Jump to content
Vesperala Forum

Bacalaureat şi Teze cu subiect unic 2008


Recommended Posts

  • 3 months later...

Si cateva recomandari pentru cei interesati:

 

Ce trebuie facut in momentul examenului??

Dupa primirea subiectelor, acestea se recitesc pana cand suntem siguri ca am inteles in mod corect toate cerintele.

Se imparte timpul de examen in timpi alocati pentru fiecare problema si timp alocat unei verificari finale a calculelor si a rezultatelor

Se rezolva subiectele incepand cu cele mai usoare.

Acest lucru se face din urmatoarele motive :

1. rezolvand deja primele subiecte ne creem o doza de confort psihic ( am reusit sa rezolvam deja ceva! deci avem puncteeee!!!)

2. daca totusi se dovedeste ca o problema este mai grea decat am crezut si nu o putem rezolva pe moment, este de preferat sa nu insistam ci sa trecem la alta problema. Intre timp, creierul va continua sa incerce sa rezolve si vechea problema, si atunci cand vom reveni vom putea avea placuta surpriza ca ne vine ideea de rezolvare.

Daca un subiect este extrem de dificil si nu stim deloc cum sa il rezolvam, nu trebuie insistat asupra sa. Este de preferat sa obtinem 90% din punctaj rezolvand problemele asa zise "usoare", decat sa obtinem doar 10% din punctaj consumandu-ne tot timpul din examen cu problema " grea". In timpul examenului trebuie sa lasam deoparte orice alte ganduri referitoare la orice altceva.

La sfarsitul examenului se verifica cu atentie toate rezolvarile.

Acolo unde examenul este o teza scrisa ( nu grila ), se trece pe teza, de pe fiecare ciorna, fiecare rezolvare imediat ce a fost finalizata. Daca incercam sa transcriem toate subiectele la sfarsit, putem avea surpriza sa constatam ca nu ne ramane timp suficient pentru transcriere.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...