vesperala

Welcome Guest ( Log In | Register )

Reply to this topicStart new topic
> inmatriculare in bulgaria

Catalin X
post Dec 17 2008, 08:25 PM
Post #1

RisingStar
Group Icon

Group: Stars
From: Rm. Valcea
Member No.: 325

Cu cateva zile inainte de celebra triplare a taxei de poluare , am fost total neinspirat si am cumparat o masina adusa de cineva din Italia . Problema cu masina asta este ca are ditamai motorul de 2476 cmc si trebuie sa platesc , conform noilor prevederi , o caruta de bani. Masina nu este una de fite , ci este o autoutilitara care-mi va fi foarte necesara in curand .
Stiu ca multi romani au ales varianta inmatricularii in Bulgaria . As vrea sa stiu daca cineva de pe forum a facut lucrul asta , sau stie pe cineva care se ocupa cu asta .
Internetul este plin de anunturi cu intreprinzatori particulari sau chiar cu firme care se ofera sa-ti inmatriculeze masina in Bulgaria . Dar nici o firma ( de particulari nici nu mai zic ) nu-ti da un nume sau o adresa de sediu unde sa-i poti gasi , chestie care mi se pare un pic dubioasa .
Daca ( Doamne ajuta ! ) poate cineva sa-mi dea eventuale adrese , numere de telefon , site-uri , il rog sa mi le transmita pe PM .
Multumesc !
Go to the top of the page
PM
+ Quote Post

NightShift
post Dec 18 2008, 05:27 PM
Post #2

Scârțar
Group Icon

From: Paradise City
Member No.: 110

Cataline, nu iti recomand inmatricularea unei autoutilitare in Bulgaria, sau vreun alt stat (membru UE sau nu).

Chiar daca inmatricularea se face ca la carte, chiar daca taxele sunt la zi, numerele si asigurarea sunt OK,, tot iti mai ramane o problema: ARR-ul iti va da cate 10.000 de lei amenda de cate ori are ocazia, intrucat NU AI VOIE sa transporti bunuri cu o masina cu numere rosii sau inmatriculata in alta tara. Nu stiu .. e o chestiune de licenta de transport.

User's Signature

PM
+ Quote Post

RoAp
post Dec 19 2008, 06:46 PM
Post #3

StarGazer
Group Icon

Member No.: 31

Teoretic se poate, cu o procura speciala facuta in cel mai pur stil avocatesc.
Dar numai pentru servicii pentru o persoana juridica direct legata de utilizatorul utilitarei.
Actionar sau folos personal, ca sa rezum. E o prevedere in legea 31 care nu incaleca licentele de transport. In cazul afacerilor, spun.
Practic, e dezastru. Esti la mana oricui. Poti contesta dar mai bine fara.

Daca la control utilitara e gasita incarcata cu materiale de izolatie, sa spunem, facturate pe numele utilizatorului nu is probleme. Sau nu is teoretic. Practic pot exista.

Dar daca aceleasi materiale is facturate pe numele firmei sotiei sa spunem esti la mana lor.
Daca is facturate pe o persoana juridica la care esti direct implicat(actionar, etc...) poti scapa cu procura dar si cu dovada ca esti cine pretinzi ca esti. Desigur e o gluma. Aia n-au autoritate sa evalueze in trafic asta. Tot instanta si cuie in talpa pana la urma.

Pentru folosinta proprie sa spunem ca merge. Totusi mai e ceva urat la mijloc.
Asigurarea civila de raspundere.

Poate intre Germania si Franta in caz de accident merge repede. Un fax si gata.
Dar la noi poti sa dai rau de tot de necazuri daca fluturi pe sub nasul cuiva asigurarea din Bulgaria in cazul unui accident.

Ca sa nu deviez. Riscurile is mari.

Nu exista firme care sa va garanteze inscrisurile din actele bulgaresti.
Nu exista decat loterie.

In situatia data as astepta modificarea taxei. Care o sa ajunga sa fie bine conturata.
Si atunci as evalua riscurile. Intr-o luna sigur o sa fie pusa la punct.

A luat formele astea aberante nu din lipsa de profesionalism pana acum.
S-a vrut castigarea de timp pentru promotii si afaceri in ultima instanta.
Doua luni inseamna enorm in orice afacere.

Nu aveam si noi un premier agricultor. Sa-i fie rusine lui tariceanu.
PM
+ Quote Post

Catalin X
post Dec 23 2008, 11:47 PM
Post #4

RisingStar
Group Icon

QUOTE (NightShift @ Dec 18 2008, 07:27 PM) *
Cataline, nu iti recomand inmatricularea unei autoutilitare in Bulgaria, sau vreun alt stat (membru UE sau nu).

Chiar daca inmatricularea se face ca la carte, chiar daca taxele sunt la zi, numerele si asigurarea sunt OK,, tot iti mai ramane o problema: ARR-ul iti va da cate 10.000 de lei amenda de cate ori are ocazia, intrucat NU AI VOIE sa transporti bunuri cu o masina cu numere rosii sau inmatriculata in alta tara. Nu stiu .. e o chestiune de licenta de transport.

Stiam ca pot fi probleme cu licenta pentru o masina inmatriculata in altqa tara , dar cu o procura bine facuta ( cum zice si Roap ) stiu ca se poate rezolva .In shimb , de chestia cu numere rosii habar nu aveam . Esti sigur de chestia asta ? Pentru ca daca o sa astept pana se decide , intr-un fel sau altul , ce se va intampla cu taxa , trebuie sa circul cu numere rosii .
PM
+ Quote Post

Catalin X
post Dec 24 2008, 12:08 AM
Post #5

RisingStar
Group Icon

QUOTE (RoAp @ Dec 19 2008, 08:46 PM) *
Teoretic se poate, cu o procura speciala facuta in cel mai pur stil avocatesc.
Dar numai pentru servicii pentru o persoana juridica direct legata de utilizatorul utilitarei.
Actionar sau folos personal, ca sa rezum. E o prevedere in legea 31 care nu incaleca licentele de transport. In cazul afacerilor, spun.
Practic, e dezastru. Esti la mana oricui. Poti contesta dar mai bine fara.

Daca la control utilitara e gasita incarcata cu materiale de izolatie, sa spunem, facturate pe numele utilizatorului nu is probleme. Sau nu is teoretic. Practic pot exista.

Dar daca aceleasi materiale is facturate pe numele firmei sotiei sa spunem esti la mana lor.
Daca is facturate pe o persoana juridica la care esti direct implicat(actionar, etc...) poti scapa cu procura dar si cu dovada ca esti cine pretinzi ca esti. Desigur e o gluma. Aia n-au autoritate sa evalueze in trafic asta. Tot instanta si cuie in talpa pana la urma.

Pentru folosinta proprie sa spunem ca merge. Totusi mai e ceva urat la mijloc.
Asigurarea civila de raspundere.

Poate intre Germania si Franta in caz de accident merge repede. Un fax si gata.
Dar la noi poti sa dai rau de tot de necazuri daca fluturi pe sub nasul cuiva asigurarea din Bulgaria in cazul unui accident.

Ca sa nu deviez. Riscurile is mari.

Nu exista firme care sa va garanteze inscrisurile din actele bulgaresti.
Nu exista decat loterie.

In situatia data as astepta modificarea taxei. Care o sa ajunga sa fie bine conturata.
Si atunci as evalua riscurile. Intr-o luna sigur o sa fie pusa la punct.

A luat formele astea aberante nu din lipsa de profesionalism pana acum.
S-a vrut castigarea de timp pentru promotii si afaceri in ultima instanta.
Doua luni inseamna enorm in orice afacere.

Nu aveam si noi un premier agricultor. Sa-i fie rusine lui tariceanu.

Treaba ar sta cam asa : inmatriculez masina in Bulgaria ; fac o procura care-mi va da dreptul sa fac orice cu masina .Dupa asta merg la notar si fac un contract de comodat intre mine si firma mea , prin care pun la dispozitia firmei masina . Doar ca eu nu o sa prea conduc masina . O sa am oare probleme cu asta ?
In ce priveste garantarea inscrisurilor in bulgara ...Exista firme de traduceri care pot traduce si autentifica legal in acelasi timp orice act . Chiar asta vara am avut nevoie de o traducere legalizata din romana in turca , ca sa pot intra cu masina firmei in Turcia .
Oricum , mai astept macar o luna . Poate se mai limpezesc apele .
PM
+ Quote Post

EM!L
post Dec 24 2008, 11:44 AM
Post #6

RisingStar
Group Icon

Member No.: 296

Din câte știu, ar fi probleme cu asigurările în cazul înmatriculărilor în Bg...

User's Signature

Curiozitatea a omorât pisica...
PM
+ Quote Post

Blue Sun
post Dec 25 2008, 10:01 AM
Post #7

RisingStar
Group Icon

Member No.: 22

... uita chestia cu Bulgaria...
se poate si aici sa-ti inmatriculezi masina ... si fara sa platesti taxa de 3 ori...
daca... vrei sa stii cum ...da-mi un bip... yahoo.gif

User's Signature

Deși trepte osebite le-au ieșit din urna sorții,
Deopotrivă-i stăpânește raza ta și geniul morții;
La același șir de patimi deopotrivă fiind robi,
Fie slabi, fie puternici, fie genii ori neghiobi!

Mihai Eminescu
PM
+ Quote Post

vesperala
post Dec 25 2008, 11:22 PM
Post #8

Miradoniz
Group Icon

Group: *vesperala*
From: În castel de treci prin colonade...
Member No.: 1

...se aud niște vorbe/zvonuri pe aici că în curând și în Bulgaria se va scumpi înmatricularea...

User's Signature

O raclă mare-i lumea. Stelele-s cuie/Bătute-n ea Ɵi soarele-i fereasta/La temniƣa vieƣii
Mihai Eminescu

Stelele-n cer, deasupra mărilor, ard depărtărilor, pùnă ce pier...

PM
+ Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

RSS Lo-Fi Version Time is now: 21st February 2018 - 09:31 PM
Arta si savoare www.iconcert.ro
 Vesperala Forum