Jump to content
Vesperala Forum

Limba franceza si francofonia


pufonel

Recommended Posts

Am observat ca, in ultima perioada, tot mai multa lume stramba din nas cand aude de limba franceza. Ca iubitor al acestei limbi surori, asta ma intristeaza. Pana la un punct inteleg ca acum engleza este tot mai prezenta, de la computere pana la filme, ca e mai concisa si mai usor de invatat, cel putin in aparenta, dar totusi de ce se indeparteaza lumea de franceza?

 

O alta posibila explicatie ar fi ca multi au sentimentul ca franceza ne este bagata pe gat cu de-a sila. Daca Organiuzatia mondiala a francofoniei ar fi existat pe la 1848, nu s-ar fi plans nimeni ca am aderat la ea, dar acum orgoliul nostru de romani verzi nu ne ved bine in compania africanilor. Colac peste pupaza, CNA a inclus postul TV5 in lista must carry (adiuca transmiterea lui e obnligatorie pentru orice cablist sau operator de satelit). Sper ca franceza nu va ajunge cum era rusa pe vremea comunistilor (am auzit pe multi spunand ca nu mai stiu rusa, desi au studiat-o si 8-9 ani).

 

Voi ce parere aveti? Cum va intelegeti cu limba lui Moliere? Credeti ca mai e util sa stii franceza in ziua de azi? Astept parerile pe adresa redactiei :D:

Link to comment
Share on other sites

... dar totusi de ce se indeparteaza lumea de franceza?

 

O alta posibila explicatie ar fi ca multi au sentimentul ca franceza ne este bagata pe gat cu de-a sila.

Ce sa faci. Au si ei o gasca de academicieni care nu pot dormi de grija limbii franceze, si vegheaza zi si noapte sa nu se denatureze.

 

Cred ca lumea s-a indepartat de ei atunci cand le-a venit idea geniala sa traduca TOT.

O planeta intreaga foloseste termeni de gen: computer, mouse, etc. dar ei nu frate.

Ei tusesc sa pronunte asa ceva.

 

Aahh, si sa nu vorbesc de celebra traducere Michel Jaqson :ha:

Probabil s-au gandit ca si limba lor este de circulatie internationala si este inadmisibil sa rosteasca si ei un 'Jackson'.

 

 

Cum va intelegeti cu limba lui Moliere?

Super! f_drujbierum_d925d1a.gif

 

Mi-au impuiat capul 8 ani de zile cu ea. :crazy: Acuma nu spun ca franceza mi-a distrus copilaria :D: , dar conduce detasat in topul celor mai stresante materii.

Link to comment
Share on other sites

practic am dat şi Bacalaureatul la franceză, deşi nimeni nu mă obliga atunci să dau o limbă străină

 

pur şi simplu îmi place şi îmi plăcea

 

 

o prefer englezei datorită muzicalităţii

 

singurul dezavantaj pe care îl văd e imposibilitatea mea ca străin să o folosesc pe pc...

 

ştiţi că mulţi români nu folosesc diacritice când scriu pe pc în română. mi-e mi s-ar părea un coşmar să fiu pusă să scriu fără.

dar deprinderea lor s-a făcut cu ceva efort

 

aşa şi cu franceza: am kilograme de accente şi pentru a le scrie ar trebui să pot folosi tastatura în franceză: iar timp, nervi

 

în plus , engleza pe net o folosesc des în conversaţiile cu străinii pe care îi întâlnesc. doar unul dintre ei vorbeşte franceza: vesperal. Pentru că e din Canada.

dar alţii zeci, ori de unde ar fi , ştiu engleză: din Grecia, Filipine, Germania, Egipt, Iran, Malayezia...

 

se pare că şi în aceste ţări engleza e ca şi la noi , la mare preţ.

e o modă. va trece.

 

mai rău e că mă tem că sunt aşa de mulţi chinezi încât viitoarea limbă universală la modă va semăna cu hieroglifele şi mâncarea noastră preferată va fi orezul.

Link to comment
Share on other sites

Eu ma inteleg bine cu limba lui Moliere :D: . Sper ca si ea se intelege cu mine :lol: .

Referitor la limba franceza pot sa va dau un exemplu.

Am studiat la Iasi la Facultatea de Geografie si Geologie; am fost la specializarea Geografie-franceza (filiera francofona) - dubla specializare-, adica aveam cursuri de geografie, dar si cursuri de limba si civilizatie franceza; partea frumoasa era ca studiam cursurile de geografie in limba franceza :D: . Asta m-a ajutat enorm (si nu doar pe mine, dar si pe colegii mei). Din pacate, exact dupa generatia mea a urmat generatia Bologna si au fost interzise dublele specializari (la mine la facultate mai erau specializari de Geografie-engleza, geografie-germana, geografie-franceza (nefrancofoni), diferenta dintre aceste specializari si specializarea de Geografie-franceza (filiera francofona) era ca ei studiau cursuri de geografie in romana si doar cursurile de limba erau studiate in franceza, engleza, germana). Ideea e ca bursele Erasmus erau obtinute in mare parte de studentii de la aceste specializari (de la mine din grupa am fost 6 plecati cu Erasmus, ceea ce spune multe). Specializarea de geografie-francofona a reprezentat pentru facultate o deschidere catre lumea buna a geografiei. O buna parte din profesorii tineri de la facultate au facut o parte din studiile lor in Franta si s-au intors cu idei si metode noi.

Pe mine limba franceza m-a ajutat enorm, atat prin intermediul facultatii, cat si prin intermediul Asociatiei Studentilor Francofoni din Iasi, din care am facut parte: forumuri, simpozioane in tara (care bineinteles erau platite de altii, dar prin care am ajuns sa cunosc multa lume buna), stagiu platit in strainatate (Chalons-en-Champagne), bursa Erasmus (luata in buna parte si datorita cunostintelor lingvistice, fara de care nu se putea), am fost angajat de Ministerul de Interne cu ocazia Summitului Francofoniei ce s-a tinut la Bucuresti (a fost doar pentru o saptamana, dar conteaza enorm ca experienta). Bursa Guvernului Francez, am fost la o Universitate de Vara organizata de AUF si OIF (trebuia sa ma duc si la a doua editie, dar imi gasisem un job). Avantajul de a sti franceza astazi e ca poti beneficia de o gramada de oportunitati (Romania este o tara francofona). De exemplu bursele alocate de Guvernul Francez, dar nu numai.

Cand stapanesti bine o limba, alta decat engleza, oportunitatile sunt mai mari. Stiu pe cineva, care a ajuns sa lucreze in mediul diplomatic, doar pentru ca stia rusa (fara sa aiva vreo pregatire in Relatii Internationale sau mai stiu eu ce). Astazi multa lume stie engleza, insa putini au si diplome care sa ateste acest lucru (cei cu diplome vor fi intotdeauna privilegiati pentru mai stiu eu ce posturi). Iar referitor la chineza, sa stiti ca Vesperala nu e departe de adevar.

Link to comment
Share on other sites

Ma bucur ca mai avem francofoni printre noi :hatoff: Intr-adevar, franceza mi se pare si mie o limba melodioasa si cred ca este neglijata pe nedrept. In plus, cum zicea si LLDS, in ziua de azi e bine sa stii cat mai multe limbi straine, deoarece oportunitatile devin mult mai numeroase.

Link to comment
Share on other sites

Azi a avut loc in scoala in care lucrez un cerc pedagogic al profesorilor de franceza. (Pentru cine nu stie, un cerc este o intalnire a profesorilor de o anumita specialitate, care are loc in diferite scoli). Fiind responsabil cu partea tehnica (adica am montat un proiector si am filmat tarasenia), am asistat si la discutiile de dupa lectie. Vreau sa va spun ca din vreo 10 profesori care au luat cuvantul unul singur (coordonatorul cercului) s-a putut exprima fluent in franceza, fara intreruperi si fara sa-si caute cuvintele. Acest lucru m-a descumpanit si m-a intristat profund. Daca profesorii sunt prost pregatiti, cum sa te astepti de la copii sa stapaneasca limba? In plus profesorii se plangeau de dezinteresul elevilor pentru limba franceza, in detrimentul englezei. Trist ar adevarat, suntem o tara francofona dar din ce in ce mai putini oameni vor sti aceasta limba.

Link to comment
Share on other sites

:( Din pacate pufonel realitatea despre care ne vorbesti se aplica la tot mai multe obiecte. Ne mandream (ca popor) si cred ca inca ne mai mandrim (pe nedrept) cu elevi toba de carte. Da' de unde ?! Sistemul de invatamant se duce de rapa. Poate doar profesorii tineri de astazi, care au vazut cum se face scoala in strainatate, ori care sunt pregatiti temeinic si vor sa indrepte lucrurile, sa poata schimab ceva.

Eu, unul, daca ar fi sa lucrez in invatamant as lucra doar in invatamantul universitar, pentru ca e singurul care iti permite sa faci cercetare.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Limba franceza a inceput sa ma pasioneze de cand eram in liceu, datorita unui profesor care m-a facut sa-mi placa franceza si sa-mi doresc sa o aprofundez. Astfel, una dintre specializarile pentru care am optat la facultate a fost si limba franceza, este adevarat ca ceea ce am invatat in facultate reprezinta poate doar initierea in tainele adevarate ale acesteia, dar acum ma pregatesc pentru un concurs destul de important pentru mine, si anume titularizarea. Dupa un an de la terminarea facultatii mi-am dat seama ca imi doresc intradevar sa sustin acest examen si sa incerc sa atrag dupa mine alti aspiranti la intelegerea limbi franceze. Sper sa reusesc! :) :aiwan: :starry:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Cand eram in scoala generala (exact, in Cambrian :girl: ) am fost la franceza intensiva. Din cauza acestor ore, in trei zile pe saptamana plecam de acasa la ora 10 dimineata si ne intorceam la 6 sau la 7, seara. Bineinteles, pe vremea mea nimeni nu ne plangea de mila si nici nu-si punea problema programului "supraincarcat" , nici macar noi, ni se parea ceva normal. Profa' de intensiva este o nesuferita si o antipatica fara pereche, insa "din cauza" ei am invatat mai multa franceza decat am invatat in vreo alta forma de invatamant, suficienta ca sa inteleg si acum, la sute de ani distanta, 90% din ce se vorbeste in franceza si chiar si sa ma exprim, daca ma calmez. Cel mai grav, inca mai stiu si gramatica. :imao:

In alta ordine de idei, franceza si italiana mi se par cele mai frumoase limbi straine. Plus ca italiana are cateva dialecte pe care le inteleg foarte, foarte greu, dar imi par atat de melodioase, le-as putea asculta la infinit. Ca si usurinta majora pentru exprimarea a... orice, engleza le bate insa pe amandoua.

Edited by Yelle
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...