Jump to content
Vesperala Forum

Prelucrarea imaginilor


puiu.t

Recommended Posts

am dat split acestor postări pentru a întreba dacă aveţi idee cum a fost prelucrată imaginea...

 

cum s-a păstrat o parte alb-negru :unsure:

In photoshop se poate face cam orice cu o imagine. Eu abia descopar acest program care este de o complexitate fantastica.

 

post-20-1202652009_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

In photoshop se poate face cam orice cu o imagine. Eu abia descopar acest program care este de o complexitate fantastica.

desigur.

dar presupun şi că descoperi că fără ajutor sau indicaţii nu e tocmai simplu..:)

aşa că te poţi bucura de cei ce te ajută.

eu încă mai caut un sfetnic.

Link to comment
Share on other sites

am dat split acestor postări pentru a întreba dacă aveţi idee cum a fost prelucrată imaginea...

 

cum s-a păstrat o parte alb-negru :unsure:

In Photoshop e simplu: s-a decupat imaginea cu catelul si s-a pus peste imaginea de fundal.

 

Da, e adevarat ca in Photoshop poti sa faci multe...dar e mai greu pana inveti ;)

Link to comment
Share on other sites

In Photoshop e simplu: s-a decupat imaginea cu catelul si s-a pus peste imaginea de fundal.

 

Da, e adevarat ca in Photoshop poti sa faci multe...dar e mai greu pana inveti ;)

sincer, poate ţi se pare ciudat..dar mie mi se pare cumplit să spui : s-a decupat imaginea cu căţelul...

cum ? cu ce? cum să mă asigur că iau exact conturul? că mi-ar lua o săptămână cu creionul pe hârtie, dar acolo...

Link to comment
Share on other sites

sincer, poate ţi se pare ciudat..dar mie mi se pare cumplit să spui : s-a decupat imaginea cu căţelul...

cum ? cu ce? cum să mă asigur că iau exact conturul? că mi-ar lua o săptămână cu creionul pe hârtie, dar acolo...

Sunt mai multe posibilitati.

Cea mai la indemana este "Instrumentul de sters" cu care poti sterge tot ce nu vrei sa apara in lucrarea finala.

Dar..si eu sunt incepator.

Mai este optiunea "Lasou magnetic" care genereaza o linie de marcaj care se lipeste singura(aproape) de contur.

Link to comment
Share on other sites

Sunt mai multe posibilitati.

Cea mai la indemana este "Instrumentul de sters" cu care poti sterge tot ce nu vrei sa apara in lucrarea finala.

Dar..si eu sunt incepator.

Mai este optiunea "Lasou magnetic" care genereaza o linie de marcaj care se lipeste singura(aproape) de contur.

corect dar la asa ceva e mai dificil.

iata un exemplu:

 

trebuie multa indemanare

post-14-1202713020_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

corect dar la asa ceva e mai dificil.

iata un exemplu:

 

trebuie multa indemanare

(frumoase personaje...)

E adevarat.

Si cum am mai spus eu sunt incepator.

Pe de alta parte, am lucrat inainte in Corel, iar deprinderile de acolo mai mult ma-ncurca.

Dar sunt o multime de unelte pentru selectie, doar ca trebuie invatate.

Link to comment
Share on other sites

corect dar la asa ceva e mai dificil.

iata un exemplu:

 

trebuie multa indemanare

Da, trebuie multa munca si indemanare, dar cred ca este valabil pentru toate lucrurile in viata, nu? Toate lucrurile frumoase se obtin prin munca.

 

De decupat se poate decupa in Photoshop cu Pen Tool, cu Lasso Tool....depinde de ce-ti doresti sa faci cu imaginea respectiva pana la final.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

am si eu o intrebare legata de photoshop cs 2 sau care o fi ca ma gandesc ca toate au aceiasi "problema" ca sa-i zic asa...

deci:

dupa ce aranjez o fotografie nu reusesc s-o salvez in format jpeg sau jpg...se salveaza in format psd si nu poate fi deschisa decat cu intefan view si adobe image ready...daca stie cineva o solutie la aceasta problema abia astept s-o citesc! va multumesc mult! :nav:

eu as vrea sa scot pozele pe hartie si de aceea va intreb...

Link to comment
Share on other sites

am si eu o intrebare legata de photoshop cs 2 sau care o fi ca ma gandesc ca toate au aceiasi "problema" ca sa-i zic asa...

deci:

dupa ce aranjez o fotografie nu reusesc s-o salvez in format jpeg sau jpg...se salveaza in format psd si nu poate fi deschisa decat cu intefan view si adobe image ready...daca stie cineva o solutie la aceasta problema abia astept s-o citesc! va multumesc mult! :nav:

eu as vrea sa scot pozele pe hartie si de aceea va intreb...

în mod normal photoshop întreabă ce format doreşti... :confused:

 

presupun că la instalare nu ai spus ce format de fişiere doreşti să deschizi cu el ...

puate nu ar strica o reinstalare

Link to comment
Share on other sites

în mod normal photoshop întreabă ce format doreşti... :confused:

 

presupun că la instalare nu ai spus ce format de fişiere doreşti să deschizi cu el ...

puate nu ar strica o reinstalare

intreaba nu zic nu...dar nu are aceste optiuni...plus ca dimensiunea imaginii creste de la 3mega la 36...asta n-am mai pomenit...o sa incerc o reinstalare...merci de sfat... :D:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 3 months later...
  • 5 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...