Jump to content
Vesperala Forum

Bonsai


Folderaş

Recommended Posts

Va aduceti aminte de poza cu bonsaiul din atasament . Eu am ramas masca cand l-am vazut . Dar vreau sa stiu mai multe despre planta in sine . Ce copac o fi ala . Stie cineva ?

 

Si daca aveti ceva experienta chiar si "teoretica" in domeniul bonsai va rog sa ne luminati si pe noi !

 

Multam' !

post-368-1220464666_thumb.jpg

post-368-1220464788_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 84
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • 2 weeks later...

De foarte mult timp imi doresc un bonsai, dar n-am avut nicodata curaj sa-mi cumpar. Rabdarea nu e una dintre calitatile mele, iar ara cresterii bonsailor cere multa, multa rabdare. Dar in sfarsit am facut pasul asta, mi-am cumparat un bonsai si vreau sa m agrija de el cat mai bine. Citesc toata ziua despre ce si cum... Mi-ar placea foarte mult sa si fac eu unul

Sa va pun cateva poze. In seara asta cand am venit acasa am fost incantata sa observ ca a facut doua floricele mici albe, si mai are si alti muguri pe cale sa infloreasca! :D

 

post-162-1221413985_thumb.jpg post-162-1221414022_thumb.jpg post-162-1221414012_thumb.jpg

 

Mai are cineva bonsai?

Link to comment
Share on other sites

Si eu am un bonsai ca acesta dar e mult mai micut. Vad ca ii merge bine de vreme ce ii cresc frunzulite noi si mai face si floricele. L-am schimbat din pamantul initial si l-am pus intr-un ghiveci mai mare, pamantul asta pastreaza mai mult timp umiditatea si nu-i dau zilnic apa. Am vazut ca-i place sa-l ud pe frunze si il tin pe masa, icat are si lumina de la fereastra.

Link to comment
Share on other sites

Si eu am un bonsai ca acesta dar e mult mai micut. Vad ca ii merge bine de vreme ce ii cresc frunzulite noi si mai face si floricele. L-am schimbat din pamantul initial si l-am pus intr-un ghiveci mai mare, pamantul asta pastreaza mai mult timp umiditatea si nu-i dau zilnic apa. Am vazut ca-i place sa-l ud pe frunze si il tin pe masa, icat are si lumina de la fereastra.

Am vazut ca sunt multi bonsai de cumparat la Bricostore . O sa imi fac timp sa trec pe acolo sa ma uit mai atent.

Link to comment
Share on other sites

N-am avut niciodata bonsai, dar imi plac foarte mult. Prea multe nu stiu , doar ca are nevoie de multa lumina, aer curat si ventilatie suficienta. Si fertilizator adecvat, special, care sa contina anumiti nutrienti.

Ia uitati-va ce minunatie de bonsai!

 

Asa este parca spune povestea unui om ! Totusi iti trebuie si multa imaginatie ca sa ii dai forma aia !

post-368-1221486653_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

M-am abonat la un canal de stiri despre bonsai . Cine este interesat sa imi spuna si ii dau adresa . Am inceput sa primesc pe mail lectii despre bonsai pe care le voi posta aici , daca nu va suparati . Din pacate sunt in limba engleza .

Lectia nr.1.

 

"

People often ask me questions about bonsai. A typical

question is whether they should grow their bonsai indoors or

outdoors.

 

Now I'm an easy going guy and I like to give

straight answers, but in reality the answer to this question

depends on where you live and what the weather conditions

are like year round in your area. For example, if you were

to walk outside right this minute, what kinds of trees would

you see?

 

Nature allows trees to emerge on the shady jungle floor, in

sunny tropical regions, in cities, on farmlands, in climates

where the land freezes over the winter and in sultry hot

climates.

 

I'm sure you will agree the climate, humidity and moisture

levels and the soil conditions are quite different

throughout the world but the mighty trees and plants

survive. They spread their branches on the hills and in the

valleys.

 

Ask where the trees or plants thrive before you make a

selection for your bonsai. You will find a few species that

thrive inside, but for the most part, bonsai do best

outside.

 

Tropical and sub-tropical plants will do best indoors

and the cool climate Plants need to be outside.

 

Ask questions about the care and maintenance of the

tree or plant before you purchase it.

 

"

Edited by Folderaş
Link to comment
Share on other sites

Cat de cald trebuie sa fie iarna in casa ca sa-i mearga bine? Parca bonsaiul meu e ceva suparat ... e mai frigut, nu mai are asa lumina ... nu stiu excat ce sa-i fac ..

Daca tin bine minte ai un ficus . Am gasit aici http://www.bonsaiclub.ro/ingrijire/ficus.html ceva informatii legate de temperatura 15-30 grade . Cum nu cred ca ai temperaturi mai mici de 15 grade in casa inseamna ca se intampla altceva.

Edited by Folderaş
Link to comment
Share on other sites

Si cel al lui Zaply tot ficus ii? Ca si al meu face floricele albe, dar frunzele nu-s asa patate.

Am vrut sa-l feresesc de laptop, care statea pe masa langa bonsai si am vazut ca crenguta care era cel mai aproape de calculator s-a uscat, atunci l-am mutat altundeva, dar cred ca nu avea asa lumina acolo. Dar mai aproape de geam nu am unde sa-l pun :confused:

Link to comment
Share on other sites

Si cel al lui Zaply tot ficus ii? Ca si al meu face floricele albe, dar frunzele nu-s asa patate.

Am vrut sa-l feresesc de laptop, care statea pe masa langa bonsai si am vazut ca crenguta care era cel mai aproape de calculator s-a uscat, atunci l-am mutat altundeva, dar cred ca nu avea asa lumina acolo. Dar mai aproape de geam nu am unde sa-l pun :confused:

uita-te aici si vezi daca gasesti ceva ca al tau http://www.bonsaiclub.ro/ingrijire/specii.html.

daca nu gasesti pune o poza . poate reusim sa aflam ce ai in casa .

Link to comment
Share on other sites

Da sigur e vorba de Carmona, mi-am notat undeva dupa ce l-am cumparat si acum am gasit denumirea. Uf sincer nu stiu cum sa fac cu el ca acolo unde e cald nu are lumina si invers :sorry:

stiu ca unii bonsai sunt sensibili la schimbare . dar se adapteaza . eu zic sa incerci sa cauti un loc in casa si sa il lasi numai acolo .

Link to comment
Share on other sites

O sa cuget sa vad cum e mai bine, momentan l-am mutat iarasi pe masa, unde i-a mers bine toata vara. Is curioasa daca isi revine, ca am observat si cateva frunzulite ingalbenite si pare-mi-se ca e semn ca nu are lumina suficienta. Mersi de sfaturi :kiss_the_star:

tine-ma la curent ! am fost la bricostore si m-am uitat la bonsaii expusi pe acolo . inca nu am curaj sa cumpar unul .

 

pe al tai l-ai tuns ?

Link to comment
Share on other sites

:confused: Nu, pentru ca nu stiu exact cum. Am citit pe site dar parca nu inteleg, eu vad unele frunze de parca sunt grupate in buchetele, tund tot buchetelul sau doar cateva frunze ? :confused:

pe care site ai citit . cel postat de mine mai sus ? sincer nici eu nu stiu sa iti raspund . din cauza asta nu am cumparat inca unul . nu stiu ce sa fac cu el .

Link to comment
Share on other sites

Da de aici am citit : http://www.bonsaiclub.ro/ingrijire/carmona.html

 

Tunderea: Tot timpul. Dupa ce noile ramuri verzi au facut 6-7 frunzulite, tundeti-le lasand doar 2. Tunderea ramurilor groase se face la sfarsitul lui februarie.

eu inteleg sa tai din crenguta in asa fel incat sa aiba doar 2 frunze . poti incerca pe o crenguta sau doua si vezi cum se comporta .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...