Jump to content
Vesperala Forum

Construcţiile şi cutremurele


Narcisa

Recommended Posts

...sa-l intreb pe NightS si pe cei care aveti cat de cat cunostinte de seismologie, arhitectura...care blocuri se comporta mai bine in caz de cutremur . Ma refer la materialele din care sunt facute, vechime , absenta sau prezenta spatiilor comerciale la parter , alte particularitati...Am vazut o emisiune la tv. si m-am cutremurat, se contura o imagine apocaliptica in cazul unui cutremur de aprox. 7 grade Richter.

Link to comment
Share on other sites

..... se contura o imagine apocaliptica in cazul unui cutremur de aprox. 7 grade Richter.

 

 

Si apocaliptica va fi,

 

Majoritatea cladirilor, ce azi inca mai privesc spre cer cu verticala lor, sunt serios subrezite de ultimile 3-4 cutremure notabile, din 1977 si pana azi.

 

Nu s-a luat, in acesti 32 de ani, nici o masura de consolidare/reconsolidare a cladirilor, nu doar tehnic ci chiar vizibil afectate. S-a pasat, incontinu, pisica responsabilitatii si a finantarii, de colo colo, tipic autohton, unele exceptii fiind facute in cazul unor cladiri cu destinatie social culturale si administrative, precum si la cateva cladiri cu alte functiuni, dupa caz.

Desigur ca factorii ce vor sta la baza dezastrului sunt multiplii, asa cum spuneai ca se dezbatea in acea emisiune, dar chiar si pentru un novice, este limpede: cladirile cele mai expuse vor fi cele mai vechi, si asta deoarece normativele de constructie din trecut nu aveau ca factor cheie in proiectare, riscul seismic.

Asta nu va putea, insa, exclude niciodata si cladirile mai noi, datorita viciilor de proiectare si/sau executie dar si din cauza haosului si indisciplinei din aceasta industrie.

In goana lor dupa profit, dezvoltatorii imobiliari au ales, de cele mai multe ori, solutia cea mai ieftina, nu cea mai sigura, situatii ce sunt posibile atata timp cat Statul, are un deficit serios de personal calificat in vederea controlului de profil. Citisem undeva, ca la nivel national, numarul inspectorilor ISC, ( Inspectoratul de Stat in Constructii ), organismul abilitat cu controlul constructiilor, nu depaseste cu mult 600 , drastic sub limita minima necesara actual.

 

Personal, mi-as dori ca viitorul seism serios, sa ma gaseasca pe strada :)

Link to comment
Share on other sites

Si apocaliptica va fi,

Personal, mi-as dori ca viitorul seism serios, sa ma gaseasca pe strada :)

 

Ma linistisi :imao: Si eu care speram sa mor de moarte buna ! Blocul in care stau eu este construit in 1988, BCA, de margine (pe colt), spatii comerciale la parter. Orpheus, vreo prognoza, ceva? Oemor, cum plecasi tu tocmai cand aveam mai mare nevoie de cunostintele tale in ale constructiilor, ca eu te-am ingrijit de-atatea ori cand ai fost tu bolnav... :allwrong: ...Gabi, tu ce zici, e cazul sa-mi iau calabalacul , cele din beton sunt mai sigure, cele din caramida clasica? Cica sa ai mereu sub grinda o sticla cu apa, si la cutremur sa stai sub ea ( sub grinda :lol: , nu sub sticla)...iaca salvarea! :scream:

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ma linistisi :imao: Si eu care speram sa mor de moarte buna ! Blocul in care stau eu este construit in 1988, BCA, de margine (pe colt), spatii comerciale la parter. Orpheus, vreo prognoza, ceva? Oemor, cum plecasi tu tocmai cand aveam mai mare nevoie de cunostintele tale in ale constructiilor, ca eu te-am ingrijit de-atatea ori cand ai fost tu bolnav... :allwrong: ...Gabi, tu ce zici, e cazul sa-mi iau calabalacul , cele din beton sunt mai sigure, cele din caramida clasica? Cica sa ai mereu sub grinda o sticla cu apa, si la cutremur sa stai sub ea ( sub grinda :lol: , nu sub sticla)...iaca salvarea! :scream:

 

 

Prognoze, ..... prognoze este dificil de facut, iar daca o facem, mirosim a Hâncu....

 

Nu este de prognozat, ci mai curand de constientizat. Problematica ridicata de tine tine de stabilitatea si dinamica constructiilor, calcule de ordin II, determinarea eforturilor si a deplasarilor, etc.

Mi-as dorii sa existe posibilitate de prognoze reale, pe zone, pe locatii fixe, insa variabilele sunt atat de multe incat, practic, este imposibil de dimensionat exact ce va fi.

Si mie imi pare rau ca nu este si oemor aici, o parere mult mai pertinenta ar fi putut veni de la el, sau in alternativa va trebui sa-l asteptam pe colegul lui de bransa, NightShift.

 

Narcisa, regret ca nu te-am linistit, :) in fapt, ar fi trebuit sa merg pe principiul: "O minciuna care face bine este mult mai valoroasa ca un adevar care face rau"..... dar am considerat sa ma exprim liber, necoafat, asa cum vad eu lucrurile.

Link to comment
Share on other sites

guvernul din România este anuntat de iminenta unui cutremur cam de 5-6 luni , de specialiştii din America. in acelaşi timp, un anume Istrate, trâmbiţează şi el că are vedenii cu acest cutremur şi că vor fi distruse zeci de blocuri şi sute de case.

de la O.N.U. ne vine încă o avertizare de cutremur. sute de chinezi stau noaptea, în masini, în parcarea de la Dragonul Roşu, cu pături, mâncare, copil, purcel şi tot ce mai au de valoare prin casă. ei declară că au fost avertizaţi din China.

 

 

Link to comment
Share on other sites

eu oricum am camera la sub-sol asa ca nu imi fac griji.

semnal Wireless 5%

semnal 3G 56%

 

Daci daca se petrece nici nu pot afla.

Dar nu poate zice nimeni cand si daca va fi.

Un cutremur poate sa ne prinda oriunde: in cada, pe WC, pe strada etc.

 

Deci fiti macar seriosi . :ping:

Link to comment
Share on other sites

o harta a epicentrelor bazata pe evenimente din 1963 pana in 1998

se pare ca romania o duce "tare bine" nici nu o vezi pe harta :-S

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/comm...ers_1963-98.png

 

LE: liniile alea au o oarecare logica daca am sta sa discutam despre despartirea continentelor de acum x milioane de ani...

 

 

Edited by Nemo
Link to comment
Share on other sites

La dimensionarea structurii de rezistenta a unei cladiri, se tin cont de 3 tipuri de incarcari:

- incarcari din greutatea proprie.

- incarcari utile

- solicitari EXCEPTIONALE (seisme, explozii, vant, sau alte solicitari cu frecventa sau probabilitate scazuta. Nicio cladire nu este prevazuta sa reziste simultan la 2 solicitari exceptionale. ... iarasi o chestiune de probabilitati.)

 

Blocul in care stau eu este construit in 1988, BCA, de margine (pe colt), spatii comerciale la parter.

Blocul in care locuiesti este din cadre si diafragme din beton armat.

Indiferent cate etaje are, zidurile din BCA nu au rol portant.

In principiu, acest tip de structura se comporta cel mai bine la seisme. :)

 

Miscarile verticale ale terenului sunt mai putin periculoase, insa la miscarile orizontale, marea masa a cladirii tinde sa ramana pe loc, in timp ce parterul este 'plimbat' lateral odata cu pamantul de sub cladire. Deci la toate tipurile de structura, cel mai afectat nivel va fi intotdeauna parterul, pentru ca acest nivel este cel mai solicitat la forfecarea a stalpilor sau zidurilor. Insa dupa un asemenea eveniment (supravietuit cu succes) structura trebuie atent examinata si consolidata, deoarece fisurile reprezinta un fenomen cumulativ, si nu se vor vindeca de la sine pana la urmatoarea ocazie.

 

 

 

PS. Desi doar un inginer expert in constructii ar putea spune cu exactitate ce s-ar intampla intr-un aseemenea caz ;imi permit si eu o parere:

un cutermur de magnitudine 7, va fi fatal cladirilor care au mai trecut prin asemenea aventuri si nu au fost consolidate.

Link to comment
Share on other sites

Blocul in care locuiesti este din cadre si diafragme din beton armat.

Indiferent cate etaje are, zidurile din BCA nu au rol portant.

In principiu, acest tip de structura se comporta cel mai bine la seisme. :)

 

Priceput. In principiu. :) Etajul 3/4, deci ma voi" plimba "mai putin decat cei de la parter. Eventual, voi ajunge langa ei. Oricum, n-am stat cu mainile-n san, l-am izgonit pe Mithras de unde se aciuase, isi pusese patul, strategic, sub o grinda solida, l-am somat sa facem schimb, ca patul meu are deasupra o grinda mai mica si e pus si pe un perete care da in afara, asa ca , la o adica, ajungeam direct in natura, calare pe caramizile neportante. Lui i-am spus ca grinda cu bucluc e mai ingusta tocmai pentru ca e facuta din materiale mai rezistente, deci nu avea de ce sa fie mai groasa. N-a parut nici prea convins, nici prea incantat , dar a preferat sa ramana la mila Domnului decat la a mea. Acum sunt asigurata si ma simt mult mai bine , moralmente.

Multumesc, NightS.

 

Link to comment
Share on other sites

Blocul in care locuiesti este din cadre si diafragme din beton armat.

Indiferent cate etaje are, zidurile din BCA nu au rol portant.

In principiu, acest tip de structura se comporta cel mai bine la seisme. :)

:ura: NightS., te rog sa-mi trimiti cat mai urgent un certificat de garantie, autentificat de tine. Cand am auzit ca apartamentul meu este asigurat prin constructie antiseismic am dublat pretul zonei si l-am scos la vanzare. Nu puteam rata o asemenea afacere, acum ori niciodata...Dar clientii vor neaparat sa vada "docomentul', sa stie pe ce se bazeaza, cica. Asa ca arunca si tu mai multe stampile acolo, timbre din belsug, pune o pecete cu vulturul si capul de bour si cat mai multe semnaturi care sa ateste faptul ca apartamentul meu poate da cu tifla , fara probleme , unui cutremur de peste 9 grade R.

P.S. Comision negociabil. Acordabil dupa cutremur.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Urmatorul cutremur mare care se va produce in Romania va fi mai puternic decat cel din 1977, a anutat Gheorghe Marmureanu, directorul Institutului National de Fizica a Pamantului. Seismul va avea 7,5 magnitudine, iar urmarile vor fi mult mai grave decat cele din '77. Marmureanu sustine, insa, ca Bucuresti nu va fi afectat, dar seismul se va resimti mai puternic in Iasi, Bacau si in Chisinau. "Va fi ca cel din 1802", spune Marmureanu despre cutremurul devastator care se va abate asupra tarii...

 

 

 

vezi intregul articol

Link to comment
Share on other sites

Pana la urmatorul cutremur mai avem de asteptat vreo 3 ani pe putin. Asa ca poti zugravi linistita. Poti chiar intre timp sa-ti faci un adapost rezistent la cutremur...timp e destul. :convers:

 

Zi tu zau! Poate vrei sa ma pacalesti... :confused: Deci pot sa continui linistita, sa nu-mi ies din forma. Oricum, Night S. a zis ca blocul meu ramane in picioare . Si eu in el, ca cioara-n pom. El stie ce spune, asa ca nu ma mai speriati voi acum...

 

Link to comment
Share on other sites

Just a hunch. Incercam sa va calmez. Pt ca nici cei care sunt de la institutul seismologic nu stiu exact cand va veni cutremurul. Insa momentan stam potoliti cu burtile la soare fara sa ne facem griji ca o sa ne cada casa..... dupa 2011 o sa fie nasol....de atunci incolo o sa tot stam cu "mai vine cutremurul asta odata?! " :convers:

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Adusei aici cateva sfaturi, e bine sa luam aminte, ar putea sa fie salvatoare.

 

1) Oricine care pur si simplu "se apleaca si se acopera" cand cladirile se prabusesc, este zdrobit si ucis. De fiecare data, fara exceptie. Oamenii care se pun sub obiecte, ca birouri sau masini, sunt intotdeauna zdrobiti.

 

2) Cainii, pisicile si copii mici sunt uneori in mod natural ghemuiti in pozitia fetala. Si tu ar trebui sa faci la fel in caz de cutremur. Este un instinct de supravietuire natural. Poti supravietui intr-un mic gol. Du-te langa un obiect, langa o canapea, langa un obiect mare si voluminos, care se va comprima intr-o oarecare masura, dar care va lasa un gol langa el.

 

3) Cladirile din lemn sunt cele mai sigure cladiri in timpul unui cutremur. Motivul este simplu: lemnul este flexibil si se misca cu forta cutremurului. Daca acea cladire din lemn se prabuseste, sunt create mari goluri de supravietuire. De asemenea, cladirile din lemn au mai putina greutate concentrata care se poate prabusi. Cladirile din caramizi se vor sparge in caramizi individuale. Caramizile vor cauza multe rani, dar mai putine trupuri zdrobite decat lespezile din beton.

 

4) Daca esti in pat, pe timp de noapte si apare un cutremur, pur si simplu rostogoleste-te jos din pat. Un vid de siguranta va exista in jurul patului. Hotelurile pot obtine o rata mai mare de supravietuire in cutremure, daca pun un semn pe spatele usii fiecarei camere, spunandu-le ocupantilor sa se intinda pe podea, langa baza patului, in timpul unui cutremur.

 

5) Daca apare un cutremur in timp ce te uiti la televizor si nu poti scapa usor iesind pe geam sau pe usa, atunci intinde-te jos si ghemuieste-te in pozitie fetala, langa canapea sau un obiect mare.

 

6) Toti care se pun sub usa de la o intrare cand cladirea se darama sunt omorati. Daca stai sub o usa de la o intrare si tocul usii cade inainte sau inapoi, vei fi zdrobit de tavanul de deasupra. Daca tocul cade in parti, vei fi taiat in doua de intrarea usii. In oricare din cazuri vei fi omorat.

 

 

 

7) Niciodata sa nu mergi la scari. Scarile au un moment de frecventa diferit (se leagana separat de partea principala a cladirii). Scarile si restul cladirii se lovesc reciproc incontinuu, pana cand are loc prabusirea scarilor. Oamenii care se duc pe scari inainte sa se prabuseasca, sunt ciopartiti de treptele scarii. Sunt mutilati oribil. Chiar daca imobilul nu se prabuseste, nu mergeti pe scari. Scarile sunt cea mai de asteptat parte a cladirii de a fi avariate. Chiar daca scarile nu sunt prabusite de cutremur, s-ar putea prabusi mai tarziu, cand ar putea fi aglomerate cu oameni. Ar trebui intotdeauna sa fie verificate chiar daca restul cladirii nu este avariat.

Link to comment
Share on other sites

Just a hunch. Incercam sa va calmez. Pt ca nici cei care sunt de la institutul seismologic nu stiu exact cand va veni cutremurul. Insa momentan stam potoliti cu burtile la soare fara sa ne facem griji ca o sa ne cada casa..... dupa 2011 o sa fie nasol....de atunci incolo o sa tot stam cu "mai vine cutremurul asta odata?! " :convers:

 

Prin absurd, chiar daca ar sti nu ar spune populatiei. S-ar crea o panica de nedescris. Romanul oricum e sperios din fire si nu numai el. Voi vreti pe frigul asta sa vedeti corturi in parc?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
1) Oricine care pur si simplu "se apleaca si se acopera" cand cladirile se prabusesc, este zdrobit si ucis. De fiecare data, fara exceptie. Oamenii care se pun sub obiecte, ca birouri sau masini, sunt intotdeauna zdrobiti.
Daca esti la etaj si cladirea se prabuseste cu totul, chiar nu are importanta daca stai ghemuit sub birou ori langa birou...

Plus ca, atunci cand incepi sa simti cutremurul, nu ai de unde sa stii daca va fi unul devastator care va duce la prabusirea cladirii sau va fi unul moderat care va duce doar la caderea obiectelor din incapere si a tencuielii de pe tavan. Iar in cazul unui cutremur moderat, eu una zau ca m-as simti mai in siguranta sub birou decat langa birou.

 

2) Cainii, pisicile si copii mici sunt uneori in mod natural ghemuiti in pozitia fetala. Si tu ar trebui sa faci la fel in caz de cutremur. Poti supravietui intr-un mic gol. Du-te langa un obiect, langa o canapea, langa un obiect mare si voluminos, care se va comprima intr-o oarecare masura, dar care va lasa un gol langa el.
Inainte sa pice cladirea, obiectele acelea "mari si voluminoase" (asta nu-i pleonasm?) vor incepe sa se miste incoace si incolo. Pot chiar sa se rastoarne. De aceea, mie nu mi se pare intelept sa ma asez langa ele in caz de cutremur.

 

4) Daca esti in pat, pe timp de noapte si apare un cutremur, pur si simplu rostogoleste-te jos din pat. Un vid de siguranta va exista in jurul patului.
Mda. O saltea elastica si cateva tablii din lemn chiar garanteaza un vid de siguranta in jur cand se prabuseste plafonul... :rolleyes:

 

 

 

Eu stiam ca, in cazul unui cutremur, cel mai sigur loc este un colt interior format de pereti din beton armat, departe de ferestre, usi, mobilier sau obiecte care ar putea sa cada.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...