vesperala

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages V  < 1 2 3  
Reply to this topicStart new topic
> »-(¯`vŽ¯)-» Sfântul Valentin - ღ O zi a îndrăgosiților ღ

BigDefender
post Feb 10 2010, 03:02 PM
Post #41

de la mine mai mult, de la altii mai putin
Group Icon

Group: SuperModerator
From: Buzau-Romania
Member No.: 18

Parerile sunt si pro si contra, dar merg pe traditie si Dragobete pentru ca sunt roman, asa am uitat ca aveam si o religie a dacilor sub Zamolxes!

User's Signature

Pace celor ce vin, bucurie celor ce raman, binecuvantare celor ce pleaca!

Go to the top of the page
PM
+ Quote Post

Aprig
post Feb 10 2010, 05:31 PM
Post #42

Ce avem noi aici?
Group Icon

Group: Stars
From: București
Member No.: 55

CITEAZA(Eonica @ Feb 10 2010, 02:54 PM) *
Este distractiv pentru ca nu esti femeie. Nu stiu, dar am o vaga banuiala ca irlandezii sunt mai civilizati decat unii romani care nu au nevoie de o sarbatoare dedicata ca sa ciupeasca femeile: a se vedea multi cheflii care au obiceiul sa ciupeasca chelneritele de anumite parti dorsale. Asa ca eu zic sa nu mai pomenesti nimic pe tema asta ca parca vad ca fac referendum barbatii din Romania ca sa se lase si la noi cu un sfant Petrika. Va dati seama ca iese razboi civil?

emo-rade.gif

Îți dai seama că vorbeam la figurat. N-am de gînd să ies la vînătoare smile.gif Și oricum, ei se ciupesc fără discriminare, sînt mult mai obsedati de băutură.

Vă las în compania unei melodii populare irlandeze; ne mîngîiem cu gîndul că ale noastre măcar nu sînt despre bețivi smile.gif http://www.youtube.com/watch?v=6KSxECyum2s

User's Signature

I sensed a great disturbance in the FOSS, as if millions of voices suddenly cried out in terror and were suddenly silenced.

(source)
PM
+ Quote Post

Narcisa
post Feb 13 2010, 09:28 AM
Post #43

StarGazer
Group Icon

Group: EveningStar
Member No.: 9

Ar trebui sa fim satui de "Făt-Frumosul postmodernist, retehnologizat, înarmat cu arme laser călărind bidiviul 4X4 hrănit cu benzină, sau de Ileana Cosânzeana siliconată, purtând conduri Cavalli piele 100% și rochii Versace".

„Mai visați de vreți să fiți/ Fericiți cu capu-n pernă/ Feriți epoca modernă/ De rigizi și scofâlciți… Voi, care aveți copii/ Nu-i lăsați sub gând satanic/ Să respire sterp, mecanic/ Ca și când nici nu ar fi/ Doborâți himera jos/ Oameni, reveniți în lume/ Pe umana voastră culme/ Regăsiți pe Făt Frumos“.
Adrian Paunescu

User's Signature

PM
+ Quote Post

feueR-B-Frei
post Feb 13 2010, 08:57 PM
Post #44

FallingStar
Group Icon
**

From: The Realm of Earth, one of the many parralel universes :)
Member No.: 868

Avand in vedere ca ziua pe care multi o sarbatoresc maine a ajuns sa-si piarda complet semnificatia, fiind sufocata de marketing-ul exagerat si hiperpopularizarea de care se bucura nejustificat in mass-media, nici nu stiu de ce o mai numiti "zi a indragostitilor". Practic, toate concursurile si campaniile organizate de ciumetii cu bani care vor si mai multi bani in aceasta zi, te indeamna sa iesi din "anonimatul" cuplului si sa te turezi impreuna cu jumatatea pe la petreceri si baluri care mai de care mai libidinoase. Dragostea nu mai trebuie sa fie o legatura sufleteasca personala ci un circ public. Scarbos!
Nemaipunand la socoteala ca m-am nascut in ROMANIA, unde traditia poporului cu privire la dragoste se sarbatoreste peste alte 10 zile si poarta numele de DRAGOBETE. Rusine tuturor din presa care incearca in ultimii ani sa transforme si aceasta sarbatoare nationala in kitsch. Se-nvarte Maresalul in mormantul pe care nu-l are cand vede ca s-a sacrificat pentru atatia pustani extaziati de ideea de "Valentine's Gay".
Este doar o parere personala liber exprimata pe care nu am pretentia sa o impun nimanui.

User's Signature

"După ce se crapă de ziuă,
Nu-ți va șopti nicio oglindă, că
Aveam chipul tău."
PM
+ Quote Post

Lucareli
post Feb 13 2010, 09:15 PM
Post #45

crowded and cold
Group Icon

From: Nicaieri
Member No.: 587

Sunt o mare dovada de ipocrizie ambele sarbatori.
La fel si urarile de sarbatori cand persoane care te neglijeaza tot anul si uita practic ca existi se gandesc sa trimita un sms sau chiar un telefon.
O prietena, vrand sa termin repede discutia cu ea, imi zice ca a doua zi ii expira minutele a doua zi si trebuie sa le consume.
Eu sunt atat de revoltata, incat nu gasesc cuvinte de a ma exprima.
PM
+ Quote Post

RoAp
post Feb 13 2010, 09:27 PM
Post #46

StarGazer
Group Icon

Member No.: 31

Ceva ii in neregula. Cred.
Noi toti asociem o sarbatoare cu termenul de relaxare. Adica o zi in plus libera.
Eu imi permit o rezerva legat de asta.
La asta se rezuma totul.

Is dispus sa accept participarea la diverse evenimente, latura comerciala, insa ii un prag de varsta pentru asa ceva.

PM
+ Quote Post

Narcisa
post Feb 11 2012, 07:37 AM
Post #47

StarGazer
Group Icon

Group: EveningStar
Member No.: 9

"Potrivit unei legende, Valentin este cel care a trimis prima felicitare “valentină“. În timp ce se afla în închisoare, s-a îndrăgostit de fiica paznicului. Înainte de a muri, se spune că a alcătuit o scrisoare, pe care a semnat- o “de la al tău Valentin“, expresie care se folosește și astăzi. De aici a apărut “tradiția“ de a trimite în ziua de 14 februarie scrisorele parfumate, desenate cu flori, inimioare și amorași, cu cererea “be my Valentine“ (fii Valentinul meu). Acum, că am lămurit de unde vine pseudosărbătoarea, vă invit să vă chivernisiți banii! Nu faceți circ, dragostea nu stă în inimioare sau iepurași! Ci în suflet"
F. Bichir

User's Signature

PM
+ Quote Post

Mnemosyne
post Feb 12 2012, 03:13 AM
Post #48

Dreamer
Group Icon

From: Homo Ludens
Member No.: 1,133

nimeni nu vrea sa fie Valentinul meu

Edited by Rhini: Feb 12 2012, 03:13 AM
PM
+ Quote Post

poem
post Feb 12 2012, 07:24 PM
Post #49

RisingStar
Group Icon

From: Cluj Napoca
Member No.: 1,527

o sa fie si anul asta amagiri electronice give_heart.gif

User's Signature

intoarce-ti capul spre mine

:hugs:
PM
+ Quote Post

Mithras
post Feb 15 2012, 08:33 AM
Post #50

StarGazer
Group Icon

Member No.: 10

pastrati distanta intre persoanele de sex opus, au aparut primele cazuri de gripa! emo-lol.gif hatoff.gif

User's Signature

PM
+ Quote Post

mesmerize
post Feb 15 2012, 09:18 PM
Post #51

SuperStar
Group Icon

Member No.: 989

QUOTE (Mithras @ Feb 15 2012, 08:33 AM) *
pastrati distanta intre persoanele de sex opus, au aparut primele cazuri de gripa! emo-lol.gif hatoff.gif

Tata are gripă, mama n-are încotro. emo-imao.gif

User's Signature

101%
PM
+ Quote Post

poem
post Feb 24 2012, 11:47 AM
Post #52

RisingStar
Group Icon

From: Cluj Napoca
Member No.: 1,527

Stefan Iordache - Nu stiam ca te iubesc atat de mult

http://www.youtube.com/watch?v=69qgBLyOLeo...feature=related

Laie_37.gif

User's Signature

intoarce-ti capul spre mine

:hugs:
PM
+ Quote Post

3 Pages V  < 1 2 3
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

RSS Lo-Fi Version Time is now: 20th August 2018 - 07:47 AM
Arta si savoare www.iconcert.ro
 Vesperala Forum