Jump to content
Vesperala Forum

Cumpar Dacia 1300


Recommended Posts

Cumpar Dacia 1300, an fabricatie maxim 1980, ma deplasez in toata tara, ideal e sa fie de la proprietar trecut in acte.

Masina va face obiectul unui amplu proiect de restaurare.

Ofer si cer seriozitate maxima.

 

Contact:

YM si mail : mariusdanielchelariu@yahoo.com

Tel. 0742 130 786

 

Multumesc!

 

Cu stima,

Daniel Chelariu

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Inca valabil cu mentiunea ORICE MODEL DE DACIE, fabricatie pana in 1995.

Cu sau fara ITP!

 

Fa-mi oferta la un model 77. D1300.

 

Originala, stare de colectie. Schimbari: defazorul(facut la comanda),lampi laterale si sigla UAP modificate(puteam sa fac rost de ele insa prin furt, ori nu fac asta), esapamentul(imposibil sa reziste atatia ani, tubul coborator e original). Set Kolbenschmidt(mana mea dar nu se pune).

 

Puncte forte: volanul(stoc armata), cutia de viteze(128 dinti pe trenul fix, fara strop de uzura), tampoane mari

pe barele de protectie, capace de fabrica, lampi spate inclusiv auxiliarele de origine, calandru radiator, protectia fonica. Si nu in ultimul rand solex(serie mica). Sa va aud.

Link to comment
Share on other sites

Nimic, mai ales ca discutam, ideal ar fi sa fie pe baza unor poze.Am zis ca daca e asa cum spuneti, face 1000 de euro, dar tb asteptat colectionarul care sa dea banii astia. Eu vroiam ceva pt restaurare, adica la care sa mai pun ceva la punct, dar nu e o problema ca masina e impecabila.

Esentialul, si aici voiam sa ajung este ca nu mi permit sa va dau 1000 de euro pe ea.Adica nu am disponbila suma asta .

 

Cu stima,

Daniel Chelariu

Link to comment
Share on other sites

Nimic, mai ales ca discutam, ideal ar fi sa fie pe baza unor poze.Am zis ca daca e asa cum spuneti, face 1000 de euro, dar tb asteptat colectionarul care sa dea banii astia. Eu vroiam ceva pt restaurare, adica la care sa mai pun ceva la punct, dar nu e o problema ca masina e impecabila.

Esentialul, si aici voiam sa ajung este ca nu mi permit sa va dau 1000 de euro pe ea.Adica nu am disponbila suma asta .

 

Cu stima,

Daniel Chelariu

 

O sa atasez poza. Nu e treaba de bani neaparat. Prefer sa o dau cuiva care are unde sa o tina. Si sa tina la ea.

Situatia mea de acum nu mai imi permite sa am timp sa ma mai ocup de pasiunea pentru masini vechi.

Pur si simplu se degradeaza daca nu te ocupi de ele. Mai am o "fiara", prima mea masina. Un Trabant 601S.

Zace saraca de ani de zile.

 

Mi-ar placea sa ajunga pe maini bune. Tot binele dumneavoastra. roap.

Am sa ma gandesc la propozitia dumneavoastra.

Link to comment
Share on other sites

Eu dispun de garaj, am scule, viziunea necesara unui astfel de proiect si sunt si dispus de o investitie in timp in masina. Am o pasiune aparte pentru D1300.

In cazul in care aveti timp sa stam de vorba, sa facem schimb de poze si experiente, si sa va arat primul meu proiect, mai aparte, ce i drept, putem sta de vorba pe messenger.Id ul meu este mariusdanielchelariu.Saptamana asta sunt foarte ocupat, dar de luni sper la mai multa liniste, ca sa mi adun gandurile.

 

Cu stima,

Daniel Chelariu

Link to comment
Share on other sites

Eu dispun de garaj, am scule, viziunea necesara unui astfel de proiect si sunt si dispus de o investitie in timp in masina. Am o pasiune aparte pentru D1300.

In cazul in care aveti timp sa stam de vorba, sa facem schimb de poze si experiente, si sa va arat primul meu proiect, mai aparte, ce i drept, putem sta de vorba pe messenger.Id ul meu este mariusdanielchelariu.Saptamana asta sunt foarte ocupat, dar de luni sper la mai multa liniste, ca sa mi adun gandurile.

 

Cu stima,

Daniel Chelariu

 

Pentru ceea ce spuneti dumneavoastra am sa imi fac timp. Sper.

Oful meu cel mai mare e restaurarea unui 1325. Modelul 1300/1310 a pierdut cand eram eu in scoala licenta de participare la curse. Curse clasice. A devenit masina de epoca. Politehnica nu a mai avut buget pentru 1325. Si a venit revolutia, alte vremuri.

Si cat mi-as fi dorit sa mai am si eu loc in echipa.

Mi-ar placea sa mai surubaresc la o masina.

 

Ne auzim. Toate bune. RoAp

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

salut

am o dacie 1300 din 81 motor si cutie frantuzeasca, are gpl omologat (in garantie pana 05.2009), itp 04.2009, rca 09.2008, zgariata de diversi binevoitori prin parcari, stare buna de functionare, eu nu o mai folosesc.

1000 ron

astept un raspuns pe mail: adi_lxndr@yahoo.com

 

 

numai bine

Link to comment
Share on other sites

Multumesc pentru raspuns. Intre timp, am mai avut cateva tentative esuate in debutul proiectului meu. Domnului cu 1300 din 81, ii adresez rugamintea sa imi trimita un set sumar de poze, exterior + motor, pe adresa de mail mariusdanielchelariu@yahoo.com, cu precizarea ca in 1981 se faceau Dacii 1300 cu bloc motor si cutie romanesti, care nu sunt de tipul 810-02, si care au "papuci" scurti la bara. De asemenea, alternatorul nu era Motorola, bobina de inductie nu era Ducellier, nu aveau frana de mana sub bord, si aveau ornamente laterale superioare din plastic negru. La fel, bordurile Jaeger, erau de mult inlocuite de cele ELECTROPRECIZIE.

 

Va multumesc tuturor, si astept raspunsurile solicitate,

Cu stima,

Daniel Chelariu

Link to comment
Share on other sites

Multumesc pentru raspuns. Intre timp, am mai avut cateva tentative esuate in debutul proiectului meu. Domnului cu 1300 din 81, ii adresez rugamintea sa imi trimita un set sumar de poze, exterior + motor, pe adresa de mail mariusdanielchelariu@yahoo.com, cu precizarea ca in 1981 se faceau Dacii 1300 cu bloc motor si cutie romanesti, care nu sunt de tipul 810-02, si care au "papuci" scurti la bara. De asemenea, alternatorul nu era Motorola, bobina de inductie nu era Ducellier, nu aveau frana de mana sub bord, si aveau ornamente laterale superioare din plastic negru. La fel, bordurile Jaeger, erau de mult inlocuite de cele ELECTROPRECIZIE.

 

Va multumesc tuturor, si astept raspunsurile solicitate,

Cu stima,

Daniel Chelariu

 

M-a uns la inima raspunsul dat colegului! 81 a fost inceputul dezastrului bietei Dacii.

 

Cea mai nefericita combinatie a fost modelul cu bare nichelate, tampoane mici, lampi mici pe spate si auxiliare de marsarier incorporate in panoul spate sub tripla spate. Patru faruri, masca si ochelari subtiri, bord 1300.

Legat de frana de mana, alternator, bord,bobina de inductie, aveti dreptate. Insa la inceputul anului au existat cutii french(aproximativ) si nu erau ornamente laterale de plastic. Lipseau in schimb lampile originale de semnal laterale, sigla UAP. Ulterior, in acelasi an au aparut lucasurile in combinatie cu bara neagra cu lampi de semnal incastrate in bara. Trecerea catre 1310. Si grila de aerisire spate coborata si micsorata la orizontala.

 

La modelul de care spun eu exista inca pompita spalator manuala. Mult timp si mocheta a venit cu decupajul pentru ea. Clantele erau nichelate, inca. Hibrid. Nu mai is sigr desi parca au schimbat si scaunele.

Si tineti minte ce combinatie avea instalatia electica. Faza scurta era pe interior. blocul de lumini era tot compact, nu se separase semnalul de lumini. Releul regulator era deja EP.

 

Toate bune . Succes in demersurile dumneavoastra. :d1:

Link to comment
Share on other sites

interesant ... daca asa zici cum e scris, ma bate gindul si l-a o adica 1000 nu ii nu stiu ce

decit s-o dai la altul sau la Rabla ... trimte-mi ceva poze ...astept :mousquetaire:

 

 

 

Fa-mi oferta la un model 77. D1300.

 

Originala, stare de colectie. Schimbari: defazorul(facut la comanda),lampi laterale si sigla UAP modificate(puteam sa fac rost de ele insa prin furt, ori nu fac asta), esapamentul(imposibil sa reziste atatia ani, tubul coborator e original). Set Kolbenschmidt(mana mea dar nu se pune).

 

Puncte forte: volanul(stoc armata), cutia de viteze(128 dinti pe trenul fix, fara strop de uzura), tampoane mari

pe barele de protectie, capace de fabrica, lampi spate inclusiv auxiliarele de origine, calandru radiator, protectia fonica. Si nu in ultimul rand solex(serie mica). Sa va aud.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
M-a uns la inima raspunsul dat colegului! 81 a fost inceputul dezastrului bietei Dacii.

 

Cea mai nefericita combinatie a fost modelul cu bare nichelate, tampoane mici, lampi mici pe spate si auxiliare de marsarier incorporate in panoul spate sub tripla spate. Patru faruri, masca si ochelari subtiri, bord 1300.

Legat de frana de mana, alternator, bord,bobina de inductie, aveti dreptate. Insa la inceputul anului au existat cutii french(aproximativ) si nu erau ornamente laterale de plastic. Lipseau in schimb lampile originale de semnal laterale, sigla UAP. Ulterior, in acelasi an au aparut lucasurile in combinatie cu bara neagra cu lampi de semnal incastrate in bara. Trecerea catre 1310. Si grila de aerisire spate coborata si micsorata la orizontala.

 

La modelul de care spun eu exista inca pompita spalator manuala. Mult timp si mocheta a venit cu decupajul pentru ea. Clantele erau nichelate, inca. Hibrid. Nu mai is sigr desi parca au schimbat si scaunele.

Si tineti minte ce combinatie avea instalatia electica. Faza scurta era pe interior. blocul de lumini era tot compact, nu se separase semnalul de lumini. Releul regulator era deja EP.

 

Toate bune . Succes in demersurile dumneavoastra. :d1:

 

 

Multumesc pentru precizari si urari. Si eu am completat in colectia de informatii unele citite in raspunsul dumneavoastra.

Va multumesc.

Anuntul este inca valabil! Nu se grabeste nimeni!

 

Cu stima,

Daniel Chelariu

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
O Dacie 1300 frantuzeasca model din 77' cam la ce pret ajunge ?starea masinii e buna , merge Dacia si cu 140 km/h , chiar ma si mir :)

cateva sute de euro..asta depinde si de starea tehnica si estetica.

sincer..nu stiu ce bani pot lua pe ea...poate ca nu ar fi rau sa intri in programul ,, Rabla''.

Link to comment
Share on other sites

pai acuma asta depinde de tine sau de cine e doritor sa o cumpere , partea cu targul sau cu restaurarea nu ma mai priveste pe mine , fiecare face ce vrea cu masina lui . Daca cumva esti interesat as putea pune niste poze cu ea sa iti faci o parere

poze nu ar strica oricum să pui, poate fi altcineva interesat

 

topic separat, desigur..:)

o zi bună

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
O Dacie 1300 frantuzeasca model din 77' cam la ce pret ajunge ?starea masinii e buna , merge Dacia si cu 140 km/h , chiar ma si mir :)

In '77 nu mai existau Dacii 1300 frantuzesti.O ''frantuzoaica'' veritabila gasesti pana pe la jumatatea anului 1972.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...
In '77 nu mai existau Dacii 1300 frantuzesti.O ''frantuzoaica'' veritabila gasesti pana pe la jumatatea anului 1972.

 

E si nu prea relevant.

 

Exceptand documentele, masina era un kit asamblat in RO.

 

Romania a platit pana la ultimul franc licenta de productie.

 

Insa! Componente esentiale au fost importate, firesc fiind in procesul de productie.

 

Istorie! :hatoff:

 

 

poze nu ar strica oricum să pui, poate fi altcineva interesat

 

topic separat, desigur..:)

o zi bună

 

Hop si sefimea!

 

La vremea aia. :P:

 

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...