Jump to content
Vesperala Forum

ICOANE-lumină pentru ochi şi suflet


constantin

Recommended Posts

  • Replies 55
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Piatra este mai intai spalata bine cu apa calda si detergent. Uneori trebuie lasata mai mult la inmuiat , in special cand fiind culeasa direct din albia raului, are depuneri de alge.

Apoi, dupa uscare, se aplica doua trei straturi de clei cald. La suprafetele mai mari, cum este si cazul de fata, se lipesc pe suprafata ce urmeaza a fi pictata unul sau mai multe straturi de tifon peste care se aplica grundul in straturi succesive pana se obtine o suprafata perfecta, fara pori si denivelari. Inaine de aplicarea unui nou strat de grund, suprafata se smirgheluieste cu smirghel de granulatie medie iar in final, ultimul strat, se finiseaza pana ajunge asemanator fildesului. Abia dupa aceasta se traseaza schita, se poleiesc fondul si aureolele iar in final se picteaza.

:paint:

Link to comment
Share on other sites

pe ce alte materiale mai pictezi icoane? sticlă, piatră...altceva? fiecare material are nevoie de astfel de pregătiri? nu există niciunul care să primească direct culoarea? (fireşte, mă gândesc la restul pregătirilor, nu la curăţare şi degresare..:) )

Link to comment
Share on other sites

Se poate picta pe aproape orice material, dar daca vrem ca lucrarea sa reziste in timp, atunci suportul trebuie bine pregatit. Pe piatra se poate picta si fara grunduire dar culorile vor fi terne deoarece grundul se comporta in spatele culorii asemeni unei oglinzi.In special, culorile de ulei, prin natura liantului,(uleiul de in) se vitrifica in timp, capatand transparenta.Din aceasta cauza, lucrarile in ulei," intineresc" in primii 50 de ani, devenind mai luminoase. In lipsa grundului, culoarea suportului va transpare prin stratul de culoare influientand-o intr-un mod nedorit.

Link to comment
Share on other sites

In lipsa grundului, culoarea suportului va transpare prin stratul de culoare influientand-o intr-un mod nedorit.

să înţeleg de aici că grundul e perfect alb?

 

 

există o tehnică prin care pictarea ochilor are un efect deosebit: din orice unghi ai privi, rămâi cu impresia că ochii se uită la tine. din câte ştiu la noi a folosit-o Grigorescu... ştiu că e o tehnică din perioada renaşterii dar nu am aflat "misterul", presupun că e un soi de iluzie optică. poate ştii mai bine despre ce vorbesc..:)

 

ce e mai greu de pictat? ochii, mâinile?

Link to comment
Share on other sites

Nu întotdeauna grundul este perfect alb. Se folosesc diferite nuanţe pentru ca pictura in ansamblu să capete o anumita tenta de culoare. De asemenea, unii maeştri recomanda folosirea unei tente de ocru foarte utilă la eboşare, pentru punerea in evidenta a "insulelor" de alb.

 

 

 

f_SfILIEm_247d20d.jpg

 

 

Cat despre ochi...

Unde pare a se uita Sf.Ilie ?

Cel mai greu sunt de pictat mâinile(pentru mine), iar mâinile frumoase sunt mai rare decât feţele frumoase (si mai greu de cosmetizat).

 

 

Admin edit: click pe link pentru a vedea imaginea cu o rezoluţie mai bună.

Sf ILIE

Edited by constantin
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 3 weeks later...

In timp ce schitam chipul acestui inger, ma intrebam daca ingerii zambesc. Cei care stau in cer, langa tronul lui Dumnezeu zambesc cu siguranta, bucurandu-se de lumina Lui. Dar cei care stau aici jos pe pamant impreuna cu oamenii (ingerii pazitori),oare ei ,vazand mereu intunericul si suferinta din sufletele oamnenilor, mai pot zambi...?

 

Ma intrebam doar...

post-19-1203690048_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

In timp ce schitam chipul acestui inger, ma intrebam daca ingerii zambesc. Cei care stau in cer, langa tronul lui Dumnezeu zambesc cu siguranta, bucurandu-se de lumina Lui. Dar cei care stau aici jos pe pamant impreuna cu oamenii (ingerii pazitori),oare ei ,vazand mereu intunericul si suferinta din sufletele oamnenilor, mai pot zambi...?

 

Ma intrebam doar...

Eu cred ca ..da! Zambesc!

Cu siguranta ei pot vedea lumina din sufletul oamenilor...Acea lumina nestinsa pentru care Bunul Dumnezeu este dispus sa ne acorde oricand IERTAREA.

 

post-19-1203700715_thumb.jpg

Sa nu te opresti la creion!

INDRAZNESTE!

Link to comment
Share on other sites

Eu cred ca ..da! Zambesc!

Cu siguranta ei pot vedea lumina din sufletul oamenilor...Acea lumina nestinsa pentru care Bunul Dumnezeu este dispus sa ne acorde oricand IERTAREA.

Sa nu te opresti la creion!

INDRAZNESTE!

 

atunci...si ingerul meu zambeste!!! :)

 

promit sa indraznesc! Mai permiteti un ragaz de cateva luni. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...