Jump to content
Vesperala Forum

Grigore Vieru e în comă || A plecat la cei drepţi


vesperala

Recommended Posts

http://stirileprotv.ro/stiri/eveniment/poe...ent-rutier.html

 

Poetul basarabean Grigore Vieru este in stare grava la spital, dupa ce a fost implicat intr-un accident de masina.

 

:pray:

Edited by vesperala
completare titlu
Link to comment
Share on other sites

Dormi in pace, domnule Vieru. Poate a fost prea multa durere pentru un suflet de om. Prea multa zbatere pentru o inima bolnava de dor. Prea mult zbucium, prea mult chin. Acum e liniste . Poporul pe care atata l-ai iubit este incremenit de durere.

"Pana la lacrimi

Mi-e draga viata

...................

Si-aceasta zi

Ce maine nu va mai fi,

Nu va mai fi!"

 

Pentru dumneavoastra ziua de maine nu va mai fi. Dar pentru noi veti fi mereu.

Link to comment
Share on other sites

Dumnezeu sa-l odihneasca,

 

Uneori, a te ridica la cer inseamna nu doar a zbura, ci inseamna a continua sa traiesti, printre nori, printre visele si sperantele celor dragi.

Inseamna sa sa devii...............nemuritor.

 

Iar maestrul Grigore Vieru a reusit, el continua sa traiasca in inimile noastre, a celor ce au avut privilegiul de a-i fi contemporani.

Link to comment
Share on other sites

Nu este numai problema ca toti cei de o valoare incontestabila mor absolut stupid, in timp ce in viata raman toti cei care nu au valoare deloc. Problema si mai mare este ca valoarea lor adevarata se afla intotdeauna dupa ce au murit. Spre exemplu, eu pana acum am auzit de vieru foarte rar, insa abia acuma realizez ca ar fi trebuit sa-i citesc mai de mult poeziile :cry:

Link to comment
Share on other sites

Am pierdut o mare valoare, asta e certitudinea zilei de azi.

Pentru că e unul dintre poeţii neamului, şi nu există prea mulţi care să merite acest nume. A plecat un poet.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...