vesperala

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages V  < 1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> »-(¯`vŽ¯)-» Sfântul Valentin - ღ O zi a îndrăgosiților ღ

KyKy
post Jan 30 2010, 10:57 PM
Post #21

Take your place inside the fire with her!
Group Icon

Group: Moderator
From: București
Member No.: 813

eee
o sa umblu cu fata mea give_heart.gif

User's Signature

Go to the top of the page
PM
+ Quote Post

Blue Sun
post Jan 30 2010, 11:22 PM
Post #22

RisingStar
Group Icon

Group: Stars
Member No.: 22

poate iara ma inteapa o vespe emo-airkiss.gif

User's Signature

Deși trepte osebite le-au ieșit din urna sorții,
Deopotrivă-i stăpânește raza ta și geniul morții;
La același șir de patimi deopotrivă fiind robi,
Fie slabi, fie puternici, fie genii ori neghiobi!

Mihai Eminescu
PM
+ Quote Post

BigDefender
post Jan 31 2010, 09:34 AM
Post #23

de la mine mai mult, de la altii mai putin
Group Icon

Group: SuperModerator
From: Buzau-Romania
Member No.: 18

Daca suntem inca romani hai sa tinem Dragobetele, nu o sarbatoare importata! shooting.gif

User's Signature

Pace celor ce vin, bucurie celor ce raman, binecuvantare celor ce pleaca!

PM
+ Quote Post

vesperala
post Jan 31 2010, 09:44 AM
Post #24

Miradoniz
Group Icon

Group: *vesperala*
From: În castel de treci prin colonade...
Member No.: 1

rolleyes.gif de obicei se țin amândouă emo-rade.gif

User's Signature

O raclă mare-i lumea. Stelele-s cuie/Bătute-n ea Ɵi soarele-i fereasta/La temniƣa vieƣii
Mihai Eminescu

Stelele-n cer, deasupra mărilor, ard depărtărilor, pùnă ce pier...

PM
+ Quote Post

Asimetric
post Jan 31 2010, 09:57 AM
Post #25

StarGazer
Group Icon

Group: Admin
From: Uncanny valley
Member No.: 161

Da, dar Dragobetele nu au nici o insemnatate pentru populatia urbana, si deci nu e o sarbatoare profitabila.

User's Signature

Pot să fiu uitat, pentru că
nu țin la brațe, pot să-mi lipsească.
Pot fi părăsit, pentru că
nu-mi iubesc picioarele, pot merge
și cu aerul.
Pot fi lăsat singur, pentru că
sangele meu se varsă în mare
oricum.

http://mariuslupu.deviantart.com/

PM
+ Quote Post

samsara
post Jan 31 2010, 11:26 AM
Post #26

StarGazer
Group Icon

Group: SuperModerator
From: Brasov
Member No.: 282

Cand e vorba de dragoste se pot importa toate obiceiurile din lume emo-lol.gif mie imi plac

User's Signature

PM
+ Quote Post

Narcisa
post Feb 9 2010, 08:29 AM
Post #27

StarGazer
Group Icon

Group: EveningStar
Member No.: 9

Un preambul dulce pentru Dragobete.

User's Signature

PM
+ Quote Post

Alexandros
post Feb 9 2010, 02:41 PM
Post #28

RisingStar
Group Icon

Member No.: 855

1 - Nu-mi place numele "Valentin".
2 - Dispretuiesc si sarbatoarea propriu-zisa.

Cu Dragobetele sunt oleaca mai indulgent.
PM
+ Quote Post

Aprig
post Feb 9 2010, 05:10 PM
Post #29

Ce avem noi aici?
Group Icon

Member No.: 55

Îmi face o placere deosebită să postez pe forumuri Happy Valentine's Day de ziua respectivă, ma ales dacă găsesc topicul celor împotrivă, îmi pare foarte bine cînd îi vad cum se chinuie să-mi explice ce sărbătoare importată e aia și că avem și noi una mai bună și mai cu moț și fac clăbuci ca Vadim emo-lol.gif

Eu de Dragobete n-am auzit. Nici nu știu cînd e. Și nici nu mă interesează. Nu are semnificație, e un cuvînt gol. De Sf. Valentin știu de mic copil, toata lumea îl sărbatorea într-un fel sau altul. Mai încoace au răscolit românii verzi prin Dicționarul de tradiții prăfuite, ruginite și uitate, și au scos Dragobetele ăsta. Dește-n ochi: uite ca și noi avem! Românesc, tradiție, nu mai luați de la străini! Frate, a fost odată. A apus. Gata. Acceptați noul. Nu ați reușit să păstrați ce aveați, l-ati pierdut. Degeaba mai încercați să-l reînviați acum, nu mai e nevoie. Am importat o sărbătoare mai bună.

User's Signature

PM
+ Quote Post

vesperala
post Feb 9 2010, 05:14 PM
Post #30

Miradoniz
Group Icon

Group: *vesperala*
From: În castel de treci prin colonade...
Member No.: 1

rolleyes.gif parcă eram de-o samă. nu de alta, dar eu până la revoluție de sf valentin nu auzisem emo-secret.gif e drept că băieții pe care îi știam eu atunci nu păreau să știe nici de dragobete, dar eu știam proud.gif

User's Signature

O raclă mare-i lumea. Stelele-s cuie/Bătute-n ea Ɵi soarele-i fereasta/La temniƣa vieƣii
Mihai Eminescu

Stelele-n cer, deasupra mărilor, ard depărtărilor, pùnă ce pier...

PM
+ Quote Post

Aprig
post Feb 9 2010, 05:17 PM
Post #31

Ce avem noi aici?
Group Icon

Bine, nu eram chiar mic copil. Probabil l-am importat la revoluție.

User's Signature

PM
+ Quote Post

Alexandros
post Feb 9 2010, 08:16 PM
Post #32

RisingStar
Group Icon

CITEAZA(Aprig @ Feb 9 2010, 05:10 PM) *
Îmi face o placere deosebită să postez pe forumuri Happy Valentine's Day de ziua respectivă, ma ales dacă găsesc topicul celor împotrivă, îmi pare foarte bine cînd îi vad cum se chinuie să-mi explice ce sărbătoare importată e aia și că avem și noi una mai bună și mai cu moț și fac clăbuci ca Vadim emo-lol.gif

Nu cred că este vorba despre Vadim, ci despre ceea ne reprezintă ca popor, despre identitatea culturală, despre valorile noastre, cele care ne definesc și cu care ne deosebim de ceilalți. O spun fără să fiu un naționalist înverșunat, dar o doză echilibrată de iubire pentru patrie e necesară. Consider sincer că Valentine's Day sau Halloween-ul sunt mijloace menite să destabilezeze spiritul de țară al unui individ, să fure identitatea unei națiuni și să-i înlocuiască tradițiile. Probabil majoritatea crede că aceste lucruri sunt total nesemnificative, dar ele sunt cele care ne-au ținut în viață de-a lungul istoriei, de-a lungul timpului, pentru că poporul român a avut de înfruntat numeroase greutăți și obstacole.

Nu accept. Nu doresc ca în viitorul apropiat să aud că se serbează și Thanksgiving Day. E sub orice critică așa ceva.
PM
+ Quote Post

Lucareli
post Feb 9 2010, 08:20 PM
Post #33

crowded and cold
Group Icon

From: Nicaieri
Member No.: 587

Nu ma deranjeaza la sf. Valentin ca e o sarbatoare importata, nici Dragobetele nu aduce vreo importanta.
Le consider o prostie. Ce se vor a fi de fapt aceste doua sarbatori, una straina, alta romaneasca?
Nu iubesti un an intreg, dar deodata in aceasta perioada trebuie sa iti dea dragostea peste urechi si alta nu.
Din punct de vedere comercial, ilustrate, cadouri, merge treaba. rolleyes.gif
PM
+ Quote Post

gargbird
post Feb 9 2010, 09:22 PM
Post #34

FallingStar
Group Icon
**

Member No.: 1,023

CITEAZA(Iskander @ Feb 9 2010, 08:16 PM) *
Nu cred că este vorba despre Vadim, ci despre ceea ne reprezintă ca popor, despre identitatea culturală, despre valorile noastre, cele care ne definesc și cu care ne deosebim de ceilalți. O spun fără să fiu un naționalist înverșunat, dar o doză echilibrată de iubire pentru patrie e necesară. Consider sincer că Valentine's Day sau Halloween-ul sunt mijloace menite să destabilezeze spiritul de țară al unui individ, să fure identitatea unei națiuni și să-i înlocuiască tradițiile. Probabil majoritatea crede că aceste lucruri sunt total nesemnificative, dar ele sunt cele care ne-au ținut în viață de-a lungul istoriei, de-a lungul timpului, pentru că poporul român a avut de înfruntat numeroase greutăți și obstacole.

Nu accept. Nu doresc ca în viitorul apropiat să aud că se serbează și Thanksgiving Day. E sub orice critică așa ceva.

Subscriu.

User's Signature

Weil die Toten reiten schnell...

PM
+ Quote Post

Narcisa
post Feb 9 2010, 09:30 PM
Post #35

StarGazer
Group Icon

Group: EveningStar
Member No.: 9

M-as pozitiona undeva intre Iskander si Luc. Amandoi au dreptate, parerea mea. emo-flowers.gif

User's Signature

PM
+ Quote Post

Aprig
post Feb 9 2010, 11:55 PM
Post #36

Ce avem noi aici?
Group Icon

CITEAZA(Iskander @ Feb 9 2010, 08:16 PM) *
Consider sincer că Valentine's Day sau Halloween-ul sunt mijloace menite să destabilezeze spiritul de țară al unui individ, să fure identitatea unei națiuni și să-i înlocuiască tradițiile.

Discurs tipic naționalist-fundamentalist. Întotdeauna gata să găsească ceva mai important decît libertatea individului de lîngă ei. Cu siguranță masonii vor să ne bage pe gît toate sărbătorile americanilor. Glumesc, am citat trunchiat, am ales doar ce-mi convenea.

Dacă eu vreau să sărbătoresc în fiecare joi ziua pisicilor mov, în scopul ăsta în fiecare joi pot să procur o sticlă de vodcă și să invit cîțiva vecini să sărbătorim împreună. E dreptul meu, și nimeni pe lume nu are dreptul să mi-l ia. Pot să mă bucur de sărbătoarea mea, și oricine altcineva se poate bucura de bucuria mea, sau poate fi indiferent. Cu excepția românilor verzi, care se vor simți jigniți de sărbătoarea asta netradițională, și care vor avea doar cuvinte de ocară.

Aceeași logică se aplică și pentru Thanksgiving Day, St. Patrick's Day, sau orice alt Day vrei. Poți să nu accepți să-l sărbătorești tu, e dreptul tău, dar trebuie să accepți faptul că alții s-ar putea să vrea să-l sărbătorească, și ăsta e dreptul lor.

Ar fi cazul să ieșim nițel din carapace, să mai scoatem nasul în lume, să vedem pe la alții ce e. Faptul că într-o zi cineva îmi bagă pe gît o tradiție românească de care nu mai auzisem nu mă face mai român decît eram ieri. Sînt la fel de român și cu Dragobetele, și fără, și nu-mi poate lua nimeni asta.

User's Signature

PM
+ Quote Post

Alexandros
post Feb 10 2010, 12:28 PM
Post #37

RisingStar
Group Icon

CITEAZA(Aprig @ Feb 9 2010, 11:55 PM) *
Dacă eu vreau să sărbătoresc în fiecare joi ziua pisicilor mov, în scopul ăsta în fiecare joi pot să procur o sticlă de vodcă și să invit cîțiva vecini să sărbătorim împreună. E dreptul meu, și nimeni pe lume nu are dreptul să mi-l ia. Pot să mă bucur de sărbătoarea mea, și oricine altcineva se poate bucura de bucuria mea, sau poate fi indiferent.

Aceeași logică se aplică și pentru Thanksgiving Day, St. Patrick's Day, sau orice alt Day vrei. Poți să nu accepți să-l sărbătorești tu, e dreptul tău, dar trebuie să accepți faptul că alții s-ar putea să vrea să-l sărbătorească, și ăsta e dreptul lor.

Discurs tipic naționalist-fundamentalist. Întotdeauna gata să găsească ceva mai important decît libertatea individului de lîngă ei. Cu siguranță masonii vor să ne bage pe gît toate sărbătorile americanilor. Glumesc, am citat trunchiat, am ales doar ce-mi convenea.

Romanian classic 2010.
Am glumit, firește.

Mergând pe principiul enunțat de tine cu pisicile mov, putem afirma că nu avem nevoie nici de Valentin, nici de Dragobete, pentru a-i arăta persoanei iubite dragostea pe care o simțim, deoarece putem face asta mereu, neavând nevoie un moment special. Nu sunt necesare nici sărbătorile creștine, Paști, Craciun, s.a., pentru că putem în orice moment să ne rugăm lui Dumnezeu, să-L cinstim și să reflectăm. Nu este necesară o zi anume pentru a putea fi mai buni cu apropele nostru.

Dar esențialul este altul. Diferența dintre pisicile mov și orice element spiritual care aparține românilor, este evidentă și indiscutabilă. Pisicile mov nu au marcat decisiv supraviețuirea unității de neam a poporului român în fața invaziilor tărcate. Discuția este mult mai amplă, dar deviem de la subiectului topicului.
CITEAZA(Aprig @ Feb 9 2010, 11:55 PM) *
Ar fi cazul să ieșim nițel din carapace, să mai scoatem nasul în lume, să vedem pe la alții ce e. Faptul că într-o zi cineva îmi bagă pe gît o tradiție românească de care nu mai auzisem nu mă face mai român decît eram ieri. Sînt la fel de român și cu Dragobetele, și fără, și nu-mi poate lua nimeni asta.

Nu îți bagă nimeni pe gât o sărbătoare de care nu mai auzisei. Referitor la carapace.
Valentine's Day și St. Patrick's Day nu fac parte din moștenirea culturală a norodului român. Avem și noi propriile tradiții care ne reprezintă. De ce este atât de dificil să celebrăm o sărbătoare pur românească, dacă tot e necesar ca într-o zi anume să-i arătăm mai aprig persoanei iubite aprecierea noastră. De ce.

Valentin, o sărbătoare apărută pe fondul politicii expansioniste a marilor lanțuri de magazine. Încă un k-i-t-s-c-h, nimic mai mult.
PM
+ Quote Post

Aprig
post Feb 10 2010, 12:53 PM
Post #38

Ce avem noi aici?
Group Icon

Ai și tu dreptate în felul tau. Unele sărbători au o semnificație, altele nu. Nu poți compara Crăciunul cu Valentine's Day, de acord. Dar intervin și alți factori. Dacă nu-i iei prietenei un muțunache, o ciocolată, ceva, pe motiv că Valentin nu-i de-al nostru, ea fiind fată o să se supere puțin. Asta contează mult pentru unii smile.gif

Aia cu Thanksgiving e o prostie. De ce aș sărbători eu că un alb și un indian au mîncat un curcan? Să le fie de bine. Asta ține de itoria lor, nu a noastră. În schimb unele sărbători sînt fun. St. Patrick vine de la irlandezi, și din cîte am înteles, obiceiul lor e sa-i ciupească pe cei care nu poartă ceva verde. Asta mi se pare o chestie deosebit de distractivă (și puțin copilărească), ar trebui s-o importam și noi dacă n-o avem deja. Nu zic să vopsim rîul în verde, dar măcar să ciupim femei pe stradă emo-lol.gif

Tradițiile care s-au păstrat sînt bune. N-as renunța, de exemplu, la mărtișor. Dar ce avem pe post de Halloween? Mi se pare că teoretic avem și noi un Sfînt Gheorghe, sau cam așa ceva, dar nu se organizează nici bal mascat, nici concurs de sperietori de ciori, nimic. Poate-l confund. Sînt de părere că toate chestiile care sînt distractive sau aduc ceva bun (unde ceva bun poate fi chiar și ceva atît de mic ca o prăjitură sau o ciocolățică) trebuie luate.

User's Signature

PM
+ Quote Post

Alexandros
post Feb 10 2010, 02:17 PM
Post #39

RisingStar
Group Icon

Da, în principiu punctezi bine. Chestia cu muțunache e reală. Și dacă tot se dăruiește unul de ziua lui Valentin, ar fi frumos să se dăruiască și de ziua Dragobetelui. Cu cât există mai multă iubire, cu atât mai bine. Aproape perfect ar fi fost dacă ar fi existat și un minimum de educație pe care școala românească să-l fi dăruit elevilor în acest sens. Și în alte sensuri.
Pâna atunci însă, la ora de dirigenție se dezbate diferența care exista între o c**** și o t****. La acest nivel suntem, din păcate.
PM
+ Quote Post

Eonica
post Feb 10 2010, 02:54 PM
Post #40

SuperStar
Group Icon

From: jud. Covurlui
Member No.: 8

CITEAZA(Aprig @ Feb 10 2010, 10:53 AM) *
St. Patrick vine de la irlandezi, și din cîte am înteles, obiceiul lor e sa-i ciupească pe cei care nu poartă ceva verde. Asta mi se pare o chestie deosebit de distractivă (și puțin copilărească), ar trebui s-o importam și noi dacă n-o avem deja. Nu zic să vopsim rîul în verde, dar măcar să ciupim femei pe stradă emo-lol.gif

Este distractiv pentru ca nu esti femeie. Nu stiu, dar am o vaga banuiala ca irlandezii sunt mai civilizati decat unii romani care nu au nevoie de o sarbatoare dedicata ca sa ciupeasca femeile: a se vedea multi cheflii care au obiceiul sa ciupeasca chelneritele de anumite parti dorsale. Asa ca eu zic sa nu mai pomenesti nimic pe tema asta ca parca vad ca fac referendum barbatii din Romania ca sa se lase si la noi cu un sfant Petrika. Va dati seama ca iese razboi civil?

Cat despre Valentines Day ... eeeh. Sunt in dubii, inca nu m-am hotarat, caci nu sunt obisnuita cu ea. E prea noua.dar nici daca primesc o atentie de la jumatatea mea, nu ii pot spune "nu primesc caci nu prea ma intereseaza aceasta sarbatoare" plus ca ma si umplu de rusine, daca nu fac si eu acelasi gest ca si el.
Asadar inca pendulez.

User's Signature

"Exista ceva mai rau decat oamenii rai, indiferenta oamenilor buni!"
PM
+ Quote Post

3 Pages V  < 1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

RSS Lo-Fi Version Time is now: 26th April 2018 - 07:54 AM
Arta si savoare www.iconcert.ro
 Vesperala Forum