vesperala

Welcome Guest ( Log In | Register )

Reply to this topicStart new topic
> A venit Mosu' pe la copilasi?

samsara
post Dec 25 2008, 08:58 AM
Post #1

StarGazer
Group Icon

Group: SuperModerator
From: Brasov
Member No.: 282

Fie-mea nu prea a dormit bine, s-a perpelit toata noaptea ca vine Mosul si daca i-a adus cadouri. La 8 era in picioare emo-lol.gif

User's Signature

Go to the top of the page
PM
+ Quote Post

vesperala
post Dec 25 2008, 09:04 AM
Post #2

Miradoniz
Group Icon

Group: *vesperala*
From: În castel de treci prin colonade...
Member No.: 1

rolleyes.gif ce momente de aur ai surprins, samsara

User's Signature

O raclă mare-i lumea. Stelele-s cuie/Bătute-n ea şi soarele-i fereasta/La temniţa vieţii
Mihai Eminescu

Stelele-n cer, deasupra mărilor, ard depărtărilor, până ce pier...

PM
+ Quote Post

samsara
post Dec 25 2008, 09:09 AM
Post #3

StarGazer
Group Icon

Cel mai tare i-au placut papusile Barbie in special cea roz emo-lol.gif Bebe zice mama tata plange si sforaie si mi-a zis sa am eu grija de el emo-imao.gif

User's Signature

PM
+ Quote Post

malitzia
post Dec 25 2008, 09:57 PM
Post #4

StarGazer
Group Icon

Group: Stars
Member No.: 172

Lui Gruia i-a adus masinute de metal (pentru ca rezista mai mult emo-imao.gif ) , iar Rafel a primit maimutoi de plus si hainute ++++dulciuri.

Lui Gruia i-a mai adus o masinuta plina cu bombonele si ciocolatele. Nu s-a lasat pana n-a mancat jumatate din ele. Nu stiu cum de poate manca atat de multe dulciuri. confused.gif Dar l-am lasat sa-si faca de cap macar azi.

Lui Rafael i-a placut un ursulet panda caruia a inceput sa-i suga nasul. bebe.gif emo-imao.gif emo-ha.gif

Gruia n-a inteles foarte bine cine este Mos Craciun, dar s-a bucurat mult de cadouri. emo-babyhug.gif
PM
+ Quote Post

samsara
post Dec 25 2008, 10:09 PM
Post #5

StarGazer
Group Icon

emo-lol.gif Asa si Daci a fost super exaltata si ar fi mancat toate dulciurile, dupa capul ei

User's Signature

PM
+ Quote Post

NightShift
post Dec 27 2008, 09:17 PM
Post #6

Scrar
Group Icon

From: Paradise City
Member No.: 110

Ai mei au avut noroc si anul asta biggrin.gif Mosul a trecut pe la ambii bunici, asa ca s-a cam exagerat cu cadourile. biggrin.gif
Fiica-mea, cel mai mult s-a bucurat de un ponei, iar fiul meu .... evident ... de un buldozer teleghidat. emo-ha.gif

User's Signature

PM
+ Quote Post

samsara
post Dec 27 2008, 10:07 PM
Post #7

StarGazer
Group Icon

Asa si eu cand eram mica, primeam din mai multe parti rolleyes.gif

User's Signature

PM
+ Quote Post

malitzia
post Dec 28 2008, 11:48 AM
Post #8

StarGazer
Group Icon

Member No.: 172

Si pe Gruia l-au obisnuit bunicii cu prea multe cadouri . Acum o cauta pe bunica-sa in geanta de fiecare data cand vine pe la noi. franky.gif
PM
+ Quote Post

Narcisa
post Dec 8 2016, 10:44 AM
Post #9

StarGazer
Group Icon

Group: EveningStar
Member No.: 9

"Dragă Moșule,

Oprește goana asta din supermarket și înveselește fețele gri din metroul de luni dimineață. Învață-ne să ne dăm timp și răbdare unii cu alții. Să mângâiem un câine pe stradă. Să nu ne îngrămădim în oameni. Și să ne cerem iertare.
Pune-ne în ghete amintiri și nopți albe. Pune-ne melodii care să ne trezeasca dimineata cu chef. Și aminteste-ne să sunăm mai des acasă. Bunicilor cine le pune ceva în şoşoni? Fă-le un pachet cu ciocolată si pliculețe Knorr. O palincă bună pentru bunicul și clasica pijama!
Dragă Moșule,
Dă-ne mai mulți părinți cu copii de mână și nu cu plase. Mai mulți colegi cu care să ieșim la masă, nu cu farfuria peste taste. Mai mulți prieteni cu care să fim idioți, pardon, în largul nostru!
Dă-ne timp și oameni și învață-ne să îi prețuim. Bine! Și o ciocolată. Mare. Cu alune. XXXL. Că suntem mai multi.
Cu drag!"
V.R.

User's Signature

PM
+ Quote Post

Narcisa
post Dec 9 2017, 06:52 PM
Post #10

StarGazer
Group Icon

Group: EveningStar
Member No.: 9

Se pare c-a venit, dar e ceva mai agresiv in acest an. Cica, la un copilas de cinci ani a venit inarmat c-o boata , ferm hotarat amarnicul mos sa-i smulga piciului promisiunea ca , pe viitor , va fi mai ascultator.
Ti-ai gasit! O tara intreaga a dat-o pe isterie! Vezi, Doamne, la puscarie cu mama, sapte ani si-o saptamana sa stea dupa gratii numai cu paine si apa, rastimp in care onor societatea se va ocupa de cel mic si-l va educa asa cum numai ea stie sa faca!
Si iarasi ma duce gandul la biata Smarandita popii, ce bataie a mai mancat ea pe Calul Balan!

"Şi ne pomenim într-una din zile că părintele vine la şcoală şi ne aduce un scaun nou şi lung, şi după ce-a întrebat pe dascăl care cum ne purtăm, a stat puţin pe gânduri, apoi a pus nume scaunului: Calul Bălan şi l-a lăsat în şcoală.

În altă zi ne trezim că iar vine părintele la şcoală cu moş Fotea, cojocarul satului, care ne aduce dar de şcoală nouă un drăguţ de biciuşor de curele, împletite frumos; şi părintele îi pune nume Sfântul Nicolai, după cum este şi hramul bisericii din Humuleşti… Apoi pofteşte pe moş Fotea, că dacă i-or mai pica ceva curele bune, să mai facă aşa din când în când câte unul, şi ceva mai grosuţ, dacă se poate… Bădiţa Vasile a zâmbit atunci, iar noi, şcolarii, am rămas cu ochii holbaţi unii la alţii. Şi a pus părintele pravilă şi a zis că în toată sâmbăta să se procitească băieţii şi fetele, adică să asculte dascălul pe fiecare de tot ce a învăţat peste săptămână; şi câte greşeli va tace să i le însemne cu cărbune pe ceva, iar la urma urmelor, de fiecare greşeală să-i ardă şcolarului câte un Sfânt Nicolai. Atunci copila părintelui, cum era sprinţară şi plină de incuri, a bufnit de râs. Păcatul ei, sărmana!

– Ia poftim de încalecă pe Bălan, jupâneasă – zise părintele de tot posomorât – să facem pocinog Sfântului Nicolai cel din cui. Şi cu toată stăruinţa lui moş Fotea şi a lui bădiţa Vasile, Smărăndiţa a mâncat papara, şi pe urmă şedea cu mâinile la ochi şi plângea ca o mireasă, de sărea cămeşa de pe dânsa. Noi, când am văzut asta, am rămas înlemniţi. Iar părintele, ba azi, ba mâine, aducând pitaci şi colaci din biserică, a împărţit la fiecare, de ne-a îmblânzit, şi treaba mergea strună: băieţii schimbau tabla în toate zilele, şi sâmbăta procitanie."

Oameni buni, mereu ne izbim de maluri, mereu pe extreme, numai cursul lin al raului nu-l vedem. Lasati-va copiii sa faca ce vor , nu folositi nicio metoda coercitiva , si-o sa vedeti urma. Societatea , ea insasi, are norme, reguli, legi dure, e neiertatoare si adesea nedreapta.

User's Signature

PM
+ Quote Post

samsara
post Dec 9 2017, 09:26 PM
Post #11

StarGazer
Group Icon

CITEAZA(Narcisa @ Dec 9 2017, 06:52 PM) *
Lasati-va copiii sa faca ce vor , nu folositi nicio metoda coercitiva , si-o sa vedeti urma. Societatea , ea insasi, are norme, reguli, legi dure, e neiertatoare si adesea nedreapta.

Mare dreptate ai. Si eu consider ca, in parte, nebunia din zilele noastre se datoreaza si faptului ca nu mai au oamenii valori, totul e permis. Daca mie-mi place, foarte bine, nu ma doare capul de tine!

User's Signature

PM
+ Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

RSS Lo-Fi Version Time is now: 18th July 2018 - 07:05 AM
Arta si savoare www.iconcert.ro
 Vesperala Forum