Jump to content
Vesperala Forum

Păcatul sinuciderii mai grav decât al crimei?


vesperala

Recommended Posts

Se pare că religia consideră păcatul sinuciderii mai mare decât al crimei. Un ucigaş la moarte are parte de slujbă bisericească, un sinucigaş nu...

Oricum formularea e chiar a unui preot care afirma că e mai grav să te sinucizi decât să iei viaţa cuiva.

 

Nu pricep, cum se justifică această afirmaţie din punct de vedere al dogmelor/canoanelor şi altor chestii bisericeşti?

Link to comment
Share on other sites

Din punctul meu de vedere, ideea e simpla :

Te sinucizi => Ei, ucigasii castiga. Cat timp esti in viata ai putea avea ocazia sa opresti odata un ucigas. Mai bine sa traiesti si sa infunzi cati mai multi ucigasi, decat sa mori si sa-i lasi sa se desfasoare in pace. Insa nu cred ca la asta se gandea nenea Iisus sau preotii cand spun ca a te sinucide e mai rau decat sa ucizi. Imi vine in minte o intrebare intrebatoare: sa te lasi ucis nu e aceeasi chestie cu a te sinucide?!

Link to comment
Share on other sites

Tot un preot spunea astazi pe la radio sau tv, ca ucigasul are posibilitatea, daca vrea, sa se caiasca inainte sa moara. Pe cand sinucigasul nu mai are sansa asta.

Pe de alta parte, multe din invataturile/canoanele bisericesti au, intr-un fel sau altul, o explicatie logica. Eu aici gasesc aceasta explicatie ca fiind urmatoarea: daca biserica ar trata sinucigasii ca si pe ceilalti, atunci multi nu ar mai avea retinere de la acest gest. Poate au fost multe persoane credincioase care ar fi recurs la sinucidere, insa credinta in Dumnezeu i-a oprit.

Ca si concluzie finala, cred ca daca biserica ar trata la fel ca pe ceilalalti pe sinucigasi, atunci n-ar face decat sa-i incurajeze.

Link to comment
Share on other sites

-sinucigasii nu au parte de slujba in biserica;

-pacatul sinucigasului este mai mare decat cel al ucigasului

 

Ambele canoane scapa unei minime logici. Nonsensuri. De-asta multa lume nu are suficienta incredere in biserica . Mai bine zis in reprezentantii ei lumesti. Mortul e mort si toti mortii trebuie tratati la fel, macar in moarte sa fim egali. Nu murim la fel, dupa cum nici de trait nu traim identic. Dar, daca exista Judecata de Apoi, acolo vom fi judecati , nu aici pe pamant .

 

Cum poate fi pacatul sinucigasului mai mare decat cel al ucigasului? Un om poate ucide un om,doi,trei si , la moartea sa , este tratat si inmormantat ca orice bun crestin , altul nu-si mai poate duce nenorocita de viata si alege, intr-un moment de disperare crunta , sa renunte la ea si este stigmatizat de-o asa maniera ! Ucigasul are sansa pocaintei, dar cine stie daca o si foloseste, daca chiar se pocaieste? Si e suficienta aceasta pocainta, raportat la faradelegile facute? Biserica nu-si asuma nicio vina in cazul sinucigasilor? Printre altele, nu are si rol de preventie? Si societatea, familia, anturajul, prietenii, vina e comuna, de ce trebuie s-o aruncam pe toata in seama nefericitului care a ales varianta renuntarii la sine?

Inteleg ca nu se incurajeaza sinucigasii, dar atunci ucigasii de ce sunt incurajati?

Link to comment
Share on other sites

Exista un egoism in toata treaba asta. Poate sa fie si doar treaba de abordare de catre preotii ortodocsi.

Foarte dur sanctionat fenomenul.

 

Mie mi-a povestit un bun prieten, preot, despre atitudinea divinitatii. Cel putin pe parte de ramura ortodoxa.

Nu se accepta rabat legat de la bunul primit, viata. Cum nu se accepta rabat de la schimbarea credintei.

Este, daca vreti(il citez) ca un contract.

 

In situatie de crima exista varianta iertarii dar pedeapsa continua. Nu se scapa teoretic de asa ceva. De pedeapsa.

Nu se accepta suicid doar din dorinta de a te afla alaturi de divinitate.

Ii dreptul divinitatii sa aleaga. Este explicatia, cred pentru nedreptati pamantene.

Moartea celor patru copilasi de acum cateva zile.

 

Era buna o parere de slujbas al divinitatii, indiferent de ramura.

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Nu ma intelegeti gresit. Nu sunt de acord cu aceasta idee. Doar o explic asa cum am inteles eu logica. Se pare ca pentru biserica e cel mai mare pacat sa renunti de buna voie la darul primit de la Dumnezeu: viata. Tot reprezentantii bisericii spun ca ucigasii primesc inca din timpul vietii o parte din pedeapsa: inchisoare. Si apoi ce ar fi fost daca Isus s-ar fi sinucis cand a dat de greu?

Link to comment
Share on other sites

Nu ma intelegeti gresit. Nu sunt de acord cu aceasta idee. Doar o explic asa cum am inteles eu logica. Se pare ca pentru biserica e cel mai mare pacat sa renunti de buna voie la darul primit de la Dumnezeu: viata. Tot reprezentantii bisericii spun ca ucigasii primesc inca din timpul vietii o parte din pedeapsa: inchisoare. Si apoi ce ar fi fost daca Isus s-ar fi sinucis cand a dat de greu?

 

Cred ca am incalecat posturile.

Confirma-mi daca e asa si continuam ideea.

Imi pare rau daca am intrat peste ceea ce scriai. N-am fost atent.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Banuiesc incotro bati. Ai vazut vreodata un om nebun? Bolnav?

 

Am vazut si nu astfel reactioneaza un nebun. Nu poti da vina pe nebunie pentru o fapta d-asta. Nu exista scuza pentru astfel de gest decat prostia pura. Punct.

Link to comment
Share on other sites

Am vazut si nu astfel reactioneaza un nebun. Nu poti da vina pe nebunie pentru o fapta d-asta. Nu exista scuza pentru astfel de gest decat prostia pura. Punct.

 

Nu ai vazut niciodata un om bolnav de asa ceva. Un nefericit care nu stie periodic pe ce lume traieste.

 

Poti sa ma crezi pe cuvant ca exista asa ceva.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Nu ai vazut niciodata un om bolnav de asa ceva. Un nefericit care nu stie periodic pe ce lume traieste.

 

Poti sa ma crezi pe cuvant ca exista asa ceva.

 

Te cred daca spui tu. Dar stiu ca un nebun si spun nebun in adevaratul sens al cuvantului,chiar care are o boala la devla, vrea doar sa isi faca rau, dar in ceata din mintea lui nu realizeaza ca il doare si ca il poate face sa moara. E neintentionat saracu'

Link to comment
Share on other sites

Te cred daca spui tu. Dar stiu ca un nebun si spun nebun in adevaratul sens al cuvantului,chiar care are o boala la devla, vrea doar sa isi faca rau, dar in ceata din mintea lui nu realizeaza ca il doare si ca il poate face sa moara. E neintentionat saracu'

 

Trebuia sa o crezi si daca nu o spuneam eu.

Cel despre care spui tu are instinct de conservare foarte bun.

Altii nu il au.

 

Gata cu subiectul asta.

 

Link to comment
Share on other sites

"Sunt parohii în care se consideră că sinucigaşii au fost demonizaţi şi nu se fac slujbe, nici de înmormântare, nici ulterior. Sunt credinţe rămase din trecut, cum că sinucigaşii bântuie, ca strigoi. În cazul Mădălinei Manole, vina ei nu este atât de mare, cât este a persoanei care i-a adus otrava, la fel cum s-a întâmplat şi în cazul Veronicăi Micle, care s-a sinucis cu stricnină. "

 

Deci, vina persoanei care i-a procurat otrava este mai mare decat cea a sinucigasului. Asta in cazul in care a stiut sau putea banui la ce va fi folosita, nu?

Link to comment
Share on other sites

"Sinuciderea este cel mai mare păcat fată de sine, căci prin ea omul îşi închide definitiv calea spre pocăinţă. Sinucigaşul dă dovadă de necredinţă sau o credinţă bolnavă (Judecători 9, 54 - 57 – sinuciderea lui Abimelec; 1 Regi 31, 4- 6 – sinuciderea lui Saul; Matei 27, 5 şi Fapte 1, 18 – sinuciderea lui Iuda); păcătuieşte contra trupului său care este biserica Duhului Sfânt (1 Corinteni 6,19; Romani 14, 8-12), şi deci nu mai are iertare nici în lumea aceasta, şi nici în cea viitoare. De aceea, sinucigaşului nu i se mai poate face nici un fel de slujbă şi nici nu se îngroapă în cimitir cu cei credincioşi."

- http://www.parohiamacin4.org/sinuciderea.htm

http://www.catholica.ro/2010/07/17/viziune...ul-sinuciderii/

Link to comment
Share on other sites

De aceea, sinucigaşului nu i se mai poate face nici un fel de slujbă şi nici nu se îngroapă în cimitir cu cei credincioşi."

Încă o dovadă că biserica e un mare "SRL" ... Ştiu suficiente cazuri în care slujba a fost ţinută chiar în biserică, astfel încât afirmaţia mea nu e deloc "gratuită". Cât despre îngropatul în cimitir alături de "cei credincioşi".. să fim serioşi. Eşti îngropat acolo unde ai loc/unde ai plătit să fii îngropat.

Să presupunem că o familie (sot şi soţie) cumpără un "loc de veci". Unul din ei moare primul, celălalt consideră că viaţa fără celălalt n-are sens (exemple/cazuri nenumărate), motiv pentru care se sinucide. Nu i se face slujbă şi e îngropat în altă parte decât în locul pe care l-a achiziţionat?!

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

In viata sunt fel si fel de situatii, nu degeaba se zice ca viata bate filmul. Nu toti avem aceeasi cruce de purtat, nici acelasi grad de suportabilitate, nici aceeasi constiinta, nici acelasi sprijin la necaz... Niciodata n-am considerat ca sinuciderea ar fi un pacat. Doar o drama, o tragedie.

Link to comment
Share on other sites

Sinucidere ... ii o lasitate in fata adevarului, a luptei cu pentru viata ... o cale usoara de scapa de griji dar de aprovoca durere celor care te vreau asa cum esti. Vrei sa te sinucizi, intreaba-i intii pe ei, spunele ce ai de gind in modul cel mai serios, nu mintindu-i, vezi daca ai curaj si daca poti sa faci ... mai gindeste apoi ca esti un invingator si ai avut o decizie eronata in cap... viata ii frumoasa asa cum ii :giveheart:

Link to comment
Share on other sites

Sinucidere ... ii o lasitate ... o cale usoara de scapa de griji dar de aprovoca durere celor care te vreau asa cum esti. Vrei sa te sinucizi, intreaba-i intii pe ei,

 

Cat e lasitate , cat disperare, cat curaj, Piciule? Cine poate cuantifica asta? O cale de-a scapa (nu de griji, ci de-o avalansa de necazuri, as zice eu) este, dar, usoara , de ce-ar fi?

Si durerea celorlalti (in fericitul caz in care chiar ar pasa cuiva) de ce l-ar mai interesa pe cel invins de soarta?

"Din codru rupi o ramurea/ Ce-i pasa codrului de ea..."

 

 

Link to comment
Share on other sites

eu asa vad "ideia sinuciderii", eu nu as renuta niciodata l-a aceasta lupta a vietii,iar pe cei care i-as simptii ca au o asemnea idee as incerca sa-i lamuresc ca sa nu renute asa usor ... am pierdut cu anii in urma un prieten foarte drag .... prin metoda asta l-a care ne impinge tot mai des societatea de azi :uf:

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Sinuciderea este un păcat împotriva Duhului Sfânt, despre care Hristos a spus că nu se va ierta nici în veacul acesta , nici în cel viitor. Biserica susţine că moartea sinucigaşilor este cea mai tristă dintre toate morţile posibile. Asta pentru că sinuciderea este o sfidare pe care omul o aduce lui Dumnezeu şi sensului creator al existenţei, renuntand benevol la pocainta.

 

"Sinucigaşul de bună voie nu trebuie să fie slujit sau pomenit la vreo slujbă, căci şi-a dat sufletul satanei ca şi luda Iscarioteanul. Cel ce s-a sinucis fiind bolnav şi ieşit din minţi poate fi slujit. Sinucigaşul care s-a omorât din împuţinarea sufletului, adică din frica de oameni, sau de persecuţii, sau de boală care nu i-a atins mintea, acela nu poate fi pomenit." (Pravila de la Târgovişte sau Îndreptarea Legii).

Hotărârea Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române din 1949, privind înmormântarea sinucigaşilor: “Slujba înmormântării sinucigaşilor să fie făcută numai de către un singur preot şi nu în locaşul sfintei biserici, ci pe marginea gropii, iar preotul să poarte numai epitrahilul. Să nu se tragă clopotele şi să nu se ţină cuvântări".

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
Sinuciderea este un păcat împotriva Duhului Sfânt, despre care Hristos a spus că nu se va ierta nici în veacul acesta , nici în cel viitor. Biserica susţine că moartea sinucigaşilor este cea mai tristă dintre toate morţile posibile. Asta pentru că sinuciderea este o sfidare pe care omul o aduce lui Dumnezeu şi sensului creator al existenţei, renuntand benevol la pocainta.

 

"Sinucigaşul de bună voie nu trebuie să fie slujit sau pomenit la vreo slujbă, căci şi-a dat sufletul satanei ca şi luda Iscarioteanul. Cel ce s-a sinucis fiind bolnav şi ieşit din minţi poate fi slujit. Sinucigaşul care s-a omorât din împuţinarea sufletului, adică din frica de oameni, sau de persecuţii, sau de boală care nu i-a atins mintea, acela nu poate fi pomenit." (Pravila de la Târgovişte sau Îndreptarea Legii).

Hotărârea Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române din 1949, privind înmormântarea sinucigaşilor: “Slujba înmormântării sinucigaşilor să fie făcută numai de către un singur preot şi nu în locaşul sfintei biserici, ci pe marginea gropii, iar preotul să poarte numai epitrahilul. Să nu se tragă clopotele şi să nu se ţină cuvântări".

 

Asa-i canonul.

 

S-a scris in alte vremi legea.

 

 

Un sinucigas se caieste. Cum de rateaza divinitatea asemenea adept?

 

Mai sapati...

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...