Jump to content
Vesperala Forum

Avem prea multe Românii


Aprig

Recommended Posts

Citeam un articol în ziar pe care nu-l mai găsesc acum, așa că scuzați erorile, nu am reținut cifrele, doar vag ordinul de mărime.

 

Așadar. Era vorba de diferențele între regiunile României și variația nivelului de trai. Ideea era că Moldova este cam la 20% din București (în limbaj trivial, în medie, moldovenii sînt de 5 ori mai săraci decât noi). Și nu era vorba de Moldova de peste Prut. Era vorba de Moldova noastră, patria Vasluiului. Și mi-au atras atenția numerele. Moldova are PIB-ul cam 4500 € / locuitor (hai să nu mai zicem cap de locuitor, că nu vorbim de bovine aici). Muntenia + Dobrogea era pe la 6000. Ardealul pe la 7000. Și Bucureștiul + Ilfov undeva sus, spre 20000 (sau 17000, ceva pe-acolo). Adică mult. Adică dublu față de orice altă regiune. Acuma nu zic, dacă în loc s-o iei pe regiuni o iei pe județe, mai sînt, am impresia că Timișul se duce pe la 10000, în fine, nu contează cifrele în sine. O să le corectez mâine dacă găsesc articolul.

 

Ideea e că discrepanțele sînt prea mari, și asta se vede. Apropo, nu agreez nici ideea cu care ne toacă ardelenii, cum că ei țin toată România în spate pentru că tot PIB-ul lor se duce la București, pentru că toate firmele care fac profit la ei îl înregistrează aici, și alte tâmpenii. Aia ar fi valabil doar pe hârtie. Dacă firmele din România ar face profit baban în diferite regiuni ale țării și l-ar raporta la București, poate la București s-ar colecta impozite mai mari, dar cam atât. Am vedea salarii mai mari în regiunile unde se face profitul, pentru că ar fi muncă mai multă, cu concurență pe piața muncii, ceea ce duce și la atragerea de populație în zonele respective, deci la chirii mai mari, investiții în infrastructură - astea vin indirect, cu creșterea populației, pentru că ăia sînt mulți, votează, și dacă ating o masă critică primarul le face un pârlit de drum asfaltat, ca să rămână în funcție.

 

Or, asta s-a întâmplat în București. Dar aiurea prin țară nu prea. Comparați Bucureștiul de acum cu Bucureștiul din 2003, ultimul an al lui Năstase. Diferențele sînt uriașe, și anume în bine. Comparați salariile, chiriile, preturile apartamentelor, numărul de mașini de pe stradă, tot. Astea nu au apărut din neant, și nici din impozitele clujenilor. Pentru că ei zic că Bucureștiul face totul să fie bine în București. Poate așa se vede de afară. Realitatea e că politicienii din București fac totul să le fie bine politicienilor din București. Ceea ce nu e deloc același lucru - vezi noile sensuri unice din Floreasca, din martie vine iadul.

 

Prin alte orașe nu prea s-a întâmplat asta. Da, sînt câteva, le numeri pe degete. Timișoara, Brașov, Cluj. Or mai fi. Dar restul merg invers. Compari Severinul de acum cu Severinul din 2003? Cred că ăla din 2003 arăta mai bine. Compari Severinul din 2003 cu Severinul din 1985? Nu te mai chinui, nu degeaba îl regretă unii pe Ceaușescu.

 

Avem mai multe Românii. Avem Bucureștiul, singura Românie care a intrat de fapt în UE (și anume mai pe la coadă, așa). Mai avem câteva Românii mai mici, care o duc cât de cât bine. Și mai avem câteva Românii mai mari, care sînt ocupate să se dușmănească între ele. Eu îmi apăr sărăcia, și nevoile, și neamul, mama voastră de moldoveni / olteni / ardeleni - înțelegeți ce vreau să zic. Ceilalți sînt de vină întotdeauna. Pentru că sînt puturoși și nu muncesc. Și pentru că nu ni se dă.

 

Și aici am două întrebări, la care nu am răspunsuri. Poate am jumătăți de răspunsuri. Sau poate am răspunsuri greșite.

 

1. Cum s-a ajuns aici? Și de ce s-a ajuns aici?

2. Ce putem face să ieșim din mizeria asta? Cum putem să facem a treia unire (sau a patra, le-am pierdut numărul)? Marea unire, prin care Româniile astea să devină una singură, mai bună. Cum?

 

Mai scria în articol ceva despre infrastructură. S-au făcut autostrăzi în Ardeal, PIB-ul Ardealului a crescut. La fel a crescut și PIB-ul Moldovei, odată cu numărul de autostrăzi din Moldova. (Da, au deja zero autostrăzi în Moldova.) Din păcate aici este un cerc vicios. Nu facem autostrăzi pentru că nu avem bani pentru că nu avem autostrăzi. Pe de alta parte, autostrăzile sînt importante pentru traficul de mărfuri - și multe mărfuri tranzitează spre sau dinspre Rusia.

 

Well. E târziu și am bătut câmpii suficient pentru azi. Dacă vedeți greșeli majore nu vă sfiiți. De asemenea, orice idee constructivă este apreciată. :)

Link to comment
Share on other sites

Ma gandesc la politica de investitii a statului . Cumva partinitoare. Nu s-a tinut cont de particularitatile regionale . Dobrogea beneficiaza de prezenta portului. In Ardeal au mai venit investitori straini, unguri, germani. In Moldova industria e foarte slaba- Bacau, Onesti. Locuitorii de acolo se chinuiesc cu agricultura, productivitate mica, greu de tot fara bani, fara subventii suficiente. Oltenia e masiv dezindustrializata. Lipsa industriei, in special a industriei grele ,a dus la depopulare. Au fost adoptate modele ineficiente pentru distribuirea şi utilizarea resurselor naturale, materiale, financiare şi umane ale ţării. In mare parte pe criterii politice, dupa culoarea partidelor aflate la putere . Asa-zisele reforme au fost adesea un dezastru. Cele bune au fost aplicate prost de catre imbuibatii vremii.

Link to comment
Share on other sites

Totuși, la Craiova este o fabrică Ford. În afară de Dacia Pitești, mașini nu se mai fac în țară. Există regiuni mult mai dezindustrializate decât Oltenia.

 

În Oltenia se poate dezvolta turismul. La Porțile de Fier este un punct de trecere a frontierei, dacă nu mă-nșel. La Turnu Severin este un fost castru roman și o cetate medievală, ambele în stare jalnică. Alții au făcut puncte de atracție din mai puțin. Și cel mai plictisitor muzeu din Europa, muzeul Porților de Fier. Dacă-l aranjează puțin și-l împart în 3 muzee diferite cred că pot să scoată ceva din el*. Încolo, pe bucata Orșova - Moldova Nouă, cu Cazanele, Dunărea, acolo e super zonă turistică, neexploatată pe vremea comuniștilor, că-i era frică lui Ceaușescu că trec turiștii Dunărea și fug din țară. Acolo sînt vreo 3 pensiuni în Eșelnița și Dubova, și cam atât. Cică-s niște trasee în munții ăia, marcate, doar să le străbată cineva. Când am fost acolo tot ce am văzut a fost o placă ruginită pe marginea drumului, care menționa în ce zonă superbă ne aflăm. Și atât. Și cu toate astea, Mehedinți este printre cele mai sărace județe din țară.

 

* ca să nu deviez discuția prea tare, o să pun în alt topic impresii despre muzeul ăla și câteva poze din regiune.

Link to comment
Share on other sites

Plus România din diaspora. Plus România asistată social. Plus România din Rep. Moldova.

Fiecare e un alt subiect si o altă problemă.

 

Prima datorită copiilor neglijaţi.

A doua datorită raportului mic dintre salariaţi şi asistaţi.

A treia din motive istorice.

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu daca asta ar merita un topic separat, asa ca, deocamdata, scriu aici.

 

Mai e si Romania "ortodoxa". Biserica din Ghimbav a primit, in 4 ani, 800.000 de euro, o foarte mare parte venind din fondurile locale si restul din donatiile locuitorilor. Asta, in timp ce orasul nu are o policlinica sau cresa pentru copii. Asta e o problema la nivel national. Spitalele se desfiinteaza, medici sunt din ce in ce mai putini, exista localitati unde nu exista nici macar o scoala primara, iar in unele locuri, scolile sunt sub orice critica si copiii trebuie sa mearga kilometri intregi zilnic, pentru a putea sa invete.

 

Asta cu biserica din Ghimbav e unul din exemplele mai mediatizate. Dar exista multe, multe altele, in toata tara.

Link to comment
Share on other sites

La Ghimbav se făceau ceva avioane, elicoptere, dacă nu s-o fi închis fabrica.

 

Dar da, cred că își are locul aici. Asta ține de autoritățile locale.

 

Problema e peste tot. Se construiesc biserici cu furie, cu furie mai mare decât aia cu care le dărâma Ceaușescu. Din punctul meu de vedere, bisericile vechi trebuie păstrate, sînt monumente de arhitectură, spun ceva despre o anumită perioadă istorică. Dar bisericile noi nu-mi dau seama la ce folosesc :huh:

Link to comment
Share on other sites

IAR Ghimbav inca exista, dar din 2002 pana in 2008 si-a injumatatit numarul de angajati. Acum probabil sunt si mai putini. In 2013, profitul lor era la jumatate fata de 2011. Au incercat sa o privatizeze in 2002 si 2008, prima data unei firme franceze, a doua oara uneia cehe.

 

Pentru spalare de bani. Ar trebui ca Biserica sa fie supusa legilor fiscale ale tarii. Probabil asta ar mai incetini cresterea asta, ca a ciupercilor dupa ploaie.

Link to comment
Share on other sites

Ar trebui ca Biserica sa fie supusa legilor fiscale ale tarii. Probabil asta ar mai incetini cresterea asta, ca a ciupercilor dupa ploaie.

Daca tot si-au cunstruit mii de biserici, sa plateasca si impozit pe cladiri. Ba sa se introduca in codul fiscal ca impozitul pe biserici sa fie de 1000x cat unul pe orice alt spatiu folosit in scop comercial.

 

N-o sa mai construiasca. :)

 

Aaaah. Si inca ceva: acceptor de bancnote pe cutia milei, sa nu fie tentati sa pacatuiasca :lol:

 

Link to comment
Share on other sites

Dupa aia s-ar vorbi de discriminare si intoarcere la comunism... sau ceva. :think: Eu stiu ce le-ar mai trece unora prin cap? Nu exista nicio diferenta intre biserica si un comerciant obisnuit. Bineinteles ca ar fi ideal sa nu se mai construiasca si banii ar fi folositi in scopuri mai utile. Da'... mno. Cutia milei e ok. Cine vrea sa dea bani, poa' sa dea. Fiecare face ce vrea cu banii lui. Eu nu vreau sa platesc pentru lucruri de genul asta. Iar daca Biserica este subventionata masiv de stat, asta e din banii mei. As prefera sa platesc mai mult pentru sanatate sau fondul de pensii, daca tot mi se iau bani.

Link to comment
Share on other sites

S-a gasit tapul ispasitor pentru o buna parte dintre problemele tarii astea, si anume biserica.

Eu, in schimb, sunt pro-biserica, acceptand chiar si atat cat ne costa ea.

Toti oamenii au probleme psihice, iar dintre aia multi care merg la biserica, marea majoritate nu au cunostintele, resursele financiare ori curajul pentru a le aborda. Citeam deunazi despre faptul ca religia (si, in speta, crestinismul) constituie un refugiu caldut pentru tot felul de psihopati functionali. E asta chiar atat de rau, atata timp cat ii impiedica sa se sinucida ori chiar sa se ucida intre ei?

Sa ne gandim la un om care a pierdut pe cineva drag. Ii face pomeni, ii scrie pomelnice, se roaga pentru el. Mentine legatura spirituala cu el si asta ii alina suferinta.

Faptul ca biserica si religia ar fi frectie la un picior de lemn este o chestiune discutabila. Dar chiar si daca ar fi, atata timp cat piciorul ala de lemn ajuta atat de multi oameni sa mearga mai departe, mai conteaza?

Edited by Yelle
Link to comment
Share on other sites

Vorbeam de numarul exagerat de biserici. Nu de religie. Asta e alta chestiune, total diferita. Insa faptul ca Biserica este un "bun public" ma deranjeaza. In primul rand, ar trebui taiata o mare parte din finantarea acordata de stat Bisericii, si poate ar trebui sa se plateasca si taxe. Stiu. Probabil sunt subiectiv, dar cred ca nu ar trebui sa se numere printre prioritatile statului, desi poate avea un rol in mentinerea unei... ordini. Ideea e ca BOR abuzeaza de puterea pe care o are (una prea mare, oricum).

Link to comment
Share on other sites

Iar eu vorbeam despre ce se intampla in bisericile astea, caci cladirilor, in sine, li s-ar putea da alt scop, daca asta ar fi problema.

Sa plateasca taxe, sunt de acord si chiar vreau. Oricat de mult ar putea alina pe cineva gandul la biserica, nu trebuie confundata asta cu finantarea bunastarii unor figuri lumesti. Sa aiba casa de marcat si sa elibereze chitante, ca oriunde altundeva.

Bine, eu sunt si pentru legalizarea si taxarea unor alte ocupatii, rusinos a fi alaturate cu biserica. Dar asta e alta discutie.

Nu ma intereseaza cate Romanii sunt. Din partea mea, sa fie atatea cate pot fi si cate merita sa fie, insa, din punctul meu de vedere, "Romania" e una singura, si o include, din cate stiu, si pe cea din diaspora. Romanii nu-si uita naravurile oriunde s-ar duce, si nu spun asta ca pe o lauda.

Noi sa fim sanatosi, caci fiecare isi poate indrepta maxim ograda lui.

 

Ideea e ca BOR abuzeaza de puterea pe care o are (una prea mare, oricum).

Problema nu e la BOR, ci la cei "abuzati". Daca mintea e de asemenea natura, si daca n-ar exista BOR, ori daca BOR nu i-ar "abuza", sunt linistita, tot s-ar ivi alt agent "abuzator".

Stiu ca e la moda sa vorbim despre cum abuzeaza BOR-ul creierul romanului, insa hai sa ne gandim putin si o sa gasim multi alti factori care ne abuzeaza si ne agreseaza pe toti, da, chiar si pe astia care nu dau un ban pe biserica. Cine crezi ca-s mai numerosi, aia care deschid televizorul macar cateva minute zilnic, ori aia care merg la biserica? Cei care merg pe strada si sunt loviti fix in subconstient de panouri publicitare, copertile revistelor si ziarelor, ori cei care merg, din nou, la biserica? Si pot da numeroase exemple. Din contra, raportat la aceste numeroase alte exemple, as spune ca biserica constituie un factor de echilibru. Un factor de echilibru care nu reuseste macar sa echilibreze balanta si care nu foloseste cele mai bune metode, insa e printre putinele chestiuni care trag talerul balantei si in partea cealalta.

Edited by Yelle
Link to comment
Share on other sites

Nu exista nicio diferenta intre biserica si un comerciant obisnuit.

Defapt exista foarte multe diferente:

La ei nu vine garda financiara. Deci nu platesc amenzi.

Nu vine ISU sa ii frece la melodie ca aduna 2000 de oameni intr-un spatiu fara 50 de iesiri de urgenta.

Nu vine sanepidul sa intrebe de ce nu exista toalete pentru cei 2000 de oameni amintiti mai sus.

Nu vine Y, nu vine Y, nu vine Z sa dea amenzi.

 

Pentru comerciantul Dorel, teoretic impozitul este 16%, + cas, +pensii, etc.

Gresit! Taxele lui sunt mult mai mari, avand in vedere amenzile. ...in fine.

 

 

Sa aiba casa de marcat si sa elibereze chitante, ca oriunde altundeva.

Da, dar sa-i si controleze cineva. Ca fara controalele de rigoare, :) discutam de inca "o romanie"

 

Link to comment
Share on other sites

Defapt exista foarte multe diferente:

 

Ma referam la activitatea prestata. Si la faptul ca ar trebui sa fie tratati toti la fel.

 

Stiu, exista multi factori care contribuie la dezechilibrul asta, eu am dat Biserica drept exemplu. Don't get me started despre baronii care castiga bani de la stat doar semnand niste hartii.

Link to comment
Share on other sites

Defapt exista foarte multe diferente:

La ei nu vine garda financiara. Deci nu platesc amenzi.

Nu vine ISU sa ii frece la melodie ca aduna 2000 de oameni intr-un spatiu fara 50 de iesiri de urgenta.

Nu vine sanepidul sa intrebe de ce nu exista toalete pentru cei 2000 de oameni amintiti mai sus.

Nu vine Y, nu vine Y, nu vine Z sa dea amenzi.

 

Pentru comerciantul Dorel, teoretic impozitul este 16%, + cas, +pensii, etc.

Gresit! Taxele lui sunt mult mai mari, avand in vedere amenzile. ...in fine.

 

 

 

Da, dar sa-i si controleze cineva. Ca fara controalele de rigoare, :) discutam de inca "o romanie"

 

Asa gandesc si eu, intocmai. Biserica, prin preafericitii ei slujitori, a devenit stat in stat. Si asta, cam demultisor poveste.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Fumatorii nu e uameni, domne. Noi chiar nu mai incapem nicaieri?

Las' sa fumam la iarna in -28 de grade ca meritam.

Mamele noastre de gunoaie!

 

Cica ii freaca pe ei grija de sanatatea noastra :huh:

 

Macar erau sinceri daca spuneau asa: "fratilor, noua nu ne place cum pute tigara.

Avem autoritatea de a interzice fumatul. Deci, nah! Nu mai fumati. Punct.

Desi daca stam sa ne gandim, accizele alea erau bune la buget ... :eheyebrow:

Hmm... In fine"

Link to comment
Share on other sites

Mithras, "anumite locuri" inseamna afara in strada, conform legii.

 

Acuma, eu personal fac parte din categoria intelegatoare a fumatorilor. Unde am gasit fumatul interzis, m-am conformat intotdeauna. Acasa nu fumez, la altii acasa nu fumez, etc.

Dar chiar incep sa ma simt un fel de om al strazii daca trebuie sa inghet de frig sa pot fuma o tigara, ca vezi doamne, nu exista solutie.

Edited by Mexi&co
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...