vesperala

Welcome Guest ( Log In | Register )

Reply to this topicStart new topic
> Femei care au schimbat faţa lumii

vesperala
post Jan 1 2008, 02:33 PM
Post #1

Miradoniz
Group Icon

Group: *vesperala*
From: În castel de treci prin colonade...
Member No.: 1

Istoria e plină de oameni importanţi şi admiraţi... de oameni cu vieţi exemplare...Dar tot ea ne oferă destul de puţine astfel de exemple de femei...

Aş vrea să discutăm pe acest topic despre femeile celebre , cu vieţi ce au uimit o planetă.
Jurnalistul Steve McCurry a fotografiat-o pe Sharbat Gula în 1984 pentru coperta National Geographic Society... " Fata afgană" a devenit repede un simbol al conflictului din Afganistan şi mulţi au fost cei ce au considerat că impactul fotografiei asupra lumii a fost cel ce a atras atenţia asupra refugiaţilor şi a nevoii lor de a fi ajutaţi.

User's Signature

O raclă mare-i lumea. Stelele-s cuie/Bătute-n ea Ɵi soarele-i fereasta/La temniƣa vieƣii
Mihai Eminescu

Stelele-n cer, deasupra mărilor, ard depărtărilor, pùnă ce pier...

Go to the top of the page
PM
+ Quote Post

lupini
post Jan 3 2008, 02:34 AM
Post #2

LittleStar
Group Icon
*

Group: Stars
Member No.: 33

Oare moartea fostului prim ministru al Pakistanului, Benazir Bhutto, va schimba cu ceva politica acelui stat ?
PM
+ Quote Post

puiu.t
post Jan 3 2008, 07:40 AM
Post #3

Banned
Group Icon

Member No.: 14

da, in rau, din pacate

regina Maria a Romaniei

User's Signature

This user is no longer a member of vesperala*forum
PM
+ Quote Post

Sykarian
post Jan 6 2008, 03:10 PM
Post #4

LittleStar
Group Icon
*

From: Bayern, Munchen, Germany
Member No.: 39

Intrebare:
Cu ce a schimbat regina Maria fata omenirii?

O fi faptul ca a avut relatii extraconjugale?...sau ca era regina soldat?
PM
+ Quote Post

Christina_Whispe...
post Jan 13 2008, 11:50 PM
Post #5

SuperStar
Group Icon

From: SilverMoon City
Member No.: 40

amandoua.. parerea mea smile.gif

User's Signature

~~~~~~~~~~~~~~

May the Stars guide you...

PM
+ Quote Post

puiu.t
post Jan 14 2008, 06:12 AM
Post #6

Banned
Group Icon

Member No.: 14

QUOTE (Sykarian @ Jan 6 2008, 01:10 PM)
Intrebare:
Cu ce a schimbat regina Maria fata omenirii?

O fi faptul ca a avut relatii extraconjugale?...sau ca era regina soldat?

noi ca popor datoram foarte multe Mariei
ia in calcul obarsia ei si influienta internationala in epoca....

User's Signature

This user is no longer a member of vesperala*forum
PM
+ Quote Post

Marcel
post Aug 14 2008, 05:55 AM
Post #7

LittleStar
Group Icon
*

Member No.: 288

QUOTE (vesperala @ Jan 1 2008, 03:33 PM) *
Istoria e plină de oameni importanți și admirați... de oameni cu vieți exemplare...Dar tot ea ne oferă destul de puține astfel de exemple de femei...

Aș vrea să discutăm pe acest topic despre femeile celebre , cu vieți ce au uimit o planetă.
Jurnalistul Steve McCurry a fotografiat-o pe Sharbat Gula în 1984 pentru coperta National Geographic Society... " Fata afgană" a devenit repede un simbol al conflictului din Afganistan și mulți au fost cei ce au considerat că impactul fotografiei asupra lumii a fost cel ce a atras atenția asupra refugiaților și a nevoii lor de a fi

Nu suport acest chip! Il vad peste tot, si cel mai mult ma deranjeaza ca il vad la locul de munca, adica acolo unde nu pot sa ma feresc de a-l mai privi. Aceasta fotografie a servit unor scopuri propagandistice si rabzoinice. Omul din fotografie a fost special ales a fi femeie si a avea ochi albastrii, pentru a putea trezi mila, compasiunea occidentalilor (albilor) si a atrage simpatia femeilor. Rezultatul sunt sute de soldati morti PENTRU NIMIC. Niste tineri in floarea varstei care mor inutil si fara putinta de a se apara (singura metoda sa te aperi de bombele de pe marginea drumului sau de sinucigasi e sa te cari cat mai repede din acea tara blestemata!). Pe afghani (afghani care ca popor contin si femeile lor, inclusiv acelea, extrem de rare, cu ochi albastrii...) au incercat sa-i civilizeze si rusii si au dat gres; asa cum acum dau gres occidentalii. Si peste 20 de ani, si peste 50 de ani, aceasta funesta tara, Afghanistanul, va fi tot o tara doar cu numele, impartita in clanuri si triburi gata sa-si taie beregata pentru nimic, nimic care s-ar mai putea traduce ca fiind perversa lor notiune de "mandrie", iar femeile vor fi tot oprimate, populatia tot nu va beneficia de democratie si nu va intelege valoarea ei (au avut probleme romanii, carora le-a trebuit sau de fapt le trebuie vreo 20 de ani...; recent imi ziceau ai mei ca s-a suspendat recent urmarirea in justitie a lui Nastase pe motivul ca "are imunitate"; o tara in care coruptia este evitata cu astfel de tertipuri (imunitatea este politica, in raport cu declaratii politice, nu cu infractiunile), nu este inca o democratie!), iar despre drepturile omului si minoritatilor Afghanistanul va vorbi poate intr-o suta de ani... Initial am fost de acord ca trupele occidentale sa mearga sa apere institutiile democratice locale, insa ulterior am aflat ca ele nu sunt democratice, si ca soldatii sapa puturi, construiesc scoli si case, iar in drum spre cazarma sar in aer, asta fiind pesemne o forma islamica de a zice "multumesc". Azi consider ca tot ce merita Afghanistanul, ca si alte tari de genul asta, daca mai fac sau ajuta la infaptuirea de atentate in Vest, e doar ... bombe din avion. Cat de multe pot produce fabricile Vestului!

Femei celebre: Maria Sklodowska (Curie), Simone de Beauvoir.

Oare moartea fostului prim ministru al Pakistanului, Benazir Bhutto, va schimba cu ceva politica acelui stat ?

Ce poate schimba? Pakistanul si India sunt 2 tari aparute la acelasi moment pe ruinele unei unice colonii a coroanei britanice; azi India este cea mai veche democratie a Asiei si cea mai mare democratie a lumii, iar Pakistanul o tara bananiera unde guvernele islamiste sunt alternate cu dictaturile militare, o tara unde drepturile femeii, minoritatilor sunt tipice pentru o tara islamica, si unde nu exista nici un semn de veritabil decolaj economic.

Edited by Marcel: Aug 14 2008, 05:48 AM
PM
+ Quote Post

RoAp
post Mar 4 2009, 09:29 PM
Post #8

StarGazer
Group Icon

Member No.: 31

QUOTE (Marcel @ Aug 14 2008, 05:55 AM) *
Ce poate schimba? Pakistanul si India sunt 2 tari aparute la acelasi moment pe ruinele unei unice colonii a coroanei britanice; azi India este cea mai veche democratie a Asiei si cea mai mare democratie a lumii, iar Pakistanul o tara bananiera unde guvernele islamiste sunt alternate cu dictaturile militare, o tara unde drepturile femeii, minoritatilor sunt tipice pentru o tara islamica, si unde nu exista nici un semn de veritabil decolaj economic.

Nu dati doi bani pe islam. Sau cutivati partea agresiva a lor. Nu is nici eu departe de asta. Recunosc.
In discutii de cafenea.

Totusi C. Rice sau H.Clinton va spun ceva? Insubordonate istoriei.

Vremurile s-au schimbat. Povestea amintita nu face nici cat o ceapa inghetata.

PM
+ Quote Post

Alexandros
post Mar 8 2009, 05:31 PM
Post #9

RisingStar
Group Icon

Member No.: 855

QUOTE (puiu.t @ Jan 14 2008, 06:12 AM) *
noi ca popor datoram foarte multe Mariei
ia in calcul obarsia ei si influienta internationala in epoca....

Ia dezvolta putin si spune-ne despre aceasta influenta si datorie pe care o avem fata de Maria.

Acum imi vine in minte Ioana D'arc,cea mai importanta figura a Frantei in Evul Mediu. Asta a fost desteapta tare. Inca de la 13-14 ani a inceput sa auda "voci" care o trimiteau sa elibereze pamantul Frantei,iar dupa ce sora sa,Chaterina,a fost ucisa in timpul unui raid al soldatilor englezi in satul unde locuia,Ioana s-a hotarat sa-i marturiseasca unchiului ei despre "vocile" care devenisera tot mai insistente. Astfel,la varsta de 16,datorita lui Bedricourt,Ioana pleaca catre Delfin cu scrisoare de recomandare. Acesta insa nu crede o vorbulita din povestea micutei adolescente,dar soacra Delfinului ii da crezare. Astfel Ioana,acum in varsta de 17 ani, primeste armura si comanda unei armate iar cetatile engleze cad una dupa alta.
Francezii erau toti dispusi sa lupte contra englezilor,insa proaspatul rege incoronat la Reims,Delfinul,semneaza un tratat de pace iar luptele incetara. Dar Ioana nu este de acord cu acest tratat si lupta mai departe,fiind capturata de Jean de Luxembourg care o preda englezilor. Este acuzata de erezie si condamnata la moarte prin ardere pe rug in 1431,la varsta de 19 ani.

O alta femeie care a schimbat fata lumii,fara voia ei ce-i drept,este Klara Hitler. biggrin.gif

Edited by Iskander: Mar 8 2009, 05:34 PM
PM
+ Quote Post

vesperala
post Mar 8 2009, 05:32 PM
Post #10

Miradoniz
Group Icon

Group: *vesperala*
From: În castel de treci prin colonade...
Member No.: 1

CITEAZA(Iskander @ Mar 8 2009, 05:31 PM) *
Ia dezvolta putin si spune-ne despre aceasta influenta si datorie pe care o avem fata de Maria.

contul fiind banat cu siguranță nu are cine să dezvolte.

smile.gif frumoasă nominalizare, cea a Ioanei D'Arc

User's Signature

O raclă mare-i lumea. Stelele-s cuie/Bătute-n ea Ɵi soarele-i fereasta/La temniƣa vieƣii
Mihai Eminescu

Stelele-n cer, deasupra mărilor, ard depărtărilor, pùnă ce pier...

PM
+ Quote Post

Alexandros
post Mar 8 2009, 05:44 PM
Post #11

RisingStar
Group Icon

Member No.: 855

QUOTE (vesperala @ Mar 8 2009, 05:32 PM) *
contul fiind banat cu siguranță nu are cine să dezvolte.

Saracul Puiu. biggrin.gif
QUOTE (vesperala @ Mar 8 2009, 05:32 PM) *
smile.gif frumoasă nominalizare, cea a Ioanei D'Arc

Da. Prima data cand am citit despre ea,am fost uimit de varsta pe care o avea atunci cand realiza toate astea. O pustoaica. Insa una desteapta,care a reusit sa-l incoroneze pe Delfin. Insa nu este singura care,la o varsta frageda,infaptuieste lucuri care dainuiesc si acum in istorie. Alexandru avea doar 25 de ani cand a dat lovitura de gratie Imperiului Persan. biggrin.gif
PM
+ Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

RSS Lo-Fi Version Time is now: 18th July 2018 - 06:44 AM
Arta si savoare www.iconcert.ro
 Vesperala Forum