vesperala

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages V  < 1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Medic endocrinolog in Brasov

samsara
post Jan 12 2009, 05:44 PM
Post #21

StarGazer
Group Icon

Group: SuperModerator
From: Brasov
Member No.: 282

Multumesc mult, sa fie! kiss_the_star.gif

User's Signature

Go to the top of the page
PM
+ Quote Post

malitzia
post Jan 12 2009, 08:11 PM
Post #22

StarGazer
Group Icon

Group: Stars
Member No.: 172

QUOTE (samsara @ Jan 12 2009, 02:09 PM) *
Zilele trecute le scrisesem pe site celor de la Hiperdia si azi de dimineata m-au sunat sa-mi dea informatiile cerute. FRumos, crdeam ca au uitat. La ei e 50 de lei o consultatie, ma speriasem ca e mai mult.

Pai cam astea sunt preturile 30-50 lei. Asteptam vesti bune. emo-flowers.gif
PM
+ Quote Post

samsara
post Jan 12 2009, 08:13 PM
Post #23

StarGazer
Group Icon

Mersi mali, sper si eu sa am vesti bune emo-flowers.gif

User's Signature

PM
+ Quote Post

samsara
post Jan 13 2009, 02:57 PM
Post #24

StarGazer
Group Icon

Eu am revenit. Am stat la coada la medicul de familie ca sa-mi dea trimitere caci stiam ca voi primi reducere la consultatie la endocrinolog. Nu stiu daca am primit, dar mi-a luat 75 lei pe consultatie si eu care nu m-am dus la Hiperdia caci credeam ca e mai scump, dar m-au sunat ieri si mi-au zis ca la ei consultatia e 50 lei emo-rade.gif Am discutat oleaca si miercuri si joi la 8 sa fiu prezenta pentru niste analize, presupun de sange, in seara asta de la 18 sa nu mai mananc. Maine seara la 23 si 30 nu stiu ce trebuie sa inghit si dimineata la 8 sa-mi faca iar niste analize emo-um.gif

User's Signature

PM
+ Quote Post

malitzia
post Jan 13 2009, 10:05 PM
Post #25

StarGazer
Group Icon

Ar trebui sa ceri mai multe informatii. Dar presupun ca le vei afla pe parcurs.

Iti doresc multa sanatate! Sa speram ca vor iesi bine analizele. emo-airkiss.gif
PM
+ Quote Post

samsara
post Jan 14 2009, 01:01 PM
Post #26

StarGazer
Group Icon

Si eu cred ca le voi afla "interpretarea" acestor analize, ca trebuie apoi sa merg iarasi la endocrinolog.

Azi la 8 jumate mi-a luat prima proba de sange, mi-a dat ceva sa beau si dupa 2 ore mi-a mai luat sange. IN aceste 2 ore nu am avut voie sa mananc. Oricum de ieri de la 18 nu am baut apa si nici nu am mancat. IN seara asta la 23 si 30 mi-au dat o pastila (dexaxetazon 1 mg) sa o iau si la 8 dim iar imi ia sange. Sper sa nu-mi ia iarasi de 2 ori. Azi mi-au luat sange pt acid uric colesterol total, creatinina, trigliceride, ionograma serica, tsh, prolactina, ttgo/insulina. Maine am vazut ca scrie ceva cortizol.
M-au uscat de bani, ca am platit eu totul integral emo-rade.gif

User's Signature

PM
+ Quote Post

samsara
post Jan 26 2009, 07:20 PM
Post #27

StarGazer
Group Icon

Am o veste buna si una proasta. Vestea buna e ca nu am nimic cu tiroida sau glandele suprarenale, cea proasta e ca am niste dereglari in organism care nu tin de horomni ci mai degraba de psihic emo-stars.gif

User's Signature

PM
+ Quote Post

vesperala
post Jan 26 2009, 07:23 PM
Post #28

Miradoniz
Group Icon

Group: *vesperala*
From: În castel de treci prin colonade...
Member No.: 1

rolleyes.gif e ok, ai nevoie de linite...

User's Signature

O raclă mare-i lumea. Stelele-s cuie/Bătute-n ea şi soarele-i fereasta/La temniţa vieţii
Mihai Eminescu

Stelele-n cer, deasupra mărilor, ard depărtărilor, până ce pier...

PM
+ Quote Post

samsara
post Jan 26 2009, 07:31 PM
Post #29

StarGazer
Group Icon

Mda, numai ca de felul meu sunt cam anxioasa, din orice, chiar si plecarea asta ma face mai agitata emo-lol.gif

User's Signature

PM
+ Quote Post

malitzia
post Jan 26 2009, 07:45 PM
Post #30

StarGazer
Group Icon

CITEAZA(samsara @ Jan 26 2009, 07:20 PM) *
Am o veste buna si una proasta. Vestea buna e ca nu am nimic cu tiroida sau glandele suprarenale, cea proasta e ca am niste dereglari in organism care nu tin de horomni ci mai degraba de psihic emo-stars.gif

E de bine atunci. Sunt sigura ca vei reusi sa linistesti.
PM
+ Quote Post

samsara
post Jan 26 2009, 07:49 PM
Post #31

StarGazer
Group Icon

reverence.gif Multumesc si tie mali si eu sunt sigura ca imi voi regasi linistea.

User's Signature

PM
+ Quote Post

hanuk26
post Mar 13 2009, 02:29 PM
Post #32

LittleStar
Group Icon
*

Member No.: 895

CITEAZA(samsara @ Jan 13 2009, 02:57 PM) *
Eu am revenit. Am stat la coada la medicul de familie ca sa-mi dea trimitere caci stiam ca voi primi reducere la consultatie la endocrinolog. Nu stiu daca am primit, dar mi-a luat 75 lei pe consultatie si eu care nu m-am dus la Hiperdia caci credeam ca e mai scump, dar m-au sunat ieri si mi-au zis ca la ei consultatia e 50 lei emo-rade.gif Am discutat oleaca si miercuri si joi la 8 sa fiu prezenta pentru niste analize, presupun de sange, in seara asta de la 18 sa nu mai mananc. Maine seara la 23 si 30 nu stiu ce trebuie sa inghit si dimineata la 8 sa-mi faca iar niste analize emo-um.gif

CITEAZA(samsara @ Jan 14 2009, 01:01 PM) *
Si eu cred ca le voi afla "interpretarea" acestor analize, ca trebuie apoi sa merg iarasi la endocrinolog.

Azi la 8 jumate mi-a luat prima proba de sange, mi-a dat ceva sa beau si dupa 2 ore mi-a mai luat sange. IN aceste 2 ore nu am avut voie sa mananc. Oricum de ieri de la 18 nu am baut apa si nici nu am mancat. IN seara asta la 23 si 30 mi-au dat o pastila (dexaxetazon 1 mg) sa o iau si la 8 dim iar imi ia sange. Sper sa nu-mi ia iarasi de 2 ori. Azi mi-au luat sange pt acid uric colesterol total, creatinina, trigliceride, ionograma serica, tsh, prolactina, ttgo/insulina. Maine am vazut ca scrie ceva cortizol.
M-au uscat de bani, ca am platit eu totul integral emo-rade.gif

Servus Samsara...esti tare simpatica, daca iti poti pastra simtul umorului si in aceste situatii...si eu sunt patita...ma gandeam ca imi poti da mai multe detalii despre medicul la care ai fost tu...testez si eu piata sa-l inlocuiesc pe actualul...
Eu din noiembrie anul trecut mi-am facut programare la HIPERDIA, la Suciu Pavel si randul mi-a venit abia la sf lui Decembrie..aprox 3 sapt de asteptare..consultatia la vechiul sediu a fost de fiecare data 60 lei iar de cand s-au mutat la judetean fetele de acolo au inceput sa susoteasca mirandu-se ..ca de fapt consultatia e de 50 lei...ma rog...trecand peste sapt de asteptare la programare....am ajuns sa constat ca si acest medic nu e chiar ok, in ce priveste atitudinea lui fata de pacient..in prima faza imi zice sa merg de urgenta la el daca ma simt rau de la tratament(eu avand probl cu tiroida) iar cand am fost s-a oftikat ca-i contesc tratamentul??? nu stiu de ce s-a simtit asa atacat si mi-a raspuns ironic ca doar frumos i-am zis ca am majotitatea efectelor secundare si ma simteam ff rau. sper sa ma puteti ajuta cu mai multe informatii daca ati mai aflat intre timp...

ps.offtopic: aveti un forum foarte interesant in care la unele sectiuni ma regasesc foarte bine...si de abia astept sa schimbam niste pareri...
hatoff.gif

User's Signature

"Tu esti TU ai mare grija de tine,,
PM
+ Quote Post

samsara
post Mar 13 2009, 02:40 PM
Post #33

StarGazer
Group Icon

Imi pare rau ca nu te simti prea bine emo-flowers.gif
Eu initial la el am vrut sa merg, nu stiam pe nimeni si am facut ala bala portocala emo-imao.gif Le-am scris pe site la cei de la Hiperdia, m-au sunat intr-o saptamana si mi-au zis ca, consultatia e 50 de lei. Deci, pot sa zic ca sursa sigura. Dar asta era deja in ianuarie anul asta. In Livada am dat 75 pe prim aconsultatie si cand i-am dus rezultatele am dat doar 50.
Pe Varciu l-a recomandat un prieten de-al nostru care aterminat medicina in Brasov, ca ar fi cel mai bun. Stand la o coada la piata zilele atea am auzit vorbindu-se chiar de Varciu si tanti zicea ca unii il considera cel mai bun, altii nu chiar atat de bun. Controversat subiectul.
Lasand la o parte ca e simpaticut ca barbat emo-rade.gif mi-a placut asa cum se poarta cu tine, finut. La inceput mi-a fcaut anamneza, apoi mi-a dat ce analize trebuie sa fac, mi-a explicat si eu m-am executat. Cand am revenit cu rezultatele a vazut ca nu am treaba nici ci tiroida nici cu suprarenalele, colesterolul era bun, glicemia buna. Dar nu inteleg de ce mi-a zis ca o usoara tendinta spre diabet unsure.gif Nu mi-a explicat prea bine, eu am vazut analizele intre limite.
Mi-a dat duphaston 3 luni pentru reglarea ciclului menstrual, a zis sa tin dieta emo-rade.gif ca poate cele cateva kg in plus au facut ca anlizele sa arate tendinta spre diabet. Si sa revin la el dupa 3 luni. Eu in continuare am dereglari in organism, dar practic nu stiu de la ce emo-um.gif

User's Signature

PM
+ Quote Post

hanuk26
post Mar 13 2009, 03:07 PM
Post #34

LittleStar
Group Icon
*

mda...iti multumesc pt raspunsul promt....ce sa zic....tendinta spre diabet ...inseamna ca ai totusi trigliceridele marite pt ziua respectiva a ciclului, si nu prea are legatura cat esti de gras sau slab....cu asta....uite caz concret..colegul meu de munca e slabanog dar cu risc de diabet din cauza lor..

ma gandesc sa merg si eu la PDR dar cum erau mai multi nu stiam la care....si pe net nu am reusit sa gasesc mai nimic despre ei...

eu in urma unei sarcini oprite in evolutie la 3 luni mi s-a descoperit ca am ovare polichistice..si asta de catre al 5 ginecolog...cei dinainte sustineau ca am anexita si ma tratam aiurea ca durerile continuau....si asa am ajuns la control la endo care m-a diagnosticat si cu hipotiroidie....pana in vara trecuta cand am ramas insarcinata nu am avut probleme dar brusc am inceput sa iau in greutate prea mult si repede si sa retin apa...iar de la chiuretaj au trecut 6 luni si eu am avut doar 2 CM...m-am dereglat cu totul....acum iau Euthyrox 50 si anticonceptionalele Chloe sper sa-mi revin pana la urma...

User's Signature

PM
+ Quote Post

samsara
post Mar 13 2009, 03:26 PM
Post #35

StarGazer
Group Icon

Imi vine sa ma bat dar nu mai gasesc analizele emo-imao.gif gat ale-am gasit cam mototolite

Trigliceride mi-a iesit : 98.00 md/dl. Ca valoare de referinta e pana la 200.00 mg/dl

In ce zi a ciclului eram nu a intrebat ca sa faca vreo legatura.

PDR?

Da, se zice ca gravidi poate declansa hipotriroidia sad.gif
Apa retin si eu, chiar mi se umfl aglezna stanga cateodata, ciclul e anapoda, iritatii ... si nu am pb cu tiroida rolleyes.gif deci nu stiu ce sa zic care sa fie pb la mine.

La tin ecum teau diagnosticat cu hipotiroidie?

User's Signature

PM
+ Quote Post

hanuk26
post Mar 13 2009, 04:07 PM
Post #36

LittleStar
Group Icon
*

pai sa stii ca toate analizele astea legate de hormoni sunt foarte importante...si mai ales ziua in care le faci....eu am facut o gramada de analize...3 mil m-au costat...facute si pe Carpatilor la Sante Vie si la PDR adica Policlinica Diagnostic Rapid...cea de pe Vulturului...prescurtare :P
de obicei aceste analize se fac intre zilele 3-7 ale CM si 21, mie mi-au iesit ok ..doar insulina cam prea mare si testosteronul....care ingrasa abdomenul..parul..il face sa cada..si sa-ti creasca par mai des si mai mult in locuri pe care le au barbatii..burta...mustata...brate..etc...

off...nu stiu ce sa mai cred...Suciu asta e recomandat de un alt doctor....ca e foarte bun....dar reactia lui nu mi-a placut....oare ar trebui sa trec peste incident si sa vad in continuare daca ma vindec sub tratamentul lui? ma gandesc ca poate ar terbui totusi sa ii faci si tu o vizita....poate primesti alt diagnostik...pe mine m-a consultat peste tot si la gat si a vazut ca e putin marita glanda..apoi mi-a pus 1000 de intrebari legate de sanatatea mea si a familiei..si in urma analizelor date de el si facut in ziua 5 a constatat si tratamentul care trebuie sa-l urmez...acum poate pana la urma imi calc pe mandrie si continui la el...

User's Signature

PM
+ Quote Post

samsara
post Mar 13 2009, 04:47 PM
Post #37

StarGazer
Group Icon

Fara sa vreau mi-au luat sange in zilele 8 si 9 a ciclului. Cred ca nu am mai considerat ca trebuie sa astepte si nu m-a mai intrebat acest detaliu. Despre familie, m-a intrebat si pe mine, cati ani am, daca am copii, daca am alaptat, m-a palpat la gat, la sani, la abdomen. In ziua premergatoare recoltarii mi-a zis sa nu mananc si sa nu beau nimic de la ora 18. La 8 dimineata mi-au luat sange. In aceeasi zi la ora 13 jumate mi-a dat o pastila sa o inghit si a doua zi dimineata mi-a luat la ora 8 sange si apoi mi-a dat glucoza si peste 2 ore iar mi-a luat sange. Nefiind chiar din oras si facand si naveta cred ca am dat 500 lei pe toata harababura asta si daca nu-i ai se resimt si acum Invision-Board-France-653.gif Prea curand nu mai imi fac alte analize ca nu prea ma de unde, mama lor de medici si pastile si tot.

Colesterolul total, glicemia, trigliceride, cretinina, inograma K si Na , tSH , glicemia dimineata glicemia dupa glucoza, insulina dupa glucoza, cortizol s-au incadrat intre valorile de referinta. Doar prolactina a iesit mareeeee 32.7 ng/ml ( 4.79 ng/ml - 23.3 ng/ml ) hm.gif

Ti-au facut cam acelasi set de analize?

Nu stiu ce sa zic, daca sa continui cu acelasi medic au nu ... acum iei in continuare tratamentul indicat de el? ti-e rau de la ele?

User's Signature

PM
+ Quote Post

hanuk26
post Mar 14 2009, 11:03 AM
Post #38

LittleStar
Group Icon
*

am facut mai multe dar multe din ele diferite de ale tale....din pacate cele 2 fise cu analizele au ramas la el si le-a pierdut...ma intrebam daca le mai au in calculator cei unde le-am facut sa merg sa mai cer o copie..nu stiu...

si da iau acum acelasi tratament..insa....cand am mers sa-i zic ca mi-e rau si in prospect zice ca e doza prea mare si nu o suporta organismul de aceea au aparut toate efectele secundare..cu migrene puternice....ameteli f mari....greata continua....diaree....tahicardie ...aveam niste palpitatii in ziua aia de credeam ca-mi iese inima....ce m-am speriat atunci...asta a fost acu vreo 9 zile....el mi-a zis ca ce...nu avem toti dureri de cap? de unde stiu eu ca e tocmai de la medicamentul lui...dar foarte atacat....ca daca eu asa cred sa nu mai iau medicamentul deloc si apoi sa merg sa-i spun daca mi-e mai bine fara....insa nu e voie sa-l intrerupi brusc...si a 2 zi am luat jumate de pastila...asta cam 4 zile....si am inceput sa ma simt mai bine..iar pe langa astea mi-am luat de la plafar un flacon cu minerale : calciu,magneziu,zinc si unul cu acizii nesaturati Omega 3 ...acum pot spune ca ma simt excelent...fata de acea perioada....sunt optimista si nu ma mai doare nimic sau sa fiu ametita ..ca umblam ca un zombi cu ochii inchisi....dar nu stiu ce sa fac in continuare...la sf lui Mai trebuie sa repet un set de analize si sa merg sa vad daca mi-am reglat hormonii in corp.....

User's Signature

PM
+ Quote Post

samsara
post Mar 14 2009, 11:51 AM
Post #39

StarGazer
Group Icon

Oooo urat urat urat din partea lui pai el trebuie mereu sa fie atent la reactiile tale ca sa-si de aseama daca iti prieste. Cred ca deja e cam ingamfat si sigur ca nu poate gresi. As cauta si alt medic chiar acum sa-l intrebi de toate efectlee secundare si de medicamentatia ce ti-a dat-o astalaltu. Macar o prima consultatie in care sa-i povestesti fara set de analize

emo-flowers.gif Sanatate multa

User's Signature

PM
+ Quote Post

hanuk26
post Mar 14 2009, 07:59 PM
Post #40

LittleStar
Group Icon
*

vezi, ma cam aflu intr-o dilema...si nu stiu ce sa fac, de aceea am inceput sa caut pareri despre alti doctori din BV dar nu gasesc...
acum am o luna intreaga la dispozitie sa gasesc altceva pt a 2 parere daca nu merg tot la asta...sa vedem ce mai zice....
iti multumesc si la fel iti doresc si tie..sanatate ca intr-adevar e mai buna decat toate....mai vorbim ...

User's Signature

PM
+ Quote Post

3 Pages V  < 1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

RSS Lo-Fi Version Time is now: 22nd November 2017 - 05:54 AM
Arta si savoare www.iconcert.ro
 Vesperala Forum