vesperala

Welcome Guest ( Log In | Register )

Reply to this topicStart new topic
> Povestea Dragostei, Dragostea e oarba si Nebunia o insoteste mereu...

nigh rider
post Dec 10 2008, 03:29 PM
Post #1

ShiningStar
Group Icon

Group: Stars
From: Brasov County
Member No.: 648

"Demult, undeva pe Pamant, s-au adunat toate calitatile (inclusiv "calitatile") si simturile omenesti. Cand Plictiseala a cascat pentru a treia oara, Nebunia, nebunatica ca intotdeauna, a propus: "Hai sa ne jucam de-a v-ati ascunselea!"

Intriga si-a ridicat ispitita sprancenele, iar Curiozitatea, neputand sa se abtina, a intrebat: "V-ati ascunselea? "

Ce mai este si aceasta? Este oare vreun joc?". Nebunia a explicat ca-si va acoperi ochii si va numara pana la un milion, in timp ce toti ceilalti se vor ascunde, iar cand numaratoarea va lua sfarsit, primul ce va fi gasit ii va lua locul si astfel jocul va continua...

Entuziasmul a luat-o la dans pe Euforie, iar Bucuria a executat intr-atat de multe tumbe, incat chiar si Indoiala s-a lasat convinsa, ba mai mult, chiar si Apatia cea mereu bosumflata si neinteresata... Insa nu toti au acceptat sa ia parte la aceasta activitate.

Adevarul a preferat sa nu se ascunda: "De ce sa ma ascund, daca pana la urma tot voi fi descoperit?"
Aroganta a considerat acest joc ridicol (ceea ce o deranja mai mult era faptul ca ideea nu-i apartinuse), iar Lasitatea a preferat sa nu indrazneasca.

"Unu, doi, trei....", a inceput Nebunia sa numere. Prima care s-a ascuns a fost Lenea, care, ca intotdeauna, s-a culcat in spatele celei mai apropiate pietre.
Credinta s-a inaltat spre cer, iar Invidia s-a ascuns in umbra Triumfului, care, prin propriile sale forte, a ajuns in cor oana celui mai inalt copac. Generozitatea aproape ca nu reusea sa se ascunda, fiecare loc pe care il cauta parand sa fie mai potrivit pentru un prieten de-al ei decat pentru sine.

Un lac de cristal? Locul ideal pentru Frumusete! Scorbura unui copac? Locul perfect pentru Rusine! Zborul unui fluture? Minunat pentru Voluptate! Rafala unui vant? Locul magnific pentru Libertate!

In sfarsit s-a ascuns intr-o raza de soare. Egoismul, dimpotriva, si-a gasit un loc convenabil chiar de la inceput, insa numai pentru el!
Miciuna s-a ascuns la fundul oceanului, iar Pasiunea si Dorinta in craterul unui vulcan. Neatentia... pur si simplu a uitat unde s-a ascuns...dar aceasta nu este atat de important!

Cand Nebunia a ajuns la 999.999, Dragostea nu isi gasise inca o ascunzatoare pentru ca fusese atat de ocupata ... pana cand a observat o tufa de trandafir si, profund impresionata, s-a ascuns intre flori.

"Un milion!" a numarat Nebunia si a inceput sa caute. Prima pe care a gasit-o a fost Lenea, la numai trei pasi. Dupa aceasta, Credinta a fost auzita discutand cu Dumnezeu despre mantuire, iar Pasiunea si cu Dorinta au fost vazute facand vulcanul sa vibreze.

Intr-o secunda, ea a gasit-o pe Invidie, asa ca nu a fost greu de dedus unde se ascundea Triumful. Egoismul nici nu a trebuit sa fie cautat, caci a iesit singur la iveala, dintr-un cuib de viespi....

Mergand atat de mult, i s-a facut sete si, venind inspre lac, a descoperit-o pe Frumusete. Cu Indoiala a fost si mai usor, caci aceasta sta cocotata pe un gard, neputandu-se decide unde sa se ascunda. Astfel i-a gasit pe toti: Talentul - in iarba tanara, Frica - intr-o pestera intunecata, Minciuna - in spatele adevarului, chiar si pe Neatentie, care a uitat pur si simplu de joaca.

Numa i Dragostea nu putea fi gasita. Nebunia o cautase in fiecare tufaris, fiecare raulet, pe piscurile muntilor, si, cand era aproape gata sa renunte, a zarit tufa de trandafiri infloriti... Cu un tepus ea a inceput sa indeparteze crengutele ghimpoase, cand, deodata, auzi un strigat ascutit: spinii au impuns ochii Dragostei.

Nebunia nu stia ce sa mai faca pentru a-si cere iertare, a plans, a rugat, a implorat si chiar s-a oferit sa-i fie ajutor si indrumator.

Incepand cu acea zi, DRAGOSTEA E OARBA SI NEBUNIA O INSOTESTE MEREU!".

Nu am depistat sursa... dar m-a pus pe ganduri ....

User's Signature

"We are The Wanderers, Traveling from star to distant star, Purposely forgetting, What we were and who we are, Becoming one of you, As we were destined to, To bring the light to you..."
Go to the top of the page
PM
+ Quote Post

samsara
post Dec 10 2008, 04:53 PM
Post #2

StarGazer
Group Icon

Group: SuperModerator
From: Brasov
Member No.: 282

Foarte frumoasa povestioara si adevarata, asa metaforic vorbind, dar gasesti multe adevaruri.

Dragostea e oarba si nebunia o insoteste mereu!

emo-lol.gif Of of

User's Signature

PM
+ Quote Post

Christina_Whispe...
post Dec 10 2008, 06:31 PM
Post #3

SuperStar
Group Icon

From: SilverMoon City
Member No.: 40

Frumoasa povestioara smile.gif

User's Signature

~~~~~~~~~~~~~~

May the Stars guide you...

PM
+ Quote Post

Margot
post May 16 2010, 12:42 AM
Post #4

ShiningStar
Group Icon

Member No.: 1,082

De ce spunem "Poveste de dragoste" si nu "Realitate de dragoste" ??

User's Signature

Iubim ceea ce cunoastem si apárám ceea ce iubim.
PM
+ Quote Post

gabita_20
post Aug 12 2010, 06:27 PM
Post #5

Feel in love
Group Icon

From: Botosani
Member No.: 720

emo-hugher.gif E minunata!Si e adevarata!

User's Signature

PM
+ Quote Post

Narcisa
post Aug 24 2010, 06:36 PM
Post #6

StarGazer
Group Icon

Group: EveningStar
Member No.: 9

CITEAZA(samsara @ Dec 10 2008, 05:53 PM) *
Dragostea e oarba si nebunia o insoteste mereu!

emo-lol.gif Of of

Asta pentru ca, atunci cand ne îndrăgostim , proiectăm asupra partenerului propriile noastre calități și așteptări. smile.gif

User's Signature

PM
+ Quote Post

Narcisa
post Oct 14 2010, 03:35 PM
Post #7

StarGazer
Group Icon

smile.gif „Omul să nu iubească nimic — va fi de neînfrînt." (Chuang-tse)

User's Signature

PM
+ Quote Post

Narcisa
post Oct 23 2010, 09:22 AM
Post #8

StarGazer
Group Icon

Se spune ca dragostea dureaza cel mult 3 ani. Cam atata timp poate trai legata la ochi. Apoi, comunicarea devine piesa de rezistenta, fundamentală, fără de care nu putem câștiga nici o luptă in casnicie și nici nu ne putem salva relația , daca aceasta da semne de prabusire. Ce ziceti?

User's Signature

PM
+ Quote Post

Narcisa
post Nov 7 2010, 08:25 PM
Post #9

StarGazer
Group Icon

"De ce dispare dragostea după un timp , de ce doi oameni care s-au iubit ajung să se urască, să-și creeze zile negre unul altuia ori să cunoască suferințe interioare de neimaginat ?

Unde piere frumusețea și atracția de la început, căldura și blândețea, unde se rupe lanțul virtuos al vieții care pulsa in inimile îndrăgostiților, de vreme ce iubirea este atât de puternică ? Nu-i așa că experiența umană în dragoste ne convinge cu vârf și îndesat că dragostea dispare si, dacă dispare, merită să n-o alegem ?" O. Paler

User's Signature

PM
+ Quote Post

Gliphy
post Dec 16 2010, 11:26 AM
Post #10

StarGazer
Group Icon

From: Medias
Member No.: 956

Un ideal ireal.

User's Signature

Stiu ca nu ma consideri atat de talentata la arte plastice, dar sa pictez sufletele in rogvaiv este hobby-ul meu. Nu poti sa-mi iei asta. Recunoaste ca la final imi ies niste lucrari reusite!
P.s : I love you..
PM
+ Quote Post

anaiD
post Dec 17 2010, 12:45 AM
Post #11

ShiningStar

Group: Banned by Moderators
Member No.: 1,162

QUOTE (Narcisa @ Nov 7 2010, 08:25 PM) *
"De ce dispare dragostea după un timp , de ce doi oameni care s-au iubit ajung să se urască, să-și creeze zile negre unul altuia ori să cunoască suferințe interioare de neimaginat ?

Unde piere frumusețea și atracția de la început, căldura și blândețea, unde se rupe lanțul virtuos al vieții care pulsa in inimile îndrăgostiților, de vreme ce iubirea este atât de puternică ? Nu-i așa că experiența umană în dragoste ne convinge cu vârf și îndesat că dragostea dispare si, dacă dispare, merită să n-o alegem ?" O. Paler

de ce nu scrieti de iubire din experianta proprie ? si ii perafrazam pe "chipuriele"alti oameni ... sau poate nu am iubeit niciodata si nu stim ce sa sciem? ... in fine ii UNICA si ii una singura intr-o viata give_heart.gif

User's Signature

Sint o combinatie de culori Rosu ... Galben ... Portocaliu ... sau mai simplu culorile care intra in componenta Focului pe cerul Albastru.
PM
+ Quote Post

Narcisa
post Dec 17 2010, 07:47 AM
Post #12

StarGazer
Group Icon

CITEAZA(anaiD @ Dec 17 2010, 12:45 AM) *
de ce nu scrieti de iubire din experianta proprie ? si ii perafrazam pe "chipuriele"alti oameni ... sau poate nu am iubeit niciodata si nu stim ce sa sciem? ...

Asa de naiva iti par?!! huh.gif
N-am parafrazat, am citat de-a dreptul. spiteful.gif

Despre iubit , ai dreptate, nu stiu ce sa scriu. resent.gif
"Fă-i patimei tale din zâmbet zăvor,
Tăcerea să-ți fie statornica soră,
Să nu știe nimeni ce rane te dor."

User's Signature

PM
+ Quote Post

anaiD
post Dec 18 2010, 06:00 AM
Post #13

ShiningStar

Group: Banned by Moderators
Member No.: 1,162

QUOTE (Narcisa @ Dec 17 2010, 08:47 AM) *
Despre iubit , ai dreptate, nu stiu ce sa scriu. resent.gif
"Fă-i patimei tale din zâmbet zăvor,
Tăcerea să-ți fie statornica soră,
Să nu știe nimeni ce rane te dor."

emo-rose.gif

User's Signature

Sint o combinatie de culori Rosu ... Galben ... Portocaliu ... sau mai simplu culorile care intra in componenta Focului pe cerul Albastru.
PM
+ Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

RSS Lo-Fi Version Time is now: 12th November 2018 - 08:11 PM
Arta si savoare www.iconcert.ro
 Vesperala Forum