vesperala

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Dependenta de Internet - problema psihologica

BeRightBack
post Dec 14 2008, 06:18 PM
Post #1

SuperStar
Group Icon

Group: Stars
From: departe...
Member No.: 147

DEPENDENȚA DE INTERNET, PROBLEMĂ PSIHOLOGICĂ LA NIVEL GLOBAL

Internetul este noul drog al timpurilor moderne. Milioane de oameni din întreaga lume au devenit dependenți de internet, atrag atenția jurnaliștii de la Adevărul. Cu cele mai mari probleme se confruntă acum Coreea de Sud, China și Taiwan. Specialiștii avertizează că dependența de internet reprezintă un real pericol, pentru că asta afectează în mod negativ viața.

Dependența de internet s-a transformat într-o gravă problemă psihologică pentru un uriaș număr de persoane din întreaga lume. Specialiștii atrag atenția că web-mania progresează rapid în țări precum Coreea de Sud, China și Taiwan. Undeva între 18 și 30% din locuitorii acestor țări sunt deja dependenți de internet. Guvernul de la Seul consideră că dependența de internet este una dintre cele mai grave probleme sociale ale momentului, după ce au fost înregistrate o serie de decese în internet cafeurile din Coreea de Sud.

Dacă Thailanda, Coreea de Sud și Vietnamul au luat măsuri pentru a limita timpul petrecut pe internet de către tineri, China a mers și mai departe. În campania sa împotriva dependenței de internet, guvernul chinez a înființat opt clinici de „dezintoxicare” pe teritoriul întregii țări.

Și în țările europene, autoritățile au devenit tot mai îngrijorate de amploarea pe care a luat-o acest fenomen. În Germania a fost creată prima tabără pentru dependența de internet din Europa, în timp ce în Franța a fost organizată operațiunea „Două zile fără ecran” pentru a-i determina pe tineri să descopere și alte bucurii ale vieții.

Ce parere aveti?
Care ar fi simptomele si cum am putea preveni..?

User's Signature

Raindrops fall from everywhere. I reach out for you... but you're not there.
So I stood waiting in the dark... with your picture in my hands... Story of a broken heart.

(mulțu` )
Go to the top of the page
PM
+ Quote Post

gabriel
post Dec 14 2008, 06:44 PM
Post #2

StarGazer
Group Icon

Member No.: 406

Eu nu stiu ce e aia dependenta de ceva ,fie el fumat, alcool, drog sau internet.

trebuie sa ai o problema medicala sa fii dependent de ceva,cum sunt aia cu insulina.
PM
+ Quote Post

NightShift
post Dec 14 2008, 06:47 PM
Post #3

Scârțar
Group Icon

From: Paradise City
Member No.: 110

QUOTE (BeRightBack @ Dec 14 2008, 06:18 PM) *
Milioane de oameni din întreaga lume au devenit dependenți de internet, atrag atenția jurnaliștii de la Adevărul.

Mari oameni de stiinta astia de la Adevarul!!!

Internetul reprezinta pur si simplu un mod de petrecere a timpului liber, la fel ca statul la o bere cu prietenii,, sau de ce nu, TELEVIZIUNEA. Tin minte ca a fost o vreme cand se trageau aceleasi semnale de alarma impotriva televiziunii. Ei bine,, la noi in MM, pe vremea lui ceasca se prindea in conditii bune televiziunea maghiara, iar eu m-am uitat la TV .... pana m-am plictisit. Si? Ce am patit de la ea? Nimic. confused.gif

Dependența de internet s-a transformat într-o gravă problemă psihologică pentru un uriaș număr de persoane din întreaga lume.

Doar FORMA DE SOCIALIZARE si SUPORTUL TEHNIC difera fata de traditionala sezatoare de seara.

Specialiștii atrag atenția că ..............

bla bla bla bla bla bla ..... emo-yawn.gif

ps. (hac, parerea mea)

User's Signature

PM
+ Quote Post

BeRightBack
post Dec 14 2008, 07:22 PM
Post #4

SuperStar
Group Icon

Articolul respectiv era doar un punct de plecare al discutiei.

Eu una cred ca dependenta de internet exista. Din pacate... Atunci cand ajungi sa te interiorizezi, sa rupi legaturile cu lumea exterioara, sa renunti sa mai iesi din casa in favoarea catorva discutii pe chat/forum, clar trebuie sa-ti pui un semn de intrebare.

User's Signature

So I stood waiting in the dark... with your picture in my hands... Story of a broken heart.

(mulțu` )
PM
+ Quote Post

raul
post Dec 14 2008, 07:52 PM
Post #5

StarGazer
Group Icon

Member No.: 305

intrebarea care se pune este : cate ore ai mai folosi calculatorul daca nu ai mai avea net?
si inca una: cate ore ai naviga pe net numai in cautarea a ceva util de care ai nevoie in acel moment?

Mie nu mi se pare o grozavie sa rupi legatura cu lumea exterioara,dar daca tot o rupi,mai bine o rupi de tot ,petreci tot timpul inchis intr-o biblioteca,de exemplu.

User's Signature

"Tu nici nu știi a ta apropiere
Cum inima-mi de-adânc o liniștește,
Ca răsărirea stelei în tăcere;"
PM
+ Quote Post

NightShift
post Dec 15 2008, 02:27 AM
Post #6

Scârțar
Group Icon

QUOTE (BeRightBack @ Dec 14 2008, 07:22 PM) *
... rupi legaturile cu lumea exterioara, sa renunti sa mai iesi din casa in favoarea catorva discutii pe chat/forum

Da, sunt niste discutii purtate pe un anumit suport tehnic.
Oare tot dependenta s-ar numi si daca discutiile s-ar purta LIVE la masa din bucatarie?

QUOTE (raul @ Dec 14 2008, 07:52 PM) *
cate ore ai mai folosi calculatorul daca nu ai mai avea net?

Stai putin... Eu folosesc calculatorul in trei scopuri mari si late.
In primul rand LUCREZ pe el si din asta traiesc. Asta este singurul aspect care se poate numi dependenta. .. dar de; atunci s-ar putea spune ca unii sunt dependenti de tabla si creta, altii de roaba si lopata.,, si lista continua pana la nesfarsit. biggrin.gif
In afara de asta mai caut cate ceva anume, sau deschid un forum sa mai aflu una-alta la intamplare, iar in al treilea (dar nu ultimul rand) stau de povesti cu prietenii. Dar cum spuneam ... Daca discutiile s-ar purta LIVE, atunci probabil cercetatorii ar spune ca totul e OK.

cate ore ai naviga pe net numai in cautarea a ceva util de care ai nevoie in acel moment?

Cate ore ... hm.gif depinde de usurinta cu care gasesc raspunsul,, dar si de importanta subiectului.

User's Signature

PM
+ Quote Post

BeRightBack
post Dec 15 2008, 04:35 PM
Post #7

SuperStar
Group Icon

QUOTE (NightShift @ Dec 15 2008, 03:27 AM) *
Daca discutiile s-ar purta LIVE, atunci probabil cercetatorii ar spune ca totul e OK.

Mi se pare corect. Purtand o discutie live nu ajungi sa te plafonezi si sa scoti maxim 50 de cuvinte pe zi, nu-ti distrugi tinuta si pozitia stand pe scaun 24/24, nu-ti strici vederea, nu iti afecteaza si oboseste psihicul, si e mult mai placut.

Cand lucrezi la PC, e altceva, nu are nicio legatura... rolleyes.gif

Edited by BeRightBack: Dec 15 2008, 04:35 PM

User's Signature

(mulțu` )
PM
+ Quote Post

Narcisa
post Dec 16 2008, 08:22 AM
Post #8

StarGazer
Group Icon

Group: EveningStar
Member No.: 9

QUOTE (BeRightBack @ Dec 14 2008, 07:22 PM) *
Articolul respectiv era doar un punct de plecare al discutiei.

Eu una cred ca dependenta de internet exista. Din pacate... Atunci cand ajungi sa te interiorizezi, sa rupi legaturile cu lumea exterioara, sa renunti sa mai iesi din casa in favoarea catorva discutii pe chat/forum, clar trebuie sa-ti pui un semn de intrebare.

Da. Aceasta dependenta exista. Este pe-atat de reala, pe cat este de periculoasa. Un drog care te acapareaza insiduos si diabolic. Si care iti distruge, cu timpul, tot ce ai mai de pret: sanatatea, casnicia, relatiile cu cei dragi, cariera ( prin plafonare si rutina). Viata reala trece pe langa tine. Sau tu pe langa ea, ceea ce-i totuna. Nicio acumulare , de niciun fel. Nu neg si partea buna, benefica a internetului, cea care vizeaza informarea. Sau chiar relaxarea. Aici, la capitolul "Relaxare" se ascunde pericolul. Masura nu mai poate fi pastrata in limite rezonabile. Si apare dependenta. Adica depersonalizarea, aproape totala. In multe tari avansate au aparut clinici de tratare a acestei dependente. Trebuie maturitate ca sa-ti dai seama de pericol si vointa sa poti accepta ca ai o problema. Una majora. Sora cu nicotina, cu alcoolul, cu stupefiantele. Din aceeasi familie de ucigasi tacuti si perfizi.

User's Signature

PM
+ Quote Post

Dix
post Dec 16 2008, 04:34 PM
Post #9

Old friend
Group Icon

From: Montréal
Member No.: 602

Am fost vizitat de niște prieteni. Băiatul cu care au venit nici nu s-a dezbrăcat bine, m-a întrebat dacă am calculator și cu viteza luminii s-a instalat la taste. Jocuri interactive în rețea, chaturi, virusări doar de dragul bășcăliei, etc. Ce să mai spun despre downloaduri și piaraterii. Un tip a spus că are toate filmele din anii 60 până în zilele noastre, 5-6 tetra bytes de filme și showuri. Dependenții de net sunt rupți de realiate, trăiesc într-o lume proprie, și poate credeți că exagerez dar unii mi-au spus că au observat că au devenit violenți, în atitudini, și putem vorbi aici și de violență verbală nu numai habituală.

Am auzit un zvon că internetul se va sista în câțiva ani. Vom avea altceva. Să sperăm că ceva interesant!

User's Signature

Simplitatea este conditia de baza a frumusetii morale.
PM
+ Quote Post

Crusher
post Dec 16 2008, 06:22 PM
Post #10

ShiningStar
Group Icon

Member No.: 155

Depinde de ce vorbim.

Eu nu ma consider dependent desi petrec destul de mult timp aici. Internetul este doar un mod de a socializa. Cunosti oameni noi.. vorbesti.. schimbi pareri.. te informezi si toate acestea le faci fara sa faci 20 de drumuri. De ce nu faci toate astea "real" ? Din diferite motive, poate nu ai timp.. poate.. nu stiu.

Cei de care spune Dix.. nu stiu ce sa zic despre ei, aceia au o problema. Nu putem sa bagam toti utilizatori de internet in aceeasi oala, ca toate chestiile, exista si aici diverse grupe. Sunt cei de pe mirc.. care intra l un asl plz. Sunt 'hackerii' care intra sa mai sparga ceva, sunt gamerii care intra sa se joace.. si asa mai departe.

Internetul este de asemenea si un loc unde te poti exprima liber.. poate prea liber. Aceasta chestie.. poate se va schimba in viitor.. insa internetul nu cred ca v-a disparea vreodata.

User's Signature

... )( - - - ...
......... * .....
PM
+ Quote Post

raul
post Dec 16 2008, 07:08 PM
Post #11

StarGazer
Group Icon

QUOTE (Dix @ Dec 16 2008, 04:34 PM) *
Am fost vizitat de niște prieteni. Băiatul cu care au venit nici nu s-a dezbrăcat bine, m-a întrebat dacă am calculator și cu viteza luminii s-a instalat la taste. Jocuri interactive în rețea, chaturi, virusări doar de dragul bășcăliei, etc. Ce să mai spun despre downloaduri și piaraterii. Un tip a spus că are toate filmele din anii 60 până în zilele noastre, 5-6 tetra bytes de filme și showuri. Dependenții de net sunt rupți de realiate, trăiesc într-o lume proprie, și poate credeți că exagerez dar unii mi-au spus că au observat că au devenit violenți, în atitudini, și putem vorbi aici și de violență verbală nu numai habituală.

Am auzit un zvon că internetul se va sista în câțiva ani. Vom avea altceva. Să sperăm că ceva interesant!

Vom avea o realitate virtuala in mai multe dimensiuni hm.gif emo-imao.gif

User's Signature

PM
+ Quote Post

NightShift
post Dec 16 2008, 07:20 PM
Post #12

Scârțar
Group Icon

QUOTE (Dix @ Dec 16 2008, 04:34 PM) *
Dependen?ii de ******* sunt rup?i de realiate, trăiesc într-o lume proprie, ?i poate crede?i că exagerez dar unii mi-au spus că au observat că au devenit violen?i, în atitudini, ?i putem vorbi aici ?i de violen?ă verbală nu numai habituală.

Inlocuieste stelutele cu ""jocuri de noroc"" sau ""alcool"". rolleyes.gif Ei bine, pe langa astea, internetul macar are si avantaje. biggrin.gif

User's Signature

PM
+ Quote Post

BeRightBack
post Dec 16 2008, 07:30 PM
Post #13

SuperStar
Group Icon

QUOTE (NightShift @ Dec 16 2008, 08:20 PM) *
Inlocuieste stelutele cu ""jocuri de noroc"" sau ""alcool"". rolleyes.gif Ei bine, pe langa astea, internetul macar are si avantaje. biggrin.gif

Faptul ca are si avantaje nu face mai putin periculoasa partea negativa. Trebuie admis faptul ca dependenta de net exista. rolleyes.gif

User's Signature

(mulțu` )
PM
+ Quote Post

Crusher
post Dec 16 2008, 07:34 PM
Post #14

ShiningStar
Group Icon

Member No.: 155

Orice chestie are dezavantaje. La net iti strici ochii, mancand fast food iti strici sanatatea.. si asa mai departe. Doar pentru ca internetul este un fenomen nou, nu este cu nimic mai deosebit de alte "dependente" si la care vai doamne trebuie sa renuntam neaparat.

User's Signature

... )( - - - ...
......... * .....
PM
+ Quote Post

NightShift
post Dec 16 2008, 07:36 PM
Post #15

Scârțar
Group Icon

BRB:
Bun. Exista. biggrin.gif
In aceeasi masura ca si dependenta de telefon, de televiziune, sau de automobil.
Toate inseamna civilizatie, si toate se pot folosi in scopuri bune sau rele.

Dar sa nu uitam ca EXAGERAREA insemna dependenta si nu faptul ca acum ne scriem mesaje in loc sa vorbim live langa o cana de ceai.

User's Signature

PM
+ Quote Post

raul
post Dec 16 2008, 07:41 PM
Post #16

StarGazer
Group Icon

QUOTE (Crusher @ Dec 16 2008, 07:34 PM) *
Orice chestie are dezavantaje. La net iti strici ochii, mancand fast food iti strici sanatatea..

.. pot sa adaug si eu aici: daca te nasti trebuie sa si mori cumva. biggrin.gif

QUOTE (NightShift @ Dec 16 2008, 07:36 PM) *
BRB:
Bun. Exista. biggrin.gif
In aceeasi masura ca si dependenta de telefon, de televiziune, sau de automobil.
Toate inseamna civilizatie, si toate se pot folosi in scopuri bune sau rele.

Dar sa nu uitam ca EXAGERAREA insemna dependenta si nu faptul ca acum ne scriem mesaje in loc sa vorbim live langa o cana de ceai.

Cand spui dependenta te gandesti la ceva nociv pe care vrei sa il suprimi.Nu exista dependenta de telefon sau de automobil, pentru ca ele sunt utile dintr-un punct de vedere mai mult sau mai putin subiectiv.

User's Signature

PM
+ Quote Post

NightShift
post Dec 16 2008, 07:51 PM
Post #17

Scârțar
Group Icon

QUOTE (raul @ Dec 16 2008, 07:41 PM) *
Cand spui dependenta te gandesti la ceva nociv pe care vrei sa il suprimi.

Nu vrei neaparat sa suprimi ceva de care esti dependent. huh.gif

Nu exista dependenta de telefon sau de automobil, pentru ca ele sunt utile dintr-un punct de vedere mai mult sau mai putin subiectiv.

Atata timp cat lipsa telefonului, a calculatorului, a masinii, a asfaltului, sau a semnalului GSM ma aduc intr-o situatie dificila,,
inseamna ca pentru mine aceste obiecte (sau servicii) sunt indispensabile. De aici incolo e pura filosofie daca asta inseamna dependenta sau NU. smile.gif

User's Signature

PM
+ Quote Post

raul
post Dec 16 2008, 07:56 PM
Post #18

StarGazer
Group Icon

Vrei sa suprimi ceva ce e nociv,NightShift.Si am spus ca dependenta te duce cu gandul la ceva nociv.Daca nu e util inseamna ca un lucru exagerat ,cum ai spus tu,poate fi nociv.

Faptul ca lipsa unor lucruri te aduc intr-o situatie dificila,si aici vorbesc despre multi dintre noi, nu inseamna ca nu putem sa traim si fara acestea.Am trai,mult mai greu dar am trai.Dar atata timp cat utilitatea lor e foarte mare,pot spune vitala societatii si suntem cu totii de acord cu asta,ele nu aduc dependenta,cred eu.Repet,putem trai si fara ele,dar mai greu.

Edited by raul: Dec 16 2008, 07:56 PM

User's Signature

PM
+ Quote Post

NightShift
post Dec 16 2008, 08:04 PM
Post #19

Scârțar
Group Icon

Sunt de acord cu tine.
Insa eu refuz sa cred ca pana si cei mai inraiti gameri sau hi5-isti ar avea probleme medicale daca de maine ar crapa definitiv internetul. smile.gif

User's Signature

PM
+ Quote Post

raul
post Dec 16 2008, 08:11 PM
Post #20

StarGazer
Group Icon

eeee,daca se dau cu capul de tastatura si nu o nimeresc pe partea moale.. poate fac buba si merg la spital.
Oricum probleme natura psihologica ar putea apare in cazul unor jocuri extreme pentru mintile necoapte bine.

User's Signature

PM
+ Quote Post

2 Pages V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

RSS Lo-Fi Version Time is now: 20th September 2017 - 06:37 PM
Arta si savoare www.iconcert.ro
 Vesperala Forum