Jump to content
Vesperala Forum

Totul despre SEfi


Lucareli

Recommended Posts

Putem incadra la manele si muzica de nunta ? Eu zic ca nu.

Depinde.

 

Nu dar romanii asta fac..

Cum ar fi ca inviti la nunta sefu' tau(om bogat)si aduci DJ si bagi manele? :huh:

Ai atins un subiect delicat, acesta cu sefii. Am eu niste idei despre ei... Sefii nu sunt neaparat bogati, iar daca sunt, scrie undeva ca sunt si destepti? Unii ajung sefi pentru ca au coloana vertebrala precum cea a unei moluste sau au o limba catifelata. Daca sefului ii place Vivaldi, trebuie sa se cante la nunta Vivaldi?

Link to comment
Share on other sites

Ai atins un subiect delicat, acesta cu sefii. Am eu niste idei despre ei... Sefii nu sunt neaparat bogati, iar daca sunt, scrie undeva ca sunt si destepti? Unii ajung sefi pentru ca au coloana vertebrala precum cea a unei moluste sau au o limba catifelata. Daca sefului ii place Vivaldi, trebuie sa se cante la nunta Vivaldi?

 

 

Bine zis. Sefi analfabeti ai vazut? Eu da. Si destui. Ma ingrozesc cand ma gandesc ca o gloata de dobitoci ne conduc. Ca drept exemplu,un sefulica smecher care vine cu maneaua la maxim si cu geamul de la masina coborat cand sunt doar 5 grade celsius, a auzit si el o gluma pe undeva(i-o fi zis-o nevasta-sa ca pe vreun apropo)si hop sa se dea mare pe la munca cu ce stie si el. Si nu mai stiu cum veni vorba si il intreaba pe un coleg de-al meu: Auzi ma (...) tu stii de ce "miroase" picioarele? Ca "e" infipte in fund ma,d-aia "miroase" ele.

Nu-i asa ca e minunat?gluma asta mi-o zicea tata cand veneam de pe maidan dupa o zi de jucat fotbal si sa fi avut vreo 10 ani pe atunci...Totusi la cum stie sa "vorbeste" nu ma mira ca are atata "haz".

Edited by piko
Link to comment
Share on other sites

Bine zis. Sefi analfabeti ai vazut? Eu da. Si destui. Ma ingrozesc cand ma gandesc ca o gloata de dobitoci ne conduc. Ca drept exemplu,un sefulica smecher care vine cu maneaua la maxim si cu geamul de la masina coborat cand sunt doar 5 grade celsius, a auzit si el o gluma pe undeva(i-o fi zis-o nevasta-sa ca pe vreun apropo)si hop sa se dea mare pe la munca cu ce stie si el. Si nu mai stiu cum veni vorba si il intreaba pe un coleg de-al meu: Auzi ma (...) tu stii de ce "miroase" picioarele? Ca "e" infipte in fund ma,d-aia "miroase" ele.

Nu-i asa ca e minunat?gluma asta mi-o zicea tata cand veneam de pe maidan dupa o zi de jucat fotbal si sa fi avut vreo 10 ani pe atunci...Totusi la cum stie sa "vorbeste" nu ma mira ca are atata "haz".

E frumos in invatamant, cand se trezeste cate unul/una sef din motivele enumerate de mine intr-un post anterior, si deodata parca devin drogati, li se spala creierul. Ei sunt sefi pentru ca au niste calitati extraordinare de manager, au o menire acolo in functie, sunt trimisi de D-zeu pe Pamant.

A fi sef, parerea mea, formata de la un trainer american pe care il admir mult, inseamna nu numai sa faci oamenii sa te aplaude, ci sa te si urmeze. Dar pe-aici prin sud, cel putin, aerul Dunarii, cred ca distorsioneaza oarecum aceasta idee inteleapta.

Suport sa fiu rugata politicos, dar nu sa mi se dea ordine.

Ceea ce observ este ca toate adolescentele din ziua de azi cresc admirand-o pe Monica Columbeanu, toate viseaza sa puna mana pe un mos bogat sau, orice sa fie, cal, bivol, berbec, numai sa aiba masina si bani.

Link to comment
Share on other sites

pufonel apare târziu :) supermoderatorii nu au fost online azi

 

aşa că "be patient", eu mi-s albastru de Voroneţ

 

dacă toată lumea iubea manelele, nu stăteam de un an să caut o manea şi să nu o găsesc cu niciun chip

 

e una veche, "aş vrea să fiu perna ta". cine o găseşte, dă buzz? :lol:

Link to comment
Share on other sites

Propun unui moderator sa dea un split acestui topic si sa deschidem unul nou in care sa discutam relatiile sef - angajat, prostia sefolir etc pentru ca vad ca aici s-a ajuns in unele discutii ale acestui topic.

Cred ca este normal sa lamuresc asta, atat cat pot, mi se permite si nu ma trezesc cu o sabie la unul din gaturi. Sefii au fost adusi in discutie in ideea ca intr-o postare erau prezentati ca niste academicieni, care invitati la o nunta, le-ar displacea cu desavarsire si asa cum este firesc unui astfel de om (academician) sunetul manelelor. Inca o lamurire s-a vazut necesara si la acest capitol.

Cat priveste sefii, aforismele legate de ei, as avea o intrebare. Urmatoarele doua propozitiii au acelasi sens?

1. Sefii sunt nesuferiti.

2. Unii nesuferiti sunt sefi.

Toate bune, gbr :hatoff:

Edited by Lucareli
Link to comment
Share on other sites

Urmatoarele doua propozitiii au acelasi sens?

1. Sefii sunt nesuferiti.

2. Unii nesuferiti sunt sefi.

Toate bune, gbr :hatoff:

 

Nu. Prima afirma ca toti sefii sunt nesuferiti, cealalta o contrazice, spunand ca doar o parte din ei, unii, ramanand o diferenta de sefi buni ca painea calda.

3. Toti sefii necesari devin suportabili. :rade:

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

De obicei mare parte din persoanele nesuferite si recalcitrante ajung sefi. Exista totusi si persoane amabile, destepte si descurcarete ce ajung sefi si ori raman pe aceast drum fiind niste persoane sociabile in continuare, tolerante si acceptabile...ori se schimba si le intorc spatele fostilor colegi, aratandu-le grobianismul ce il aveau sub scoarta...

 

PS. - multumesc Nightshift.

Link to comment
Share on other sites

Daca tot va plangeti de sef, atunci inseamna ca nu aveti la servici un regulament de ordine interioara adecvat.

Va ofer unul care circula de cativa ani buni:

 

art. 1. Seful este sef.

art. 2. Seful are dreptate.

art. 3. Seful are intotdeauna dreptate.

art. 4. Cand seful nu are dreptate se aplica art. 2 si 3

art. 5. Subalternul este dator sa faca eforturi fizice si intelectuale sa para mai prost decat seful.

art. 6. Seful niciodata nu intarzie, el este retinut.

art. 7. Seful niciodata nu bea, el gusta.

art. 8. Seful nu pierde timpul, el supravegheaza.

art. 9. Seful nu minte, el este dezinformat.

art. 10. Seful nu tipa, nu se cearta, el da sfaturi.

art. 11. Seful nu doarme, el mediteaza.

art. 12. Seful nu toarna, el face caracterizari.

art. 13. Seful nu linguseste pe sefii sai, el le recunoaste meritele.

art. 14. La sef se intra cu pareri personale si se iese cu parerile lui.

art. 15. Daca iti critici seful iti critici norocul.

art. 16. Sa nu faci propuneri sefului, ca te pune sa le rezolvi.

art. 17. Nu trebuie sa doresti moartea sefului, ci sa faci in asa fel sa si-o doreasca singur.

 

 

 

Asaaaadaaaar atentie, iubiti-va sefii!! :tomato:

Link to comment
Share on other sites

gbr, iti inteleg in oarecare masura sensibilitatea, mai bine spus atitudinea defensiva fata de subiect, asa am si eu tendinta sa reactionez cand cineva critica profesorii.

Dar as avea o intrebare...Ce faci cand seful culege laudele tale? Ipotetic vorbind, daca nu se poate vorbi din experienta palpabila.

Link to comment
Share on other sites

Luc, am avut si am parte de sefi de care ma tem si de sefi cu care ma inteleg din priviri. La asta am vrut mai degraba sa ma refer.

 

Raspunzandu-ti la intrebare, incerc sa-mi dau cu parerea afirmand ca gestul descalifica caracterul unui sef adevarat. Nu mi s-a intamplat sa dau peste astfel de sefi si cu siguranta nu mi-am afirmat meritele vreunui coleg.

Link to comment
Share on other sites

Luc, am avut si am parte de sefi de care ma tem si de sefi cu care ma inteleg din priviri. La asta am vrut mai degraba sa ma refer.

 

Raspunzandu-ti la intrebare, incerc sa-mi dau cu parerea afirmand ca gestul descalifica caracterul unui sef adevarat. Nu mi s-a intamplat sa dau peste astfel de sefi si cu siguranta nu mi-am afirmat meritele vreunui coleg.

Suntem toti oameni,prin natura noastra suntem facuti sa dezamagim, fie ca suntem sefi, doctori, avocati, profesori, iar in fata mortii suntem toti egali. Cred ca am acordat mai multa energie decat trebuia acestor sefi. Puteam sa gasesc o utilitate timpului meu.

Link to comment
Share on other sites

Oricat exista aversiunea generalizata fata de sefi, nu puten sa-i bagam pe toti in aceeasi oala. La fel, probabil, spun si ei despre subalterni.

Ce-ar putea sa spuna la fel despre subalterni?

Subalternii sunt infumurati, dau ordine,tipa, au crize de isterie, trateaza restul lumii cu aer superior? A fi sef inseamna sa identifici puncte slabe si tari, sa motivezi, multe, parerea mea...

Link to comment
Share on other sites

:allwrong: Principala acuza adusa de sefi subalternilor este incompetenta si apoi lenea. Ar fi multe dars e pare ca acestea doua sunt in top.

 

Un sef ii legatura intre performanta, angajat si actionar.

Un actionar versat va plati bine un rahat de sef care nu-si considera egali subalternii.

Insa doar o zi. A doua zi o sa-l arda.

Recordul meu negativ ii mai mic decat atat. Un sfert de ora.

In domenii in care ii neclar actionariatul is posibile derapaje.

Dar totul are bataie scurta. Cel putin incepand de ceva vreme recenta.

Un bun profesionist ramane un bun profesionist.

Cred!

 

Link to comment
Share on other sites

:allwrong: Principala acuza adusa de sefi subalternilor este incompetenta si apoi lenea. Ar fi multe dars e pare ca acestea doua sunt in top.

 

Trebuie definit acel sef.

 

Am senzatia ca frizati telenovelele sau si mai rau, coaforurile.

Treaba este ca nu glumesc la ora asta.

 

 

Imi pot revizui atitudinea.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...