Jump to content
Vesperala Forum

cosmarurile


Yelle1

Recommended Posts

nu stiu altii cum sunt, dar eu am vise complexe noaptea, in somn, de cel putin vreo 12 ani. cosmaruri am tot avut, dar de vreo cateva saptamani am in fiecare noapte. problema incepe sa devina suparatoare deoarece desi dorm cat trebuie, ma trezesc obosita, cel putin in prima jumatate a zilei parca sunt teleghidata. nu e de mirare, numai azi noapte am fost injunghiata, aruncata de la etaj si sugrumata de cateva ori. :doh:

 

nu ridic problema semnificatiei acestor vise, n-am avut niciodata vise premonitorii, ma intereseaza la modul concret diverse metode prin care se poate scapa de ele.

Link to comment
Share on other sites

ma intereseaza la modul concret diverse metode prin care se poate scapa de ele.

 

Poate fi vorba de digestie. O cina usoara, luata cu cel putin doua ore inaintea culcarii.

Tii minte locul anatomic in care ai fost injunghiata? Posibil sa fi fost o durere reala in acel loc, o stare reala de asfixie minora...

 

Link to comment
Share on other sites

rareori iau mese copioase seara. eram injunghiata in regiunea pieptului, dar nu am simtit niciodata in vis durere fizica, e o stare psihica aiurea, o senzatie. am incercat cu ceaiuri calmante ori cu pastile din astea de somn, dar e mai rau, si apoi nu asta e problema mea, eu de dormit, dorm. ba inca mi se intampla sa fiu constienta de ceea ce visez, sa incerc sa ma trezesc, dar pic inapoi in acelasi vis sau in altele de acelasi gen.

 

o colega mi-a spus ceva despre niste rugaciuni pt asta, dar nu stia nici ea exact.

Link to comment
Share on other sites

Descarcari ale subconstientului, asta cred si eu ( si mi s-a si spus) ca sunt. Psihanalisti buni sunt insa foarte putini, departe, iar psihanaliza dureaza aaaaaani multi. Sa se descarce, primesc, dar sa se descarce mai bland, asta as vrea sa-l conving pe domnul subconstient sa faca. :lol:

Doamne, as putea scrie romane dupa unele vise de-ale mele. :doh:

Link to comment
Share on other sites

sa se descarce mai bland, asta as vrea sa-l conving pe domnul subconstient sa faca. :lol:

 

E greu sa faci asta atata timp cat ai probleme , foarte importante pentru tine , nerezolvate. Si pe care le percepi ca fiind greu sau imposibil de rezolvat. Ele iti induc stari de anxietate cu caracter permanent : dezamagire, teama, confuzie, pe scurt un orizont de asteptare perceput ca incert. Toti oamenii trec prin astfel de stari si situatii, dar firile mai sensibile , mai introvertite le traiesc cu mai multa intensitate, la alti parametri. Incearca o rugaciune inainte de culcare, Tatal nostru, de exemplu, ajuta , te linisteste psihic fie si numai prin binecunoscutul efect placebo.

 

Daca spui ca ai fost injunghiata in zona pieptului, si ca simteai ca n-ai aer in somn, pe mine ma duce gandul tot la o disfunctie a unui organ, a unui sistem. Sistemul digestiv, sistemul nervos. Calciu, magneziu, D3, ai incercat? Lipsa lor , coroborata cu stresul cotidian , poate da astfel de simptome . Creierul ramane in stare de veghe, nu se poate deconecta de la grijile de zi cu zi , si-n somn subconstientul face tot felul de asociatii premergatoare cosmarului.

Sfatul meu:

- Nu mai manca nimic dupa ora 19. Nu-i vorba doar de mese copioase. Bea doar un ceai de tei, indulcit cu miere sau o cana cu lapte.

-Fa o cura de Ca+Mg+Zn+D3. Iti va creste semnificativ imunitatea, implicit iti vei imbunatati starea psihica.

Daca dupa o perioada de 3-4 saptamani nu vor dispare aceste vise urate, trebuie sa consulti medicul. Nu-i in regula sa nu te odihnesti noaptea. Eu cred ca vor dispare, totusi. Uita de somnifere.

Link to comment
Share on other sites

Narcisa, am spus ca visam ca ma injunghie cineva, ca incerca sa ma sugrume sau sa ma arunce de la balcon, nu aveam senzatia fizica ca mi se intampla asta. Nu resimteam nimic fizic in timpul visului, era doar o stare psihica ciudata, de alerta, si faza e ca se desfasurau toate acestea, dar eu le stiam deznodamantul, si anume ca o sa mor. Surpriza surprizelor, desi tot timpul visului am trait cu senzatia ca stiu care e deznodamentul acelor fapte, la sfarsit am ramas uimita ca acela a disparut, cumva credeam (dar nu aveam certudinea) ca e mort, si eram cumva surprinsa ca "uite nu s-a intamplat asa cum stiam eu". Cumva asta este elementul comun cu visul cu de o noapte inainte, cand - pe asta n-o sa-l uit curand- m-am trezit, dintr-o data, cu un bebelus, nou nascut, nu stiam daca e sau nu al meu, dar mi se parea ca seamana cu al unei colege (in vis aveam ideea ca seamana, nu si constatarea practica). Si bebelusul ala era ceva mai mic decat un bebelus normal, era dezbracat si l-am pus intr-o punga :doh: ca sa nu-i fie frig. Si faceam ce faceam, uitam de el, apoi imi aminteam si ma duceam ca sa-l mai las sa mai respire :doh:, pana cand o data am uitat un timp ceva mai indelungat si m-am dus terorizata, ala era vanat in punga. Numai bine ca dupa ce l-am descoperit iar, desi nu ma asteptam, l-am auzit tipand iar, semn ca nu era mort. Apoi de bine ce am auzit ca e viu, la mine in camera era dezordine si nu reuseam sa-l mai gasesc, il cautam, nu se mai auzea deloc, si nu-l gaseam. M-am trezit cu senzatia ca nu stiam daca e viu sau mort, dar ca oricum ar fi fost, il pierdusem, nu stiam unde l-am lasat. In toata treaba asta eu nu vroiam sa-l omor, din contra, vroiam sa am grija de el, dar ma luam cu alte treburi, neimportante, si uitam de el. Zi si tu, cum sa mai fi zdravan a doua zi dupa asta, numai la vis m-am gandit. Cumva, visului asta cu bebelusul, ii pot atribui mai multe sensuri, insa astuia de azi-noapte, nu. :doh: Cred ca o sa-mi fac un carnetel ca sa-mi notez toate visurile astea, nu ca pe multe le-as fi putut uita. :doh:

 

Ceea ce e ciudat in ultima perioada e faptul ca apar in fiecare noapte, si toate sunt urate. Alte dati aveam destul de des vise "specataculoase", dar nu erau musai cosmaruri, erau doar ciudate.

 

Pentru imunitate fac periodic cure cu sirop de catina. Zinc ceva am luat prin iarna, era o combinatie cu echinaceea, tot pentru raceala. Habar n-am daca am lipsa de vreun element mineral important, dar n-am carcei, spasme musculare sau chestii asemanatoare care sa-mi dea de banuit. O sa-mi fac totusi niste analize si o sa-ti ascult sfaturile, desi faza cu medicul, oricat mi-as dori-o, nu am cum sa o fac. Sunt numai dobitoci aici pe la noi, apoi cred ca esti de acord cu mine ca asta tine de psihanaliza sau de terapie, iar asta nu o poate face oricine.

Somn agitat am avut de cand ma stiu si de cand ma stiu si altii, din contra, am parerea ca aparitia viselor astea a constituit un salt evolutiv, ca de atunci nu s-a mai trezit nimeni invinetit langa mine. :lol: Traiesc si functionez ok cu somnul asta, adica imi e suficient, numai ca prea si-a batut in ultimele zile joc de mine.

 

Apai topicul asta nu tre' sa fie numai despre mine, sunt sigura ca nu sunt unicul utilizator de internet care are cosmaruri sau vise spectaculoase si vrea fie sa inteleaga ce e cu ele, fie sa scape de ele. Asta fiind ca un soi de scuza fata de cei ce vor citi pe aici si vor constata iarasi ca am scris prea mult. :doh:

Sper sa-mi reintru in modul meu normal de somn. :doh:

Edited by Yelle
Link to comment
Share on other sites

Narcisa, am spus ca visam ca ma injunghie cineva, ca incerca sa ma sugrume sau sa ma arunce de la balcon, nu aveam senzatia fizica ca mi se intampla asta. Nu resimteam nimic fizic in timpul visului,

 

Apai topicul asta nu tre' sa fie numai despre mine, sunt sigura ca nu sunt unicul utilizator de internet care are cosmaruri sau vise spectaculoase si vrea fie sa inteleaga ce e cu ele, fie sa scape de ele.

 

Am inteles asta, gandesc doar ca in somn nu aveai cum sa-ti dai seama daca te doare ceva in realitate.

Cat despre visul cu copilul, o fi plans vreun copilas al vreunui vecin si l-ai auzit prin somn, de aici ai inceput sa "brodezi".

Observ insa ca ambele vise au in comun ideea de sufocare.

 

Cum sa fii tu singura care are vise urate? Daca citesti topicul despre vise o sa vezi cati colegi de suferinta ai, inclusiv subsemnata. Ca de-aia dau sfaturi , ca tot analistu'patit. :glaugh:

Link to comment
Share on other sites

Yelle, fiind singurul de pe forumul asta care l-a citit pe Freud si n-a inteles nimic din el, ma consider competent in a-ti da un sfat: incearca sa nu mai dormi singura!

 

Offtopic: uite, eu n-am visat nimic aseara si dimineata (acum 10 minute), la birou am gasit o punga cu prajituri pe tastele de la PC. Ciudat, nu? Trebuie sa ma interesez cine e admiratoarea secreta! Va tin la curent. (Asta in caz ca nu le-o fi gasit femeia de serviciu uitate prin frigider si mi le-a adus mie ca sa nu le arunce).

Aha, edit, sa nu uit.

Am rezolvat misterul prajiturilor :rolleyes:

Edited by isr2002
Link to comment
Share on other sites

Am rezolvat misterul prajiturilor :rolleyes:

 

Si de unde proveneau? :rolleyes:

 

Freud n-am citit nici eu prea mult, ci doar atat cat sa am habar despre ce este vorba. Plus ca circula vorba-n sat ca domnul, desi remarcabil prin contributia la dezvoltarea psihanalizei si etc, e depasit si mai si exagera. Am citit intr-o biografie a lui ca si-ar fi inceput viata sexuala pe la 28 de ani, dupa ce s-a casatorit. E si normal sa explice totul prin sex, nu? :P:

 

 

Eu azi noapte nu tin minte ce-am visat si ma simt si foarte odihnita, desi am dormit mai putin decat de obicei. O fi din cauza ca obosita cum eram, aseara a trebuit sa fortez nota si sa stau sa termin musai ceva pentru la munca. Asta o fi solutia(, isr), oboseala la culcare, indiferent de felul cum o obtii. :tease:

Link to comment
Share on other sites

Prajiturile erau de la o colega de birou careia i le trimisese soacra; si cum ea si sotul erau intr-o cura de slabit... :yeap:

Prajituri la post restant, interesant :rolleyes:. La noi la munca cand apare ceva de mancare toata lumea se bate ca sa apuce mai mult, nici vorba sa lase cineva ceva bun, pe nepregatite. :lol:

 

Azi-noapte si eu am avut un vis de groaza: o mireasa a lesinat si s-a pravalit de pe niste scari inalte. :sadwalk:

Imi pare rau, sper ca nu v-am transmis chestii negative tie si samsarei. :resent:

Link to comment
Share on other sites

Imi pare rau, sper ca nu v-am transmis chestii negative tie si samsarei. :resent:

 

Sigur ca nu. :D: Daca s-ar transmite asa usor cele negative, s-ar transmite la fel si cele pozitive! Cand si-a cumparat Florin nu stiu ce masina scumpa, nu mi-a dat Domnul si mie una in vis, nici ce si-a luat Barcuta n-a ajuns la mine, nici vreo mancare de-a lui Sami, poate am noroc la noapte de prajiturile isr-ului, mai stii? :confused:

Link to comment
Share on other sites

Daca s-ar transmite asa usor cele negative, s-ar transmite la fel si cele pozitive!

 

Asta intra in categoria afirmatiilor memorabile. :P:

 

poate am noroc la noapte de prajiturile isr-ului, mai stii? :confused:

Poate ai noroc sa le visezi, ca daca le mananci, saaauuu... a, stai, tu vrei sa te ingrasi. Totusi, iarta-ma ca am propus sa te exilam pe o alta planeta. :tease:

 

 

Iaca acum tre' sa ma duc la munca, dar sper ca la sfarsitul acestei zile sa intru in visul frumos al unor 4 zile libere. Asta ca sa para cumva ontopic postarea mea. :stars:

Link to comment
Share on other sites

Tot pentru cei care au probleme cu somnul, de data asta de la un medic credibil citire, cu directie catre cei care sufera de insomnii : se pare ca in tratarea insomniei este de folos formarea unui program de somn, care apoi sa fie urmat cu strictete zi de zi, fara exceptie. Ceva de genul ca daca in timpul saptamanii ne culcam la, sa zicem , orele 23 si ne trezim dimineata la 7, in week-end, zile libere si in concedii sa facem la fel. Culcatul prea tarziu sau trezitul mai tarziu, dimineata, pot perturba ritmul somn-veghe, care pentru un insomniac este deja prea sensibil.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
  • 6 months later...
  • 2 weeks later...

Am visat azi-noapte ca eram la o reuniune de clasa cu colegii din generala. :blink: Toata lumea era uimita ca am venit, si nu din cauza ca eram imbracata intr-o fusta foarte scurta. :blink: Pe o colega o felicitam pentru copilul nascut in primavara (de-adevaratelea) si ma miram ce slaba e, pe un alt coleg il intrebam : "mai tii tu minte, Nicusoare, cum stateam pe prispa noaptea, in tabara?".:haha: Totul e fost foarte realist, le vedeam chipurile de adulti. M-am trezit terorizata. :blink:

Edited by Yelle
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...