Jump to content
Vesperala Forum

Ce se poarta in primavara anului 2010 ?


gbrgeorge

Recommended Posts

Garderoba oricarei persoane care se respecta, cred ca ar trebui sa contina imbracaminte adaptabila mai multor situatii.

Nu cred ca e potrivit sa mergi, de exemplu, seara la opera in blugi, asta doar daca asa ceva e posibil in orasul tau.

Imi cer scuze in cazul in care se simte cineva jignit, dar nu suport barbatii care ies la plimbare seara, cu partenera, imbracati cu pantaloni scurti sau trei sferturi. Mi se pare o lipsa totala de maniere. Oricat ar fi de cald!!!!

Link to comment
Share on other sites

Încă de mic am fost obişnuit să port pantalon de stofă cu cămaşă şi cravată. Aşa mă îmbrac, rareori port altceva. Vara numai cu cămăşi cu mânecă scurtă, şi doar când ajung pe litoral adopt o vestimentaţie adecvată, de exemplu. Nu am colegi care se îmbracă ca mine, sunt diferit, mă simt bine. Şi ceea ce afirmă Eonica e corect, este necesar ca garderoba să cuprindă haine potrivite oricărei situaţii. Eu aşa văd lucrurile.

 

Deci primăvara aceasta port ce-mi place şi ceea ce mă face să mă simt confortabil.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Eonica, si eu si fostele mele prietene am fost si suntem persoane mai dezinvolte ce nu aleg sa se opreasca la detalii.

 

Titlul topicului ce l-am deschis se numeste Ce se poarta in primavara anului 2010 ? si va cer indrumarea in alegerea unor haine, accesorii si alte nimicuri pe care sa le asortez in primavara care vine.

 

Oricum o sa ma imbrac la pantaloni scurti sau 3 sferuri la o ieseala pe racoarea serii. :P: Sa imi expun formele :P:

Link to comment
Share on other sites

Incepusem bine. E drept am terminat prost (pentru unii. multumesc Iskander).

Ideea e ca e greu de spus la modul general. De aceea incercasem eu sa-ti explic de variante diferite in functie de ocazie. Caci eu una, as vrea sa incerc sa-mi dau cu parerea, dar la modul general e complicat.

Ce accesorii sa porti cand? Cand iesi in pantaloni scurti sau cand esti la camasa si cravata?

Sa asortezi un tricou D&G la un pantalon de stofa si un Rolex la maieu alb?

 

Vezi tu, moda poate fi mai complicata decat criptarea cuantica.

 

In general, prea putine V.I.P -uri din Romania se imbraca bine si cu stil. Despre romanul de rand - aici intradevar pot aparea multe suprize.

Link to comment
Share on other sites

neah..:) românul de rând e în an de criză, iar în primăvara 2010 poartă ce a purtat în primăvara 2009

 

:pardon: nu apar surprize la haine pe care le cunoşti până la ultima cârpitură :P:

 

garderoba mea e cea de anul trecut.

Link to comment
Share on other sites

Eonica, nu am vrut sa fiu "depasit", numai ca dupa o zi intreaba in haine de stofa + alte accesorii ca si cravata, parca seara cand ma duc sa ma plimb, parca m-as simti mai relaxat in haine mai lejere.

 

Am de anul trecut niste pantaloni tare draguti din material diferit de blug si care merg asortati la o camasa lejera si sunt 3 sferturi...

Link to comment
Share on other sites

Ai dreptate Eonica.

Ce spui tu este corect,de bun simt si "citat" din codul bunelor maniere. Spre rusinea mea , nu tin cont de exemplu sa port pantaloni lungi cand ies cu prietena la plimbare, mai ales sa port stofa sau ceva elegant. Nu pentru ca e urat, ci pentru ca nu imi place sa ies in evidenta,plus ca....tineretul dezagreaza stilul acesta vestimentar. Nu te poti duce la plimbare cu prietena pe faleza de exemplu cu pantaloni de stofa,imbracat la 4 ace ca de la botez pentru ca te faci de ras. Hainele elegante se poarta acolo unde se impun: in principiu la birou. Atunci cand organizezi o ieseala ca sa-l citez pe gbr, sau mergi la o intalnire cu o domnisoara intr-un local modest, o cafenea, un bar , o terasa te imbraci lejer in functie de anotimp. Lumea se schimba,progreseaza(dupa unii) sau regreseaza(dupa altii).

 

Revenind la subiect, gbr....pot sa iti spun cam ce am vazut ieri si astazi(ca au fost zile de primavara:D:) la baietii de varsta mea. Blugi simpli,oarecum stransi, nu largi....tenesi,tricoul colorat. Am vazut ca se poarta cele roz,mov,bleu sau cu desene viu colorate. Ceasul cu limbi la mana(am vazut ca poarta majoritatea la dreapta,cica e mai kinki asa :lol: ) si...pierce in urechea stanga. Ah, ochelarii de soare cat mai mari nu lipsesc.

Acum....eu ti-am zis ce am urmarit eu,nu stiu ce sa-ti spun :sorry:

Link to comment
Share on other sites

Eu ma gandesc foartte serios , sezonul asta , sa imbin stilul casual cu stilul smuls si sa abordez urmatoarea tinuta : sandale romane , jambiere , pantaloni de trening ( de firma , evident ) , camasa inflorata tip Hawaii , veston de toreador si coif din ziar cu poze color . Desigur , nu va lipsi un foarte elegant baston tip toporas ( cu fluier ) si o geanta diplomat . Rezultatul va fi , evident , un fusion eclectic , poate un pic avangardist , poate un pic elitist , dar cu siguranta de invidiat .

Link to comment
Share on other sites

Voi ce haine aveti in plan sa purtati in aceasta primavara ? Cum va reimprospatati garderoba ?

 

Eu is fan sport. Notez la achizitii recente o pereche de pantaloni de trening de care is foarte incantat. Is pe vechi.

Betelie lata, material nedeformabil, cusaturi duble, nonplastic. Noname, desigur. Din greseala cred ca l-am gasit.

De la Declaton. Problema e ca in Bucuresti nu exista in secunda asta nimic serios.

Nu gasesti nimic legat de incaltaminte, ciorapi, tricouri. Ma mai carpeam cu magazinele care vindeau accesorii militare dar au disparut. I-a omorat chiria.

Ma supara incaltamintea. Is paranoic legat de asa ceva.

Pentru copil am gasit. Macar atata.

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...