Jump to content
Vesperala Forum

Cum se găteşte mămăliga


vesperala

Recommended Posts

Într-un ceaun sau într-o oală de circa 3 litri se pune apă cu sare, iar când apa dă în clocot, se toarnă mălaiul sub formă de ploaie şi se amestecă 10-15 minute pe foc domol până se răscoace bine. Se adună apoi cu o lingură la mijloc şi se toarnă pe un fund de lemn. Mămăliga se poate lăsa şi în vasul în care a fost preparată, dar ca să nu facă coajă, se pun deasupra câteva bucăţele de unt sau un strop de ulei, iar ca să se păstreze caldă, vasul cu mămăligă se ţine într-o oală cu apă fierbinte pe plită, până se va servi.

 

^Nu e scris de mine, dar e usor de facut... si din cate stiu isi are originile in Moldova. Mamaliga bunicii nu se compara cu ni mic :wub: :lol:

Link to comment
Share on other sites

Pe bunica o vedeam ca punea apa cu sare la fiert in ceaun, apoi cand clocotea punea olecuta de faina de malai si o lasa asa sa fiarba, apoi iar mai turna faina si invartea cu melesteul. Stiu ca e facuta atunci cand incepe sa se desprinda de pe margini. Dar niciodata nu am reusit sa prind arta asta, o scotea perfect rotunda pe un fund de lemn si o taia cu ata :clapping:

Link to comment
Share on other sites

  • 6 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...