Jump to content
Vesperala Forum

Despre o casa la care visam de ceva timp.


paulvanorton

Recommended Posts

cu ceva timp in urma ne hotaram(eu cu draga mea sotie)sa ne cumparam una bucata apartament.

zis si...mai greu de facut.am vazut cateva bucati in diferite zone ale orasului.

tot ce am vazut era bun de ...demolat nicidecum de cumparat.mai ales ca pentru fapta asta mare trebuia facut si un imprumut care sa rotunjeasca suma.suma asta e nicidecum mica ci una astronomica.

apartamente distruse si toate in blocuri comuniste facute pe la 1970-/80.

si cum tot rontaiam ideile si ne dadea cu rest,ne-am schimbat optica spre un teren pe care sa construim o casa.

refuz sa cumpar o vechitura la un pret de vila,refuz vecinii prost crescuti care fac gratare in fata blocului,copii crescuti gata badarani care rontaie la seminte si asculta manele,claxoanele marlanilor veniti de la cort la bloc cu ajutorul raposatului....si multe altele.

ne apucaram de dat anunturi in ziare si in scurt timp incep ofertele care mai decare nesimtite.

treaba asta a durat vreo 2 luni,timp in care am vizitat jumatate din judet.am vazut terenuri mai bune sau mai proaste.

toate astea nu corespundeau cu ce ceream noi si cu ce oferea telefonic cel care ma suna.eu ceream fara retea de inalta tensiune si exclus agentii si numai de astia aveam parte.

pana la urma am gasit un teren amplasat aproape de oras si pentru care am batut palma.

nu a durat 2 zile si au inceput framantarile.prima si cea mai grea,terenul are sau cel putin avea la data cumpararii regim intravilan agricol.

cand am mers la fisc pentru plata impozitului,duduia de la unul din birouri ne-a trimis la primarie/registrul agricol unde sa ni-se elibereze o hartie care sa prezinte statutul terenului.

intrebam ce hram poarta acel teren(aveam informatii clare ca intre timp(perioada 2006-2008) acest teren a devenit intravilan.

la noi in actul de vanzare-cumparare nu aparea intravilan.e extravilan agricol dar notarul a zis ca nu e importanta treaba asta.

intrebam duduia si aceasta spune,dupa ce consulta niste registre ca este intravilan agricol dar ca trebuie sa mai de-a niste telefoane.

suna la cadastru unde i-se spune ca este extravilan.suna la fisc;astia spun ca este intravilan.asa s-a perceput taxa pe baza actelor de la primarie.

pana la urma,cu toate ca la ea apare intravilan spune sec:nu am ce sa va fac.eu il trec extravilan.

zic:hopa,cum asa?

-pai nu am cum sa vi-l trec...

si de aici o intreaga umblatura.pe la cadastrul,intabulari si masuratoare gps(sa stim exact cum ne intindem "izmenele"pe teren).

azi il masuraram si am constatat ca un vecin si-a marit suprafata cu delasine putere.vreo 2,5m pe 14,5.

deseara mergem la "masurator" sa vedem ce spune el.de la el vom primi o hartie pentru punerea in posesie(d*cu stie ce o fi aia).

nu cred ca vor fi probleme pentru ca i-am masurat si vecinului suprafata si am gasit diferenta care trebuie sa fie la mine.

masuratorile s-au facut la precizia ma-sii dupa gps,s-a comparat cu planul cadastral al zonei.

...vecinul a intrat pe suprafata noastra.daca face figuri in dam in judecata.nu stau sa ma cert cu nimeni.

va mai povestesc pe "taseu"ce si cum stau lucrurile.

mai jos poze cu "mosia".

se va observa tarusul numarul 4 care delimiteaza "hotarul",batut in curtea cotropitorului.

tot de observat si vegetatia superba care mi-a intrat si'n .....ti.

niste curnuti mici da foarte agataciosi.

post-7-1219064365_thumb.jpg

post-7-1219064382_thumb.jpg

post-7-1219064394_thumb.jpg

Edited by paulvanorton
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...