vesperala

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Renuntarea la materia Religie, cum sa renunti la materia Religie

RappY
post Jan 28 2009, 05:12 PM
Post #1

LittleStar
Group Icon
*

Group: Stars
Member No.: 834

Pentru a renunta la materia Religie, trebuie completata o cerere pe care o lasati la secretariatul scolii/liceului de care apartii. Daca ai sub 16 ani, ai nevoie de semnatura parintilor/tutorelui.
Pentru model de cerere: http://strigatulelevului.blogspot.com/
Go to the top of the page
PM
+ Quote Post

vesperala
post Jan 28 2009, 05:25 PM
Post #2

Miradoniz
Group Icon

Group: *vesperala*
From: În castel de treci prin colonade...
Member No.: 1

smile.gif în ce clasă ești?

ar trebui să adaugi că elevul scapă de religie, dar e obligat să aleagă altceva.
de cele mai multe ori istoria religiilor.

eu una recomand renunțarea doar dacă nu ești ortodox, atunci e normal să nu te intereseze orele respective.

User's Signature

O raclă mare-i lumea. Stelele-s cuie/Bătute-n ea Ɵi soarele-i fereasta/La temniƣa vieƣii
Mihai Eminescu

Stelele-n cer, deasupra mărilor, ard depărtărilor, pùnă ce pier...

PM
+ Quote Post

crysty2k5
post Jan 28 2009, 05:31 PM
Post #3

Malware Defender
Group Icon

From: Bucharest[Ro]
Member No.: 160

La ce profesori am avut eu in liceu si in scoala generala, ora de religie era o placere. Nu vorbeam numai de ortodoxism ci despre orice...legat sau nu de religie.

User's Signature

Powered by Windows 7 Ultimate x64
Protected by BitDefender 2009 Total Security x64
PM
+ Quote Post

BigDefender
post Jan 28 2009, 06:33 PM
Post #4

de la mine mai mult, de la altii mai putin
Group Icon

Group: SuperModerator
From: Buzau-Romania
Member No.: 18

Sunt mai multi factori care influenteaza asta, printre care si educatia religioasa primita de mic copil in familie, care se transmite de obicei de la bunici la nepoti, apoi inclinatia copilului spre credinta si nu in ultimul rand liberul arbitru pe nu-l poate lua nimeni!
Sa stiti ca sunt prieten cu profesorul Moise din Buzau ( cel cu icoanele din scoli, caz mediatic) dar nu discutam despre asa ceva, catelul meu este prieten cu catelusa lui!

User's Signature

Pace celor ce vin, bucurie celor ce raman, binecuvantare celor ce pleaca!

PM
+ Quote Post

RappY
post Jan 29 2009, 07:56 PM
Post #5

LittleStar
Group Icon
*

Member No.: 834

QUOTE (vesperala @ Jan 28 2009, 05:25 PM) *
elevul scapă de religie, dar e obligat să aleagă altceva.

E facultativa, nu optionala.
Eu n-am ales nimic in schimb.
PM
+ Quote Post

vesperala
post Jan 29 2009, 08:01 PM
Post #6

Miradoniz
Group Icon

CITEAZA(RappY @ Jan 29 2009, 07:56 PM) *
E facultativa, nu optionala.
Eu n-am ales nimic in schimb.

poate că depinde de școală

am avut câțiva elevi care au renunța pentur că nu erau ortodocși...
și au fost puși să aleagă altceva.

User's Signature

O raclă mare-i lumea. Stelele-s cuie/Bătute-n ea Ɵi soarele-i fereasta/La temniƣa vieƣii
Mihai Eminescu

PM
+ Quote Post

pufonel
post Jan 29 2009, 11:44 PM
Post #7

StarGazer
Group Icon

From: țara pisicilor negre
Member No.: 246

La scoala unde predau eu sunt cativa elevi care nu sunt ortodocsi, dar totusi participa la orele de religie. Am avut chiar un elev care dupa ce-a terminat clasa a VIII-a s-a inscris lka seminarul adventist, dar pana atunci a frecventat orele de religie ortodoza.

User's Signature

"Don't rush me, I'm a-thinkin'... and my head hurts..."
(Yosemite Sam)
PM
+ Quote Post

piko
post Jan 30 2009, 12:09 AM
Post #8

StarGazer
Group Icon

From: Constanta
Member No.: 141

Nu e de mirare ca se renunta la religie...Avand in vedere ca orele de religie au devenit prilej pentru elev[i sa sparga seminte,sa se fugareasca prin clasa, sa se injure fara pic de nerusinare de fata cu profesorul ..... poate ca e mai bine ca se scoate....
Desi tin sa mentionez ca ma doare tare ca se intampla asta, dar parca totusi nu imi mai pasa, decat sa fie bataie de joc , mai bine sa nu fie deloc...
E o rusine tot ce se petrece in tara asta post-decembrista... in tara asta basesciana... ne apropiem de autodistrugere cu pasi foarte repezi... e trist.

Edited by piko: Jan 30 2009, 12:11 AM

User's Signature

Ridicați drapelu’ sus, sus, să se vadă… Scrieți pe el “România e de pradă!"Că merg oamenii cu capu’ plecat pe stradă, apăsați de o viață de corvoadă…Bravadă în mass-media, guvernu’ face media. Trăim bine, să mor eu, asta-i concluzia...Europeni... Da’ pentru cine nu știa, europenii, pe la noi, au spor de lumea-a-treia…
PM
+ Quote Post

Asimetric
post Dec 20 2014, 11:41 AM
Post #9

StarGazer
Group Icon

Group: Admin
From: Uncanny valley
Member No.: 161

Daca e vorba de elevii care nu sunt ortodocsi, e absolut logic sa renunte la ora de religie. Desi, pe vremea mea, erau obligati sa faca o ora de religie corespunzatoare religiei lor. Probabil existau profesori pentru fiecare credinta, sau ceva.
De altfel, copiii nu ar trebui sa fie obligati sa faca ora de religie. Eu cred ca o ora de educatie civica sau ceva, sau dirigentie... habar n-am, ar fi mai potrivita decat religia. Iar istoria religiilor sa se invete la orele de istorie. Atat. Restul detaliilor din ora de religie sunt inutile si chiar daunatoare unui copil. Eu as opta imediat pentru orice altceva pentru copilul meu... imaginar.
PM
+ Quote Post

vesperala
post Dec 20 2014, 12:06 PM
Post #10

Miradoniz
Group Icon

Mie un singur lucru mi se pare straniu:

La revoluție, prima reactie a oamenilor a fost sa aducă religia, atât de hulită in comunism, în prim planul vieții sociale.
Se considera o mare victorie faptul că religia a fost în sfârșit introdusă în școli. Societatea reușea să șteargă astfel
cea mai grea urmă lăsată asupra ei de comuniștii care fuseseră atât de înverșunați împotriva bisericii.
Acum, la 25 de ani după revoluție, vocile care se aud sună identic cu cele care au declanșat comunismul.
Argumentele nu s-au schimbat. Aceleași idei ca atunci, aceeași îndârjire a celor ce vor să impună tuturor
părerea lor că religia e dăunătoare?

Cum să nu mă tem de ceea ce poate urma dacă societatea merge iar pe drumul ăsta,
sărbătorind ca o ironie a sorții acea revoluție în care unii au murit cu cruci și icoane în mână?

Ok, ok. Sunt șî eu om de știință, dar nu văd niciun motiv pentru care trebuie transformată aceasta
într-o nouă religie cu adepți la fel de fanatici. șțiința are propriile iluzii nedeslușite încă,
și poate minți ușor ochiul celor ce văd altceva în ea decât este.

Inducerea în eroare a creierului în privința a ceea ce este real și ce nu se poate face și științific, nu?
smile.gif

User's Signature

Mihai Eminescu

PM
+ Quote Post

Asimetric
post Dec 20 2014, 12:10 PM
Post #11

StarGazer
Group Icon

Ideea de religie e ok. Educatia religioasa nu. Asta ar trebui facuta acasa.
PM
+ Quote Post

vesperala
post Dec 20 2014, 12:24 PM
Post #12

Miradoniz
Group Icon

Acasă, adică de către cei care fac copii și îi uită câte 8 ore la școală și after-school? smile.gif
Sau de către cei care îi fac și îi uită la maternitate și prin boscheți?
Uiți cât de schimbată e lumea noastră față de cea în care mai exista notiunea de bunică
(în sensul cuiva care se ducea la biserică și ne pregătea ceva bun și ne povestea ceva la gura sobei)?
Câte din bunicile de azi merg la biserică? Cine să educe acasă?

Cum vrem noi ca biserica să fie milostivă cu toți cerșetorii ca să ne scape de ei,
cu toți bolnavii din spitale și cu bătrânii dacă se poate,
dar să nu se ocupe de educația noastră?

PS:
Trăim într-o societate în care alesul (președintele) depune juramânt duminică la ora 12,
adică atunci când aleșii (parlamentarii) au stabilit cu marea lor înțelepciune.
Le-a păsat lor, parlamentarilor, de procentele de români cu drept de vot care la ora aia sunt în biserică?
Români care și-ar fi dorit să urmărească și ei un moment istoric precum o depunere de jurământ?
Le-ar fi păsat parlamentarilor, dacă și-ar fi amintit că acești oameni... există.

User's Signature

Mihai Eminescu

PM
+ Quote Post

Aprig
post Dec 20 2014, 02:16 PM
Post #13

Ce avem noi aici?
Group Icon

From: București
Member No.: 55

Eu nu aș numi educație un manual cu povești ca Ionel și-a rupt piciorul pentru că nu și-a făcut cruce în fața bisericii, sau Costel a mințit, deci l-a călcat mașina. Asta nu e educație. E un set de superstiții tembele. Nici nu ar trebui să învețe rugăciuni la școală, sau să pupe icoane. Din nou, asta nu e educație.

User's Signature

I sensed a great disturbance in the FOSS, as if millions of voices suddenly cried out in terror and were suddenly silenced.

(source)
PM
+ Quote Post

Asimetric
post Dec 20 2014, 02:29 PM
Post #14

StarGazer
Group Icon

Subscriu.
Daca babele nu se mai duc la biserica, de ce exista atatea zeci de mii de biserici in toata tara? Si numarul lor e in crestere. Daca o afacere nu merge, nu cred ca se poate extinde.
PM
+ Quote Post

vesperala
post Dec 20 2014, 02:49 PM
Post #15

Miradoniz
Group Icon

Una e educația, alta e faptul că manualele sunt idioate.
Mda, păcat că matematica nu e în discuție și problemele ei nu stârnesc interesul prea mult,
că s-ar putea vorbi de manuale idioate până și acolo...
Problema manualelor e veche: sunt prost făcute. Pe pile și relații, că doar nu oricine poate scoate un manual...
Nu doar cele de religie sunt proaste. Și ăsta nu e motiv de scos aceste discipline din școli.

User's Signature

Mihai Eminescu

PM
+ Quote Post

Asimetric
post Dec 20 2014, 03:05 PM
Post #16

StarGazer
Group Icon

Sorry. Raspund cu delay.

CITEAZA(vesperala @ Dec 20 2014, 12:24 PM) *
Acasă, adică de către cei care fac copii și îi uită câte 8 ore la școală și after-school? smile.gif
Sau de către cei care îi fac și îi uită la maternitate și prin boscheți?
Uiți cât de schimbată e lumea noastră față de cea în care mai exista notiunea de bunică
(în sensul cuiva care se ducea la biserică și ne pregătea ceva bun și ne povestea ceva la gura sobei)?
Câte din bunicile de azi merg la biserică? Cine să educe acasă?

Cum vrem noi ca biserica să fie milostivă cu toți cerșetorii ca să ne scape de ei,
cu toți bolnavii din spitale și cu bătrânii dacă se poate,
dar să nu se ocupe de educația noastră?

Um... Bun. Asta e problema fiecarei familii si trebuie rezolvata in familie. Nu ai timp de educatie, asta e. Nu e obligatoriu. Cine vrea sa isi educe copilul intr-un anumita directie, o poate face. Religia e ceva personal si nu ar trebui sa existe in scoli.
Noua profesorii ne spuneau ca nu au voie sa vorbeasca despre politica in scoala. Despre credinta de ce au voie?
PM
+ Quote Post

vesperala
post Dec 20 2014, 03:10 PM
Post #17

Miradoniz
Group Icon

Ar fi problema oricărei familii, dacă acest cuvânt nu ar apărea mai des în dicționare și mai rar în societate. Acum o jucătoare de tenis se căsătorește cu iubita ei, mâine vreunul găsește marea iubire în șoferul autobuzului. Mda.

User's Signature

Mihai Eminescu

PM
+ Quote Post

Asimetric
post Dec 20 2014, 03:12 PM
Post #18

StarGazer
Group Icon

So? Everybody is free. Each with their own life. smile.gif
PM
+ Quote Post

vesperala
post Dec 20 2014, 03:16 PM
Post #19

Miradoniz
Group Icon

Dar copiii au dreptul la educație, ca drept funcamental. Nu poate fi problema "familiei". E răspunderea societății față de ei. Așa cum aceștia ajung în centre de plasament dacă familia nu e în stare să îi crească, așa societatea se ocupă de educarea lor, cu sau fără aportul părinților.

User's Signature

Mihai Eminescu

PM
+ Quote Post

Asimetric
post Dec 20 2014, 03:21 PM
Post #20

StarGazer
Group Icon

Educatia e un drept fundamental. Bineinteles. Dar nu e o obligatie. Si libertatea credintei e un drept. "Educatia" in privinta credintei e ceva ambiguu si nu cred ca intra la dreptul la educatie. Ai dreptul sa crezi in ce vrei, nu te obliga nimeni sa crezi in ceva anume, esti liber sa faci alegeri in acest sens si statul nu ar trebui sa intervina in problema asta.
PM
+ Quote Post

2 Pages V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

RSS Lo-Fi Version Time is now: 18th July 2018 - 06:49 AM
Arta si savoare www.iconcert.ro
 Vesperala Forum