vesperala

Welcome Guest ( Log In | Register )

Reply to this topicStart new topic
> Filme Japoneze, Credeati ca numai Anime-urile sunt grozave? :)

Rocozaur
post Dec 19 2008, 12:47 AM
Post #1

RisingStar
Group Icon

Group: Stars
Member No.: 260

Cu toate ca unele Anime-uri ar sta de sine statatoare cu mult peste filmele holywoodiene, aici nu vom vorbi despre asta. Probabil voi face un topic separat pt. asta, dar nu acum. Acum este timpul sa va prezint ce inseamna filmul japonez :

1. Myiamoto Musashi -> Cel mai mare spadasin al Japoniei. Zic spadasin, pt. ca el s-a educat singur, dintr-un simplu taranoi devenind un foarte iscusit luptator. Cartea este de asemenea fenomenala, o recomand cu caldura

2.Seven Samurai -> Probabil cel mai cunoscut film japonez in tarile vestice si America. Un sat, pradat de obicei de banditi, se hotaraste sa se apere, incercand sa gaseasca Samurai talentati si priceputi. Cum orgoliul era ceva foarte comun la samurai in acea epoca, cu foarte mare greutate au gasit unul, doi, tre,...samd..sapte oameni care, fara sa primeasca vreun ban, ci doar hrana si acoperis deasupra capului au mobilizat intregul satuc. Ei, 7 samurai, nu dintre cei mai priceputi, nu dintre cei mai curajosi, nu....doar unul-doi dintre ei era exceptional. Samurai in adevaratul sens al cuvantului. Si acesti sapte, din care 4 isi dau viata, devin eroi, salvand satul de la raid si omorand toti banditii smile.gif....Sa nu va imaginati fantasme si efecte speciale aici smile.gif Lupta dreapta, ca in epoca feudala japoneza, cu sabia si lancea. Scurta, fara zeci de mii de fandari si ezitari cum fac hollywoodieni in filmele lor pt. a dinamiza actiunea smile.gif....

3.Rashomon -> Povestea ciudata a unei crime, povestita de fiecare dintre cei participanti la ea. 4 martori, 4 versiuni diferite ale crimei. Se dovedeste astfel cum fiecare om, incearca, aproape intotdeauna sa-si ascunda defectele sa-si faca o marturie mincinoasa, pt ca adevarul ar deranja prea mult. de ex. cel care este arestat si considerat drept criminal, se lauda, se lauda ca el l-a omorat, vitejeste in lupta, dar asa sa fie oare?...ceilalti au vazut fie o lupta lasa intre el si victima, fie o lupta apriga din care el era sa iasa invins....

4.Yojimbo -> Ratacind prin tara dupa moartea stapanului sau, un Ronin, care si-a uitat si numele, nimereste intr-un sat, scindat intre 2 gasti criminale. Si in loc sa fuga la fel cum fiecare om normal ar face, se hotaraste sa joace dublu, sa-i pacaleaca pe membrii acestor gasti sa se omoare intre ei. Dar sa nu credeti ca este floare la ureche, sau ca el a fost mincinos...nu smile.gif..paradoxal, el, care a incercat sa-i minta pe toti pt. a-si consuma conflictul, este de fapt cel mai sincer personaj dintre toate smile.gif...Asa cum i se potriveste unui Samurai care se respecta smile.gif

V-am starnit interesul macar pt. aceste filme? smile.gif

User's Signature

Go to the top of the page
PM
+ Quote Post

Anca
post Dec 31 2008, 08:43 PM
Post #2

Love Moto
Group Icon

From: Buzau/Bucuresti
Member No.: 566

Da chiar imi plac filmele japoneze imi place sa le urmaresc am vazut o serie o sa caut iar filmul si am sa postez aici adresa daca vrea cineva sa-l vizioneze mie mi-a placut

User's Signature

now u see me now u don't
PM
+ Quote Post

Rocozaur
post Jan 3 2009, 02:38 PM
Post #3

RisingStar
Group Icon

Member No.: 260

Chiar sunt curios despre ce film vorbesti smile.gif..daca e serie, este f probabil sa vb despre Musahsi :D.....cel putin alta nu stiu eu smile.gif....Si tocmai am de gand sa mai adaug ceva :

5. Akahige [sau in engleza, Red Beard] -> Povestea unui doctor care face tot felul de sacrificii pt. a-si ajuta pacientii. Se trezeste cu un proaspat absolvent al scolii, umpic ingamfat care vine cu "grrr, mrrrr, eu trebuia sa fiu doctorul shogunului, ce sa caut eu in clinica asta saraca? ....Leacurile invatate la scoala sunt ale mele! "....In fine..comportament de copchil rasfatat smile.gif.... Insa, pana la finalul filmului, isi da seama de cum stau defapt lucrurile..si ca dr. Niide[red beard] chiar este un om minunat, si doreste sa-i urmeze exemplul, cu toate ca la final face tot posibilul sa-l convinga pe asta micu sa-si bage mintile in cap si sa ajunga doctorul shogunului, daca asta isi doreste smile.gif

User's Signature

PM
+ Quote Post

Anca
post Jan 4 2009, 07:55 PM
Post #4

Love Moto
Group Icon

From: Buzau/Bucuresti
Member No.: 566

pai e un serial da nu animat e de fapt un film nu stiu daca v-ar placea biggrin.gif se numeste "They kiss again"

User's Signature

now u see me now u don't
PM
+ Quote Post

Barcelona
post Mar 4 2010, 05:54 PM
Post #5

ma mai gandesc ce sa scriu aici
Group Icon

Member No.: 1,053

Filmu' ala "Initial D" e japonez?
Oricum,mi-a placut "desenul" si filmul..
Nu prea inteleg chestiile astea cu anime sau altceva..

Va recomand Initial D

User's Signature

tre s-am si eu o semnatura, nu?
PM
+ Quote Post

gbrgeorge
post Mar 5 2010, 10:03 PM
Post #6

SuperStar
Group Icon

From: Bucuresti
Member No.: 1,055

Din pacate, nu fac parte din gusturile mele filmele japoneze. Poate doar cele vechi cu Bruce Lee si alti maestrii, dar acele filme le vedeam cand eram mic si probabil avea ce sa ma fascineze.

Totusi nu contest talentul lor.

User's Signature

Un cer senin ii asteapta....pe toti cei ce merg spre calea dreapta.
PM
+ Quote Post

Barcelona
post Mar 5 2010, 10:04 PM
Post #7

ma mai gandesc ce sa scriu aici
Group Icon

Member No.: 1,053

Cand spui filme Japoneze(parerea mea)te gandesti la un film modest...cu multa actiune...
Si pe mine ma fascina(si inca)filmele cu "bataie"..

User's Signature

tre s-am si eu o semnatura, nu?
PM
+ Quote Post

gbrgeorge
post Mar 5 2010, 10:33 PM
Post #8

SuperStar
Group Icon

From: Bucuresti
Member No.: 1,055

Nu trebuie sa privesti asa filmele japoneze. Nu imi aduc aminte acum un film bun ce l-am vazut in regie japoneza. Ceva legat de sporturi periculoase. Era ceva nou pentru Europa.

User's Signature

Un cer senin ii asteapta....pe toti cei ce merg spre calea dreapta.
PM
+ Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

RSS Lo-Fi Version Time is now: 19th July 2018 - 05:06 PM
Arta si savoare www.iconcert.ro
 Vesperala Forum