua erau apartamente prezidentiale. De regula, cand optezi sa dispui de asa ceva in mijlocul camerei, nu o faci dupa finalizarea finisajelor, altfel spus, nu te apuci acum sa pui bazinul cu apa in centrul camerei, intrucat ajungi in situatia prezentata de RoAp, fire, cabluri, tuburi catre si dinspre bazin. Asa ceva ori se proiecteaza si se pregateste inca din faza de constructie, ori va presupune o operatiune de montaj ulterior, montaj ce va insemna ingroparea instalatiei mixte, in pardoseala. Este exact ce am vazut la acel hotel, in apartamentele prezidentiale, in locurile stabilite, erau prevazute in pardoseala, ca niste stechere, capetele de racordare la instalatia electrica si hidraulica, astfel incat, acvariile, care aveau aproximativ 2 metri cubi capacitate, se infingeau pur si simplu in acele terminale din pardoseala pe principiul mufarii: "mama-tata".
Sticla din care erau confectionate era o sticla speciala, foarte rezistenta, cu o grosime de aproximativ 1 cm. ceea ce ar fi facut destul de dificil sa le poti sparge accidental. Am stat pana la ziua receptiei si am putut vedea aceste apartamente in stadiul finit, cu toate utilitatile in functiune, ce credeti ca m-a impresionat cel mai mult in tot echipamentul de matase, cristal, sau lemn de cires din dotarea apartamentelor ?.................ei bine.....acvariile. Erau bestiale, intr-o camera, la vreme de seara-noapte, unde singura lumina provenea din acele acvarii, doua la numar, unul in fiecare camera al apartamentului, o lumina formata din combinatia albastru-bleu si verde -sidef, se putea vedea pe gresie acel joc de lumini provocate de unduirile apei in urma miscarii pestilor.
Pur si simplu magnific.

Am plecat de acolo, intrebandu-ma, la ce le trebuie lor asta, intr-o tara macinata de saracie, de framantari, un tinut al serpilor si scorpionilor, unde regina este .....camila. Spun asta, deoarece, unde am lucrat eu, nu era doar un asemenea hotel, ci 12...in lant, si cat am stat pe teritoriul Turkmean, cam un an, nu am vazut aproape deloc activitate la celelalte hoteluri.

Insa gusturile nu se discuta.....nu-i asa ?
PM
+ Quote Post

RoAp
post Jan 30 2009, 08:58 PM
Post #9

StarGazer
Group Icon

CITEAZA(Orpheus @ Jan 30 2009, 08:45 PM) *
In Turkmenistan, am lucrat la constructia unui hotel de cinci stele, acolo am vazut asa ceva, era un hotel cu un singur etaj, solul nisipos nu permite cladiri inalte, avea 16 camere la parter si 8 la etaj, din care doua erau apartamente prezidentiale. De regula, cand optezi sa dispui de asa ceva in mijlocul camerei, nu o faci dupa finalizarea finisajelor, altfel spus, nu te apuci acum sa pui bazinul cu apa in centrul camerei, intrucat ajungi in situatia prezentata de RoAp, fire, cabluri, tuburi catre si dinspre bazin. Asa ceva ori se proiecteaza si se pregateste inca din faza de constructie, ori va presupune o operatiune de montaj ulterior, montaj ce va insemna ingroparea instalatiei mixte, in pardoseala. Este exact ce am vazut la acel hotel, in apartamentele prezidentiale, in locurile stabilite, erau prevazute in pardoseala, ca niste stechere, capetele de racordare la instalatia electrica si hidraulica, astfel incat, acvariile, care aveau aproximativ 2 metri cubi capacitate, se infingeau pur si simplu in acele terminale din pardoseala pe principiul mufarii: "mama-tata".
Sticla din care erau confectionate era o sticla speciala, foarte rezistenta, cu o grosime de aproximativ 1 cm. ceea ce ar fi facut destul de dificil sa le poti sparge accidental. Am stat pana la ziua receptiei si am putut vedea aceste apartamente in stadiul finit, cu toate utilitatile in functiune, ce credeti ca m-a impresionat cel mai mult in tot echipamentul de matase, cristal, sau lemn de cires din dotarea apartamentelor ?.................ei bine.....acvariile. Erau bestiale, intr-o camera, la vreme de seara-noapte, unde singura lumina provenea din acele acvarii, doua la numar, unul in fiecare camera al apartamentului, o lumina formata din combinatia albastru-bleu si verde -sidef, se putea vedea pe gresie acel joc de lumini provocate de unduirile apei in urma miscarii pestilor.
Pur si simplu magnific.

Am plecat de acolo, intrebandu-ma, la ce le trebuie lor asta, intr-o tara macinata de saracie, de framantari, un tinut al serpilor si scorpionilor, unde regina este .....camila. Spun asta, deoarece, unde am lucrat eu, nu era doar un asemenea hotel, ci 12...in lant, si cat am stat pe teritoriul Turkmean, cam un an, nu am vazut aproape deloc activitate la celelalte hoteluri.

Insa gusturile nu se discuta.....nu-i asa ?

Sef Orpheus noi doi semanam mult.
Sper sa iesiti din pasa proasta in care sunteti. Nu se vrea lipsa de respect.

d1.gif

Is oftopic, is cu un ochi bandajat, insa acum realizez de ce iubesc vesperala.com.

Is intre prieteni. Am a multumi dumneavoastra si colegilor.

Danke Sef Orpheus! d1.gif
PM
+ Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

RSS Lo-Fi Version Time is now: 19th July 2018 - 12:10 AM
Arta si savoare www.iconcert.ro
 Vesperala Forum