Jump to content
Vesperala Forum

cum se fac partitii tutorial video


dens

Recommended Posts

cum se face o partitie sau mai multe partitii cu easeus partition versiunea free sau oricare alta

am spus in video dar trebuie si aici, vom descarca programul easeus partition

de la aceasta adresa ,acolo veti dati click pe Home Edition

http://www.partition-tool.com/download.htm

dupa ce-l instalam si-i dam drumul vom vedea hardurile care acolo se numesc discuri

aveti un hard inseamna disc 1, si in continuare disc 2 daca aveti doua harduri

eu am 3 harduri si mai multe partitii, veti vedea in acest mic tutorial video

pentru a crea inca o partitie vom da click dreapta pe acel disc

(care e de fapt o partitie primara daca aveti una singura)

si veti alege "Resize-Move" , va aparea un panou in care va trebui sa trageti cu mausul de capatul din dreapta

in felul acesta vom crea spatiu liber pentru ca ulterior sa cream o partitie pe el

In functie de cat spatiu liber aveti voi, si cat vrei sa va mai ramana din acea partitie primara,

dupa ce am micsorat acea partitie ,creand spatiu neloacat , adica spatiu liber, in partea din dreapta

In acel mic tab veti vedea un camp numit "unallocated space after"

cu cat deplasam cursorul inspre stanga marimea lui va creste, este in MB, 1024 de MB fac un 1GB

faceti la ochi ca nu trebuie socotit exact,dar sa ramana spatiu destul si la prima partitie

(adica cea din care o facem pe cea de-a doua)

vom da evident OK de jos , si asta a fost prima faza

 

In a doua faza vom da click dreapta pe acel spatiu nealocat creat in prima si vom alege "Create"

ii vom pune un nume,adica "Label" , si o litera , puteti alege de-acolo dar in functie de alte litere

(daca aveti mai multe harduri si partitii veti alege una noua, sau le veti modifica pe celelalte)

 

daca nu va iasa din prima sau gresiti ceva la marime , dati click pe butonul "Undo"

si o luati de la capat cu "Resize-Create" pana nimeriti sa va convina,apoi pe "Create"

la final veti da click pe butonul "Apply" din stanga si va trebui sa restartati

programul poate si copia-clona partitii sau harduri pe un alt hard disk sau partitie

 

videoclipul e scos in format mp4 de dimensiuni pentru embed in paginile unui site

iar odata incarcat pe youtube a fost convertit in flv si schimbate dimensiunile

asa ca e vina mea ca iar am uitat asta

dar inca se vede si se aude destul de ..cu ce-am mai scris aici sper sa fie de ajuns

click da link

http://www.youtube.com/watch?v=aDn8l6D5bdY

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...