vesperala

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages V  < 1 2  
Reply to this topicStart new topic
> Dependenta de Internet - problema psihologica

Narcisa
post Feb 13 2010, 05:56 PM
Post #21

StarGazer
Group Icon

Group: EveningStar
Member No.: 9

„Niciodată până acum creierul uman nu a fost nevoit să proceseze atât de multe informații ca în prezent. Există o generație de persoane pe care noi, oamenii de știință, le numim «bureți de computer» pentru că petrec foarte mult timp în fața ecranului computerului sau al telefonului mobil“.
Edward Hallowell, psihiatru

User's Signature

Go to the top of the page
PM
+ Quote Post

KyKy
post Feb 14 2010, 11:24 PM
Post #22

Take your place inside the fire with her!
Group Icon

Group: Moderator
From: București
Member No.: 813

esu sunt dependent de iesirile afara smile.gif

User's Signature

PM
+ Quote Post

Narcisa
post Feb 15 2010, 07:42 AM
Post #23

StarGazer
Group Icon

CITEAZA(KyKy @ Feb 14 2010, 11:24 PM) *
esu sunt dependent de iesirile afara smile.gif

E foarte bine. emo-airkiss.gif

User's Signature

PM
+ Quote Post

BigDefender
post Feb 15 2010, 09:16 AM
Post #24

de la mine mai mult, de la altii mai putin
Group Icon

Group: SuperModerator
From: Buzau-Romania
Member No.: 18

Nu am facut din Net un scop in sine, am minim cinci drumuri de facut prin oras zilnic, mai sunt si carti care trebuie citite, un film bun!

User's Signature

Pace celor ce vin, bucurie celor ce raman, binecuvantare celor ce pleaca!

PM
+ Quote Post

piko
post Feb 15 2010, 10:27 AM
Post #25

StarGazer
Group Icon

Group: Stars
From: Constanta
Member No.: 141

Mai oameni buni...Ce-i cu agitatia asta?! De ce sa ne mai batem capul daca exista sau nu dependenta de internet, de alcool,de tigari,de jocuri de noroc,de televizor,de coca-cola,de fast-food,de moda,de jocuri violente pe calculator,de ciocolata,de somn, de femei...ce importanta mai are????!! Ce poate sa ni se intample?! Folosite in exces,acestea,dupa multi ani, duc la scaderea sistemului imunitar , ori la imbolnavire, ori la indobitocire. Avand in vedere ca abia la 65 de ani primim pensia,iar dupa 40 de ani nu te mai angajeaza nici d*cu'....asta inseamna ca aproximativ 25 de ani,o sa avem de suportat foamea si saracia. Asa ca, pentru ce sa te mai zbati?! pentru ce sa duci o viata sanatoasa????!!!!Ca sa te stingi in chinuri?!Am auzit ca e cam grea moartea prin infometare...la ce bun toate abtinerile astea de acum?! Cand ne-om duce macar sa ne ducem cu burta plina,si multumiti ca am facut ce ne-a placut in viata....
Dar bineinteles,tot ce am spus este spus cu un caracter ironic....

Nepotu-miu in varsta de 5 ani , are cativa prieteni de varsta cu el, care joaca Counter-Strike, GTA, si inca cateva jocuri, la perfectie, stiu fiecare loc,fiecare arma,fiecare misiune,totul....am ramas cu gura cascata cand am vazut ca ei abia stiu sa lege 2 propozitii,dar tintesc in cap mai bine decat unul din generatia mea....Copiii aia sunt nervosi,ii aud zicand ca ii doare capul,nu mananca, se trezesc si se pun la calculator,nu stiu ce e ala tom si jerry,vor doar Ben10 si alte desene cu lupte si impuscaturi...Iar problema cea mai mare este ca , nepotu-miu incepe sa ii copieze, si vrea si el sa faca aceleasi lucruri....iar cand parintii lui il cearta si il pedepsesc copiaza gesturile celorlalti "tovarasi" ai lui si tranteste usi prin casa de parca ar avea 50 de ani si se cearta cu nevasta-sa....Dar asta face doar pentru ca vede la altii,nu vreau sa imi imaginez cum s-ar purta daca ar sta si el la calculator 16 ore pe zi.... huh.gif

Si asta este un exemplu destul de infiorator,cazurile sunt multe si variate....in concluzie,orice este consumat in exces nu face bine,indiferent cat de banal e acel lucru,iar dependenta de multe lucruri in lumea asta exista, si se raspandeste rapid,scazand totodata si varsta celor molipsiti....iar asta este extrem de trist....

Edited by piko: Feb 15 2010, 10:33 AM

User's Signature

Ridicați drapelu’ sus, sus, să se vadă… Scrieți pe el “România e de pradă!"Că merg oamenii cu capu’ plecat pe stradă, apăsați de o viață de corvoadă…Bravadă în mass-media, guvernu’ face media. Trăim bine, să mor eu, asta-i concluzia...Europeni... Da’ pentru cine nu știa, europenii, pe la noi, au spor de lumea-a-treia…
PM
+ Quote Post

Narcisa
post Feb 15 2010, 10:49 AM
Post #26

StarGazer
Group Icon

Da, piko. E trista realitatea asta, cu care ne confruntam zilnic. Pare ,din ce in ce mai mult , a fi un plan diabolic de exterminare . Suntem prea multi , raportat la resurse. Incotro dai sa scapi, acelasi hau , aceeasi caracatita. Deocamdata, mai sunt ceva brese, trebuie identificate.

User's Signature

PM
+ Quote Post

Eonica
post Feb 15 2010, 03:14 PM
Post #27

SuperStar
Group Icon

From: jud. Covurlui
Member No.: 8

Scapa cine poate, nu?

Dependenta cred ca depinde de taria de caracter a fiecaruia. De cand e lumea si pamantul s-au gasit produse, obiceiuri care sa dea dependenta. dar nu tuturor. Depinde de ambitia si taria fiecarui individ in parte.

User's Signature

"Exista ceva mai rau decat oamenii rai, indiferenta oamenilor buni!"
PM
+ Quote Post

gbrgeorge
post Feb 15 2010, 11:33 PM
Post #28

SuperStar
Group Icon

From: Bucuresti
Member No.: 1,055

Nu e mai bine cum am crescut eu ? (am 27 de ani) Practic, toata copilaria a insemnat fotbal, tarile, fotbal, fata ascunselea, fotbal si tot asa.

User's Signature

Un cer senin ii asteapta....pe toti cei ce merg spre calea dreapta.
PM
+ Quote Post

Eonica
post Feb 19 2010, 03:17 PM
Post #29

SuperStar
Group Icon

From: jud. Covurlui
Member No.: 8

E foarte bine, dar copii nostri au mult mai multe variante.
Tu/noi am copilarit in vremurile in care nu existau prea multe alternative dintre care sa alegem. Nu se stie nici noi ce am fi ales daca existau computerele, nintendo, play station, etc., etc., etc. .......
Dependenta ta nu era cumva legata de fotbal, ca prea repeti.... badgoalie.gif

User's Signature

"Exista ceva mai rau decat oamenii rai, indiferenta oamenilor buni!"
PM
+ Quote Post

gbrgeorge
post Feb 19 2010, 04:09 PM
Post #30

SuperStar
Group Icon

From: Bucuresti
Member No.: 1,055

In fiecare seara, in fiecare zi...si multe ore...plus antrenament la club plus cantonamente. Nu regret (dar nu sunt sigur) ca nu am crescut cu un calc sub nas. Totusi nivelul de informatie este altfel asimilat.

User's Signature

Un cer senin ii asteapta....pe toti cei ce merg spre calea dreapta.
PM
+ Quote Post

Asimetric
post Jan 14 2015, 04:00 PM
Post #31

StarGazer
Group Icon

Group: Admin
From: Uncanny valley
Member No.: 161

Eu nu-s dependent de internet. Il folosesc doar 8 ore la serviciu si, mai nou, si acasa inca 7 ore. Mai aveam putin si intram in sevraj, daca nu veneau astia de la RDS sa ma conecteze cu lumea exterioara. Ma simteam ca-ntr-o pestera. Singura mea distractie era sa desenez pe pereti bizoni si... chestii.

User's Signature

Pot să fiu uitat, pentru că
nu țin la brațe, pot să-mi lipsească.
Pot fi părăsit, pentru că
nu-mi iubesc picioarele, pot merge
și cu aerul.
Pot fi lăsat singur, pentru că
sangele meu se varsă în mare
oricum.

http://mariuslupu.deviantart.com/

PM
+ Quote Post

2 Pages V  < 1 2
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

RSS Lo-Fi Version Time is now: 24th November 2017 - 02:59 PM
Arta si savoare www.iconcert.ro
 Vesperala Forum